Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Users who are viewing this thread

oyasar1 said:
10. sınıf geometrisi işime çok yarayacak mı?
Hem lys'de hem ygs'de çok işine yarayacak. Hedefin ne bilmiyorum ancak geometri yapamadan iyi bir üniversiteye gidemezsin. Tabi sayısalcıysan.

Lys matematiğinin ilk 30 sorusu ygs soruları ya da lys sorularına ısınma sorularıdır, cok zorlamaz. Lys matematik bölümünün son 20 sorusu-ki bu sene gördüğümüz üzere bu son 20 sorunun bir kısmı geometri barındıran trigonometri- ve ondan sonra gelen 30 geometri sorusunda eliyor osym.

HyperCharge said:
Geometride ben de çuvallıyorum biraz. Görmem gereken kuralı göremiyorum arada. :???:
Geometride sürekli pratik yapıp soru çözün dememin sebebi buydu tam olarak :smile: Geometrideki kuralları herkes bilir ama sadece düzenli olarak soru çözenler o kuralı soru içinde görür.

Öyle sanırım, e kayıt yapanlar ders seçimi zamanı mı dönem başlayınca mı ne gidiyor okula işlem için.

Zuhal said:
14-18 Ağustos arasındaki manuel kayıt süreci, e-kayıt yaptırmış öğrencileri bağlamıyor değil mi? Belgeler Eylül'de teslim edilecek?
Soruya soruyla cevap verecem ama, bizim okulun sitesinde "online kayıt sırasında belge eksikliği ile ilgili uyarı alan öğrencilerden belge talep edilecektir. Diğer öğrencilerimizin belge getirmesine gerek yoktur." yazıyor. Şimdi ben kayıt için belge götürmesem bile Eylül'de hangi belgeleri götürmem gerek?

Benim kayıt işlemlerinin üzerinden 5 yıl geçtiği ve bu yıl (belki daha önceleri emin değilim) e-devlet üzerinden kayıda geçildiği için tam yardımcı olamayabilirim fakat hatırladığım ve yeni sistemden de anladığım kadarıyla;
E-Devlet üzerinden kayıt yaptırmanız gerekiyor ve bu kaydı yaptıranlardan belge istenmiyor. (Bazı okul ve fakültelere göre değişiklik gösterebiliyor)
Okula ayrıca çağıracakları zaman (emin değilim, biz direkt okula gitmiştik galiba öğrenci numarasına göre günlere ayrılmıştık) istedikleri belgeleri sitelerinde duyurmaları gerekir (genelde nüfus cüzdanı fotokopisi, diplomanın aslı ve belki fotokopisi, vesikalık fotoğraf vs. olur)
Eylül'ün başlarında da ders seçimi yapmanız istenir.

Evlerinize posta vs. gelmedi mi? O postada göstermelik bir üniversite/kampüs tanıtımı ve galiba kayıt için neler yapmanız gerektiğini, ne belgelerin hazırlanması gerektiği yazıyordu diye hatırlıyorum veya direkt sizi internet sitesine yönlendiriyordu galiba, sisteme kayıt yapmanız için.

Şimdi benim olay şöyle, bizim okul "kayıtlar ya e-devlet ya da okulun sitesinden" diyor. e-devlet'e bulaşmadan okulun sitesinden yaptım ben. Sonrasında mail geldi, "kaydınız tamamlanmıştır" diye. Buraya kadar sıkıntı yok sanırım. Fakat henüz okulun sitesinde okula ilk gidişimizde götürmemiz gereken belgelerle ilgili bir şey belirtilmemiş. Eve posta da gelmedi.

gecen seneki puanım 310 balıkesir üniversitesine geçmek istiyorum ama oranın puanı 325 eger ilk dönem notlarımı yüksek tutarsam yatay geçiş şansım olur mu ?

istedigim bölümün ikinci ögretim puanı balıkesir üniversitesinde 299 puan oraya geçiş yapabilir miyim ? (ben birinci ögretimim ve gecen sene sadece hazırlıga gittim bu sene 1. sınıfa başlayacağım) durum acil ve hiç bilgim yok arkadaslar bilgisi olan aktarabilir mi

Nedibar said:
gecen seneki puanım 310 balıkesir üniversitesine geçmek istiyorum ama oranın puanı 325 eger ilk dönem notlarımı yüksek tutarsam yatay geçiş şansım olur mu ?

istedigim bölümün ikinci ögretim puanı balıkesir üniversitesinde 299 puan oraya geçiş yapabilir miyim ? (ben birinci ögretimim ve gecen sene sadece hazırlıga gittim bu sene 1. sınıfa başlayacağım) durum acil ve hiç bilgim yok arkadaslar bilgisi olan aktarabilir mi
not ortalamana da bağlı ama ben yazdıklarını pek anlamadım

bak şimdi 2016 yılında sınava girdim yerleştirme puanım 310 (normal öğretimim 2.öğretim değilim yani)
balıkesire yatay geçiş yapmak istiyorum

balıkesir üniversitesinde benim bölümümün puanı benden 15 20 puan falan fazla
fakat balıkesir üniversitesinde aynı bölümün 2.öğretim puanı benim puanımdan 10 puan az.

