Uyarı ! Bir sonraki krallık denge fixlemesi için acil öneri !

Users who are viewing this thread

ben geldim ve durum şu çoğu krallık hala aynı topraklara sahip fakat bir krallık normalden 2 toprak fazlası var durum bu

O zaman stabilite sorununu yeni oyuna başlayan için çözmüşler diyebilir miyiz ? Eski saveler zaten çöp oldu dönüşü yok gibi.

Merhabalar,

Oyunu satın alıp, optimizasyonu çok kötü olduğu için ve kasmalar yaşadığım için iade etmiştim. Daha sonra araştırıp asıl büyük sorunun "aslında bu oyunu en zevkli kılan özelliğinin gitmiş olması" olduğunu görünce tam anlamıyla şok oldum açıkçası.

Neyse asıl yazma sebebime gelecek olursak, yazdıklarınızı tek tek okudum. Önerilerinizde çok haklısınız. Hepsi uygulanabilir şeyler, hepsi mantıklı. Fakat bu tavsiyede bulunduğunuz şirket bu muazzam dengeyi 9 yıl öncesinde kurup, bizi bu oyuna aşık edip, tüm dünyaya adından söz ettirmiş olan şirket. Yani zaten bize bunu onlar sundu zamanında. Hem de öyle yakın bir tarihte de değil. Onlara bunu nasıl yapacaklarını anlatmaya çalışmak bana çok komik geliyor... Nasıl olur da Bannerlord'u bu temeller üzerine kurmazlar, nasıl olur da bu algoritmayı bozarlar aklım almıyor. Mount & Blade'i bu kadar sevdiren en önemli unsurunu resmen yok etmişler Bannerlord'da.

Warband oynarken defter tuttuğumu biliyorum ben, tüm haritayı alabilmek için en geniş aileye sahip olan soyluları not alıyordum. Aileleri kendi tarafıma çekmeye çalışıyordum. Tüm haritayı almak için tek bir aile yeterli olamayacağı için 2. bir aileyi de yanıma aldığımda, bir aile bireyine şehir verdiğimde diğerleriyle aramdaki ilişki azalmaya başlıyordu. Yani Warband bana bile "Kardeşim yavaş ol tüm dünyayı ele geçirmek öyle kolay değil!" derken, şuanda bir yapay zekanın 2 günde tüm haritayı alabiliyor olması aşırı keyfimi kaçırdı benim. Optimizasyon sorunlarını konuşmaya sıra bile gelemeyecek anlaşılan. Ki gerçekten savaş dediğin şey kalabalık olur, ama harita kalabalık olduğunda bırak kılıç sallamayı, yürüyecek akıcılığı zor buluyorsun. (Merak edenler için sistemim: Ryzen 5 3600, 16gb 3200mhz ram, 1060 6gb ekran kartı, m2 ssd)

Bu halde çıkacağına keşke bir 9 yıl daha çıkmasaydı. Böyle uzaktan sevdik biz sonuçta... Umarım bir an önce bizi Mount & Blade'e aşık eden özellikleri Bannerlord'a kazandırırlar. Tüm ekibe kolay gelsin.

Aynen katılıyorum şu firmanın single player ı 3 gün test etmeden oyunu çıkardığı aşikar, yahu hiçmi sevmediniz yaptığınız oyunu? birinizde oynamadınızmı? 2 günde tüm harita ele geçiriliyor bunu görmemeniz bunu oynamadığınız anlamına geliyor bu nasıl iş?

Adamlar dün gece patch geçti alel acele REZALET, kaleyi kuşattığında kale kime aitse -50 ilişki, kaleyi aldığında -100 ilişki kardeş ben o ilişkiyi birdaha nasıl kasacağım -100 nedir??? ayrıca sorun oyuncunun kale alması değildiki siz çok yanlış anlamışsınız sorun diğer krallıkların leblebi gibi kale almasıydı oyuncuyu niye cezalandırıyorsun?

tamamını okumadım ama gözüme bazı lordların 20şer kişilik ya da ne biliyım tek başlarına dolaştığı çarptı.bu bug değil artık AI lordlar da oyuncu gibi gezerek ordu topluyor ve herkes aynı havuzu kullanıyor.Bu yüzden ondan önce başkası askerleri topladıysa öyle tek başına ya da bir avuç askerle kalıp haydutlara yem oluyor bu biraz düzeltilebilir. Bence bu mekanik iyi artık yattıkları yerden asker toplayamıyorlar.

