Osmanlı Savaş Taktiği : Kurt Kapanı .

Users who are viewing this thread

Tatura said:
Arkadaşlar şimdi kaynak bul derseniz nerden bulacağımı bilmiyorum ama Osmanlı Ordusu savaş meydanına Kare şeklinde girermiş.
Miş dedim öyle okumuştum.

Savaş esnasında hızla düzen alırmış. bu sayede düşman her zaman bu kurt kapanını yermiş.

Kare şeklinde savaş alanına girip kurt kapanı şekline dönüşürmüş.

Sun Tzu nun savaş sanatı eserini okuduysan bu dediğini daha iyi anlarsın. Sun Tzuya göre düşmana saflarını belli etmemek için savaş öncesinde kendi askerini karışık bir şekilde tutmanı önerir. Savaş başladığı sırada hızlı bir düzen alıp çarpışmaya devam etmen gerektiğini falan söyler.
bu arada ilk sayfada bir arkadaş sormuş galiba osmanlının başka kullandığı savaş taktiği var mı diye.
savaş stratejisi bir çok etmene göre belirlenir.
Hava şartları, tepelerin dizilimi akarsular ve vadiler, en yakın yerleşim birimleri, olası bir zaferde düşmanı takip edeceğin yollar veya olası bir bozgunda geri çekilecek yollar veya mekanlar ve bunun gibi şeyler. Ordunun başında ki komutan bunların hepsini tartıp ölçer ve uygulayacağı stratejiyi geliştirir. daha ayrıntılı bilmek istiyorsan sun tzu yu okumanı öneririm.
zaten sürekli aynı stratejiyi uygularsan düşman bir süre sonra yemez bu numarayı.

[table][tr][td]CengizHan said:
Cennetin Krallığı filminde Salahaddin kaykubatın askerleride bu taktiği uyguladılar ama cidden mükemmeldi .

Buda resmi :

20 tane şövalyeye karşı mı uygulamışlar?Alakası olduğunu sanmıyorum çok da gülünç geldi bunun turan taktiği olarak paylaşılması.[/td][/tr][/table]

Bunu Salahaddin eyyubi uygulamjış . Cennetin krallığı filminde . Ama haklısın çok az düşman var. Ama benim demek istediğim hilal şeklini çok güzel oluşturmuşlar .

Bunu Salahaddin eyyubi uygulamjış . Cennetin krallığı filminde . Ama haklısın çok az düşman var. Ama benim demek istediğim hilal şeklini çok güzel oluşturmuşlar .
Hilal görüntüsünden başka alakası yok.Ne geri çekilme var ne kandırma ne bi şey.Söz konusu taraflı filmde oradaki şövalyeler hurra diyip atlıyolar.[/td][/tr][/table]

Abicim, düşmanın çevresini sarmak çok basit her generalin yaptığı birşeydir. Zaten dönemin savaşlarında iki ordu yüzyüze çarpışırken genelde farkı yanlardan veya daha da iyisi arkadan ekstra birliklerle giren çevirir. Neden dersen, savaşan askerlerin kafası karışır morali bozulur ve düzenleri çöker akabinde kaçmalar bi başladımı hoppabalacumcum herkes sağa sola koşuşturur.

Bu Turan taktiği muhabbeti şehir efsanesi. Ben hiç duymadım herhangi bir Türk generalin "beyler bugün 4-4-2 çıkıyoruz" der gibi Turan taktiği ayarladığını.
Ama düşmanı çevrelemek, mobil askerlerin varsaki Türklerin atlısı çok olduğundan genelde vardı, çok standart bir hareket.

Klasik eski Türk savaş stili ama, atlı okçuların sağ ve soldan düşmana ok yağdırması ve onları sıkışmaya ve çevresi sarılmaya doğru gütmesidir. Turan taktiği muhabbeti buradan geliyor.

Selahaddin Eyyübi bu taktiği kullanmış için kaynağınında Ridley Scott'un filmi olması çok hoş birşey....bravo.[/td][/tr][/table]

hayır. bu taktik bir efsane dostum .aslı bile bilinmiyor. Ama osmanlı ordusunun bu taktiği kullandığı kesin. Tarih kitaplarıda mıyalan söylüyor .

atlı birlikler kanatlarda ortada 2 ağır piyade 1 hafif piyade.

Bunlar Osmanlıda şöyle benzetilebilir :

2 atlı süvariler : Atlı 1:Tımarlı sipahileri Atlı 2 Deliler.

2 Ağır piyadeler : Yeniçeriler.

1 Hafifpiyadeler : Başı bozuklar azablar akıncılar..
ayrıca 4-4-2 diyerek hurra diye dalan orduları talan ediyolar bu taktikle efsaneye göre bu kıskaça yakalanan hiçbir ordu kurtulamamış.bu kıskaçtan kurtulsalarda çok büyük kayıplar vermesi gerekirmiş.

