Osmanlı Savaş Taktiği : Kurt Kapanı .

Users who are viewing this thread

KOH filminde bu taktiği yaptıklarını görmüştüm, hatta resim de ordan çekildi sanırım.

Valla filmi izlerken demiştim ne korkak adammışız diye. Ama çatır çatır kazanmışız savaşları ister vur-kaç olsun ister arkadan vurmak olsun.

aykans90 said:
KOH filminde bu taktiği yaptıklarını görmüştüm, hatta resim de ordan çekildi sanırım.

Valla filmi izlerken demiştim ne korkak adammışız diye. Ama çatır çatır kazanmışız savaşları ister vur-kaç olsun ister arkadan vurmak olsun.

korkak? anlamadım da

Turan taktiğine şehir efsanesi diyeni de sadece bu forumda görürsünüz ha .İyi bakın ve ibret alın.Neyse konu ile alakalı zilyon tane kaynak var.Filme gelecek olursak bildiğiniz Haçlı fanatizmi.Sözde kılıç dahi kullanmayı bilmeyen barbar ezik müslümanlar vs sözde acayip cesur kahraman haçlı askeri.Özellikle kudüs kuşatmasında son hücum sahnesi var ki gülmekten gözlerim yaşardı.

aykans90 said:

Üç yüz binlik orduyu meydanda karşılamamızı beklemiyordun değil mi? :smile: Hani filmi izleyeli epeyi oldu. Pek hatırlamıyorum. Ama haçlı seferleri sırasında Türklerin uyguladığı taktik açısından değerlendiriyorum bu sözünü. Kılıçarslan'ın veya bu taktiği uygulayan diğer hükümdarların taktik zekasının kanıtıdır diye düşünüyorum. Hani belki büyük orduya karşı uygulanabilecek en güzel ve en bilinen taktik, zekaya gerek yok diye düşünebilirsiniz ama bunu korkaklık olarak nitelendirmekden daha doğru olur benim bu sözüm. :smile: Dediğim gibi bu korkaklık değil, savaşın gereğinden dolayıdır. :smile:

TURANŞAH said:
Turan taktiğine şehir efsanesi diyeni de sadece bu forumda görürsünüz ha.

Turan taktiğine şehir efsanesi diyen yok. Hani belki bunu Türkler bulmuş ve sadece onlar kullanmıştır denmesine şehir efsanesi demiş olabilirler. Düşmanın etrafını çevirip kıskaca alma temelinden oluşan bu taktiği onlarca savaşta onlarca farklı komutan kendince uygulamıştır. :smile: Bunu reddetmek haksızlık olur. :smile:

Olay düşmanın etrafını çevirmek değil zaten.Kaçıyormuş hissi uyandırıp pusuya düşürmek.Hem Turanın tek bir varyasyonu yoktur.Tarihte farklı yöntemlerle kullanılmıştır.Sadece Türklerde kullanmamıştır ama Türklerden görüpte kullanan vardır.Bu arada üstteki iletilerden biri olacak orada vatandaşın biri şehir efsanesi diye bir laf etmiş.

Cennetin Krallığı filminde Salahaddin Eyyubi ile Haçlıların savaşı anlatılıyor o resimde oradan çekildi.Ve filmde türklerin barbar gösterilmeyip aslında her dine saygılı gösterilmesi mükemmel . Nereden anladığımı söyliyim :

Salahaddin eyyubi kudüsü fethettiğinde kaleye girip yerde gördüğü haç şeklindei taşı kaldırıp yerine koyuyor .:

Sonuna kadar izleyin. zaten 5 dakika :

http://www.youtube.com/watch?v=11tViUnX1_Q&feature=related

[table][tr][td]CengizHan said:
Cennetin Krallığı filminde Salahaddin Eyyubi ile Haçlıların savaşı anlatılıyor o resimde oradan çekildi.Ve filmde türklerin barbar gösterilmeyip aslında her dine saygılı gösterilmesi mükemmel . Nereden anladığımı söyliyim :

Salahaddin eyyubi kudüsü fethettiğinde kaleye girip yerde gördüğü haç şeklindei taşı kaldırıp yerine koyuyor .:

1.si filmde Türkün adı bile geçmiyor adamlar yok saymışlar.
2.si filmde aşırı derecede haçlı fanatizmi var.3-4 kişiye aynı anda dalan şövalyelerden tutta Yüzüklerin Efendisindeki Urukların miğfer dibine saldırdıkları gibi bodoslama kılıç önüne yatan müslüman askerlerine kadar.
3.sü o sondaki sahnelere falan aldanmayın.Alın buda bizden demek için çekilmiş sahneler onlar.Akılları sıra bakın biz tarafsızız diyorlar.[/td][/tr][/table]
Deli Paşa said:
aykans90 said:

Üç yüz binlik orduyu meydanda karşılamamızı beklemiyordun değil mi? :smile: Hani filmi izleyeli epeyi oldu. Pek hatırlamıyorum. Ama haçlı seferleri sırasında Türklerin uyguladığı taktik açısından değerlendiriyorum bu sözünü. Kılıçarslan'ın veya bu taktiği uygulayan diğer hükümdarların taktik zekasının kanıtıdır diye düşünüyorum. Hani belki büyük orduya karşı uygulanabilecek en güzel ve en bilinen taktik, zekaya gerek yok diye düşünebilirsiniz ama bunu korkaklık olarak nitelendirmekden daha doğru olur benim bu sözüm. :smile: Dediğim gibi bu korkaklık değil, savaşın gereğinden dolayıdır. :smile:

TURANŞAH said:

Turan taktiğine şehir efsanesi diyen yok. Hani belki bunu Türkler bulmuş ve sadece onlar kullanmıştır denmesine şehir efsanesi demiş olabilirler. Düşmanın etrafını çevirip kıskaca alma temelinden oluşan bu taktiği onlarca savaşta onlarca farklı komutan kendince uygulamıştır. :smile: Bunu reddetmek haksızlık olur. :smile:
Filmde zaten Türklerle alakalı bir şey yok.Anadolu savaşlarından bahsetmiyorlar.Bahsedemezler de zaten.Çünkü Anadolu savaşları onlar için tam bir yüzkarası.Anadoluda kaybettikleri adamlarla o dönemde kaç tane şehir kurulurdu kim bilir.

evet ama öyle filmler varki salahaddine o yerdeki haçlı taşını kırdıyorlar. Biz bunada şükredelim
Yo niye şükür edelim.Bu bize yapılan bir lutuf değil.Sadece itibar etmeyelim.Ciddiye almayalım.Haliyle tarihte bize düşmanlık besleyen toplulukların bizi doğru tanıtmasını beklemek saçmalık olur.Adamlarda bütçe var çekiyorlar.Buna karşılık bizimde bir şeyler çekmemiz bir şeyler yapmamız lazım.Bunun ilk adımlarıda geçtiğimiz zamanlarda atıldı Fetih ile.İnşallah devamı gelir.[/td][/tr][/table]

@Turanşah, Bu filmler dünya çapında başarı elde etmiş filmler. Fetih ise sadece ülke içinde bir film. Dünya çapında meşhur olacak kaliteli filmler yapmak için kırk fırın ekmek yememiz lazım.

Cennetin Krallığı filminde Türk adının geçmemesi gayet doğal. Adamlar dönemi gayet iyi yansıtmışlar. Kutsal Topraklarda müslümanlar ile hristiyanlar savaştılar. Dönemin sosyal yapısına baktığınızda savaşan tarafların kendi milleti ve ırkı için değil, dinleri inançları için savaştığını görürüz. Türk yok diye atarlanmaya gereke yok.
Film dönemin sosyal yapısını iyi anlatmış bana göre. Millet vurgusunu geriye atıp Dinler ve inançlar farklı diye insanların birbirlerine yaptıklarını göstermiş, savaşın gerçek yüzünü ortaya koymuşlar.
Ayrıca Vatikanın yıllarca iyi göstermeye çalıştığı Kudüs şövalyelerinin hiçte iyi olmadığını bir çok masum insanın canına zulüm ettiğini gözler önüne sermiş ve Selahaddin'in hiçte eski Avrupa betimlemelerinde olduğu gibi şeytan gibi gözükmediğini göstermiş.
film yalnızca savaşı değil, kendi atalarının yaptıklarını anlatmışlar, Hristiyanların tarihiyle yüzleşmesine fırsat vermişlerdir.
Kısaca sadece kahramanların hikayesini değil sıradan insanların tarihini anlatmaya çalışmışlar.
Film de Türk yok diye koca bir tarihi ezip geçmediler yani.
Hatta yanlış hatırlamıyorsam Papalık Kurumu bu filme Selahaddin iyi gösterildiği için tepki göstermişti.