Kardeş lordların asker toplaması bencede mantıklı ama sen bir ekonomide birine parayla ve kısıtlı kaynakla adam sunup çapulcuya sürekli ve sınırsız kaynak sunarsan eninde sonunda o lord çapulcunun ayağını yalar.. buradaya haritada deli gibi çapulcu çıkmamalı yada çapulcular lordlarla savaşırken lord adam kaybetmemeli. Temelde bir istatistik hatası var adamlar görmemiş bunu.

bu yapay zeka sorununa sebep olabilecek çok değişken var. herkes aklına geleni yazsın da taleworlds ekibi görsün bari. zira oyunu oynamadıkları ve iki saatten daha uzun bir süre test etmedikleri çok belli. yoksa böyle bir hata ile oyun piyasaya sürülmezdi.

edit: bu arada geliştiricilere sesleniyorum. lütfen bu söylediklerimi sallamamazlık yapmayın. bunların hepsi 30 martta çıkan oyunu 70 saat oynayan birinin görüşleri. muhtemelen tester ekibinizn hepsinin toplam saatinden daha fazla oynamış durumdayım oyunu.

1- AI Agresyonu
ilk olarak AI çok agresif. savaşın olmadığı bir zaman dilimi yok denecek kadar az. savaşlarda neredeyse hiç meydan muharebesi yok. hep kale kuşatmları ve hep şehir kuşatmaları. AI şehir ve kale kuşatma dışında köy bile yağmalamıyor neredeyse. hep sonuç odaklı ve karşı krallığı yıkma odaklı ilerliyor. yıpratma politikası diye bir şey yok. her zaman savaş devam ediyor. bir krallık üç krallıkla aynı anda savaşta olsa, toprak bile kaybetse, savaştan geri durmuyor. savaş kazanan ordular her zaman makası açıyor. şöyle ki. savaş kazanan ordunun içerisinde onlarca at var. karşı taraf yenilmiş ve 200 kişilik ordu kuruyor. diğer taraf da 500 kişiyle kazanmış diyelim. kazandığında onlarca at yüzlerce at olmuş ve 500 kişilik ordu 50 kişi gibi hareket ediyor. AI orduya at takviyesi yapmıyor ve 200 kişilik ordusuyla belki savaşı değiştirebilecekken, eğitimsiz olan ordusuyla eğitimli ve donanımlı orduya küt diye yakalanıp o da eriyor.

2- Makas sorunu
bir krallık savaşta mağlup duruma düştüyse kazanan tarafla makas inanılmaz açılıyor. iki yenilgi falan bunun için yeterli. lordlar köylerden sadece acemi askerler bulabiliyor. envanterleri bomboş ve yine de ordu kurup diğer lordlarla çarpışmaya hazırlanıyorlar. 50 acemi asker bulunan grup 20 khuzait karahanlı grupla çarpışmaya çalışıyor. bir yenilgi daha. her yenilgi makası fazlasıyla açıyor. lordların da bizim gibi ordu toplaması güzel olmuş ona bir şey demiyorum. ama monchug'un bile 60 acemi askerle gezmesi biraz saçma olmuş. kral bu ya. orduda köylüyle mi dolaşır? açılan makas bir süre sonra kesinlikle kapanmıyor. envanterlerinde de at bulunmadığı için karşıdaki ordu büyük bile olsa ağır hareket etmediğinden hemen yakalanıp ordularını bile eğitemeden darmaduman oluyorlar.

3- Eğitimsiz ordular
bu da aslında makas sorununa neden olan bir durum. talimci yeteneğinin perk'e çevirilmesi aslında fena olmamış ama bu lordların ordularının eğitimsiz kalmasına neden oluyor.

4- Ateşkes süreleri
zaten böyle bir süre yok. buna bir save'imde şahit oldum. güney imparatorluğu vlandia, aseray ve khuzaitle aynı anda savaş halindeydi. sonra kuzey de güneye savaş açtı. güneyde khuzaitle barış imzaladı. bir gün sonra khuzait yine savaş ilan etti. krallıkların savaşsız geçirdiği sürelerin arttırılması lazım eğer çocuk yapma falan gibi mekaniklerin uzun süre oyuna yansıması isteniyorsa. mesela bu mekanik oyuncuya uygulanmış. ama AI için yok. para verip bu savaşı engellemek için ne yapabiliriz dediğinizde ve savaşı engellediğinizde. AI'a bir daha saldıramıyorsunuz. güzel bir mekanik bu kısma kadar bir sorun yok. ama savaşmamak için yemin ettiğiniz AI sizin kalenizi kuşatmaya ve köylerinizi yağmalamaya devam ediyor. burası ilginç.

