yardım ordu sistemi

Users who are viewing this thread

free_scot

Banned
Peasant

Regular
Veteran
Sergeant
Sergeant at Arms
Squire
Knight
Knight at Arms
Sergeant Knight
Sergeant Knight at Arms
Master Knight
Grandmaster Knight

Eogan
Weaponsmith

Türk ordu birimlerine uyarladığımızda nasıl olur bu dizliş

Hmm.Osmanlı'da durum değişir,yabancı devşirme misin,Türki etnik mi?

Selçuklularda,eeee,bilemiycem google'da Selçuklu+rütbeler+listesi+rütbe diye araştıracaksın artık ben yatıyorum iyi geceler

tımarlı sipahilerde şöyle bir sistem varmış
“Ednâ” denilen küçük timar sâhipleri er ve erbaş; “evsâf” denilen orta timar sâhipleri astsubay; “âlâ” denilen büyük timar sâhipleri küçük rütbeli subay derecesindeydiler. Küçük zeâmet sâhipleri binbaşı, orta zeâmet sâhipleri yarbay, büyük zeâmet sâhipleri albay derecesinde yüksek rütbeli süvâri subaylarıydı. Bu sonunculara alay beyi deniliyordu ki, sonradan Farsçalaştırılarak miralay ve bugün aynı mânâda albay olmuştur. Sancakbeyi tümgeneral ve beylerbeyi orgeneral rütbesindeki kişilerin dirliğine “hâs” deniliyordu. Vezirlerin, hânedan üyelerinin de hâsları vardı. En büyük hâslar pâdişâha âitti.

www.dallog.com dan alıntı. yararlı bir site.

Yanlış anlamayında hala doğru cevabı bulamadım.Demek istediğim bana küçükten büyüğe (tecrübe ve seviye) ilk msj ımdaki gibi bi sıralama yaparsanız sevineceğim :roll:

1)http://tr.wikipedia.org/wiki/Anadolu_Sel%C3%A7uklu_Devleti

2)
Ordu: Devletin temeli olan ordu, Hassa ordusu ve timarlı sipahilerden meydana eliyordu. sarayda özel oarak yetiştirilip, doğrudan sultana bağlı olan Gulamân-ı saray askerleri çeşitli milletlerden seçilirdi. Bunlar senede dört defa maaş alırlardı. Hassa ordusu; melik, vali, vezir ve diğer yüksek rütbeli devlet memurlarının emri altında, her an harekete hazır askerler olup maaşlıydılar.

Sipahiler; süvari kuvvetleriydi. Sipahi ordusu mensuplarından her biri, ülkenin çeşitli bölgelerinde kendilerine tahsis edilen toprakların (ikta=dirlik) gelirlerinden geçimlerini sağlıyordu. Selçuklular, askerî iktalar sayesinde, maaş ödemeden bir orduyu beslemiş, mühim bir Türkmen nüfusunu toprağa ve devlete bağlayarak iskân etmişti. Bu sayede üretimin artmasını, halk ile hükümet arasında yeni askerî ve idarî bir kadronun kurulmasını temin etmişti. Bin süvariden fazla asker besleyen ikta sahipleri vardı. Büyük Selçuklularda ordu mevcudu, 400.000'e kadar çıktı. Bunun 46.000'i merkezde, geri kalanı devletin diğer bölgelerine dağılmış durumdaydı. İkta sistemiyle, ülke menfaatlerini âhenkleştirip, kudretli askerî ve idarî teşkilata sahip oldular. Aynı sistem, Osmanlıları da etkiledi. Halk arasından Haşer denilen ücretli askerler de alınırdı. Ayrıca gönüllü Gâziyân ve çeşitli askerî sınıflar da vardı.

Selçuklu ordusunun gezici hastaneleri ve Çerge denilen hamamları vardı. Orduda hafif silah olarak ok, yay, kılıç, kalkan, mızrak, harbe, sökü, bozdoğan da denilen topuz, gürz, balta, nacak, çekre, zemberek, pala, cevşen (zırh) ve çokal kullanılırdı. Ordunun silahları ülke içinden, en iyi malzeme kullanılarak, sanatında pek mahir ustalar tarafından imal edilirdi. Büyük Selçuklularda deniz kuvvetleri olmamasına rağmen, bağlı devletlerde vardı. Ordunun ihtiyacının karşılanması ve meselelerin halline Dîvanü'l-ceyş bakardı.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Oldun ama az biliyorum zaten bunları.Birde wikipedia fazla güvenme ve güvenmeyin bir sayfanın Türkçesi farklı diğer dillere çevrilince ayrı şeyler anlatıyor.

Ben liste istiyorum paragraf bilgisi değil liste...  :roll:

http://www.dallog.com/devletler/selcuk/selcuk3.htm

http://www.dallog.com/kurumlar/timarlisipahi.htm

Liste bulamadım ama bunlar inşallah işe yarar.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

Bu m&b formuna eş değer sıralama
Köylü ........................................ köylü
Düzenli ...................................... yaya
Kıdemli ...................................... çeri 
çavuş ........................................ gazi
Kollardaki çavuş ............................. alp gazi
Squire ....................................... cebeli
Şövalye ...................................... sipahi
Kollardaki şövalye ........................... alp sipahi
çavuş şövalye ................................ gazi sipahi
Kollardaki çavuş şövalye ..................... alp gazi sipahi
Esas şövalye ................................. usta sipahi
Grandmaster şövalye .......................... bahadır sipahi

Buda gerçek sıralama
çeri
böri
sökmen
alp
alpagut
bahadır
çor
bey
tudun
tarkan
apa tarkan
şad

Ben böyle istemiştim ama bu daha çok Türk kültürüne yakın oldu (asya devletleri)

yalnız kollardaki  ne demek ya hu? :lol:

Sen galiba yanlış çevirmişsin onu. Knight at Arms, Kollardaki Şovalye değil Silahlı Şovalye demek. :wink:

Arms, "kollar" anlamına gelmekle birlikte "silah" anlamına da gelir. :wink:

Swordmaster said:
Knight at Arms, Kollardaki Şovalye değil Silahlı Şovalye demek. :wink:

Silahsız şovalye de mi varmış?  :shock:  :grin:

"Ordu şovalyesi" falan gibi bi anlam çıkıyor bence. Ama sözlükte bulamadım.

Yani bilirsiniz ki Türkçe'ye çevrilen bazı kelimeler tam anlamını karşılamıyor. Aynı zamanda da yabancı dile çevrilen bazı Türkçe kelimeler tam anlamını karşılamıyor.

Ama "at Arms"ı tam karşılayan kelime, Silahlı bana göre. :wink: :???:

Knight
spear2.gif

Knight at arms
spear3.gif

Görüldüğü üzere arada bi tek bayrak farkı var. :wink: (Bayrağın orduyu ya da rütbeyi temsil ettiğini düşünmüştüm. )
"Knight" da baştan aşağı silahlıdır, "knight at arms" da. Arada kıdem (rütbe) farkından başka birşey yok gibi duruyor.

Neyse  elbette bilen birisi yardımcı olur.

Kıdemli kelimesi en uygunu bence.Kıdemli çavuş gibi rütbelerii düşündüm de aklıma geldi

amaaan motamot olmasın yeterki ruhu,güzelliği olsun oyunun.Takmayın o kadar.

Büyüteç said:
Knight
spear2.gif

Knight at arms
spear3.gif

Görüldüğü üzere arada bi tek bayrak farkı var. :wink: (Bayrağın orduyu ya da rütbeyi temsil ettiğini düşünmüştüm. )
"Knight" da baştan aşağı silahlıdır, "knight at arms" da. Arada kıdem (rütbe) farkından başka birşey yok gibi duruyor.

Neyse  elbette bilen birisi yardımcı olur.

Eh aslında senin dediğin de olabilir. :wink:

walla bunlardan medieval twda vardı galiba ondada ünitelere sağ tıklayınca gerekli açıklamıo yapıo oynun yüklü olduğu kişilk varsa bakabilir assında.
Swordmaster ın dediğinin yanında onlardaki ordu sistemide başka... rtam çevir yapmak imkamsız olabilir.

Back
Top Bottom