Kurtadam: Kurtlar Sofrası | Vampirler Kazandı

Users who are viewing this thread

Righteous said:
@Mosin Fikrimi belirtmiştim önceden, bana göre muhtemel şüpheliler;Tatar, Neutron, Sabine. Ama boşuna Sabine'nin günahını almayayım öyle değilse, Neutron'un olma olasılığı da yarı yarıya aslında çünkü ifadelerin yarısının yalan olması dışında, içerdikleri cümlelerin en az yarısı da yalan. Bu nedenle kendini buraya ileti atarak belirttiği için en büyük şüpheli şuan bence Tatar ama iyi oynadığından iyilerin tarafındaysa linç edilmesi kötü olur. İkinci dereceden şüphelilerse Sabine ve Neutron (Neden böyle olduğunu ifadeleri açıklarken belirttim, bir kısımını da burada ek olarak belirttim).
@Barbaria güvenin o zaman azıcık, ilk tur sonu kahinin gördüğü kişiyi söyleyeceğim. Şüphe çekmesin diye ben söylüyorum çünkü beni katletseler bile kahine dokunamayacaklar kim olduğunu bilmediklerinden.
Ya kahin sallar ve seni yanıltırsa.

Righteous ciddi ciddi şüphelendiriyor beni, arasında 4ünün yanış olacağı ifadelere bakarak karar vermek akıl kârı değil, kötü oynayan bir iblis, şeytan yada güven kazanmak isteyen bir vampir bile olabilir.

Dies Irae said:
Sen hikaye yazacaksan sorun yok, Bilge üşenmişti yazmaya ama yazarı çok önemli değil, boş linçlere aksiyon getirelim yeter. Senin yazmayı planladığın aklıma gelmemişti aslında, o zaman sen yaz dostum! (Bir yüz ifadesinden çıkan anlam)

Önceki oyunda duelloya tutuştuğum adama oy atma şerefine erişemeyecek miyim? Yine olsun ben yine düelloya tutuşurum onunla. Biz düellocuyuz asiliz kardaşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş.

Bu arada Right, daha ilk turdan bodoslama dalmışsın. :lol:

Dikkat çekiyorsun. Dikkat çekmenin zararlarını yazayım:

1-İyilerin gözüne batarsın
2-Açık hedef haline gelirsin

O yüzden ilk el bodoslama dalmamak esastır. Ve önceki oyunda erennumman ile sona kaldım, ve bir de mosin. Bir blöf ve Mosin'den son 2 dakikada istediğim "kilit" hamlesi sayesinde kazanabildim.

Geçen oyun dikkat çeken kişilerin sonu kötü olmuştu. Wesley, Seher, Findenco...

İlk oyunun yardımcı olayım dedim. Bodoslama girersen, iyiler senden şüphelenir doğal olarak. Wesley de bodoslama herkese laf atıyor, onu bunu kötülüyordu. Kahindi, engelleyemedik linç edilmesini...

Şimdi sakin kafayla düşünüyorum da eğer Righteous kurt olsaydı onun linç edilmemesini savunan hararetli taraflar olurdu.Bence 2. madde yanlış ve tamamen kafamdan silindi.

Geçen oyunda Dual'i linç etmekten bahsettik çıkıp da savunan olmadı.

Ben çok oyun yönettim o yüzden konuşuyorum(tarafsız gözle izleyebildim): "Kurtlar koordineli hareket eder ama ruhunuz duymaz. Duyduğu anda oyunu alırsınız."

Ama bu yukarıdaki şeyi oyunu yönetirken söyleyemiyorum işte. Oynarken ki stresten dolayı geçen oyunda da uygulayamadım. Ama bu oyunda analizlerimi "seher kötü sivil fatih kötü şu bu" diye yapmayacağım. Dikkatli olacağım. Kıl payı kazandık. Bu sefer mutlak zafer gerekli.

Dual'ı linç etmekten bahsettiğinizde Dual zaten çıkıp kendisi itiraf etmişti.O itiraftan sonra hangi akıllı savunur ki?