TURANŞAH said:

2.si filmde aşırı derecede haçlı fanatizmi var.3-4 kişiye aynı anda dalan şövalyelerden tutta Yüzüklerin Efendisindeki Urukların miğfer dibine saldırdıkları gibi bodoslama kılıç önüne yatan müslüman askerlerine kadar.
3.sü o sondaki sahnelere falan aldanmayın.Alın buda bizden demek için çekilmiş sahneler onlar.Akılları sıra bakın biz tarafsızız diyorlar.[/td][/tr][/table]
Deli Paşa said:
aykans90 said:

TURANŞAH said:

Filmde zaten Türklerle alakalı bir şey yok.Anadolu savaşlarından bahsetmiyorlar.Bahsedemezler de zaten.Çünkü Anadolu savaşları onlar için tam bir yüzkarası.Anadoluda kaybettikleri adamlarla o dönemde kaç tane şehir kurulurdu kim bilir.
ahahaaaaa abi bi git allahaşkına anadoluyu ezip geçtiler adamlar ne yenilgisi  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ayrıca o film çok güzeldi türkiye yok diye kötü diyen adamda muhteşem yüzyıl izlesin

atkılıçparaev said:
TURANŞAH said:

Deli Paşa said:
aykans90 said:

TURANŞAH said:

ahahaaaaa abi bi git allahaşkına anadoluyu ezip geçtiler adamlar ne yenilgisi  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ayrıca o film çok güzeldi türkiye yok diye kötü diyen adamda muhteşem yüzyıl izlesin
Ahahaha hangi savaşta ezip geçmişler komik arkadaş.Ayrıca 1.haçlı seferinin ilk dalgası köylülerden yani gönüllü halktan oluşur.Daha sonra baronlar seferi vardır ki bu seferlerde emirlerindeki birliklerle katılmışlardır.Bunun haricinde 2.haçlı seferleride vardır ki ordularının sadece 4/1 i kudüse varabilmiştir.Bu savaşlarda Türkler kendilerinden sayıca üstün orduları tabiri caizse anadolunun kendisini kullanarak(dağ geçitlerinde üzerlerine kaya yuvarlamaktan tutun da kullanacakları su kaynaklarına leş atmaya kadar)gömmüşlerdir.Bu kadar insan kaybına rağmen seferlerine devam etti haçlılar.
Khaluphes said:
Cennetin Krallığı filminde Türk adının geçmemesi gayet doğal. Adamlar dönemi gayet iyi yansıtmışlar. Kutsal Topraklarda müslümanlar ile hristiyanlar savaştılar. Dönemin sosyal yapısına baktığınızda savaşan tarafların kendi milleti ve ırkı için değil, dinleri inançları için savaştığını görürüz. Türk yok diye atarlanmaya gereke yok.
Film dönemin sosyal yapısını iyi anlatmış bana göre. Millet vurgusunu geriye atıp Dinler ve inançlar farklı diye insanların birbirlerine yaptıklarını göstermiş, savaşın gerçek yüzünü ortaya koymuşlar.
Ayrıca Vatikanın yıllarca iyi göstermeye çalıştığı Kudüs şövalyelerinin hiçte iyi olmadığını bir çok masum insanın canına zulüm ettiğini gözler önüne sermiş ve Selahaddin'in hiçte eski Avrupa betimlemelerinde olduğu gibi şeytan gibi gözükmediğini göstermiş.
film yalnızca savaşı değil, kendi atalarının yaptıklarını anlatmışlar, Hristiyanların tarihiyle yüzleşmesine fırsat vermişlerdir.
Kısaca sadece kahramanların hikayesini değil sıradan insanların tarihini anlatmaya çalışmışlar.
Film de Türk yok diye koca bir tarihi ezip geçmediler yani.
Hatta yanlış hatırlamıyorsam Papalık Kurumu bu filme Selahaddin iyi gösterildiği için tepki göstermişti.
Filmde illa Türk adının geçmesi gerekmiyor.Dönemin Eyyübi ordusunun bel kemiğini oluşturuyordu Türk askerleri.Ayrıca filmde müslüman tarafı iyi yansıtamadıklarını söylüyorum.Kendi kültürlerini tabiki yansıtacaklar.Bunun dışında birçok askeri strateji hatalı.Allah aşkına adam mancınıkla dövdüğü surun dibine adam yerleştiriyor.Bunu geçtim Selahaddin Eyyubinin ölen askerlerinin başında adamlarının gözü önünde zır zır ağlamasına ne demeli.Bunun askeri nasıl etkileyeceğini biliyormusunuz.
Mosin-Nagant said:
@Turanşah, Bu filmler dünya çapında başarı elde etmiş filmler. Fetih ise sadece ülke içinde bir film. Dünya çapında meşhur olacak kaliteli filmler yapmak için kırk fırın ekmek yememiz lazım.
doğru ama bir yerden başlamak lazım değil mi.Holywood da damdan düşer gibi o seviyeye gelmedi.

