Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

Cumhurbaşkanı Adayım

• Recep Tayyip Erdoğan

Votes: 0 0.0%
  • Muharrem İnce

Votes: 1 7.1%
  • Kemal Kılıçdaroğlu

Votes: 9 64.3%
  • Sinan Oğan

Votes: 4 28.6%

• Total voters
    14
  • Poll closed .

Users who are viewing this thread

Eziklik psikolojisi ile ilgisi yok. Kıbrıs yüzünden başımıza gelenlerde hep solcu hükümetlere, Ecevit'e vuruluyordu. Daha yeni bu krizde krizi örtbas etmek için 70'lerle kıyaslıyorlardı. Aç kalana kadar böyle kuru milliyetçilik tatavaları çok kolay.

Girmeyelim girelim olayı değil bu, giriyoruz yıkarız ederiz hüeeeahhhh demek çok salakça bir şey. Yıllar önce de bu kafayla 1 haftaya Şam'daydık hani? Bu işler öyle basit olsa keşke. :smile:

Cioss Julius U.X. said:
Eziklik psikolojisi ile ilgisi yok. Kıbrıs yüzünden başımıza gelenlerde hep solcu hükümetlere, Ecevit'e vuruluyordu. Daha yeni bu krizde krizi örtbas etmek için 70'lerle kıyaslıyorlardı. Aç kalana kadar böyle kuru milliyetçilik tatavaları çok kolay.

Girmeyelim girelim olayı değil bu, giriyoruz yıkarız ederiz hüeeeahhhh demek çok salakça bir şey. Yıllar önce de bu kafayla 1 haftaya Şam'daydık hani? Bu işler öyle basit olsa keşke. :smile:

Ben yıkarız ederiz hüeehh minvalinde bir şey demedim lafın banaysa. ABD razı olmasaydı biz oraya giremezdik de demişim ayrıca. Ecevit Erbakan o harekatı yaparken balamir arkadaşın birkaç nesil önceki aynı kafaya sahip insanlar da onun söylediğini söylüyordu. Türkiye Rumları öldürüyor algısı var girmeyelim. E noldu bak iyiki girmişiz diyoruz. Kıbrıs harekatıyla Akdeniz'de söz sahibi olduk devlet olarak. Şimdi de ben bu operasyonun gerekli olduğunu düşünenlerdenim. En azından denildiği gibi olursa mültecilerin bir kısmı tampon bölgeye yerleştirilirse zararın neresinden dönersem kârdır mantığı geçerli. Ayrıca eziklik şurada onu da açıklayayım. Yav Amerikalılar şunu demiş de bunu demiş de. Amerika'dan yıllardır güvence istiyor devlet hani nerde? İkili oynayan bir ABD var karşımızda bi ypgye oynuyor bi Türkiye'ye. Çözüm olarak Türkiye son çare olarak kendi göbeğini kendi kesme derdine düştü. Bulduğumuz çözüme bak diyor bir de sanki alternatif varmış gibi. Ypgyle masaya oturalım demiyorlar en azından oradan paçayı yırttık. :wink:

Kara Bey said:
Ayrıca eziklik şurada onu da açıklayayım. Yav Amerikalılar şunu demiş de bunu demiş de. Amerika'dan yıllardır güvence istiyor devlet hani nerde? İkili oynayan bir ABD var karşımızda bi ypgye oynuyor bi Türkiye'ye. Çözüm olarak Türkiye son çare olarak kendi göbeğini kendi kesme derdine düştü. Bulduğumuz çözüme bak diyor bir de sanki alternatif varmış gibi. Ypgyle masaya oturalım demiyorlar en azından oradan paçayı yırttık. :wink:
Burada eziklik çıkıklık bir durum yok. Senin ülkende dış politika nedir bilen yok önce buradaki soruna bakman lazım. Bunları dile getirmenin eziklik psikolojisi alakası yok, dahası milliyetçi söylemlerde sürekli dile getiriliyor bu kavram. Ne zaman ülkeyle ilgili bir şey eleştirilse ve kötü olduğu belirtilse "sizde eziklik psikolojisi var yapmayın" diye bir karşı koyuş sergileniyor. Arkasından bakılıyor kişi modern-sekülerse "siz zaten hep Avrupa/Amerikan hayranısınız", devam edilir hatta kişi benimserse "siz kansız vatansızsınız"a oradan da israil dölüne kadar gidiyor.

