Osmanlı Savaş Taktiği : Kurt Kapanı .

Users who are viewing this thread

MorTLee said:
valla full svadyalı şovalye alıyom f1 sonra f2 ye basarak beni izle diyom adamların tam ortasına dalıyom f1 ve f3 e basıyom al sana hilal deneyin oluyo.  :cool:
bu arkadaşı tsk'nın başına getirelim :roll:

Korkak derken taktiklerimizde sürekli bir arkadan vurma, kaçarak vurma, kapana düşürme gibi şeyler olduğundan bahsetmiştim. Tabi hiçbir lafım yok savaşı kazanıyor muyuz kazanıyoruz. Oyunlara benzemiyor bu "DÜELLO GEL LAN" diyemezsin.

mugenen said:
TR_CengizHan said:
Bu taktiğin birden fazla adı var

:arrow: Turan taktiği
:arrow: Kurt kapanı
:arrow: Kıskaç
:arrow: Hilal Taktiği

Bu taktik Kurtların avlanma şeklinden esinlenerek yapılmıştır.
Bu takitiği gerçekleştirmek için :

:arrow: 2 tabar Süratli Okçu suvarilerine
:arrow: 2 tabar ağır piyadeye
:arrow: 1 tabar hafif piyadeye
                                                    ihtiyaç vardır. İşe bakın bunların alası osmanlıda var.

Nasıl kullanılır  :?:

Ordunun dizilimi böyle olmalıdır :

Atlılar(A1)                                                                                                              Atlılar(A2)
-----------                                                                                                                -------------
                      Ağır Piyade(Ap1)                                        AğırPiyade(AP2)
                      ---------------------                                      ---------------------                               
                                                      Hafif Piyade[HP1)           
                                                    ------------------------             

Ordumuz Hilal şeklini aldı . Şimdi ilk taarruza geçicez.

Düşman atlısı                                      Düşman piyadeleri                                    Düşman Atlısı

/\ Hücum eder                                                                                                        /\ 
    |                                -----------------------------------------------------------                  |                                                                             
Atlılar(A1)                      /\                                                          /\                            Atlılar(A2)
-----------                        |                                                          |                            -------------
                      Ağır Piyade(Ap1)                                        AğırPiyade(AP2)
                      ---------------------                                      ---------------------                               
                                                      Hafif Piyade[HP1)           
                                                    ------------------------ 
                                                                |
                                                                \/  Geri çekilir.

Buda resmi :
Bu şekilde merkezdeki Hafif Piyadeler Hızlı bir vurkaçla dümandaki merkezi yarar ağı piyadeler kenardaki düşman piyadelerini tekrar merkeze çeker bu arada atlılar kanatlardaki atlılara hızlı bir hücum edip merkzdeki piyadelerden ayırmıştır.
Daha sonra bizim atlılar merkezde tek başına kalan düşman Piyadelerinin arkasına geçer. Ve bir kapan oluşturmuşlardır.

Türkler bunu yıllarca kullandı hatta ;Osmanlı Neredeyse tüm savaşlarında bunu kullandı. Ve her seferinde kazandı.
Romada bu tuzağa düşmüştü Ve jül cesar bu taktiği denemeye çalıştı ama onun piyadeleri çok ağırdı ve nadir bulunan süvarileri ağır olduğundan sürati değildi.

koyduğun resim cenetin krallığından ve orda tek bir piyade bile yok :smile:

Bu resmi Hilal şekli aldığı için koydum yoksa taktikle ilgisi yok bunun sadece göstermelik :grin:

Biz kafamızda resmedemiyoruz çünkü

Arkadaşlar hilal taktiğine örnek
bayrak.jpg

ahmetmaza12 said:
...600 bin kişiyi bulmuştu...
Avrupa devletleri fakir diyorsun, ama böyle uçuk rakamlar uydurabiliyorsun. Böyle bir ordunun finanse edilmesini ve insan kaynağı bulmasını geçtim, nasıl lojistik destek bulmasını bekliyorsun.
  Kardeş uydurduğumu nerenden uyduruyorsun?  :razz: Güzel alıntı yapma işini çözmeye başladın lakin yazdıklarımızı da okumayı öğrenirsen seninle anlaşabiliriz diye düşünüyorum. Şimdi lojistik'ten bahsediyorsak içeriğini de biraz bilmemiz lazım değil mi? Eğer tam bir meydan ya da kuşatma savaşı söz konusuysa donanımlı bir ordu kurmak için geniş finans kaynaklarına ihtiyaç vardır ama bazı noktaları gözden kaçırıyorsun;
Sultan Kılıçarslan karşısında 300 bin zayiat vererek güneye doğru çekilmeye başladı. Antakya'yı kuşatmak üzere Anadoluyu terkeden Haçlılar 100 bin kişiye inmişti.
:lol: Yoktan yere ne güzel zaferler üretiyorsun.
  Sayının az ya da çok olması Sultan Kılıçarslan'ın Haçlı ordusunun büyük kısmını Anadolu ovalarında gömdüğü gerçeğini değiştiriyor mu? Milletin tarihini küçümseyip, kötülemek için ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Nitekim verilen sayıların abartı olmadığını ben değil o dönemin tarihçileri söyleyecek aşağıda;

ahmetmaza12 said:
Tabi D. Nicolle gibi tarihçiler birinci Haçlı seferindeki orduların askerlerden oluşan kanadıyla ilgili düşük rakamlar telaffuz ederler. 50-100 bin arası gibi.
600000 e göre çok daha makul.
  Dediğim gibi alıntı yapıyorsun, okumayı da öğrenirsen tamamdır.  Yukarıda tarihçinin verdiği rakam "haçlı ordularının soylulardan, profesyonel askerlerden oluşan ikinci dalgası" için verilen rakam. Bak ne demişim, askerlerden oluşan kısım hakkında verilen miktar o kadar. Yoksa sevinme, David N. de yağmacı sürüleri, halkı ve diğer bahsi geçen kesimleri eklediğinde 300 bin'e yaklaşan rakamlar buluyor.
  Şimdi dönemin kaynaklarına bakalım;
  Anna Comnena isimli Bizanslı tarihçi, haçlı ordularının miktarı hakkında ordunun gerisinden gelen halk sürüleri, fahişeler, taşıyıcılar, tüccarlar, yağmacılar vs. haricinde profesyonel 12,000 şövalye, 70,000 piyadenin bulunduğu 600,000 kişiye yakın bir ordu olduğunu söylüyor. Farklı yerlerden bölük bölük gelip Anadolu'da birleştiklerini göz önüne alırsak, dev bir ordunun lojistik sıkıntılarını konuşmanın bir mantığı olmadığı açıktır. Zaten bu kadar kalabalık olmalarına rağmen birleştikten sonra Anadolu'da yeterli erzak ve suyu bulamamaları, hastalıklar ve Selçuklu birliklerinin baskın savaşlarıyla sayıları büyük ölçüde azalıyor. Neyse Bohemond'un kontolündeki İtalya'nın güneyinden gelen Norman birlikleri mesela, 10,000 şövalyeyle ve 20,000 kadar meslekten savaşçı piyadeyle katılıyor sefere. Avrupa'nın çeşitli yerlerinden gelen bu topluluklar Bizans lejyonları eşliğinde Anadoluya geçiriliyor. Mayıs 1097'de ordular tamamen toplanmış oluyor. Yine I. Haçlı seferi'ne vakanüvis (biz ona tarih yazıcısı diyelim) olarak katılan Chartres (Fransa) şehrinden Fulcher üç kitaba ayırdığı vakayinamesinde Haçlı ordusunun 600,000 büyüklüğünde olduğunu yazar. Haçlı seferinin bir başka önemli yazıcısı olan ayrıca haçlıların bazı öngörülerle karşılaşıp ve mucizeler yaşadığını, örneğin Peter Bartholomew isimli askerin kader mızrağını( kutsal kargı, Tanrının mızrağı da denir) bulması gibi, iddia eden ve bu yüzden çağdaş tarihçiler tarafından pek ciddiye alınmayarak işleri kritiğe tabi tutulan Raymond of Aguilers ise 100,000 ile en düşük sayıyı veren kişidir. Bu sayı o zamanki Bizans ordusunun miktarına da eşittir.
  Bir kısım Avrupalı tarihçiler Haçlıların kendilerinden oldukça küçük Selçuklu ordularına büyük kayıplar vermelerinden dolayı, bir anlamda bu utancı ve başarısızlıkları örtmek amacıyla oldukça küçük sayılar verirler. Öyle ki haçlı ordusunun sayısını 20,000'e indirenler bile vardır. Bu aşağılık kompleksi sadece haçlı seferlerine özgü değildir. Mesela İstanbul'un fethinde hezimeti tamamen sayılara bağlayıp, şehrin Türklerin eline geçişini küçümsemek isteyen batılılardan bir grubun içinde Konstantinapolis'i savunan 6000-7000 civarında bir avuç askere karşı II. Mehmet'in 300,000 kişilik dev bir orduyla kuşatma yaptığını yazanlar bile bulunur. Halbuki o dönemde İstanbul'un nüfusu 70,000den fazla. Eli silah tutan halkı toplasan, askerler de dahil bir 25,000 kişilik ordu çıkarırsın. Dahası asi şehzade Orhan bile 600den fazla adamıyla Osmanlı ordusuna karşı savaşıyor. Rakamların komikliğine bakın. Dahası yukarıda bahsi geçen lojistik sorunlar Osmanlı ordusu için de geçerliydi.
  .