Ahahaha hangi savaşta ezip geçmişler komik arkadaş.Ayrıca 1.haçlı seferinin ilk dalgası köylülerden yani gönüllü halktan oluşur.Daha sonra baronlar seferi vardır ki bu seferlerde emirlerindeki birliklerle katılmışlardır.Bunun haricinde 2.haçlı seferleride vardır ki ordularının sadece 4/1 i kudüse varabilmiştir.Bu savaşlarda kendilerinden sayıca üstün orduları tabiri caizse anadolunun kendisini kullanarak(dağ geçitlerinde üzerlerine kaya yuvarlamaktan tutun da kullanacakları su kaynaklarına leş atmaya kadar)gömmüşlerdir.Bu kadar insan kaybına rağmen seferlerine devam etti haçlılar.

4/3 anadoluda yokldu öylemi. Haçlılarla zaten kudüse kadar kimsenin etlisine sütlüsüne karışmadan gitti, Antakya Prensliğinide Türkler kurdu. Haçlılara karşı asimetrik savaşa giriştiğimiz doğru ama bu kadarda değil. Anadolu'da ebelerinin kulaklarını çınlattık gibi bir durum yok yani.

ahmetmaza12 said:
Ahahaha hangi savaşta ezip geçmişler komik arkadaş.Ayrıca 1.haçlı seferinin ilk dalgası köylülerden yani gönüllü halktan oluşur.Daha sonra baronlar seferi vardır ki bu seferlerde emirlerindeki birliklerle katılmışlardır.Bunun haricinde 2.haçlı seferleride vardır ki ordularının sadece 4/1 i kudüse varabilmiştir.Bu savaşlarda kendilerinden sayıca üstün orduları tabiri caizse anadolunun kendisini kullanarak(dağ geçitlerinde üzerlerine kaya yuvarlamaktan tutun da kullanacakları su kaynaklarına leş atmaya kadar)gömmüşlerdir.Bu kadar insan kaybına rağmen seferlerine devam etti haçlılar.