8. sınıf tarih kitabı

yukarda biri hafif piyadelerle saflarmı yarılır demiş benmi yanlış.

Ayrıca benmi yanlış biliyorum yoksa bu turan taktiği denilen olay pincer movement olup genelde türk veya asya ordularının taktiği değilde, normal bir savaşta standart olan bir taktikmi(özellikle piyade ve havadan havaya çatışmalarda)

Doğukanın dediği gibi Türk ordusu batılı rakiplerine göre manevra kabiliyeti daha yüksek olduğundan düşmanı sürekli kıskaca alması alması muhtemel.

Artizan said:
kaynak? hangi savaşlarda kullanılmış? detaylı bilgi istiyorum.
pekala bilgi :

En başarılı bulduğum bu muharabedir :" Cannae Muharebesi'nde Roma ordusunun , Hannibal komutasındaki Kartacalılar , tarafından hilal taktiğiyle kuşatılması."

Bu savaş stratejisini tarihte en iyi şekilde uygulamış komutanlar (Malazgirt Meydan Muharebesi'nde) Alp Arslan ve (Mohaç Meydan Muharebesi'nde) Kanuni Sultan Süleyman'dır

Bu taktiği jül cesar da denemiştir ama onun ordusu ağır olduğu için başarılı olmamıştır.

Burada detaylı anlatım
Recep ivedikte bu taktiği paintball da denemiştir ancak başarılı olamamıştır :
http://www.youtube.com/watch?v=WyDKjN1e6RY

Artizan said:
hangi savaşlarda kullanılmış? detaylı bilgi istiyorum.

Ayrıca şunu da belirteyim, Almanların kullandığı blitzkrieg taktiği bu kıskaç hareketinin (pincer movement) daha geniş alana yayılmış hali.

Hayır, olduğunu da iddia etmiyorum zaten. :smile:
Sadece bu taktiğini kullanıldığı savaşları geçtim oraya o kadar, merak eden olur da arar diye.

Cennetin Krallığı filminde Salahaddin kaykubatın askerleride bu taktiği uyguladılar ama cidden mükemmeldi .

Buda resmi :

Dümdüz dalsalar da kayıpsız alırlarmış zaten. :lol:[/td][/tr][/table]

Bu resim Selahaddin Eyyubi'nin öncü birliklerinin bizim esas oğlanın orducuğuna daldığı sahneden alıntı değil mi? Bence taktik maktik yok bu saldırıda.

war300 said:
Bu resim Selahaddin Eyyubi'nin öncü birliklerinin bizim esas oğlanın orducuğuna daldığı sahneden alıntı değil mi? Bence taktik maktik yok bu saldırıda.
Peki.

Klaups Chamask said:

Buda resmi :

Dümdüz dalsalar da kayıpsız alırlarmış zaten. :lol:[/td][/tr][/table]

Hali hazırda hilal taktiği var ne gereği var üstadım.  :smile:

Dogukan said:

Abicim, düşmanın çevresini sarmak çok basit her generalin yaptığı birşeydir. Zaten dönemin savaşlarında iki ordu yüzyüze çarpışırken genelde farkı yanlardan veya daha da iyisi arkadan ekstra birliklerle giren çevirir. Neden dersen, savaşan askerlerin kafası karışır morali bozulur ve düzenleri çöker akabinde kaçmalar bi başladımı hoppabalacumcum herkes sağa sola koşuşturur.

Bu Turan taktiği muhabbeti şehir efsanesi. Ben hiç duymadım herhangi bir Türk generalin "beyler bugün 4-4-2 çıkıyoruz" der gibi Turan taktiği ayarladığını.
Ama düşmanı çevrelemek, mobil askerlerin varsaki Türklerin atlısı çok olduğundan genelde vardı, çok standart bir hareket.

Klasik eski Türk savaş stili ama, atlı okçuların sağ ve soldan düşmana ok yağdırması ve onları sıkışmaya ve çevresi sarılmaya doğru gütmesidir. Turan taktiği muhabbeti buradan geliyor.

Selahaddin Eyyübi bu taktiği kullanmış için kaynağınında Ridley Scott'un filmi olması çok hoş birşey....bravo.[/td][/tr][/table]
Bok atın he bok atın haydi.

timsah_arena said:
war300 said:
Peki.
Sayısal olarak ezici bir üstünlük var olduğu için taktik sayılabilecek bir saldırı tipi değil demek istiyorum. Zaten yazan arkadaş da Selahaddin Kaykubat'ın askerleri diye bir şey demiş, o kim onu da bilmiyorum. Fatih sultan Kanuni han gibi karışık bir tarihi karakter sanırsam. Selahattin Eyyubi ile Alaattin Keykubat'ın füzyon tepkimesinden doğmuş gibi.

Back
Top Bottom