Onun yerine Wesley'i linç etmeyi düşünenler. Veya ona oy vermeyen herkes dahil. Findecano zamanında diyorum. Hayalet iken. Orada fark etmemiz lazımdı... Çok mantıksızdık... Calradia'nın bilgesi uyardı ama dinlemedik... Bu sefer yaparsak kazanırlar diyorum. Çünkü geçen oyunda kötüler kazanıyordu az kalsın. O karabüyücü Mosin yerine larten olsaydı kötüler kazanırdı...

Her gün 3-5 saat daha geç yatarak normal bir uyku düzenine kavuştum sayılır, şimdi yeni kalktım yazayım bir şeyler. Konuyu okudum, ama ayrıntılı okumadım, bayağı da kalabalık olmuşuz zaten tek tek analiz zor olacak birkaç yorumda bulunayım sonra konuyu da inceleyip bu iletiyi düzenlerim, ya da yeni ileti atarım bilmiyorum kafama hangisi eserse. Önce şu vampir rolüne bir bakem:
Vampir-Özel Rollü Kötü

Amacı: Kurtadam dışında herhangi bir özel rollü kötü ile hayatta kalmak.

Özellikler:

1-Lanetleme yöntemi ile öldürülebilir. (Bunu eklemeye gerek yok, lanetlenmeyle ölmezi değiştirince saçma saçma kalmış burda.)
2-Kurtadamlar saldırdığında, ilk saldırıdan kaçar, bir kurtadamın kimliğini öğrenir. OK
3-Şeytan'ın kimliğini öğrenirse, onun için kendisini öldürür(şeytana kurban). Bu takip gücünün altına yazılmalı mesela
4-Kan ayinini kurtadamlara karşı kullanırsa, kurtlar tarafından öldürülür. OK
5-Kan ayinini avcıya karşı kullanırsa, avcı bir seferliğine kendini korur ve kimliğini öğrenir. Bu avcının altına yazılabilirdi.
6-Avcı, Vampiri gümüş mermiyle de öldürebilir.(bkz: roller > avcı)Ayrıca, bir vampiri kurşun kullanmadan, kafasını keserek de öldürebilir. Avcı rolünün altına şu kafa kesme şeysinin eklenmesi gerekiyor. Gitmişiniz avcı rolünün özelliklerini buraya yazmışsınız ayrıntısıyla birlikte. Avcının altında yok hiç bunlar
* Eğer bir sivilin kafasını keserse, intehar eder.
* Bunu başka bir özel rollü üzerinde uygulayamaz.Uygulamaya çalıştığı kişi, kendisini savunur ve onun rolünü öğrenir.
7-Vampir başka bir vampire saldırırsa, ikisi de ölür. OK

Hamle Yetenekler:

Gizlenme(1 defa): Oyun boyunca bir kere olmak üzere, gizlenerek saldırılardan korunabilir. Karanlıkların avcısı, karanlıklarda saklanır... Şunlara da fantastik fantastik isimler veriyonuz. Neyse tamam.
*Eğer kurt adam saldırısından kurtulmuşsa, gizlenme yeteneği otomatik olarak silinir.
*Eğer, gizlenme yeneteğini kullanmışsa, kurt adamlardan kaçamaz.
Kan Ayini(1 defa): Oyun boyunca, insan olan(Şeytan, Promethean ve Kurtadam hariç) iki kişinin kanını içerek ayin yapar. Promethean'ın kanı, vampir için zehirlidir. Avcıyı ilk denemede öldüremez.
*Eğer bir promethanın kanını içerse ölür. Kurtadamların promethean'ı nasıl ilk seferde öldüremeyeceği prome. rolünün altındaysa bu da onun altına yazılabilir. Bir de yanlış anlamıyorsam promethean ölüyor?
*Eğer bir sivilin kanını içerse, ayin hakkı geri gelir.
*Kan ayinini kurtadamlara karşı kullanırsa, kurt ölür.Fakat ayin hakkı geri gelmez.
*Kan ayinini avcıya karşı kullanırsa, avcı bir seferliğine kendini korur ve kimliğini öğrenir. OK
Takip(1 defa): Oyun boyunca bir kere bir oyuncuyu takip ederek onun kimliğini öğrenebilir. Kurtları dönüşürken, şeytanı en karanlık
formuna geçerken, kahini rüya görürken, avcıyı silahını hazırlarken görebilir.
Format korumakla uğraşırken biraz kabarık ve göz korkutucu bir format olmuş. Başka rollere de eklenebilecek ayrıntılar eklenmemiş vampirden okunmak zorunda kalmış. Bunun dışında şeytan rolünün altına ayartma vampire karşı kullanılırsa ne olacağı eklenmemiş. Şimdilik benim farkettiklerim bunlar. Ama denge konusunda bir sorunum yok, denge olarak oldukça iyi bence. He bi de bu yazdıklarımdan herhangi bir role mensup olduğum fikri çıkmasın, oyun dışı chat bu.
Tatar Han said:
Ben ifade koysam içinden çıkamazdınız.
Kastettiğin edebi bir biçimde yazılmış ifadelerse sevmiyorum ben öyle ifadeleri, ne dediği belirsiz oluyor, keskin bir çizgiyle ayrımı yapılamıyor. İfade dediğin matematiksel olmalı bana kalırsa.

İfadelere gelirsek eğer, nedense insanlar biraz garip düşünüyor sanki hepsi doğruymuş gibi. Ama şöyle düşünelim. Oyun yöneticisi şimdi gelip bize bir şey söylese ve bu dediğim %80 yanlış deseydi hepimiz sevinirdik ve bu yanlış gibi davranarak kazanmaya çalışırdık değil mi? Şu an elimizde bu şekilde beş ifade var, beş ifadenin beşi de yanlışmış gibi düşünerek evet birinde yanılırız ama kalanında doğru tuttururuz. Ne de olsa ihtimal %20. Kayıp az gözüktüğü için girilebilir bir risk bana kalırsa. O halde ifadelere o gözle bakalım.
1-)Sabine , Tatar Han'ı öldürebilir.

Bu ifade doğruyken matematiksel anlamda şu demekti:
Sabine öldürücü güçlerden birine sahip veya şeytan ve Tatar Han da bu öldürücü güçle ölebilecek birisi. Veya Sabine promethean, Tatar Han vampir. Tatar Han Sabine'e saldırınca ölür.(Ben dedim size yeni roller koymak ifadeleri çok sofistike yapıyo diye) Yanlışkenki tüm ihtimallere bakalım:
1. Sabine öldürücü bir güç kullanamaz. (Avcı değil, lanetleme seçmiş kara büyücü değil, vampir değil, kurtadam değil, şeytan değil)
2. Sabine'in bir öldürücü gücü var, ama bu Tatar'a işlemiyor. Şimdi tüm ihtimalleri düşündüm, hiç kimse bir güce karşı permanantly korumalı değil. Yanlışım varsa mutlaka düzeltin ben de emin değilim çünkü. Ama muhtemelen dediğim gibi. Ve dediğim gibiyse ifadede Tatar Han'ın olması büyük ihtimalle(3. ve 4. ihtimallerin doğru olması mümkün değilse) hiçbir anlam ifade etmiyor, herhangi bir kişi de olabilirdi, yalnızca Sabine herhangi birini öldürebilir anlamına geliyor ifade ve de bu işimizi oldukça kolaylaştırır.
3. İkisi de kurtadam? Ama bu bana pek mümkün gelmiyor hani, istese bir kurtadam başkasını öldürebilir sanırsam.
4. Bir de şu Sabine promethean, Tatar Han vampir case'i var ama bu da sanırsam Dies'in kastetmek istediği değil. Dies 3. ve 4. ihtimaller hakkında bişi söyle, kurallarda açıkça belirtilmemiş vampir promethean'a saldırırsa, veya kara büyücü şeytana saldırırsa biri ötekini öldürmüş sayılır mı? Bir kurtadam diğerini öldürebilir mi?
Velhasılkelam, 3. ve 4. ihtimali yok sayarak bakarsak ifade Sabine herhangi birini öldürebilir anlamına geliyor ifade. O halde ifadenin yanlış olacağını düşünelim. İfade Sabine HİÇKİMSEYİ öldüremez halini alıyor. Şimdi, sivil, promethean, lider 1 puan; diğer tüm iyi rollüler iki puan; tüm kötü rollüler -2 puan olmak üzere Sabine kaç puan oluyor?
Hiçkimseyi öldüremeyenler: Sivil, Lider, Kahin, Promethean. Yani Sabine'in puanı 5. Bu onun için iyi bir şey, kenara yazalım.