Şu yapılan operasyona iki boyutlu gireriz dedik girdik açısından bakanlar ya da bunun gerçekten bu kadar basit olduğunu düşünenler gerçekten salak olabilir bilemiyorum. Ya da "ameriga ne derse desin bik bik bik" diyenler de ayrı salak. Amerika çekildiği için biz operasyon yapıyoruz zaten? Dış politikayı böyle insanların temsilcileri yönettiği için Suriye mahvedildi ahaha trajikomik ya.

Kara Bey said:
Cioss Julius U.X. said:

Ben yıkarız ederiz hüeehh minvalinde bir şey demedim lafın banaysa. ABD razı olmasaydı biz oraya giremezdik de demişim ayrıca. Ecevit Erbakan o harekatı yaparken balamir arkadaşın birkaç nesil önceki aynı kafaya sahip insanlar da onun söylediğini söylüyordu. Türkiye Rumları öldürüyor algısı var girmeyelim. E noldu bak iyiki girmişiz diyoruz. Kıbrıs harekatıyla Akdeniz'de söz sahibi olduk devlet olarak. Şimdi de ben bu operasyonun gerekli olduğunu düşünenlerdenim. En azından denildiği gibi olursa mültecilerin bir kısmı tampon bölgeye yerleştirilirse zararın neresinden dönersem kârdır mantığı geçerli. Ayrıca eziklik şurada onu da açıklayayım. Yav Amerikalılar şunu demiş de bunu demiş de. Amerika'dan yıllardır güvence istiyor devlet hani nerde? İkili oynayan bir ABD var karşımızda bi ypgye oynuyor bi Türkiye'ye. Çözüm olarak Türkiye son çare olarak kendi göbeğini kendi kesme derdine düştü. Bulduğumuz çözüme bak diyor bir de sanki alternatif varmış gibi.
Aynen sınırımızda her hareketliliğe ve hoşumuza gitmeyen olaya sınır dışı operasyon yapalım. Sen gel Suriyenin bütünlüğünü en başından sars sonra çok açık olan bir Kürt devletinin kurulacağını öngörme. Amerika Kürtlere böyle bir sözde bulununca hede hödö, sınırımızda devlet kurulursa en büyük sorumlusu biziz. Bu kafayla dış politikanın içine ettiniz. Arada Amerika bizi 3-5 terör grubuna değiştirmeyi düşünüyor ne hale getirdiler. Bütün sınır komşularımızla aramız kötü neo-osmanlıcı gözüyle bakıyorlar. Adama dış politika diyorum eziksin diyor. :lol:

Kara Bey said:
Ypgyle masaya oturalım demiyorlar en azından oradan paçayı yırttık. :wink:
Merak etme zamanında oslo'da ypg'nin kardeşi pkk ile oturuldu masaya. :dd

Biraz Türkiye-ABD ilişkilerini özellikle 15 Temmuzdan sonraki süreci iyi analiz etmen lazım. ABD ile Türkiye'nin arasının bu denli bozulmasının yegene sebebini Türkiye olarak görmeniz sizin eziklik psikolojisine bağlanır ötesi yok. ABD'nin affedersiniz d.ssak geçer gibi Türkiye'ye her istediğini yaptırması, 2002 iktidarından beri, hükümetin ABD'nin her istediğini kayıtsız şartsız yapması ve karşılığında sap gibi ortada yalnız bırakılmasına bütün dünya şahit. Biz 15 Temmuzdan önce akpye amerikancı dış politika uyguluyor diye aşağılamalarda bulunuyorduk. Şimdi ABD Türkiye'nin aksine ypg ile iş tutmuşsa ve Türkiye'ye herhangi bir alternatif çözüm yolu bırakmamışsa bu operasyon dibine kadar gerekli. 2016 öncesi stratejik deirinlik safsatalı dış politikanın tezeklerini yine kendimiz temizliyoruz. ABD'nin Türkiye'ye karşı herhangi bir müspet adımı yok bu süreç içinde. Türkiye'ye manevra alanı bırakmayan, bölgeyi domine edip eksen ülkelerin görüşlerini dikkate almayan dominant bir ABD varken bütün boku operasyona atmak, olsa olsa eziklik psikolojisiyle tanımlanır.

Kara Bey said:
ABD'nin affedersiniz d.ssak geçer gibi Türkiye'ye her istediğini yaptırması, 2002 iktidarından beri, hükümetin ABD'nin her istediğini kayıtsız şartsız yapması ve karşılığında sap gibi ortada yalnız bırakılmasına bütün dünya şahit. Biz 15 Temmuzdan önce akpye amerikancı dış politika uyguluyor diye aşağılamalarda bulunuyorduk.

15 Temmuz sonrası Türkiye ABD'nin isteklerini yapmıyor mu demek istiyorsun?

Roffron said:
Kara Bey said:
ABD'nin affedersiniz d.ssak geçer gibi Türkiye'ye her istediğini yaptırması, 2002 iktidarından beri, hükümetin ABD'nin her istediğini kayıtsız şartsız yapması ve karşılığında sap gibi ortada yalnız bırakılmasına bütün dünya şahit. Biz 15 Temmuzdan önce akpye amerikancı dış politika uyguluyor diye aşağılamalarda bulunuyorduk.

15 Temmuz sonrası Türkiye ABD'nin isteklerini yapmıyor mu demek istiyorsun?

Tabiki de hayır. Tamamen ABD ve AB'ye angaje olmuş bir strateji uygularken bugün Astana zirvesi yapıyor ABD'ye rağmen. ABD'nin isteğini yapmıyor tabiki de diyemem. ABD müsaade etmese Münbiç'e girmek mümkün değildi dedim yukarıda. 2011 iç savaşından sonra (darbe girişimine kadar) Rusya'yı, İran'ı gözardı eden bir Türkiye vardı. Şimdi iki tarafa da kulak veren bir siyaset var farkındaysan. Bunun neticesi ne olur ne göçer ne biter bilemiyorum. Başından beri Rusya ve İran da yok sayılmasaydı bugün bu operasyonu yapmıyor olurduk. Türkiye'yi buna mecbur eden yine ABD ve ABD'yi ağzı açık takip eden dış politikamızın mimarları.

Hayır. AKP hükümetlerinin kendilerini büyük oyun kurucu sanıp Esad'ı devirmeye çalışması her şeyin sebebi. ABD'ye karşı Ruslarla konuşuyoruz ama onlar gözdağı vermek için konvoyun yakınını bombalatıyor. Şahane dış politika.

Ama tabi ülkenşn eksikliklerine, amatörliklerine dikkat çekmemeliyiz yoksa bunun adı eziklik psikolojisi oluyor. 82 New York, 83 Moskova, 84 Washington, 85 Tahran. :party:

Kara Bey said:
2016 öncesi stratejik deirinlik safsatalı dış politikanın tezeklerini yine kendimiz temizliyoruz.

Bak ne yazmışım. İlk iki cümleyi okuyup sanki hüeeyyytt ulan biz aldık kestik hieyyttt demişim gibi muhalefet olmazsanız sevinirim. Bütün bu saçmalıkların düzeltilmesine ilk etapta adım olan Barış Pınarı harekatına b.k atmak eziklik psikolojisinin gereğidir diye de eklemişim devamında hey gidi hey.

EGgz3xuXYAAzrzV

Gözlerime bak, dolara bakma dolar gelip geçici cihan devleti olmak kalıcı. Heyt be artık ezik değiliz dünyaya kafa tutuyoruz.

Hakan Balamir said:
Aynen sınırımızda her hareketliliğe ve hoşumuza gitmeyen olaya sınır dışı operasyon yapalım. Sen gel Suriyenin bütünlüğünü en başından sars sonra çok açık olan bir Kürt devletinin kurulacağını öngörme. Amerika Kürtlere böyle bir sözde bulununca hede hödö, sınırımızda devlet kurulursa en büyük sorumlusu biziz. Bu kafayla dış politikanın içine ettiniz. Arada Amerika bizi 3-5 terör grubuna değiştirmeyi düşünüyor ne hale getirdiler. Bütün sınır komşularımızla aramız kötü neo-osmanlıcı gözüyle bakıyorlar. Adama dış politika diyorum eziksin diyor. :lol:
Geçmişte yapılan hatalar sonucunda bu noktaya geldiğimiz doğru da sen ne istediğini ifade etmiyorsun. "Banane geçmişte hata yaptılar " diyorsun sadece. Çözüm olarak operasyon yerine bir önerin mi var?

