Toplama bilgisayar tavsiyesi

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.

Big Mike

Grandmaster Knight
Merhaba arkadaşlar,
Aslında yeni konu açmayacaktım, açılan bir konu üzerinden gidecektim fakat yakın zamanda ki bu tür konuların hepsi kilitlenmiş, bende yeni açma gereği duydum.(Birazcık acil)

Fazla uzatmadan konuma geçmek istiyorum. Son bir karar ile masaüstü bilgisayar toplamaya karar verdim. Aynı anda laptopta alacağım için parada büyük ölçüde kısıtlama var.(Acil gerekli olmayanları ileride tamamlayacağım) İsterdim ki sadece 1-2 sağlam parça toplamak ama bilgisayarım ve anakartım çok eski olduğu için kasa+anakart 0 baştan almam lazım. Ne yazık ki bütçem de 1200-1300TL arası. Dediğim gibi laptop ile beraber alacağım için 1300'ü geçmemesi şart.
Ama tabii ki bu fiyata tüm bilgisayarı dizmeyeceğim. İleri de para buldukça aciliyeti olmayan parçalarıda yenileyeceğim ancak şuan da değiştirmem gereken 4-5 parça var şuanlık. 1200tl'ye dizmem gereken oemler şunlar: Kasa+psu, anakart, işlemci, ram. Kendimde kafamda bir şeyler belirledim ama aranızda bayağı tecrübeli arkadaşlar var onlarında fikirlerini almak istedim.  :smile:

Birazcık da aciliyetle sizlerin tavsiyelerini bekliyorum.  :smile:

Edit: Bu arada PC Genel sohbet konusu gözümden kaçmış, özür diliyorum yeni konu için.  :oops:

9600GT 512Mb 256Bit kullanıyorum, ne kadar işlevsiz olsada bir süre daha idare edebileceğini düşünüyorum. Ekran kartı olarak buna biraz daha devam edip güzel bir kasa toplayayım dedim. Aynı şekilde Hdd'de almayacağım. 80Gb var bende ancak tek tek, iyi iyi toplayayım diyorum ve bunlardan başlamak istedim.

Görüşlerinizi bekliyorum. :smile:

TheTemplar said:
İlk olarak yeni bir kasa,anakart ve işlemci mi toplamak istiyorsun?
Evet, kasam ve anakartım eski olduğu için 1 parça değiştiğimde mecburen her şeyi değiştirmek zorunda kalıyorum. Kasa+psu, anakart, işlemci ve rami öncelik alıp diğer(ekran kartı,hdd,monitör) oemleri sona bırakmak istiyorum. Nedeni ise belirttiğim oemleri baştan iyi alıp para biriktikçe diğer oemleri de kaliteli bir şekilde dizmek. :smile:

Şöyle bir şey dizdim birazcık inceledikten sonra:

Gigabyte GA-Z68M-D2H Intel 1155 Soket DDR3 SATA3 mATX Anakart (B3 Revizyon) - 231TL

INTEL Core i5-2500K LGA 1155 6MB 3.3GHz Dört Çekirdekli İşlemci - 480TL

GSKILL 8GB (2X4GB) SNIPER DDR3 1600MHZ CL9 DUAL KIT RAM - 128TL

COOLER MASTER RC 690 II 80PLUS GX 650W MIDT ATX SİYAH KASA - 343TL

Elimde de 9600GT 512MB 256BIT Ekran kartı ve 80gb idareten Hdd var. Ne diyorsunuz?

Big Mike said:
TheTemplar said:
Evet, kasam ve anakartım eski olduğu için 1 parça değiştiğimde mecburen her şeyi değiştirmek zorunda kalıyorum. Kasa+psu, anakart, işlemci ve rami öncelik alıp diğer(ekran kartı,hdd,monitör) oemleri sona bırakmak istiyorum. Nedeni ise belirttiğim oemleri baştan iyi alıp para biriktikçe diğer oemleri de kaliteli bir şekilde dizmek. :smile:

Gigabyte GA-Z68M-D2H Intel 1155 Soket DDR3 SATA3 mATX Anakart (B3 Revizyon) - 231TL

Elimde de 9600GT 512MB 256BIT Ekran kartı ve 80gb idareten Hdd var. Ne diyorsunuz?

512MB Yerine 1GB Olsa İdare Edebilirdi Diye Düşünüyorum. Çok Yüksek Sistemli Oyunları Oynamaya Kalkmayacaksan Bir Problem Yok Aslında İdare Eder.

Mysterion said:
512MB Yerine 1GB Olsa İdare Edebilirdi Diye Düşünüyorum. Çok Yüksek Sistemli Oyunları Oynamaya Kalkmayacaksan Bir Problem Yok Aslında İdare Eder.
Ekran kartı alana kadar sanırım orta ayarlarda oyuna idare edebilirim.  :razz:

Amd Phenom x4 tavsiye ediyorum ben her zaman Amd tercih ettim daha iyi bana göre hele 970 i5den daha iyi.Hem para cebinde kalır ve onunla 500 gb hdd alabilirsiniz.

TheTemplar said:
Amd Phenom x4 tavsiye ediyorum ben her zaman Amd tercih ettim daha iyi bana göre hele 970 i5den daha iyi.Hem para cebinde kalır ve onunla 500 gb hdd alabilirsiniz.
Açıkçası bende sürekli intel kullandığım için ne Amd'den anlıyorum ne de tercih ediyorum, büyük ihtimalle i5 alacağım.

Big Mike said:
TheTemplar said:

Kdv ile birlikte senin istediğin rakamı fazlasıyla aşar bu. Kasayı biraz daha düşürebilirsin. Boş bir kasa alıp, yanına psu da alırsan 100 lira civarı fiyat düşebilir.

courage said:
Big Mike said:
TheTemplar said:

Kdv ile birlikte senin istediğin rakamı fazlasıyla aşar bu. Kasayı biraz daha düşürebilirsin. Boş bir kasa alıp, yanına psu da alırsan 100 lira civarı fiyat düşebilir.

Kdv dahil fiyatlar bunlar.  :smile: Tavsiye eder misiniz bu ürünleri? Almak üzereyim de.

Ekleyebilirsem bunu da ekleyeceğim kasaya:
Seagate 500 GB 7200 RPM 16 MB Ön Bellek 3,5" SATA III DISK - 200TL

TheTemplar said:
Sen bilirsin fakat AMD her zaman daha iyidir.
Açıkçası bende INTEL'in daha iyi olduğunu düşünüyorum, onu da geçtim nasıl başlarsan öyle devam derler ya, aynı durumdayım intel devam.  :razz:

İşlemci hariç önerebileceğini başka bir şey var mı? Büyük ihtimal paylaştıklarımı alıyorum yarın.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom