Osmanlı Savaş Taktiği : Kurt Kapanı .

Users who are viewing this thread

bir arkadaşım söylemişti anadoludaki ne kadar zebani kılıklı insan varsa en önde gönderiyorlarmış düşmanı korkutsun diye aslı var mı acep

Evet gülyabani efsanesi ordan geliyor. Delileri alıp mermer tokatlatıyorlarmış, elleri EŞŞEK kadar oluyormuş. Sonra adam bi koyuyormuş mesela, zırhlı atlıyı indiriyormuş falan.
Testlerinide yaptılar, gürz etkisi yaratıyormuş. Bi tokatla tam zırhlı şövalyeyi alıyorlarmış bu birlikler.
Sanırım kapıkuluna bağlılar doğru mu acep?

Swordmaster said:
Dünya'daki herkes Türk olduğundan sorun yok.

Türk demedim zaten. Öyle söyleniyor dedim. Moğolların, Selahaddin Eyyübi'nin vb. Türk olduğunu savunan insanlardan da haz etmem zaten. Ne bu laf koyma çabası?

Dogukan said:
Evet gülyabani efsanesi ordan geliyor. Delileri alıp mermer tokatlatıyorlarmış, elleri EŞŞEK kadar oluyormuş. Sonra adam bi koyuyormuş mesela, zırhlı atlıyı indiriyormuş falan.
Testlerinide yaptılar, gürz etkisi yaratıyormuş. Bi tokatla tam zırhlı şövalyeyi alıyorlarmış bu birlikler.
deliler süvari, ne tokatçısı?

Artizan said:
Dogukan said:

Hah işte bunu hep karışıtırıyor insanlar. Deliler bildiğin hafif süvari birliği senin dediğin gibi. Sırtlarına ayı/aslan/leopar postu atar, kalkanlarına, mızraklarına, miğferlerine koca koca kartal kanatları asarlardı. Düşmanın gözünde "canavar" gibi görünmek, korkutmak için.

O tokatçı birliklerin tam olarak kimler bilmiyorum ama yeniçeriler de, silahsız savaş eğitimi de almışlardı. Yani bu Osmanlı tokadı sadece belli bir birliğe ait değildi. :smile:

Bu "ucube" denilebilecek olan askerler ileriki dönemlerde de Başıbozuklar üstlenmiş. Hani günümüz tasvirlerinde, biraz kafa bozukluğu dışında birşeyleri yokmuş gibi görünüyorlar ama kitap tasvirlerinde deli ve ucube tipliler bu birliğe alınıp ön saflara yerleştirildikleri söyleniyor.

Attila'nın kullandığı bir taktik, Roma üzerine yürürken kullandığı taktik: Avrupa'nın yeni sakinleri, "barbar" germenler ve diğer göçle gelen kavimlerden askerler toplarmış. Ordunun yarısını bunlardan, diğer yarısını da Türkistan'dan getirdiği gerçekten düzenli, deneyimli ve profesyonel askerlerden oluşan Türk askerlerinden oluşturmuştu. Savaş başlar başlamaz avrupalı düzensiz ve dağınık askerleri Roman lejyonlarının üzerine salar. Romanın düzenli lejyonları bu karmaşa da şaşırır ve güçlerinin en büyük yanını oluşturan "düzenlerini" kaybederlermiş. Bu sefer Attila, kendi düzenli süvarilerini üzerlerine salarmış. Bir yandan oklarını atark ilerleyen süvariler düşmana ulaştığında düşmanı sadece kılıçtan geçirmek kalırmış. Roma ordusu bunu birkere kullanmayı denemiş ama yıllardır bu taktiği kullanan Attilaya karşı başarısız olmuştu. Bundan sonra da zaten Attila Romaya girmiş ve barış sağlanmıştı.

Bir başka taktik: vurkaç taktiği. Keskin nişancı atlı okçuların kullandığı taktik. Frederick Barbarosa anadoluya girdiğinde sayıca az olan Türk ordusu sıkça bu taktiğe başvurmuştu. Kimi zaman uzaktan ok atarak, kimi zaman da ana ordudan kopan küçük grupları avlayarak düşman ordusuna kan kaybettirir. Zaten Göksu kıyılarına vardıklarında Türk ordusu taarruza geçerek tüm orduyu kılıçtan geçirir.