5- Savaş yorgunluğu
hiçbir krallık yaptıkları savaşlardan etkilenmiyorlar. bama güme savaşmaya devam ediyorlar. topraklarında ne bir isyan söz konusu ne bir şey. büyüyen devletlerin snowball effect yaratmasının en büyük nedeni belki de bu. onları geri dönüp şehirlerini korumaya yöneltecek hiçbir şey yok. o yüzden lordların hepsi toplanıp "ilk hedefiniz akdeniz, ileri!" moduyla bama güme dalmaya devam ediyorlar. en azından fethettikleri topraklarda isyanlar söz konusu olmalı. kültür farkı gibi bağlılık mekaniklerini etkileyen güzel şeyler var oyunda ama bunların oyuna bir katkısı yok. mesela bir lord bir kaleyi aldıktan sonra o kaleye bir daha hiç uğramasa, herhangi bir sorun yaşamıyor karşı devlet o kaleyi kuşatana kadar. karşı devletin de zaten bırak kuşatmayı köy yağmalayacak dermanı kalmamış. bu da feci bir snowball effecte sebep oluyor. denge yok oluyor.

6- Genişleyen krallığı herkesin polyanna gibi izlemesi
Bir krallık diyelim ki savaşlarını kazanıyor tüm bu mekaniklere rağmen. patır kütür de yok ediyor hakkıyla. diğer krallıkların durumu aynen şu oluyor; "aaa komşuya bak khuzait'i dümdüz etti. oha aserayı da almış. helal olsun komşuma" sonraki durumda da komşuda pişen o krallığa da düşüyor. genişleyen ve büyüyen krallığa kimse müdahale etmiyor. krallıklar da zaten bir şehir aldım bir durayım kafasında değiller. en aşağı iki şehir üç kale falan alıyorlar. böyle olduğunda da snowball effect yine tetikleniyor.

Last edited:
Problem çözüldü dediniz yeni oyuna başladım daha 60. gündeyim bu sefer batanya herkesi üst üste koymaya başladı.

Diğer krallılar normal ama batanya ile savaşan kazanamıyor sadece toprak kaybediyor. Snowball effect olucak bu da. Ben size boşuna mı diyorum yapay zekanın kuşatmasını zorlaştırın diye. 1000kişilik ordu 500 kişilik kaleyi alamasın işte ya çok mu zor ? Şehirler bir bir düşüyor.

Kimse problem çözüldü demedi, ama sorunda azalma var. Ana forumda bununla ilgili bir başlıkta oyuncular, oyuncu müdahelesi olmadan bir kaç yıl geçen oyunları grafik olarak koyuyorlar, sonuçları orada görebilirsin. Çözülmüş değil ama iyileşme var. Son gelen 2 patch notunda da sorun çözüldü filan demediler, zira sorunun bir çok kaynağı var. Bu kaynak sorunları halletmeye çalışıyorlar.

"After some time during a campaign, some lords were remaining without troops in their party because of financial problems and constantly being harassed by bandits. Lords now manage their finances more effectively and take troops from garrisons if they are at risk of going bankrupt. This was one reason for the snowball effect in the campaign, with kingdoms being eliminated too easily. "

"Snowball effect developments: clans now no longer want to defect to kingdoms which captured their settlements earlier in a campaign. AI defection calculation now cares about relations much more and new ways to lose relations have been added. If a party besieges a settlement, the army leader will lose relation with the settlement owner. Also, after a successful siege, there is a secondary relation loss between both the settlement owner and the aggressor’s faction leader. "

Bu snowball effect olayında benim başıma şöyle birşey geldi; ülkede 3 ayrı ordu kuruldu bunlar çatır çatır kale almaya başladı her birine oy verme geliyor sürekli bu 3 ordunun başındaki aileye gidiyor kaleler ve bu hiç durmadığından bu adamlar finansal sorun yaşamıyor deli gibi toprak elde ediyorlar dolayısıyla sürekli paraları artıyor.

AI olan kralın burada bir hata yaptığını farkettim; tek başıma aldığım 2 kaleyide yine gidip bu 3 lorda önerdi, benim adamı yazmadı öneride. Buradan anladığım kadarıyla bu adamlar tüm dünyayı alana kadar durmaları için hiçbir sebep yok, sen istediğin kadar negatif ilişki koy, adamda para var, ün var, ilişkiyi hiç sallamıyorlar ve ayrıca Kralda bunlara tüm toprakları peşkeş çekiyor :grin:

Bence barış süreleri uzatılmalı her krallık bi savaştan çıkıp direk diğerine giriyor orduları tam toplanmadan diğer savaşa girincede haliyle orda da patlayıp direk yok oluyorlar.

