[Tutorial]Bannerlord İçin Mod Nasıl Yapılır

Users who are viewing this thread

Herkese selamlar,

Bilindiği üzere bannerlord için mod yapmaya çoktan başlandı bile. Evet TaleWorlds şuanda herhangi bir dökümantasyon veya bir guideline çıkarmadı ancak ben ve benim gibi insanlar oyunun DLL dosyalarını de-compile edip binevi tersine mühendislik mantığıyla bazı işlemlerin nasıl yapıldığını keşfederekten modlar çıkarıyoruz. Bu süreç kolay olmayan ve yorucu bir süreç bu yüzden bu sürecin nasıl işlediğine dair bir tutorial hazırladım. Konunun kendisi ne kadar ileri seviye de olsa olabildiğince basit tutup en ince detayına kadar girerekten anlatmaya çalıştım. Yanlış anlamayın lütfen beni, zor olan modu yapmak değil. Modu yapmak çok kolay. TaleWorlds ekibi muhteşem bir sistem hazırlamış modcular için, özellikte işin yazılım tarafında olan benim gibi insanlar için. İşin zor olan kısmı tersine mühendislikte. Bende dediğim gibi bu sürecin ağırlığını ve zorluğunu olabildiğince azaltmak ve Bannerlord Türkiye topluluğunda da mod topluluğunun büyümesi adına katkıda bulunmak için bir tutorial yayını yaptım. Yayında bir iki ufak canlı yayın kazası oldu ama oraları geçersiniz artık efendim, kusura bakmayınız lütfen ^^
Yayın süre bakımından biraz uzun çünkü olabildiğince detaya inmeye çalıştım. Adım adım her bir fonksiyon ne işe yarıyor ve nasıl çalışıyor anlatmaya çalıştım bu yüzden dolayısıyla süresi de uzun oldu yayının. Ha birde biraz da benim boş boğazlığımın etkisi var :smile:

Tutorial linki:

Edit: Modumu merak eden varsa: https://www.nexusmods.com/mountandblade2bannerlord/mods/464

Last edited:
Büyük emek var. Diline sağlık demekten başka birşey bulamıyorum. Modlar oyunun can suyu sayılır. Oyun zevkini katlıyor ve gelişmesini sağlıyor. Amatör arkadaşlara yardımcı olacaktır.

Büyük emek var. Diline sağlık demekten başka birşey bulamıyorum. Modlar oyunun can suyu sayılır. Oyun zevkini katlıyor ve gelişmesini sağlıyor. Amatör arkadaşlara yardımcı olacaktır.

Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim ^^
Eğer bir mod topluluğu kurulmasına ufacıkda olsa katkı payım olduysa ne mutlu bana :xf-smile:

Herkese selamlar,

Bilindiği üzere bannerlord için mod yapmaya çoktan başlandı bile. Evet TaleWorlds şuanda herhangi bir dökümantasyon veya bir guideline çıkarmadı ancak ben ve benim gibi insanlar oyunun DLL dosyalarını de-compile edip binevi tersine mühendislik mantığıyla bazı işlemlerin nasıl yapıldığını keşfederekten modlar çıkarıyoruz. Bu süreç kolay olmayan ve yorucu bir süreç bu yüzden bu sürecin nasıl işlediğine dair bir tutorial hazırladım. Konunun kendisi ne kadar ileri seviye de olsa olabildiğince basit tutup en ince detayına kadar girerekten anlatmaya çalıştım. Yanlış anlamayın lütfen beni, zor olan modu yapmak değil. Modu yapmak çok kolay. TaleWorlds ekibi muhteşem bir sistem hazırlamış modcular için, özellikte işin yazılım tarafında olan benim gibi insanlar için. İşin zor olan kısmı tersine mühendislikte. Bende dediğim gibi bu sürecin ağırlığını ve zorluğunu olabildiğince azaltmak ve Bannerlord Türkiye topluluğunda da mod topluluğunun büyümesi adına katkıda bulunmak için bir tutorial yayını yaptım. Yayında bir iki ufak canlı yayın kazası oldu ama oraları geçersiniz artık efendim, kusura bakmayınız lütfen ^^
Yayın süre bakımından biraz uzun çünkü olabildiğince detaya inmeye çalıştım. Adım adım her bir fonksiyon ne işe yarıyor ve nasıl çalışıyor anlatmaya çalıştım bu yüzden dolayısıyla süresi de uzun oldu yayının. Ha birde biraz da benim boş boğazlığımın etkisi var :smile:

Tutorial linki:

Edit: Modumu merak eden varsa: https://www.nexusmods.com/mountandblade2bannerlord/mods/464

çok iyi ortada baya bi çalışma emek var sağolun .