4/3 anadoluda yokldu öylemi. Haçlılarla zaten kudüse kadar kimsenin etlisine sütlüsüne karışmadan gitti, Antakya Prensliğinide Türkler kurdu. Haçlılara karşı asimetrik savaşa giriştiğimiz doğru ama bu kadarda değil. Anadolu'da ebelerinin kulaklarını çınlattık gibi bir durum yok yani.
Ne demek kimseye dokunmadılar.İzniki kim işgal etti.Anadoludaki bir çok köyü basıp halkını kılıçtan kim geçirdi.Kimsenin etlisine sütlüsüne dokunmadı demek kusura bakmayın da biraz saflıktır.1.haçlı seferinin 2. dalgasında 4 bin atlı 20 binde yayadan oluşan ağır silahlarla donatılmış adamlarla geldiler.İznik kaybından sonra 1.Kılıç Arslan M.A.Köymeninde dediği gibi gerilla savaşı ve nizami savaş karması bir strateji uyguladı.Asıl olay şurda başlıyor.Şimdi 1. ve 2. haçlı seferleri arasında bir dönem vardır.1101 yılı haçlı seferi.Gerçekte bu sefer 2.haçlı seferidir ama küçük Türk kuvvetleri karşısındaki yenilgilerini gizlemek için bu sefere numara vermiyorlar.Bizim tarihimizde Avrupaya uyum sağlıyor.Bu çarpışmalarda 3 büyük haçlı kolu bizimle savaşarak tükendi.Bu çarpışmalar nedeniyle haçlıların bir kısmı daha sonraları Kudüse deniz yoluyla gitme kararı almıştır.
1.kol İtalyan kuvvetlerinden oluşuyor.Önceleri Bizans topraklarını yağmalayıp izmite geldiler.Niksarda esir olan komutanları bohemondu kurtarmak için o yöne ilerlediler.Daha sonra kudüse gideceklerdi.Ancak bölge selçuklular tarafından boşaltılmış ve yiyecekler kullanılamaz hale getirilmişti.Türklerin savunduğu çankırıyı ele geçiremediler ve Karadeniz sahillerine ulaşmak istediler.Ancak bizimkiler haçlıların yoluna paralel olarak yeterince uzaktan yürüyorlardı koldan ayrılanlara hücumlar yapıyor onları düzenli bir şekilde yürümeye zorluyorlardı.Tıpkı sürü güder gibi.Sonunda öncü kollarına bir hücum yaptılar ve italyan şövalyeleri dağıldılar.Açıkta kaln diğerleride yenilgiye uğradı.Raşid Erer bu kolun 100.000 kişi olduğunu yazmıştır.
2.kol Fransızlardan oluşuyor.Bu kol temmuz sonunda Ankaraya geldi.İtalyanların nerede olduğunu öğrenemediler ve konya saldırdılar ama başarılı olamadılar.Yürüyüşe devam ettiler.Türkler Kont Neversden önce Ereğliye gelmişlerdi Haçlılar yürüyüş halindeyken taarruzla kuşatıldılar.Bütün Fransız ordusu dağatıldı.
3.kol ise Almanların.Bu kol bulgaristan macaristan almanya hattı üzerinden geldiler ve disiplinsiz davranışları nedeniyle Bizans tarafından başlarına Peçenek ve Kumanlardan oluşan bir kuvvet sevk etti.2.kolla peş peşe ilerliyorlardı ve 2 kol nedeniyle su sıkıntısı yaşıyorlardı.3.kolun daha kalabalık olması nedeniyle Konya da boşaltılmıştı.3.kol ereğliden daha ileride temiz bir dere gördüler ve dağaldılar.Bunun üzerine Türk ordusu Almanları kuşattı ve dağıttılar.
Bunlar Anadolu savaşlarından sadece bir kaçı ve batılılar tarafından özenle gizlenen tarafları.

Arkadaşım safmısın? Yoksa hiçmi kitap okumyorsun, yazdığımı bir daha okusana, orda sana Kudüs'e kadar başlangıçç sayılarından çok düşük sayılarda ulaşmalarının sebebi tek başına anadoludki direnç değildir diye bir anlam var. Yahu arkadaş yuh diyorum sana artık o cümleye böyle bir anlam yüklediğin için.

Yeni okdum, İtalyan Şövalyelermi? Arkadaşım nereden okuduysan bunları biraz araştır sonra benimse, italyanların ne 100000 kişi gibi bir kuvvet çıkarma ihtimali vardır ne de dağılacak bir ''şövalye'' kuvveti olma ihtimali vardır.

Türklere Karşı Haçlı Seferleri Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde Evkaf, İâşe, Mâliye ve Maarif Nâzırı olarak hizmet ettikten sonra Cumhûriyet döneminde de Galatasaray Lisesi'nde tarih hocası olarak bir çeyrek yüzyıl boyunca binlerce öğrencinin İslâm ve Türklük hakkındaki bilincini bilemiş olan Râşid Erer beyefendinin basılı tek eseridir.İbretle ve hayretle okunan bu eserde yazar, yalnızca batılı kaynaklara dayanarak, Haçlılar'ın ve görünürde dini amaçlı olan Haçlı Seferleri'nin ardındaki
1) kudret ve dünyevi menfaat etkenlerini, bütün alçaklıklarını, ahlâksızlıklarını, sefaletlerini ve  hazin akibetlerini veciz bir biçimde ortaya koymaktadır. (Tanıtım Yazısı'ndan Alıntı

Çok büyük adammış şu Raşid Erer'in. Daha tanıtım yazısından ne kadar ''objektif'' olduğu anlaşılıyor.

Back
Top Bottom