Tamamda, 600 bin kişinin o dönemde mümkünatı yok. Benim anladığım kadarıyla 100 bin kişi bile haçlı ordusuna fazla. Misal, Selahaddin dönemindeki savaşlara bakıyorum haçlıların topladıkları asker 20 bini geçmiyor. Ki bu artık yerleşip krallık kurduktan sonra.

Sen yanlış düşünüyorsun. Tarihçiler oturup skor tutmuyor. Bizim gibi kompleksli değiller. O düşünce yapısı bizimkilerde var.

Arkadaşım detaylı analizi yaptık yukarıda, tekrar oku istersen. Mümkün olmayan ne onu söyleyinsenize.  600,000 kişi tek bir ordu değil dahası bunlar ordu değil. Bir kısmı asker, geri kalanı ise yağma için, cennet için vs. gelen kitleler. Dikkatli okursanız sorulara cevap olan yorumları bulabilirsiniz. Benim için haçlı ordusunun 600 bin ya da 100 bin olması birşey değiştirmez, Kılıçarslan'ın zaferini de gölgelemez. Lakin yukarıdaki arkadaş bir takım iddialarda bulundu, biz de açıklama mecburiyetinde kaldık.
  İyi günler...

hayır işte, orda mesele senin için hala Kılıç Arslan'ın zaferi...sank isen kazandın savaşı. Ondan sonra gelip tarih mi konuşacaz? Senin ordaki analizin birşeyi kanıtlamak üzerine, olayı mümkün olduğunca olduğu gibi lanse etmek değil.

Bu yüzden de dönemin tarihçilerinin görüşlerini sunup lojistiğin de derin tahliline girişiyorum değil mi? Şartlanmışsınız artık, zafer, başarı, Türk kelimeleri ya da tarihi bir şahsiyetin adı geçince, gözler far lambası gibi açılıp da saldırmaya. Yanlış bilgi verdiysek düzelt. Tarihi kötüleyerek objektiflik sağlanamaz, adam haçlı ordularının sayısına inanmıyordu, açıkladık. Cacık yapma niyetine "sanki sen kazandın savaşı, senle tarih mi konuşulur" gibi bayat argümanlarla gelmeyin sonra. Kılıçarslan'ın zaferi haçlı ordularının mevcuduna mı bağlı, çatır çatır ezmiş işte. Hala kalkıp da yok kılıçarslan'ın zaferiymiş, yok mümkün olduğunca olduğu gibi lanse etmekmiş, boş laf bunlar. Verilen bilgi yanlışsa düzelt, sırf birisini övdüğüm için hazmedemeyip maval okumaya girişme. Hayır konuya katkınız olmuyor, bir de o kadar vaktimizi verip yazdığımız bilgilere laf ediyorsunuz. Bu boş beleşlik nedir anlamıyoruz.

Bizmi şartlanmışız senmi? Çapulcualr yemek yemiyor, silah taşımıyor ve para almıyorlar değilmi. Tek bir ordu değilmiş, tekbir ordu olsa 600000 kişi tek sıra gidecekti dimi.

Bir ordu sefere çıkacakken safları doldurmak için yeni askerler silahlandırır özelliklede hafif piyadeler. Orduda tabiki çapulcular olacak.

Haçlı seferinde 1 şövalyeye birkaç piyade düştüğünü düşünürsek Türk ordusunun eskişehirde uyguladığı atlı okçu taktiğinin ne kadar yaradığını anayabilirsin sanırım.

Her şeyi geçtim bir ordunun her hangi bir şey elde edemeden yarı mevcudunu kaybetmesi(hele 300000 kişi ise) o orduyu nasıl demoralize edebileceğini ve dağılamama olasılığının olmadığını söylemem gerkiyormu. Hadi diyelim oldu, kılıçarslan düşman ordusunu böyle perişan etmişken niye geri çekiliyor. Adamlar kırılmış işte, yardır.

Birlerinin bir şey yazması önemli değil, mantıklı oldup olmaması önemli. Wikiden almışsın foragingi, lan tüm anadoluyu yağmalasalar gene doyuramazlar öyle bir orduyu.

Hayır konuya katkınız olmuyor, bir de o kadar vaktimizi verip yazdığımız bilgilere laf ediyorsunuz. Bu boş beleşlik nedir anlamıyoruz.

Zırt pırt söylüyorsun, farkındamıın dediklerine karşı farklı argümanlar konulmuyor tam tersi kaale alınmayıp dalga geçiliyor. Şurda 100000 falan desen kaale alır kaynaklar koyar bende 50000-60000 diye düşünüyorum derim. Ama öyle bir çarpıtmalar öyle bir demogoji(zaferimizi küçültüyormuşuz peh) yapıyorsunki.

Şu edit işinden bir vazgeçemediniz. Sizin yüzünüzdne ben de yapmak zorunda kalıyorum.

ahmetmaza12 said:
Bizmi şartlanmışız senmi? Çapulcualr yemek yemiyor, silah taşımıyor ve para almıyorlar değilmi. Tek bir ordu değilmiş, tekbir ordu olsa 600000 kişi tek sıra gidecekti dimi.
Bir ordu sefere çıkacakken safları doldurmak için yeni askerler silahlandırır özelliklede hafif piyadeler. Orduda tabiki çapulcular olacak.
Haçlı seferinde 1 şövalyeye birkaç piyade düştüğünü düşünürsek Türk ordusunun eskişehirde uyguladığı atlı okçu taktiğinin ne kadar yaradığını anayabilirsin sanırım.
  Siz tabiki de. Toplanan ordunun farklı topluluklardan bir araya geldiğini söyledik. Örnek olarak elbetteki 20 tane 30 bin kişilik ordunun ayrı ayrı hareketi ve ihtiyaç duyulan lojistik destekle, 600 binlik ordununki bir değildir. Sana kızamıyorum aç karna, dahası yazdıklarımı okumadığını da bildiğim için anlamamanı doğal karşılıyorum. Sefere katılan irili ufaklı 30 küsur devlet, kontluk, krallık vs. var. Bunlar ayrı ayrı hareket edip geçtikleri yerleri talan etmelerine rağmen Bizans başkentine varınca birleşiyorlar Zaten Bizans'a vardıklarında birleşen çeşitli grupların birleştikten sonra tam da o bahsettiğimiz lojistik desteğe duyulan büyük ihtiyaçtan dolayı yok oluyorlar. Bizans'a kadar büyük lojistik sıkıntı duymadan gelen, 600 bine nispeten küçük ordular Anadolu'ya geçip birleştikten sonra tam ve dev bir ordu olarak büyük erzak ve su sıkıntısıyla karşılaşıyorlar. Orduda bir emir komuta zinciriyle işler kolaylaşsa da sadece disiplinli askerlerden oluşmayan böyle dev bir orduda emir komuta da zorlaşıyor, dahası Kılıçarslan'ın geri çekilirken su ve erzak kaynaklarını da talan etmesi işi daha vahim kılıyor. Lojistik sıkıntı, salgın hastalıklar ve selçuklu birliklerinin mütemadiyen devam ettirdiği vur kaç savaşları birlikten yoksun haçlı kuvvetlerine büyük kayıplar verdiriyor. Ben ordunun sayısıyla ilgili kaynakları verdim, yorumu da size bıraktım. Benim iddiam olan birşey değil. Katılırsın, katılmazsın. Tartışmada zorlama üste çıkmaya çalışmaya gerek yok.