Herkese güzel yorumları için çok teşekkür ederim, topluluğa bir artım olabildiyse ne mutlu bana ^^

Böyle bir konu daha vardı. Oradaki arkadaşla birlikte daha çok ders yapabilirsiniz, hatta discord vs açıp ilgilenenleri toplayabilir, modlar için takımlar oluşturabilirsiniz aslında.
Konu linki: https://forums.taleworlds.com/index.php?threads/bannerlord-mod-yapımı-dersleri.405378/
Bence çok mantıklı bir fikir, neden olmasın ? ?

Ayrıca videoyu youtube a eklersen çok daha iyi olur çünkü twitch videoyu uzun süre tutmuyor bildiğim kadarıyla. Çok emek var, silinip gitmesin.
Ne yazık ki youtube'a yayında çalan şarkıların teliflerinden dolayı ekleyemiyorum ?

Vize ödevlerini halleder halletmez göz atacağım. Yaza kadar oyun biraz daha ilerlerse forumdaki modcular birleşip kaliteli bir şeyler yapmaya çalışırız

Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim ^^
Eğer bir mod topluluğu kurulmasına ufacıkda olsa katkı payım olduysa ne mutlu bana :xf-smile:

Hocam Nacizane bir feedbackim olacaktı. Warband yapımından bildiğiniz gibi krallık kurmak için bir kale veya şehir ele geçirmemiz gerekiyor. Yaptığınız bu modda öyle bir gereklilik olabilir.

Emeğinize sağlık türkçe forum için önemli şeyler bunlar. Yukarıda bir arkadaş da demiş ben de mod yapımı için bi tutorial başlatmıştım. İleride beraber bir şeyler yapabiliriz istersen. Devamı gelecekse merakla bekliyor olacağım... Saygılar.

warband zamanında ben de modelleme rigging vs üzerine bende çok tutorial yapmıştım ama o zamanlar çok daha fazla boş vaktim vardı şuan sadece modelleme üzerine destek verebilirim modlara ihtiyaç halinde yazabilirisiniz bana da.

Emeğinize sağlık türkçe forum için önemli şeyler bunlar. Yukarıda bir arkadaş da demiş ben de mod yapımı için bi tutorial başlatmıştım. İleride beraber bir şeyler yapabiliriz istersen. Devamı gelecekse merakla bekliyor olacağım... Saygılar.

Tabiki neden olmasın. Bu aralar bir network mimarisi projesi üzerinde çalışıyorum üstüne bir de home office iş binince vakit olarak çok kısıtlıyım. Bu yüzden forumlara çok vakit ayıramıyorum ne yazık ki. Network projem bittikten sonra bir de bannerlord için network tutorialı çekmeyi düşünüyorum. Nasıl implemente edilmeli, oyun'un thread safe olmadığını göz önünde bulundurarak multi therad bir network altyapısı client tarafında nasıl çalışmalı vesayre gibi bir tutorial çekmek var aslında aklımda ama dediğim gibi zamanım çok kısıtlı bu aralar, kalan boş vaktimi de kendi bireysel projemi bitirmeye adadığım için aktif olamıyorum pek.

Hocam Nacizane bir feedbackim olacaktı. Warband yapımından bildiğiniz gibi krallık kurmak için bir kale veya şehir ele geçirmemiz gerekiyor. Yaptığınız bu modda öyle bir gereklilik olabilir.
Hocam bu gelen son beta patchinden sonra modun uyumluluğu tamamen bozulmuş durumda, eklemesi çok zor değil aslında dediğin şeyi ama şuanda ne yazık ki uyumluluk sorununa bakıcak dahi vaktim yok :/ Vaktim boşaldığında eklemeyi düşünüyorum bu özelliği ama aklımda. Benim yerime yapmak isteyen varsa kod zaten github'da mevzut. Basit bir şekilde MainHero'nun veya PlayerClan'ın Settlements sayısının 0'ın üstünde olup olmadığını kontrol etmeleri yetecektir ama yeni patch ile oluşan uyumluluk sorunu düzelmedikten sonra bu güncellemenin pek bir olayı da yok aslında :grin:

Last edited:
dostum emeğine sağlık ben ve 8 arkadaşım modlamadan çok anlamıyorduk sen bize ışık oldun sağol. Mod yapımına ufaktan acemice başladık hakkımızda hayırlısı :grin:

dostum emeğine sağlık ben ve 8 arkadaşım modlamadan çok anlamıyorduk sen bize ışık oldun sağol. Mod yapımına ufaktan acemice başladık hakkımızda hayırlısı :grin:
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :grin:

Bu arada forumdaki arkadaşlar mod yapımcılarını bir araya getirmek için bir discord açmışlar bende girdim, herkesin bakmasını tavsiye ederim

Arkadaşlar bannerlod Türk mod geliştiricilerini bir toplamaya çalışıyorum bilgili kişilerle bir destek ve rehber ekbi oluşturmak var kafamda burada sohebt edebilir tasarımlarınızı paylaşabilir ve ekibinze yeni kişiler katmak için ilan verebilirsiniz gelmek isteyenler için link bıraktım

Back
Top Bottom