Bu taktiği Türk süvarileri birinci dünya savaşından sonra hem düzensiz Kuva-i Milliye birlikleri hem de düzenli orduya geçince düzenli süvariler bu taktiği sıkça kullanmışlardı. Düşmanın arka saflarına geçip, kimi zaman ikmal hatları üzerine kimi zaman dişlerine göre olan küçük birliklere saldırıp geri çekilerek savaşırlardı. Çeşitli örnekleri Türk devletlerinin etkin olduğu binlerce yıllardır kullanılıyordur. :smile:

Düşmanın üstüne tokatla atılanların adı başıbozuklardır. Bir diğer adları ise serdengeçtilerdir.
Yalnız anlamadığım bir konu var, o geri çekilen hafif piyade birliği atlılar ve piyadeler çarpışırken ve çarpışma bittikten sonra ne yapıyor?

Artizan said:
Dogukan said:

Dalga geçiyorum abicim :grin:

Neden dalga geçiyoruma gelirsek. Millet konunun başından beri kıçından sallamanın en güzel örneklerini sallıyor. Hayatlarında savaş tarihi üzerine 2 kelime yazı okumuş sağdan soldan duydukları laflarla buraya gelip kurt taktiği falan sallıyorlar.

Ahanda örnek
HutskaTR35 said:
Düşmanın üstüne tokatla atılanların adı başıbozuklardır. Bir diğer adları ise serdengeçtilerdir.
Yalnız anlamadığım bir konu var, o geri çekilen hafif piyade birliği atlılar ve piyadeler çarpışırken ve çarpışma bittikten sonra ne yapıyor?

Başıbozuklar bir çeşit paralı asker birliğidir. Ama bunlar maaşa bağlı değildir, sağı solu yağmalar, masumun ırzına geçerek, savaş alanından mal toplayarak geçinirler.
Balkanlardaki Osmanlı nefretnin en büyük sebebi bu sağı solu belli olmayan, milletin üstüne salınan bu başıbozuklardır.
Tokat falan atmazlar. Tokat ne oğlum, aklın alıyor mu?

Serdengeçtiler ise benim bildiğim bir çeşit tecrübeli Yeniçeriler...ve onlarında tokatla falan alakası yok.

Deli lafıda yol gösterenden geliyor diye tahmin ediliyor. Balkanlardaki gruplardan kuruluyorlar.

Başıbozuklar bir çeşit paralı asker birliğidir. Ama bunlar maaşa bağlı değildir, sağı solu yağmalar, masumun ırzına geçerek, savaş alanından mal toplayarak geçinirler.
Balkanlardaki Osmanlı nefretnin en büyük sebebi bu sağı solu belli olmayan, milletin üstüne salınan bu başıbozuklardır.

Serdengeçtiler ise benim bildiğim bir çeşit tecrübeli Yeniçeriler...ve onlarında tokatla falan alakası yok.
Şimdi yazı kendiyle çelişiyor. Madem başıbozuklar paralı askerler, neden maaş almıyorlar?
sağı solu yağmalar, masumun ırzına geçerek, savaş alanından mal toplayarak geçinirler.
buraya anlat.
Hatta hepsini okumak istemiyorsan alıntı yapayım oradan.
“Savaşın başından bu yana cereyan eden askerî olaylar arasında en önemlisi, kuşku yok ki, Silistre kuşatmasıdır… Biz kuşatmanın ileri aşamasında Türklerin Arap Tabyasını savunmaktan vazgeçmek zorunda kalabileceklerini düşünmüştük. Oysa Türkler bu hisarın savunmasını bırakmamışlardır… Mareşal Paskeviç, açıklanması imkânsız silahlı gösterilerinden birini daha yaptı, kaleye 31 tabur, 40 süvari bölüğü ve 144 sahra topçusuyla yeni ve büyük bir yoklama saldırısına girişti… Ancak saldırı, Türkler üzerinde hiçbir etki bırakmadı. Tam tersine Türkler, düşman üzerine 4 bin süvari çıkarttılar… ARAP TABYASININ HASAN PAŞA KOMUTASINDAKİ 4 TABURLA 500 BAŞIBOZUKTAN OLUŞAN SAVUNMA GÜÇLERİNİN TUTUMU, EN YÜKSEK ÖVGÜYE HAK KAZANMIŞ BULUNUYOR. SAVAŞ TARİHİNDE ARAP TABYASI GİBİ BİR DIŞ TABYANIN BÖYLESİNE DAYANDIĞI BİR BAŞKA OLAY BİLMİYORUZ.”
Daha da detay istiyorsan devamını da okursun.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Ba%C5%9F%C4%B1bozuklar
Bir diğer isimlerinin serdengeçti olmaları konusunda yanılmışım evet... fakat üzgünüm ki sende yanılmışsın. Çünkü:
Osmanlı Devleti'nde muhasara edilen kaleye girmek veya düşman ordusu içine dalmak için fedaî yazılan asker.
Bunlara “serdengeçti” de denirdi. Bunlar toplu halde düşman ordusunun sağ, sol veya arkasından hücum ederlerdi. Ölümü hiç düşünmeyen bu yiğitlerin hücumları, pek dehşetli olur ve ekseriya daldıkları ordunun moralini bozar, içlerine korku salarlardı. Napolyon, birkaç yüz dalkılıç meydana çıktığında bunların önünde durmanın güç, mağlup olmamanın ise imkânsız olduğunu beyan eder.
Kuşatması uzayan kalelere, serdengeçtiler, gece merdiven kurarak yalın kılıç içeri girerler. Bütün kale efradına karşı gözlerini kırpmadan kılıç sallarlardı. Bunlar için şehitlik, adeta mukadderdi. Az da olsa sağ kalanlar olurdu. Bunlar gerek kumandanları, gerekse arkadaşları tarafından çok iltifat görürlerdi. Din ve devlet için başlarını vermekten çekinmeyen bu yiğitlerin sağ kalanlarına mükâfatlar verilir, “serdengeçti ağası” tabiriyle hürmet gösterilirdi.
Yeniçerilerin bozulmasıyla serdengeçtiler de eski ehemmiyetini kaybettiler, ocak kaldırılınca, “dalkılıç” “serdengeçti” de kendiliğinden kalkmış oldu.
Her neyse konu sapmak üzere o yüzden sorumu tekrar edeyim, o geri çekilen hafif piyadeler savaş sırasında ve kıstırma esnasında ne yapıyorlar?

O yüzden "bir çeşit" paralı asker yazdım. Başıbozuklar maaş almayan, savaş zamanı orduya katılan, akıncılar gibi yağmayla geçinen bir gruptur. Kahramanca direniş göstermeleri, yeri gelince çatur çutur sivilelre zulm etmediği anlamına gelmez zira bu adamların zaten geçimi "YAĞMA"...anlatabildim mi? YAĞMA. Kendi ordusu yağmalayacak değil herif. Gönderdiğin yazının alakasını anlayamadım.

Serdengeçtilerle ilgili bir iddam olmadı, sadece dedim ki tokatla ilgileri yok ve bildiğim kadarıyla "tecrübeli yeniçerilerdi" derken gönderdiğin yazıdan bahsediyordum.

serdengeçtilere ******** da deniyor :grin: hehe, gerçek bu dediğim, yarak eski dildeki silah anlamıyla kullanılıyor, dal da yalın, yani sadece kılıçla saldıran birlikler. ilk 17. yy'da yeniçerilerin zayıflamasıyla ortaya çıkmışlar. delilere deli denmesi, kendilerine delice zarar vermelerinden, vücutlarına bıçak, kılıç, mızrak saplamalarında ileri geliyor bence. bunu da padişaha bağlılıklarının gösterisi olarak yapıyorlarmış, bazen aşırı kan kaybından ölenler oluyomuş. gördüğüm bir minyatürde kafasının iki yanına kılıç sokan bir deli vardı.

