[WB][SP] Hun Senaryosu: Mete Han | İptal!

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
OguzYabgu said:
Toy Sistemi hoşuma gitti bunu bi görüşelim :grin:

O zaman bir kaç bilgi ve öneri vereyim. Teşekkürü çok görmezsiniz heralde :smile:

İlteber:
Eski diplomaside komutan
Apa: Eski diplomaside bakan herfast
Tudun :Muhasebeci
Ayguci : Oyuncunun atadığı başbakan( Seçtiğimiz kişiye otomatik gelen ünvan ile aktif edilebilir.
Ataman: Komiserin askere alma ve eğitim diyaloglarını aktarıp yapılabilir. Ataman askeri eğitim işlerine bakan kişidir.
Kam(Şamanbaşı) : Dini görevlidir Tanrı adına at kurban etme, istediğimiz bölgeye din yayarak nam ve yönetim hakkı kazanma, askerlere dua ederek moral arttırma olayı eklenebilir. Ancak şamanbaşı toy'a katılmazdı. Bakan olsun diye eklenebilir :smile: Çünkü bu işleri de idare edecek birisi şart :smile:

Hun meclisi toy'da başka bakanlarda var ancak çoğu işleri eski diplomasideki adamlarla yapıyoruz. Mesela hazineyle ilgilenen ayrı bir bakan var (Ağılığ adında). Diyalogları aktarıp yeni bakan oluşturabilirsiniz. Banka sistemi de var ve bankaya gitmeden ağılığı görevlendirip borç alabilme özelliği de eklenebilir. Askerlere fazladan ikramiye verip moral arttırma veya çalışanların maaşlarını arttırma gibi özellikleri olabilir. Birde şöyle birşey var meclis toplandığında hükümdarlık için seçim yapardı. Bunun oyuna eklenmesi zor olabilir. Eklememenizi tavsiye ederim :smile:

Deadly Claw said:
OguzYabgu said:
Toy Sistemi hoşuma gitti bunu bi görüşelim :grin:

O zaman bir kaç bilgi ve öneri vereyim. Teşekkürü çok görmezsiniz heralde :smile:

İlteber:
Eski diplomaside komutan
Apa: Eski diplomaside bakan herfast
Tudun :Muhasebeci
Ayguci : Oyuncunun atadığı başbakan( Seçtiğimiz kişiye otomatik gelen ünvan ile aktif edilebilir.
Ataman: Komiserin askere alma ve eğitim diyaloglarını aktarıp yapılabilir. Ataman askeri eğitim işlerine bakan kişidir.
Kam(Şamanbaşı) : Dini görevlidir Tanrı adına at kurban etme, istediğimiz bölgeye din yayarak nam ve yönetim hakkı kazanma, askerlere dua ederek moral arttırma olayı eklenebilir. Ancak şamanbaşı toy'a katılmazdı. Bakan olsun diye eklenebilir :smile: Çünkü bu işleri de idare edecek birisi şart :smile:

Hun meclisi toy'da başka bakanlarda var ancak çoğu işleri eski diplomasideki adamlarla yapıyoruz. Mesela hazineyle ilgilenen ayrı bir bakan var (Ağılığ adında). Diyalogları aktarıp yeni bakan oluşturabilirsiniz. Banka sistemi de var ve bankaya gitmeden ağılığı görevlendirip borç alabilme özelliği de eklenebilir. Askerlere fazladan ikramiye verip moral arttırma veya çalışanların maaşlarını arttırma gibi özellikleri olabilir. Birde şöyle birşey var meclis toplandığında hükümdarlık için seçim yapardı. Bunun oyuna eklenmesi zor olabilir. Eklememenizi tavsiye ederim :smile:
Teşekkürler kardeşim :smile: Konu da teşekkür kısmına bir bakıver sen :grin: Kodcumuz Batı'yı buraya alalım biz :grin:

OguzYabgu said:
Teşekkürler kardeşim :smile: Konu da teşekkür kısmına bir bakıver sen :grin: Kodcumuz Batı'yı buraya alalım biz :grin:

Rica ederim :smile: Yalnız söylemeyi unuttum şöyle bir sorun var oyuncu kendi krallığını oluşturduğunda bakanların isimleri yine aynı olursa saçma olur. Sadece isim değişikliğiyle yapılması zor gibi duruyor. Çünkü bu sistemin oyuncunun krallığı ile birlikte değil, yalnızca metehan senaryosunda görünür olması gerekiyor. Oyuncu çünkü yeni krallık kurduğunda kralllığında bu sistemin uygulanıyor olması saçma olur... Kodcunuz bunu dikkate alsın :smile:

Deadly Claw said:
OguzYabgu said:

Rica ederim :smile: Yalnız söylemeyi unuttum şöyle bir sorun var oyuncu kendi krallığını oluşturduğunda bakanların isimleri yine aynı olursa saçma olur. Sadece isim değişikliğiyle yapılması zor gibi duruyor. Çünkü bu sistemin oyuncunun krallığı ile birlikte değil, yalnızca metehan senaryosunda görünür olması gerekiyor. Oyuncu çünkü yeni krallık kurduğunda kralllığında bu sistemin uygulanıyor olması saçma olur... Kodcunuz bunu dikkate alsın :smile:
Adım geçti geldim  :grin:
Toy sistemi güzel fikir öne sürdüğün Ayguçi vs. olaylarını biliyordum ama buraya yazıp açıklaman çok hoş olmuş yeniden teşekkür ederim.
Toy sistemini eklerim ancak sıkıntı şu olur eğer maceracı modda diyelim Çin'i oynayacaksanız o zaman ise aynı isimler gelecek Ayguçi vs.
Bunu nasıl yaparım baya bir düşünmem lazım. Onun dışında buna oyun izin verecek mi o da ayrı bir soru  :roll:
Ancak bunun üstünde çalışacağım Alpha'ya yetiştiremeyebilirim ancak v1 çıktığında inşallah sistemi eklemiş olurum.
Varsa başka fikrin söyleyebilirsin yeniden fikrin ve yazdıkların için teşekkürler.
Bu arada fazla ayrıntı olmasına karşın gördüm ki oyuncular ayrıntı seviyor.
Mete Han'ın getirdiği onluk sistemde rütbelerini im edecek Güneş'e benzer omuzlara rütbesine göre takılacak yıldızlar takılacak. (Onbaşıların vs.)
Gününüz kut olsun !

diplomasiye bakan ekleyebilirsen sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Ya da bakan isimlerinin yanına devlete göre otomatik ünvan gelir. mesela oyuncu çini seçti o zman normal diploması aktif olur. Mesela muhasebecinin adının yanında parantez içinde eski türkçe adı yazar. sadece metehan modunda toy sistemi çalışsa yeter.çünkü oyuncunun krallığında buna gerek yok. Bence krallığa göre bakanlara ünvan gelmesini sağlamaya çalışmalısın. lordlar ve npclere nasıl geliyorsa bakanlara da gelebilir diye düşünüyorum. kodlarda pek fazla bir fark olacağını zannetmiyorum. Yalnız diplomasinin içeriğinde oynama yapınca bozulma meydana gelir mi orasını bilemem :smile:

Bir diğer fikrim ise: diplomasideki tüm bakanları silip her krallık için ayrı ayrı karakterler oluştura da bilirsiniz. sadece silinen bakanların işlevlerini yeni karakterlere dağıtmanız gerekiyor. mesela çin bakanlarının isimleri çince yazar. (wu ming chan vs vs) :smile: diğer krallıklara da aynı şekilde kendi dillerinde isimler yazarsınız. sadece ticaret antlaşması ateşkes vb antlaşmaların işleyişi bozulmasın yeter :smile:

Hun Kartal Savaşçılarını köyden aldığımız birliklerden normal olarak mı yetiştireceğiz?Yoksa denk gelirse savaşta kurtarırsakmı?Birde Çin Seddinin arkasına geçmek istediğimizde evlat modundaki Geroya bölgesine geçişteki gibi olursa hoş olabilir.Veya Hun olursak savaşmadan seddin arkasına geçemeyelim.Bunlar ufak ayrıntılar gibi gözükebilir fakat oyunu detaylandıracak hoş eklentiler :smile:

Deadly Claw said:
diplomasiye bakan ekleyebilirsen sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Ya da bakan isimlerinin yanına devlete göre otomatik ünvan gelir. mesela oyuncu çini seçti o zman normal diploması aktif olur. Mesela muhasebecinin adının yanında parantez içinde eski türkçe adı yazar. sadece metehan modunda toy sistemi çalışsa yeter.çünkü oyuncunun krallığında buna gerek yok. Bence krallığa göre bakanlara ünvan gelmesini sağlamaya çalışmalısın. lordlar ve npclere nasıl geliyorsa bakanlara da gelebilir diye düşünüyorum. kodlarda pek fazla bir fark olacağını zannetmiyorum. Yalnız diplomasinin içeriğinde oynama yapınca bozulma meydana gelir mi orasını bilemem :smile:

Bir diğer fikrim ise: diplomasideki tüm bakanları silip her krallık için ayrı ayrı karakterler oluştura da bilirsiniz. sadece silinen bakanların işlevlerini yeni karakterlere dağıtmanız gerekiyor. mesela çin bakanlarının isimleri çince yazar. (wu ming chan vs vs) :smile: diğer krallıklara da aynı şekilde kendi dillerinde isimler yazarsınız. sadece ticaret antlaşması ateşkes vb antlaşmaların işleyişi bozulmasın yeter :smile:
Sistemin bozulmasından korkuyorum ancak denemekten zarar gelmez  :grin:
Fikrin için teşekkürler  :grin: :grin: :grin:

İşbara Alp said:
Hun Kartal Savaşçılarını köyden aldığımız birliklerden normal olarak mı yetiştireceğiz?Yoksa denk gelirse savaşta kurtarırsakmı?Birde Çin Seddinin arkasına geçmek istediğimizde evlat modundaki Geroya bölgesine geçişteki gibi olursa hoş olabilir.Veya Hun olursak savaşmadan seddin arkasına geçemeyelim.Bunlar ufak ayrıntılar gibi gözükebilir fakat oyunu detaylandıracak hoş eklentiler :smile:
Hun Kartal Savaşçılar'ı tarihe göre zaten obalardan savaşçılardan seçilir. Budun-Asker ilişkisi olan tarihimizde zaten herkes savaşçıdır. Ancak Hun Kartal Savaşçılar'ı bu savaşçılar arasından dahada üstün kişilerdir ve savaşçılar arasından seçilir. Her obadaki savaşçıların arasından Hun Kartal Savaşçıları çıkabilir. Bu yeteneğe, dayanıklılığa vs. bağlıdır. Bir nevi Hun Ordusunun özel kuvvetleridir. Ondan dolayı aldığınız her asker Hun Kartal Savaşçısı olabilir.
Hun'lar zaten Çin Duvarlarına (Seddine) savaşmadan yaklaşamaz. Bir kaleyi almak istediğimiz zaman ilk olarak duvarlar arkasına saklanmış korkak Çin ordusunu yok etmeli ondan sonra kaleye girmelisiniz.
Bundan dolayı kalelerde ki askerler fazlasıyla olacak. Zaten tarihe görede Çin Budun'u çok kalabalık. Özellikle Teoman Han'a Çin tarafından Konçuy gönderildikten sonra o zamanın Huang-Di'si Çin Budun'u Hun Budun'una benzer şekilde Budun-Asker sistemine sokmuş (ancak asla Hunlar gibi olamamışlardır.), zorla budununu sınırlara göç ettirmiştir. Bunlar tarihte vardır ve biz elimizden geldiğince tarihe bağlı olmaya çalışıyoruz.
Umarım anlatımım kafandaki soruları çözmeye yetmiştir  :grin: :grin: :grin:,

HalilPaşa33 said:
Ziyafet verme olayını değiştirip toya çevirme gibi birşey olabilirmi. Ufak değisiklikler yapıp. Mod yapımından çok anlamam ama belki size fikir verir.
Hunlar için tarihte turnuvalar sık sık yapıldığından şölen keyfindedir. Modda şölen ve toy olarak iki ayrı konuya ineceğim. Toylarda daha öenmli meseleler olur.

GÜNÜNÜZ KUT OLSUN !

Hepinize başarılar gayet güzel olacak gibi ve bu arada oyunda ibadet ve ibadet yerleride olursa güzel olur binaenaleyh
M&B ateş ve kılıçtaki bazı şehir yapıları yapılırsa güzel olur fakat bir sorum var ben orta asya türkçesi ve Göktürkçe bilirim ama bilmeyenler ne yapacak

Barbaros Hayreddin paşa said:
Hepinize başarılar gayet güzel olacak gibi ve bu arada oyunda ibadet ve ibadet yerleride olursa güzel olur binaenaleyh
M&B ateş ve kılıçtaki bazı şehir yapıları yapılırsa güzel olur fakat bir sorum var ben orta asya türkçesi ve Göktürkçe bilirim ama bilmeyenler ne yapacak
Bunun için parantez içerisinde Türkiye Türkçesi'ni yazdık.
Fikriniz için teşekkürler  :grin: :grin: :grin: :grin:

Kardeş mod çıktığı zaman source dosyalarını da verebilir misiniz? Lordlarla ilişkiler hususunda canımı sıkan bir takım ayarları değiştirebilmem için.

De Grieux said:
Tamam özellikler falan gerçekten güzelde 100 tane bu zamanı anlatan mod var sıktı ya.

Bu zamanı anlatan modların neredeyse hepsi nativeye birkaç item bir harita ekleyip yayınlananlardan ibaret. Forumda rise of ottoman ve hun senaryosu dışında bu kadar özelliği bir arada barındıran 3. bir mod göremezsiniz. Modun hangi dönemi anlattığı değil, nasıl anlattığı önemli... Hun dönemini iliklerimize kadar hissedeceğimiz başka bir mod var da biz mi bilmiyoruz? Hun dönemini anlatan o modların neredeyse tamamı kalradyadan esintiler içeriyor. Bence bu mod bir başka olacak :smile:

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom