Yaratıcı Müslümanları Sevmiyor Mu?

Users who are viewing this thread

Varrak said:
' Felon said:
Mesele element formulünü yazmak ve ikisininde element dizilimi aynı demek değil.

Alkollerde -ol eki getirilmişlerin zincirleri nasıl oluyordu? Liseye gittin mi sen?

Bu ne özgüven yarabbi  :grin: İnanılmaz birşey, ülke öyle noktaya kadar geldi ki cahil kalkıp bilgini cahillik ve mantıksızlıkla suçluyor. Etil alkol nedir, nasıl oluşur, biliyor musun? sadfsdfdsf
Birader başından beri bir şey demiyorum da üslubun hiç hoşuma gitmedi o yüzden seni sallamıyorum farkettiysen diyaloğa da girmedim seninle.İzah etmek istediğim şey belli ve buna mı takıldın gerçekten?Element veya ol eki ne olduğu bu mudur mesele ? Yazık gerçekten ya cahillikle itham ediyor bir de .Sen önce üslubuna çeki düzen ver ortamlarda ciddiye alınmamanın sebebi bu.
Sen kimsin ki benim bilgimi sınıyorsun cahil diyorsun yazık gerçekten.O yüzden diyaloğa girmememişim diyorum iyi ki senin bir zavallıyla.

' Felon said:
Element veya ol eki ne olduğu bu mudur mesele ?

2 Etanol molekülünün farklı element dizilimi olduğunu asdfsadfsfd iddia eden sensin, lise okudun mu sen  :lol: Dunning Kruger etkisi nedir bilir misin?

s-eb881b2baea12a4a6e4896606b299fe9975e2b10.jpg

Şu grafikte anlatılıyor kabaca, %100 özgüven endeksine sahip değerin karşılığını muntazam şekilde temsil ediyorsun  :grin:

Keşke bu bahsettiğin etkiye hakim olmak yerine,dini kaidelere ve toplum içinde nasıl konuşulur ve davranılır yani edep kurallarına da hakim olsaydın da kendini küçük düşürmeseydin bu denli.Boşa cahille tartışmaya girme dememişler şuan canlı örneğiyle karşı karşıyayım.İnsanlık önce bilgi sonra gelir çünkü bi yere de yaz söylediklerimi de unuttuğun da bakıp uygularsın.

hobeto13 said:
Bağımlılık yapması değil sarhoş etmesi temel sorun. Biranın azı sarhoş etmiyor diye helal olmuyor. Meyvenin azı sarhoş etmiyor diye helal mi?

İşte şu kadar basit birşeyi anlayamıyor adam. Haramlık kıstasına "çoğu sarhoş edici" konulduğunda, bira ile sarhoş olmayan adam için, bira haramlıktan çıkar. Haramlık kıstasına "tükettikçe bağımlı olunma" konulur ise, bira içip bağımlı olmayan bireyler için haram olmaktan çıkar. Haramlık kıstasına, "bir etanol molekülü dahi haram" konulursa, besinlerin hepsi haram.

İddia makamı çelişkileriyle dalga geçildiğinde, "ayetler var ayetler" demek yerine mantıklı bir iddia ortaya koymakla mükellef, zira halihazırdaki iddialar tam bir komedi :grin:

Varrak said:
Carrier said:
Boş yapacağına...

Bunu senin söylemen çok enteresan  :iamamoron: Hobeto ne demiş bakalım;

hobeto13 said:
Dur denklemi kurayım da daha büyü diyen çıkmasın.

1. Çoğu sarhoş eden şeyin azı da haramdır.
2. Meyvelerin hepsinde az miktarda da olsa alkol bulunur.
3. Alkol sarhoş edicidir.
4. Meyvenin çoğu seni sarhoş edecek alkolü barındırıyorsa azı da haramdır.