ahmetmaza12 said:
Her şeyi geçtim bir ordunun her hangi bir şey elde edemeden yarı mevcudunu kaybetmesi(hele 300000 kişi ise) o orduyu nasıl demoralize edebileceğini ve dağılamama olasılığının olmadığını söylemem gerkiyormu. Hadi diyelim oldu, kılıçarslan düşman ordusunu böyle perişan etmişken niye geri çekiliyor. Adamlar kırılmış işte, yardır.
  Okusan anlarsın. Adamlar yağma için, Türkleri Anadolu'dan atmak için, Kudüs'ü almak için geliyorlar.  Haçlılar İznik'i alıp, Amasya'ya uğrayıp oradan Antakya üzerinden Kudüs'e gidiyorlar. Haçlılar Anadoludayken 5te 1'i kılıçarslan tarafından gerilla savaşlarıyla ve erzak-su yetersizliği, hastalıklar gibi nedenlerle kırılıyor. Kılıçarslan düşman ordusuna büyük kayıplar verdirse de ne düşmanı perişan ediyor ne de düşmanın yok olmasında tek etmen. Düşman sayıca o kadar üstün ki, İznik kaybedilirken hiç bir şey yapılamıyor. Çünkü meydna savaşlarında hezimet kesin gibi. Bu yüzden vur-kaç savaşına karar veriliyor zaten. Baksana Antakyaya vardıklarında bile hala normal bir orduya göre büyük sayılabilecek 100 bin kişilik bir kuvvete sahipler Haçlılar. Tabi moral olarak çöküp de ordudan ayrılanlar, salgın hastalık yüzünden ve açlıktan-susuzluktan ölenler sayının bu kadar büyümesini sağlıyor.

ahmetmaza12 said:
Birlerinin bir şey yazması önemli değil, mantıklı oldup olmaması önemli. Wikiden almışsın foragingi, lan tüm anadoluyu yağmalasalar gene doyuramazlar öyle bir orduyu.
Oku da anla artık bi zahmet. wiki'den alıntı yaptığım tek yer lojistiğin içeriğinin ne olduğunu anlatmak içindi. Haçlılar zaten erzak eksikliğinden ve bir amansız gerilla savaşlarından dolayı o kadar kayıp verdiler.

ahmetmaza12 said:
Hayır konuya katkınız olmuyor, bir de o kadar vaktimizi verip yazdığımız bilgilere laf ediyorsunuz. Bu boş beleşlik nedir anlamıyoruz.
Zırt pırt söylüyorsun, farkındamıın dediklerine karşı farklı argümanlar konulmuyor tam tersi kaale alınmayıp dalga geçiliyor. Şurda 100000 falan desen kaale alır kaynaklar koyar bende 50000-60000 diye düşünüyorum derim. Ama öyle bir çarpıtmalar öyle bir demogoji(zaferimizi küçültüyormuşuz peh) yapıyorsunki.
  Demagojiyi yapan senin gibi yetersizler zaten. Ağzınla söylüyorsun, cahil cühela dalga geçip aklınca kaale almamak yerine adam gibi verilenleri tartışsan, sen de karşıt kaynaklar versen orta yol bulup geçerli bir sonuca varabiliriz. Ben 100 bin diyeni de koyuyorum, 600 bin diyeni de. Kendi söylediğim birşey yok. Tabi senin gibiler okumayı ve tartışmayı öğrenene kadar biz kısır döngüde kendimizi harap ederiz sadece. O değil de araştırmaya üşeniyorlar, g.tlerini kaldırmıyorlar, araştıranlarla da akıllarınca kafa buluyorlar. Böyle insan uyuzu tiplere gıcık oluyorum abi. Şu halimle bile sinirlenebilirim yani. Adam gibi tartışmayacaksan niye laf yetiştirme çabasına giriyorsun. Beni kaale almıyormuş bak hele, sen kimsin la kereste.

--------------
--------------
Bir de bu çıktı yeni moda olarak. 1000 sene önceki savaş zaferimiz değilmiş, niye biz Türk değiliz ki karışmışız çünkü. Yakında 300 yıl önceki zaferlerin bile bizim olmadığını iddia edecekler. Sanki böyle boş beleş argümanlarla millet tarih bilincini yitirecek. Artık gelir birileri "tarih bilincini yirim ben senin" diye...