şimdi ben diyorum ki ben 1.öğretimim ya balıkesir üniversitesinde 2.öğretime geçiş yapabilir miyim ?
bir de diyorum ki ikinci öğretime geçiş yapmasam ilk dönem notlarımı yüksek tutsam ne biliyim bölümde ilk ona girsem falan 1.öğretime yatay geçiş yapabilir miyim ? o aradaki puan farkını atlatabilir miyim yani

bildiğim kadarıyla puanın yüksek olmak zorunda. ders notların vs bişeyi değiştireceğini sanmıyorum. ama üniversiteyi arayıp kesin bişey öğrenebilirsin.

Karatasak said:
bildiğim kadarıyla puanın yüksek olmak zorunda. ders notların vs bişeyi değiştireceğini sanmıyorum. ama üniversiteyi arayıp kesin bişey öğrenebilirsin.

ariyorum da acmiyorlar bir turlu :grin: , neyse yarın gene ariyim

bari ikinci ogretime gecis yapabilsem puanım 10 puan fazla cunku derslerimi de iyi tutarsam giderim bence, ben orda bırıncı ogretım derslerıne gırerım sorun olmaz

Nedibar said:
bak şimdi 2016 yılında sınava girdim yerleştirme puanım 310 (normal öğretimim 2.öğretim değilim yani)
balıkesire yatay geçiş yapmak istiyorum

balıkesir üniversitesinde benim bölümümün puanı benden 15 20 puan falan fazla
fakat balıkesir üniversitesinde aynı bölümün 2.öğretim puanı benim puanımdan 10 puan az.

şimdi ben diyorum ki ben 1.öğretimim ya balıkesir üniversitesinde 2.öğretime geçiş yapabilir miyim ?
bir de diyorum ki ikinci öğretime geçiş yapmasam ilk dönem notlarımı yüksek tutsam ne biliyim bölümde ilk ona girsem falan 1.öğretime yatay geçiş yapabilir miyim ? o aradaki puan farkını atlatabilir miyim yani
he anladım şimdi ortalaman iyi olursa geçersin bence bizim de bi arkadaşa oldu bilgideydi ortalamayı tutturdu ituye geçti
edit:bir de itünun kendi sınavına girdi onu da geçti

oh iyiymis tebrikler arkadasina..

peki bu arkadasın sene sonu mu gectı yoksa donem sonu mu ben donem sonu gecmek ıstıyorum da :grin:

tesekkure ederim cevaplariniz icin arkadaslar

2 yarıyıl okuduysan geçebiliyorsun ama hazırlık hariç, onun haricinde puanı dert etme derslerden bırakma ortalamayı da yüksek tut geçersin. ha ayrıca bence örgün öğretime daha çok sarıl, zaten kredili derslerini güzel tutarsan almamaları için neden yok. bu arada kontejyan açmama ihtimalleri de var, veya bazı üniler garip şartlar sunabiliyor onu öğrenci işleriyle halletmen gerekicek. gerekirse üniversiteye kadar gitmen gerekiyor zaten.

Nedibar said:
oh iyiymis tebrikler arkadasina..

peki bu arkadasın sene sonu mu gectı yoksa donem sonu mu ben donem sonu gecmek ıstıyorum da :grin:

tesekkure ederim cevaplariniz icin arkadaslar
valla onu bilmiyorum ama sorarım yazarım tekrar buraya

tesekkur ederım marshall

Ainulindalë said:
2 yarıyıl okuduysan geçebiliyorsun ama hazırlık hariç, onun haricinde puanı dert etme derslerden bırakma ortalamayı da yüksek tut geçersin. ha ayrıca bence örgün öğretime daha çok sarıl, zaten kredili derslerini güzel tutarsan almamaları için neden yok. bu arada kontejyan açmama ihtimalleri de var, veya bazı üniler garip şartlar sunabiliyor onu öğrenci işleriyle halletmen gerekicek. gerekirse üniversiteye kadar gitmen gerekiyor zaten.

yani ilk donemden sonra gecemez miyim daha 1.sınıfa baslayacagım

benim bildiğim, merkezi yerleştirmeyle ancak 1. sınıftan veya hazırlıktan geçiş yapabiliyorsun. O da oranın tabanından daha yüksek puanın olursa, öbür türlü yatay geçiş var. Notlarını iyi tutarsan, bu sefer puana bakılmıyor direk notlara. o da benim bildiğim kadar hazırlık veya ilk sınıfta yapılmıyor. Ama sen yine gitmek istediğin fakültenin öğrenci işleriyle konuş, en sağlıklısı o.

Back
Top Bottom