Ya abi meyve yiyip de sarhoş olmuyorum diyenler için; ben de bira içiyorum ama sarhoş olmuyorum, o zaman helal mi oluyor?

"Sarhoş edici" tezlerini savunurken "içki" diye, tanımlama yapmaktan uzak durdukları meyve sularını haramlaştıranların tezlerini çok kolay şekilde çürütmüş. Buna karşın senin yazdığın ise;

Carrier said:
Bağımlılık yapıcı bir yapısı olduğundan azı da zararlı diyor çoğu İslam alimi alkol için. Buna biranın azı da dahil, ama meyveyi bilemeyeceğim. O kadar alkol alkole bağımlılık yapmaz belki.

Çıldırıyorum ahahahaha  :mrgreen: Bundan sonra iki şekilde dalga geçilebilir seninle;

1) Kuran böyle birşey söylemiyor (Bunu zaten demiş Hobeto  :lol: )
2) Ben bağımlı olmuyorum, dolayısıyla haram da değil

İnanılmaz  :grin:

Amacın nedir anlayamadım, niye benimle bu kadar uğraşıyorsun. Ama son attığımı atlaman bir şeyler açıklıyor zaten. İç güven eksikleri olan bir insansın sen sanırım, yoksa bu kadar gülünecek, dalga geçilecek ne var? Normal bir insan gibi argümanını koyar oturursun, bir şey söyleyemeyen de benim sana zamanında dediğim gibi "haklısın" der sana oturur. Garipsin doğrusu.

Carrier said:
hobeto13 said:
Ben soruma cevap istiyorum, verdiğin ayetlerin hepsi klasik olduğu gibi benim sorumu cevaplamıyor. Alkolün azı dahi haramsa neden meyve tüketmek haram değil.

@Carrier, bağımlılık yapmasıyla alakalı hiçbir hüküm yok. Sarhoşluk vermesi onu haram kılıyor. 7. yüzyılda bağımlılık kavramının bilinmemesi de gayet doğal bana sorarsan.

Ben Kur'an'da bağımlı yapar yazıyor demedim, burada kullarını korumaya çalışan bir yaratıcıdan söz ediyoruz, Kur'an'ın zamanında bağımlılık bilinsin veya bilinmesin, bu kitabı indiren bir tanrı. Ve alkol diye bir şey geçmiyor Kur'an'da, içki geçiyor, ve içkinin de azının da çoğunun da haram olduğu geçiyor.

Yahu ne argümanı, saçmalığa gülünür geçilir. Sen kalktın saçmalığını açmamı istedin, ben de açtım. Normal şartlarda, Celal Şengör'ün dediği gibi, "aman efendim şahs-ı aliniz zırvalıyor, gelin bunu tartışalım, denmez". Bu yüzden gülüp geçtim, sen istemeseydin, açma gayretinde bulunmazdım da  :grin:

Carrier said:
Ben Kur'an'da bağımlı yapar yazıyor demedim, burada kullarını korumaya çalışan bir yaratıcıdan söz ediyoruz

Meali: "İslam ile alakası yok, tamamen kendi yorumumu dini kural gibi anlatıyorum ve kabul edilmesini bekliyorum"

Hala devam ediyorsun, demek istediğimi anlamadan afedersin top geçmeye devam ediyorsun.

>Kur'an'da içki içmek azıyla çoğuyla yasak
>Kur'an'da alkolden bahsetmiyor, bağımlılıktan bahsetmiyor ama
>Belki de Kur'an'da Tanrı bağımlılığı önlemek istediğinden bu yola başvurmuş.
>Eninde sonunda Tanrı kullarının en iyisini istiyor Kur'an'a göre.

Ben bile yazdığım şeyleri eminmiş gibi konuşmuyorum okursan biraz, tartışıyoruz şurada. Kirlilik yapıyorsun bana kalırsa. Daha da uğraşmıyorum bu konuda, ama her girdiğim tartışmada seninle de karşılaşmak istemiyorum artık. Anladın mı? Bozuyorsun ve kirletiyorsun çünkü.