30 küsür devlet sınır güvenliğini hiçe sayarak o kadar asker gönderiyor öylemi? Üstelik ekonomileri sarsmaya göze alarak.

Bakın benim yanlışlarım olabilir, benim düşüncem 50-60 bin arasıdır, ama bu 100000 de olabilir ve kaynaklarla desteklenebilir. Ama 600000 kişilik bir ordu, öyle bir konvansiyenel gücün öyle bir dönemde toplanması... Yazdıklarını okumamazlık etmiyorup, okyup gülüyorum hatta arada arkadaşlarla buluştuğumda işte böyle adamlarda var deyip gülüşüyoruz.

Demagojiyi yapan senin gibi yetersizler zaten.

Hayır sensin, sensin, yeşil tuttum amenna.

Ne kadar mantıklı kaynakların var, gözboyama için şu allahın fransızı şöle demiş işte falan diyorsun. Adam besbelli ordunun ufuğu doldurduğunu görmüş kafadan bir rakam sıkmış.

Ben 100 bin diyeni de koyuyorum

100000 diyeni nerde koydun acaba çok merak ediyorum. Sayfada 100 bini aratınca nedense senin mesajlarda bulunmyuor.

600,000 according to Fulcher of Chartres, 300,000 according to Ekkehard, and 100,000 according to Raymond of Aguilers. Modern scholars place their numbers at around 7,000 knights and 60,000 infantry.

senin verdiğin kaynak

Oku da anla artık bi zahmet. wiki'den alıntı yaptığım tek yer lojistiğin içeriğinin ne olduğunu anlatmak içindi. Haçlılar zaten erzak eksikliğinden ve bir amansız gerilla savaşlarından dolayı o kadar kayıp verdiler.

Ordakilerden çok daha fazlasını biliyorum, 600000 kişilik ordu argümanı için wikide medieval logistic yazmaktan daha fazlasını yapmalısın.

Haçlı seferinin bir başka önemli yazıcısı olan ayrıca haçlıların bazı öngörülerle karşılaşıp ve mucizeler yaşadığını, örneğin Peter Bartholomew isimli askerin kader mızrağını( kutsal kargı, Tanrının mızrağı da denir) bulması gibi, iddia eden ve bu yüzden çağdaş tarihçiler tarafından pek ciddiye alınmayarak işleri kritiğe tabi tutulan Raymond of Aguilers ise 100,000 ile en düşük sayıyı veren kişidir. Bu sayı o zamanki Bizans ordusunun miktarına da eşittir.

Okuma yazman yok mu senin?

The last of the four planned Crusader armies arrives at Constantinople, bringing the total numbers to approximately 50,000 knights and 500,000 footmen. Curiously there isn't a single king among the Crusade leaders, a sharp difference from later Crusades. At this time Philip I of France, William II of England, and Henry IV of Germany are all under excommunication by Pope Urban II.

Benim verdiğim kaynak! Anlamıyorsun da. Gerçi okuma yazma yok, bunu nereden anlayacaksın.

ahmetmaza12 said:
Ordakilerden çok daha fazlasını biliyorum, 600000 kişilik ordu argümanı için wikide medieval logistic yazmaktan daha fazlasını yapmalısın.
Ortada taa Avrupanın içlerinden Kudüs'e kadar 600 bin kişi gidip de astronomik ölçülerde lojistik desteğe ihtiyaç duyan bir ordu yok. Zaten haçlı ordusunun birleştikten sonra da lojistik yetersizlikten nasıl tükendiğini söyledik. Boş laf üretiyorsun sadece, bu anlayışla normal karşılıyorum tabi.

Ben 100 bin kişi diye bir şey demedim. Sayı verenleri de tek tek yazdım zaten. Kıvıran sensin sadece. Modern tarihçiler 7k şövalye, 60k piyade diyor. İşte onların üzerine bu meslekten asker olmayanları da ekleyeceksin. Kafa basmıyor anlaşılan. David Nicolle bile haçlı ordusunun sadece profesyonel asker olanların sayısının senin tüm ordunun olduğuna inandığın sayıya denk olduğunu söylüyor. Azıcık okuma yazma öğrensen ya...

Back
Top Bottom