HutskaTR35 said:

Şimdi yazı kendiyle çelişiyor. Madem başıbozuklar paralı askerler, neden maaş almıyorlar?
sağı solu yağmalar, masumun ırzına geçerek, savaş alanından mal toplayarak geçinirler.
buraya anlat.
Hatta hepsini okumak istemiyorsan alıntı yapayım oradan.
“Savaşın başından bu yana cereyan eden askerî olaylar arasında en önemlisi, kuşku yok ki, Silistre kuşatmasıdır… Biz kuşatmanın ileri aşamasında Türklerin Arap Tabyasını savunmaktan vazgeçmek zorunda kalabileceklerini düşünmüştük. Oysa Türkler bu hisarın savunmasını bırakmamışlardır… Mareşal Paskeviç, açıklanması imkânsız silahlı gösterilerinden birini daha yaptı, kaleye 31 tabur, 40 süvari bölüğü ve 144 sahra topçusuyla yeni ve büyük bir yoklama saldırısına girişti… Ancak saldırı, Türkler üzerinde hiçbir etki bırakmadı. Tam tersine Türkler, düşman üzerine 4 bin süvari çıkarttılar… ARAP TABYASININ HASAN PAŞA KOMUTASINDAKİ 4 TABURLA 500 BAŞIBOZUKTAN OLUŞAN SAVUNMA GÜÇLERİNİN TUTUMU, EN YÜKSEK ÖVGÜYE HAK KAZANMIŞ BULUNUYOR. SAVAŞ TARİHİNDE ARAP TABYASI GİBİ BİR DIŞ TABYANIN BÖYLESİNE DAYANDIĞI BİR BAŞKA OLAY BİLMİYORUZ.”
Daha da detay istiyorsan devamını da okursun.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Ba%C5%9F%C4%B1bozuklar
Bir diğer isimlerinin serdengeçti olmaları konusunda yanılmışım evet... fakat üzgünüm ki sende yanılmışsın. Çünkü:
Osmanlı Devleti'nde muhasara edilen kaleye girmek veya düşman ordusu içine dalmak için fedaî yazılan asker.
Bunlara “serdengeçti” de denirdi. Bunlar toplu halde düşman ordusunun sağ, sol veya arkasından hücum ederlerdi. Ölümü hiç düşünmeyen bu yiğitlerin hücumları, pek dehşetli olur ve ekseriya daldıkları ordunun moralini bozar, içlerine korku salarlardı. Napolyon, birkaç yüz dalkılıç meydana çıktığında bunların önünde durmanın güç, mağlup olmamanın ise imkânsız olduğunu beyan eder.
Kuşatması uzayan kalelere, serdengeçtiler, gece merdiven kurarak yalın kılıç içeri girerler. Bütün kale efradına karşı gözlerini kırpmadan kılıç sallarlardı. Bunlar için şehitlik, adeta mukadderdi. Az da olsa sağ kalanlar olurdu. Bunlar gerek kumandanları, gerekse arkadaşları tarafından çok iltifat görürlerdi. Din ve devlet için başlarını vermekten çekinmeyen bu yiğitlerin sağ kalanlarına mükâfatlar verilir, “serdengeçti ağası” tabiriyle hürmet gösterilirdi.
Yeniçerilerin bozulmasıyla serdengeçtiler de eski ehemmiyetini kaybettiler, ocak kaldırılınca, “dalkılıç” “serdengeçti” de kendiliğinden kalkmış oldu.
Her neyse konu sapmak üzere o yüzden sorumu tekrar edeyim, o geri çekilen hafif piyadeler savaş sırasında ve kıstırma esnasında ne yapıyorlar?

Hafif Piyadeler Vur kaç taktiği ile merkezi deliyorlar. Merkez delinince düşman piyadeleri 2 ye ayrılıyor. Ordumuz bölünmesin diyede ağır piyadeler onları merkezde birleştiriyor. Bu arada Süvarilerimiz diğer atlıları düşman piyadeden uzak tuttuktan sonra bir anda geriye dönüp piyadelerin arkasına geçiyorlar ve Kurt kapanı oluşuyor .

Bunları Osmanlıda : (Tahminimce) Atlılar : Tımarlı Sipahileri - Deliler | Ağır piyade: Yeniçeriler | Hafif piyade : Azaplar akıncılar başıbozuklar.

Mount & Blade Warband Osmanlı Balkanların fethi modunda Kurt kapanı taktiği Dizilimi Olmamış gibi ama benziyor :grin:

Hatırlatiyim Kısaltmaları :

A-1 ve A-2 : Süratli Atlılar.

AP-1 AP-2 : Ağır Piyadeler

HP : Hafif piyadeler

P-1 : P1 deişim zaten bitane padişah var. (Yada Komutanda olabilir her neyse )

B-1 Padişah koruyan piyadeler

U-1 Padişahı koruyan atlılar.

Buna benzedimi Tabi Birkaç eklenti var.

Atlılar(A1)                                                                                                              Atlılar(A2)
-----------                                                                                                                -------------
                      Ağır Piyade(Ap1)                                        AğırPiyade(AP2)
                      ---------------------                                      ---------------------                               
                                                      Hafif Piyade[HP1)           
                                                    ------------------------             

Abicim Osmanlı ordusunun kurulumunu istiyorsan ben sana şöyle açıklayayım.
Osmanlı'nın KLASİK döneminde, klasik Osmanlı ordusunun dizilimi ağırlıklı olarak, ordu ofansifde olsa savaş alanına defansif dizilir.

Öncelikle Osmanlı kampını kurar, lojistiği oturtur. O kadar adamla gidiliyor sefer boşuna değil, tam Türkçesi ne bilmiyorum ama baya bi fortification yaparlar kazarlar, Marcarlardan öğrendikleri vagonları koyarlar falan filan. Topçular yeniçeriler merkezde burada bulunur. Padişah arkada daha yakın kapıkulu askerleriyle(solaklar) bulunur.
Sağda solda kapıkulu süvarileri olur. Açık sağ ve solda ise Rumeli ve Anadolu sipahileri olur.(savaş asyada mı avrupada mı ona göre dizilir bunlar) Ön merkezde de azaplar olur.

http://www.youtube.com/watch?v=K3KiCZDq_C4&feature=related
bu videoda da baya güzel bir örneği var klasik düzenin.

Gerçekten ilk sayfadaki iletileri  okuyunca  bunu yazmak zorunda kaldım önceden türklere ait mi değil mi bilemem yani bu taktik, kardeşim bu taktiği derebeyleri bile kullanmış olabilir neden bahsediyorsunuz siz ? savaş alanında her hilal oluşturan bu taktiği yapmıyor ki anasını satayım, eğer bir askeri lider olsaydım eski dönemlerde e eminim yani savaşta askerlerim ağırlıklı olarak atlı olsaydı mutlaka yapacağım 2 - 3 taktikten biri bu çember içine düşmanı almak olurdu, bakın turan taktiği falan demedim ben o taktikte yok okçuymuş piyadeymiş vesayre de kullanılıyor diye biliyorum çünkü.

bknz : bunları söyleyince iskenderin çekiç-örs taktiği aklıma geldi yani belgeselde öyle bahsediyorlardı

Arkadaşlar şimdi kaynak bul derseniz nerden bulacağımı bilmiyorum ama Osmanlı Ordusu savaş meydanına Kare şeklinde girermiş.
Miş dedim öyle okumuştum.

Savaş esnasında hızla düzen alırmış. bu sayede düşman her zaman bu kurt kapanını yermiş.

Kare şeklinde savaş alanına girip kurt kapanı şekline dönüşürmüş.

[table][tr][td]CengizHan said:
Bu taktik Turan Taktiği .Hemde Bu zamanlar Top mop yok osmanlıda yıl 1300 lerde
Zaten 1300'lerde taktik yapacak kadar ada yok Osmanlıda?[/td][/tr][/table]

Back
Top Bottom