Problem çözüldü dediniz yeni oyuna başladım daha 60. gündeyim bu sefer batanya herkesi üst üste koymaya başladı.

Diğer krallılar normal ama batanya ile savaşan kazanamıyor sadece toprak kaybediyor. Snowball effect olucak bu da. Ben size boşuna mı diyorum yapay zekanın kuşatmasını zorlaştırın diye. 1000kişilik ordu 500 kişilik kaleyi alamasın işte ya çok mu zor ? Şehirler bir bir düşüyor.

yok yahu snowball effect çözüldü demedi kimse. sadece şuanlık bir iyileşme söz konusu önceki haline göre. ama sorunlar hala devam ediyor. düzeltilmesi gerekn tonla şey var daha. yapay zeka hala fazlasıyla agresif. savaşlar her daim devam ediyor. bir barış günü bile yok hiçbir krallık için. problem düzelmedi. sadece soruna neden olan bir kısmı düzeltmişler. bu da ufak bir denge sağlamış. ama hala oyun içerisinde dengesizlikler mevcut. benim övme sebebim de bu kadar hızlı aksiyon almaları. ama bu aldıkları aksiyon hala yeterli değil. yamalara ve AI düzeltmelerine devam etmeleri gerekiyor.

478. gündeyim klan seviyem 3 birliğim 74 level 11. şuana kadar full kervan ticaret karakter geliştirmekle uğraştım kısa süre ticaret için aseray krallığına girdim arada ufak ufak savaşlara katıldım ama ben bunları yaparken batanya krallığı her yeri tek tek almış neredeyse bütün klanları da yanına çekmiş sizce bu normal mi https://hizliresim.com/sBawkU

478. gündeyim klan seviyem 3 birliğim 74 level 11. şuana kadar full kervan ticaret karakter geliştirmekle uğraştım kısa süre ticaret için aseray krallığına girdim arada ufak ufak savaşlara katıldım ama ben bunları yaparken batanya krallığı her yeri tek tek almış neredeyse bütün klanları da yanına çekmiş sizce bu normal mi https://hizliresim.com/sBawkU

Malesef problem devam etmekte o zaman. En iyisi bu sorunlar çözülene kadar oynamamak. Çünkü 30 saat harcağımız saveler p'ç oluyor.

Last edited:
hiç normal değil hem de. dediğimiz önerileri hızlıca hayata geçirmeleri lazım.

Sırf bu yüzden single'ı bıraktım. Benim oyunumda da sadece güney imparatorluğu ile batı imparatorluğu kaldı şimdi de ikisi de savaşta oyunum bitti yüksek ihtimal ve 30 saati çöpe attım.

+1 Bu oyunu fena şekilde kötü etkliyior oyun bir süre sonra tıkanıyor hiçbirşey yapamıyorsunuz.Örnek Kuzait bütün map'i alıyor tamam sıkıntı yok alsın ama bu kadar kısa sürede alması sıkıntı ayrıca vasalların isyan etmesi ve krallıktan ayrılması çok iyi olur böylece oyun tıkanmaz mücadele sürekli devam eder.

1.1.0 sürümü eli kulağında geliyor.
Kuşatma savaşları konusunda bir tavsiyede benden var.şehir savunması 200 kuşatanlar 450-500 oluyor fakat yardıma gelenler zayıf olduğunan bir ileri bir geri aptal oluyorlar aksiyona dahil olamıyor. Çözümü gayet basit bence savunma için gelenler ordu oluştursun birleşsin sayı şayet 0.8 oranında olursa garnizonda dışarı çıksın. şuan mevcut sistem kesinlikle çıkmaza giriyor.

Oynama sürem 87 saat oldu. 4 krallık kafa kafaya.
Khuzait, Battania, Vlandia ve biz Aserai olarak. Kaç gündür imparatorlukları bitirmek için uğraşıyorum. Ben alıyorum kaleleri bizimkiler kaptırıyor.
En güçlüler kaldık. Asıl savaş Khuzait ile başlayacak. Güçleri benim iki katım neredeyse. Sabırsızlıkla bekliyorum.

Ve de arkadaşın dediği gibi meydan savaşı yok arkadaş. Kuşata kuşata gidiyor adamlar.

Savaş ve diplomasi konusnda Warbandın daha çok şey vaadetmesi. Ülkelerin birbirini yıpratma politikası yapabilmesi Bannerlordda bunun olmaması cidden üzüyor :/ Warbandda çalışan formulü uygulasanız bile yeterli aslında

Back
Top Bottom