Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Kirigaya Kazuto

Grandmaster Knight
WBVC
Best answers
0
Sword of God said:
Mezuna kalmak benim için kabus gibi oldu. Hiçbir şey anlamıyorum, anladığımı unutuyorum, unuttuğumu hatırlayamıyorum...

Özellikle matematik beni kahrediyor. ÖSYM'nin sorabileceği yeni tarz soruları çözmeye çalışıyorum ancak matematikle ilgili ne öğrenirsem öğreneyim, her sabah tertemiz, pırıl pırıl bir kafayla uyanıyorum. Bildiklerimin %90'ı ve belki daha fazlası belleğimden silinip gidiyor...

Sayısal öğrencisiydim, daha sonra eşit ağırlık bölümünden hazırlanmaya karar vermiştim. Şimdiyse sözelden girersem benim için daha iyi olacak gibi geliyor. Ancak çevremdekilerin sözel bölümlerde iş imkanının kısıtlı olduğunu söylemesi beni tedirgin ediyor.

Ne yapmam gerektiğini ve nasıl yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum. Bazen bir matematik sorusuyla karşılaşıp çözemeyince dikkatim dağılıyor ve dakikalarca test kağıdını karalayıp saçma sapan şekiller çizdiğimi fark ediyorum.

Okul hayatımda derslerim bu kadar kötü değildi, özellikle son okul yılında, en kötü olduğum derslerde bile (fizik, kimya gibi) önceki yıllara nazaran daha iyiydim.

Özel hayatım nedeniyle moralim pek iyi değil ve özellikle şu sıralar odaklanma sorunu yaşıyorum.

Hayattan kopmuş, akıntıya kapılmış bir biçimde öylece sürükleniyorum...
Mezuna kalma süreci zorlu geçebiliyor, olumsuz psikolojik etkileri fazla. Matematik zaten çoğu kişi için en zor ders, öğrenmesi yorucu olabiliyor. Bildiklerini unutma hissini de pek çok kişi yaşayabiliyor, özellikle matematik dersi için fazlasıyla yaygın. Kendini sıktıkça ve olumsuz düşüncelere kapıldıkça bunları daha fazla yaşarsın, sakin olmaya ve olumlu düşünmeye çalış. Hatta psikiyatra gidip destek almanda yararına olacaktır, çünkü kaygıların arttıkça daha da dibe batarsın, eğer önüne şimdi geçilmezse.

Türkiye'nin genel durumu ortada, eğer konu işsizlikse merak etme sözeller ne kadar işsizse sayısallar ve eşit ağırlıklar da aşağı yukarı o kadar işsiz. Hatta sözel okuyup iş bulma konusunda diğerlerini sollayan da gördüm, sayısaldan girip çoğu kişiye göre en iyi bölümlerden birisini dereceyle bitirip istediği işe giremeyen de gördüm. Bu kısmı fazla da kafana takma, ne okumak istiyorsan ona odaklan. Zaten iş bulma zamanı geldiğinde ya torpilin konuşur, ya da varsa eğer ekstra becerilerin ve başarıların konuşur, gerisi hikaye.

Özel hayattaki problemler, odaklanma sorunu, hayattan keyif alamamak ve kopmak vs. bunlar şu anki yaşlarında pek çok kişinin yaşadığı problemler. Boş vaktin bolken ders çalışmanın yanı sıra bir hobi edinebilirsin, ayrıca psikiyatr desteği olumlu yönde etki edebilir dediğim gibi. Kendine dikkat et, fazla üzülmemeye çalış bu hayatta.
 

Sertity

Knight
Best answers
0
Geçen okuldaki bir deneme sınavında 95 net yaptım. Yayın özdebirdi. Beyler nasıl sizce? Okulda falan iyi bir sıradaydım.
 

oyasar1

Master Knight
Best answers
0
Sertity said:
Geçen okuldaki bir deneme sınavında 95 net yaptım. Yayın özdebirdi. Beyler nasıl sizce? Okulda falan iyi bir sıradaydım.
bu aylar için çok güzel daha artar o
 

xdotex

Sergeant Knight at Arms
M&BWBWF&SNW
Best answers
0
Son sınavda say-7800 yapmış birisi olarak sorularınızı cevaplayabilirim.
 