Carrier said:

Yahu vaaz veren taraf ben değilim, sensin ve türevlerin. Ben sizin vaazlarınızın saçmalıklarıyla tarak geçiyorum. Yoksa ben ayetleri gayet iyi biliyorum. Söylenen 3 iddia;

1) Haram çünkü bağımlılık yapıcı
2) Haram çünkü çok miktarı sarhoş edici
3) Haram çünkü bir molekül etanol bile olmaz

hepsi de zırva, hepsi de çürütüldü, hiçbirinin de Kuran ile alakası yok ve tamamen iddia edenlerin şahsı tarafından uydurulmuş şeyler  :grin:

Yani burada Kuran vs Varrak yok, saçmalıklar vs bilim var bir zahmet gülebilelim buna asdfasdf bu arada şunu okuduğunu varsayıyorum

Varrak said:
"Sarhoş edici" tezlerini savunurken "içki" diye, tanımlama yapmaktan uzak durdukları meyve sularını haramlaştıranların tezlerini çok kolay şekilde çürütmüş.
Koyu kısmı bilerek yazdım çünkü sayfalardır iddia makamı, iddiasında kullandıkları "içki" kelimesinin içini doldurmaktan kaçıyor. "İçki"den kastını tanımlamalısın, "markette üzerinde içki yazanlar" mı haram? İçinde tek molekül etanol olan her meyve suyu "içki" mi?

Yalnız "belki" bir kesinlik göstergesi değil, sorun orada. Veriğin diagramın doğruluğu tim olaylar birbirini sağladığında geçerlidir. Eğer araya belki giriyorsa durumum başka farklı açıklamaları da var ki bunu belirtmen gerekir. Benim bahsettiğim şey içkinin sarhoş edicilerden olup azının haram olmasıyla ilgili hadis. Kurandaki ayetlerde zaten şarap veyahut içki olarak geçer. Yani değindiğim nokta hadisin yanlışlığı.

Kur'an daki kısmı da içkinin alkolden dolayı sarhoş ettiğinin o dönem adına bilinmemesiyle alakalı olarak içki dendiğini düşündüğümü belirttim. Bu hadisle alakalı olmayan bir varsayım. Hadis hakkında konuştuğum kadar kesin konuşamam yani.

Uyarı...

Varrak said:
Carrier said:

Yahu vaaz veren taraf ben değilim, sensin ve türevlerin. Ben sizin vaazlarınızın saçmalıklarıyla tarak geçiyorum. Yoksa ben ayetleri gayet iyi biliyorum. Söylenen 3 iddia;

1) Haram çünkü bağımlılık yapıcı
2) Haram çünkü çok miktarı sarhoş edici
3) Haram çünkü bir molekül etanol bile olmaz

hepsi de zırva, hepsi de çürütüldü, hiçbirinin de Kuran ile alakası yok ve tamamen iddia edenlerin şahsı tarafından uydurulmuş şeyler  :grin:

Yani burada Kuran vs Varrak yok, saçmalıklar vs bilim var bir zahmet gülebilelim buna asdfasdf bu arada şunu okuduğunu varsayıyorum

Varrak said:
"Sarhoş edici" tezlerini savunurken "içki" diye, tanımlama yapmaktan uzak durdukları meyve sularını haramlaştıranların tezlerini çok kolay şekilde çürütmüş.
Koyu kısmı bilerek yazdım çünkü sayfalardır iddia makamı, iddiasında kullandıkları "içki" kelimesinin içini doldurmaktan kaçıyor. "İçki"den kastını tanımlamalısın, "markette üzerinde içki yazanlar" mı haram? İçinde tek molekül etanol olan her meyve suyu "içki" mi?

Ya iyi de benim vaaz yaptığım filan yok. İçki diye çevrilmiş ama Kur'an'da o "Hamr" diye geçiyor. Akıl örten demek, Türkçeye direk içki diye çevirmişler. Akıl örten içeceklere Türkler içki diyip geçtikleri için. Şimdi hamrı da Kur'an yasaklamış işte. Tamamen yasak diyor. Ben de diyorum, akıl örten içecekler genelde bağımlılık yapıcıdır, ondan belki az miktarı bile haram.

Bak böyle konuş valla canımı ye ya. Yani bir şey demeden toplar geçince kimsenin eline bir şey geçmiyor ki şahsi ego tatmininden başka. Bak şimdi biraz tarak geçtin biraz da düşünceni anlattın herkes mutlu. Açıkçası bu konuşman umrumda olmaz, bana yararı var en azından, tartışmaya giriyoruz seninle. Ama öbür türlü yaptın kirlilikten başka bir şey dğeildi yani.

Carrier said:
Ya iyi de benim vaaz yaptığım filan yok. İçki diye çevrilmiş ama Kur'an'da o "Hamr" diye geçiyor. Akıl örten demek.
Vaaz belki tam anlamı karşılayamayan bir kelime, dinciler daha farklı bir kelime kullanıyordu, ismini tam anımsayamıyorum. Allah'ın söylemediği şeyleri, güzellemeler eşliğinde "öyledir çünkü bu böyle" mantığıyla, söylenen tarafından uydurulmuş sözlere denir idi.

Edit: Fetva ya  :mrgreen: mesajı yazana kadar aklıma gelmez diyordum da geliverdi.

Aklı örten'den tekrar aynı noktaya geliyoruz, 2. sayfadan beri tartışılan "meyva suları sarhoş oluncaya/aklı örtünceye kadar haram değildir" mantığına.

Benim bildiğim her şeyin fazlası haram ama bilemiyorum. Kur'an'a açılıp bakılmalı her şeyin fazlası zararlı mı değil mi, hatırlamıyorum Kur'an'da bununla alakalı bir ayet şimdilik.

hobeto13 said:
Dur denklemi kurayım da daha büyü diyen çıkmasın.

1. Çoğu sarhoş eden şeyin azı da haramdır.
2. Meyvelerin hepsinde az miktarda da olsa alkol bulunur.
3. Alkol sarhoş edicidir.
4. Meyvenin çoğu seni sarhoş edecek alkolü barındırıyorsa azı da haramdır.

Ya abi meyve yiyip de sarhoş olmuyorum diyenler için; ben de bira içiyorum ama sarhoş olmuyorum, o zaman helal mi oluyor?
Birayı içerken belli bir miktarı aştığında sarhoş oluyorsun, meyve için bu geçerli değil. Zira meyve yiyip sarhoş olabilen insan yok, çünkü o eser miktarda alkolün etki gösterebileceği kadar meyve yemek mümkün değil. Bira için bu geçerli değil.

Ya Tanrıcım biraz içsek ne olur ki? Bırak keyiflenek biz de hayat zor zaten.

6 sayfada ne boş yapmışsınız arkadaş. Bir müslüman olarak cin tonik elimde okudum ve cindense yazdıklarınız beni sarhoş etti. Sizler haramsınız.

_Barbar_ said:
Amacı dinle dalga geçmek olan, goygoy yapmaya gelmiş bir şarlatansın

Yahu ben kendim müslümanım, senin zırvalıklarının da Kur'an ile alakası yok. Ben seninle tarak geçiyorum Kur'an ile değil  :grin:

Barbar isimli üyenin saçmalıklarıyla dalga geçmek =/= (eşit değildir) Kur'an ile dalga geçmek.

Bu arada, söylediğin zırvalıkları kabul etmeyen herkesi de "dinsiz kafir" grubuna iteklemeye çalışman da inanılmaz safdsadfasfd Suriye'de senin şu yaptığın şeyi Işid yapıyor  :lol:

Back
Top Bottom