2-)Righteous, Sgt.Glothis'i dönüştürebilir.

İfade şudur, Righteous kurtadam veya Şeytan ve Sgt. Glothis sivil. Yanlış hali Righteous Sgt. Glothis'i dönüştüremez demek(OH REALLY?).
Yanlış halinde şu ihtimaller var:
Righteous kurt değil/şeytan değil Glothis her şey olabilir. Righteous'un puanı bu ihtimalde 3. Şimdi de aklıma şey geldi, oyundaki rollerin çokluğuna göre oranlama yaparak bu puan hesabı değiştirilebilir mi?
Righteous kurt/şeytan ama Sgt. Glothis özel rollü. Bu ihtimalde de Righteous -4 puan, Glothis -2. Şimdi farkettim ki aslında oranlamalı puan hesabı çok makul bişi.
E peki buradan ne çıkarıyoruz? Hiç bişi. Ama zorlarsak şöyle devam edebiliriz, olasılıksal olarak 2. ihtimal çok düşük, sanırsam onu da yok saysak çok büyük bir yanlış yapmış olmayız. Şimdi böyle düşündüm ama, ifadeleri yönetici belirliyor ben geçen sefer kıllık olsun diye ikinci ihtimalin olduğu bir ifade koymuştum. Salt olasılık hesabı burada işlemez. Bu ifadeyi kenara bırakalım,

3-)Wesley Sneijder ile Girebi aynı saftadır.

Yani aynı safta değiller, en az biri masum. Böyle diyerek geçelim bunu, adamlardan biri ölünceye kadar da elleşmenin anlamı yok.

4-)Oyundaki kurt adam sayısı Vampir sayısından 3 fazladır.

Oyun sonuna kadar işimize yaramaz, anca kurtların işine yarar.

5-)hasanxxl, Neutron!1! in kimliğini öğrenebilir.

Bu ifadeyi analiz ederdim ama birçok exception var, bundan dolayı oyun yöneticisine bu exception'ların hangilerinin sayıldığını sormalıyım:
Kurtadam birini dönüştürmeye çalıştığında o biri kurtadamın rolünü öğrenebiliyor bu case geçerli mi?
Kurtların promethean'a veya vampire saldırması durumunda, vampirin avcıya saldırması durumunda da bazı rol öğrenmeler var. Bunlar geçerli mi?
Kahin şeytana bakınca öğrenip kör oluyor, ama vampir şeytana bakınca ölüyor, öldüğü için öğrenmiş sayılır mı? Bunlara cevap geldiğinde 5. ifadeyi de analiz ederiz.

Özet

Her ifadenin yanlış olma ihtimali %80, hepsi yanlışmış gibi davranmak karlı bişi.
Sabine de ifadelere göre muhtemelen iyi. Açıklaması ilgili ifadenin altında.

İlk cümleyi okuyup niye ki lan bence bir tek 4 işe yaramaz diyecektim sonra iyi güldüm lan  :lol:
Righteous'a yüklenenler arasında en az bir kurt olduğunu düşünüyorum. Orada verilen ifade righteous hakkında bir fikir sahibi olmamız için yeterli değil, hatta %80 yanlış olduğunu düşünürsek Righteous'un kurtadam olmama meyili daha fazla. Ama barbaria nedense 5 ifade arasından Righteous'la ilgili olandan yola çıkarsak riskin daha düşük olacağını yazmış, bunun hiçbir sebebi yok ve bariz olarak böyle bir sonuç çıkartılamaz. 1-2-5. ifadelerin ilk tur bize yardımcı olabilecek yegane değerdeki ifadeler olduğunu düşünüyorum, hele bir de Dies Irae şu sorularımı cevaplarsa. 1 ve 2 değer açısından eşitken 2. ifadeye anlamsız bir şekilde yüklenilmesi ve Righteous'a olan suçlamaların bu kadar büyütülüp kimsenin de Righteous'u savunmayıp yahu bu adamı suçlamamız için bir sebep yok ki dememesini tuhaf buluyorum. %90 bir kurt manipülasyonu olmuş, suçlayanlar arasında en az bir kurt da var. Tabi bu benim de Righteous masum dediğim anlamına gelmiyor ama ifade onun kurtadam olmadığı yönünde, şimdi de Righteous'un söylediklerini incelemeye çalışacağım.
Edit: Sonradan engel olunmuş, barbaria da duruşunu değiştirmiş vs. vs.. Biraz haksızım yazdıklarımda.

Yazılanları biraz daha okudum, çıkardığım sonuçların bir kısmını kendime sakladım eki eki eki. Bu analizimde daha çok ifadelerde ismi geçenlerin ifadeler hakkındaki yorumları ne olmuş şeklinde bir yol izledim. Öncelikle ben hangi ifadede geçsem ifadeler hakkında fikir sahibi olabilirdim diye düşündüm. 3. ifadede geçen isimlerden biri olmanız sizin ifadeler hakkında hiçbir bilgi sahibi olmanızı sağlamıyor, bu yüzden bu adamların reaksiyonları o kadar da önemli değil. 4. ifade için de eğer kurtsanız biraz yorum yapabilirsiniz diyebilirim. 5. ifade saydığım exception'lar geçerli değilse, Neutron olmanız hiçbir anlam ifade etmiyor, 1. ifadede ise Tatar Han olmanız hiçbir anlam ifade etmiyor. O halde Sabine, Righteous, Glothis ve Hasan'ın reaksiyonlarına bakabiliriz bir de 4. ifade hakkındaki yorumlara daha da dikkat kesilsek fena olmaz.
        Kabaca baktığımızda Hasan hiçbir ileti atmamış konuya. Glothis önceki iki oyundaki oyununu oynuyor, aynı oyunlar Brezilya'da da oynanıyor. İfadeler hakkında bir yorumda da bulunmamış. Righteous'un bir ifade analizi olmuş ve kendisinin ne olduğunu belirterek yapmış bu analizi. Sabine'inse iletileri var ama ifadeler hakkında bir yorumu yok. Ve en sonunda bir analizimin daha sonunda hiçbir sonuca varamadım, yalnız Sabine'in ifadeler hakkında yorumda bulunmasını istiyorum.

İlk oyunun yardımcı olayım dedim. Bodoslama girersen, iyiler senden şüphelenir doğal olarak. Wesley de bodoslama herkese laf atıyor, onu bunu kötülüyordu. Kahindi, engelleyemedik linç edilmesini...

Bak bu oyunda çok net bir kural vardır.Ses çıkaran şüpheli olan kişiler geberir gider.

@Dies:Bir ifadenin yarı doğru olma olasılığı varmı.

hasanxxl said:

Bak bu oyunda çok net bir kural vardır.Ses çıkaran şüpheli olan kişiler geberir gider.

@Dies:Bir ifadenin yarı doğru olma olasılığı varmı.

Not:Her zaman ki gibi beni yine kahin yaptınız. :grin: :grin:.Başka rol öğrenebilen var mı bu oyunda?

İlk turdan rol açıklamak mı? Çok şüpheli çoook.

Back
Top Bottom