Lalaitha

Sergeant Knight at Arms
VCNWWBWF&S
Best answers
0
abi sen şimdi niye efkarlandırıyorsun ki? yurttaki çok sevdiğim bazı abilerim de bu 'hata'yı yapmıştı ve binlerce sıra kaybetmişti. :neutral:

bu hata mı ki ama ya? izninle saymıyorum abi ben bunu lütfen başka bir hata söyler misin?
 

xdotex

Sergeant Knight at Arms
M&BWBWF&SNW
Best answers
0
O zaman hata olarak değil de yaptıklarımdan gideyim biraz.  Özellikle senenin başında yeterli çalışmadığım için Aralık ayında 75-80 TYT 25-30 AYT gibi sonuçlar yapıyordum. Matematik TYT yi yazdan başladığım için 1. dönemin sonunda TYT'yi bitirmiştim bunun 2. dönem çok faydası oldu. Ama AYT'ye 2. dönem başladım ve bir ders bitene kadara diğerine geçmeden 2 ay gibi bi sürede de AYT'yi bitirdim. 2 ay Sabah 8.30 da kütüphaneye gidip akşam 8 gibi çıkarak bunu hallettim. Ve kütüphaneye gitmeden kendime bir hedef belirlerdim bugün bunlar bitecek diye, onlar bitmeden kalkmadım kütüphaneden.

Kütüphane olayı da biraz sana bağlı okuyarak anlayabiliyorsan muazzam bir şey. Bana video izlemek gereksiz zaman kaybı geliyordu. Yapamadıklarımı ise arkadaşlarıma soruyordum. Şanslıyım ki iyi bir lisede okuduğumdan arka dörtlü tayfa çok sağlamdı (Boğazici PC, Sağlık B. Tıp, Çapa Diş, İTÜ Endüstri) yapamadıklarımızı birbirimize paslıyorduk. Dershaneye falan da gitmedim bu süreçte okul kursu yeterli oldu.

Puan olarak da hedefini belirle diye söylüyorum TYT 104.25, AYT 68.25 OYB de 87 idi. OYB etkilemeden 6900 iken OYB hesaplanınca 7800 attı. Bu çok ciddi bir rakam. Maalesef iyi bir lisedeysen bu sıkıntı yaratıyor çünkü ortalamalar hep düşük oluyor.

Pişmanlığım ise çalışmamı seneye yaymamam ve AYT'yi 2 aya sıkıştırmam. 11 de çalışmaya başlayanlar daha şanslı oldu bu konuda ama bana tekrar dönüp çalışırmısın deseler gene hayır derdim.
 

Lalaitha

Sergeant Knight at Arms
VCNWWBWF&S
Best answers
0
bundan kendime göre sağlam bir ders çıkardım. okuyunca konuyu anlayabiliyorum ama genelde video izleyince matematikte ispat yapılıyor biyolojide falan bağlantılı şeyler söyleniyor daha kalıcı oluyor. ben 11'im ve sözde bu yıldan başlayacaktım. karışık olaylar oldu falan çalışmam genel olarak kaynadı ve sekti. sıkıntı çıkmazsa on beş tatille sınav maratonuna girmeyi düşünüyorum. tyt matematik ile ilgili neredeyse hiçbir sorunum yok. ama açık olmak gerekirse fenim iyi değil ve sosyalde de derin açıklarım var.

zaten benim gördüğüm 12 boyunca çalışabilen çok az sanırım. hep bi salma falan oluyor ben de seneye bi ara kesin salarım üstüne kaygılı biriyim kendimi sağlama almam lazım.

dönüş için çok teşekkür ederim. gaza geldim. :mrgreen:
 

LK_Hemsworth

Knight
Best answers
0
12'de salmam diyosan 11'de çalışmana gerek yok(En azından ben öyle yapmıştım). 11. Sınıfta hayatımda bayağı bir şey ters gitti ve psikolojik bunalıma girdim. 12. Sınıfta kendime bi hedef koydum ve her gün ders çalışmaya başladığımda kendime hedefimi hatırlattım.
Bence en önemli nokta kendine bir hedef belirlemek ve disiplinli çalışmak. Her gün az da olsa çalışmak çok önemli.
 

ferhatarsl

Veteran
WB
Best answers
0
12. sınıfta kazanamazsam diye stres yapmanıza gerek yok, ben ilk sınav senemde kazanamadım 1 sene evde kendim çalıştım şuan istediğim bölümdeyim. Ayrıca üsttekinin de dediği gibi gün boş geçmeden çalışmak ÇOK önemli. Sonucunda istediğin yeri kazanınca mutlu oluyosun, daha çok çalışıyosun ama :devilish:
 

kenterte🦄

Grandmaster Knight
WB
Best answers
0
ben de giricem bu sınava. liseden mezun olaralı 5 sene oldu 2 bölüm değiştirdim şimdi 3.yü düşüyorum kghgj nasıl başarılısız olunacağına dair sorunuz varsa bir süre burdayım 🤭
 
Top