Cioss Julius U.X. said:

İkisi aynı kafa değil. Önceki neo-osmanlı kafasıydı ve şuanki duruma sebep oldu. Şuan yapılan operasyon toprak genişletmek ya da rejimi devirmek amaçlı yapılmıyor, geçmişteki hataları telafi etmek için yapmak zorunda oldukları şeyi yapıyorlar. Birileri bundan siyasi çıkar elde edecek diye gerekli gördüğümüz şeye karşı mı çıkalım?

Esas yancı kendileri Eichorst ama farkında değiller. Biraz fanatik muhaliflik var ikisinde de. Doğru olan bir iş, sırf geçmişte yanlışın sonucu olduğu için doğru orantılı düşünüp yanlış olmuş oluyor bu kafaya göre. Bu durum biraz komik olduğu için de alaya almak en iyisi. :smile:

Ha bu arada 82 düzce 83 çorum 84 bağdat.

Cringe seviyesi 880 falan galiba. Yahu başka bir üyenin yazdıklarından yola çıkarak argüman oluşturuyorsun bana karşı ve ergen diye ithamda bulunuyorsun üzerine. Ne diyeyim böyle şeylerle karşılaşınca insan beyin hücrelerinin öldüğünü hissediyor.

Kara bey de kendi çalıp kendi oynuyor. Ben yancı deyince alınmış ama ikidir muhalif muhalif diye kafadan çiziyor. Sürekli bıdı bıdı ben onu demedim ben bunu dedim diyor ama benim yazdıklarımı kafasından başka şeylere bağlayıp hüküm verip giydiriyor kendince.

Ben operasyona karşıyım demedim ki aksine yapılması gereken buydu, geç bile kalındı ama ülkemizdeki insanların tavırları salakça diyorum. Salakları da net şekilde betimledim üzerine alınan alınsın bana ne.

Bugün bu operasyonu yapan AKP kafası değil asker kafası, bunu yazmak mı gerekiyor illa? Şu konuya bir şey yazmak hep pişmanlıkla sonuçlanıyor.

Bence sen olayı kendin büyüttün. Şimdi Hakan Balamir'in "bütün amerika bizi şeytani görüyor." demesinin üstüne "ya bütün amerika şeytani görüyor diye girmeyelim mi bu nasıl bir eziklik psikolojisidir?" ana fikrini oluşturan iletilerime, "Aç kalana kadar milliyetçilik kasmak kolay, vay efendim 83 kuzey kore, 84 pekin, vay efendim yancısın belli oluyor." diye kendin yükseldin. Operasyonu neden bu kadar sahipleniyorsun diyerek de tüy diktin. Olay bundan ibaret. Sen operasyona gerekli diyerek olaya müdahil olsaydın senin şu yazdıklarına bunca tepki vermeyecektik herhalde. Çünkü yazdıklarında "destek" belirtisi göremedik. Ha illaki destekleyeceksin diye bir şey yok. Hakan Bakamir direkt desteklemediğini ilan etmiş ama deseklemeyişini saçma bir sebebe dayandırmış buna karşı yazdım ben. Yoksa burada operasyonu desteklemeyen vatan hainidir damgasını vurmadık tabiki de. Sadece dayanaklar saçma ve eleştirilmeye müsait geldi bana.

Cioss Julius U.X. said:
Cringe seviyesi 880 falan galiba. Yahu başka bir üyenin yazdıklarından yola çıkarak argüman oluşturuyorsun bana karşı ve ergen diye ithamda bulunuyorsun üzerine. Ne diyeyim böyle şeylerle karşılaşınca insan beyin hücrelerinin öldüğünü hissediyor.

Ben operasyona karşıyım demedim ki aksine yapılması gereken buydu, geç bile kalındı ama ülkemizdeki insanların tavırları salakça diyorum. Salakları da net şekilde betimledim üzerine alınan alınsın bana ne.

Bugün bu operasyonu yapan AKP kafası değil asker kafası, bunu yazmak mı gerekiyor illa? Şu konuya bir şey yazmak hep pişmanlıkla sonuçlanıyor.
"Bu işler öyle basit değil" yazmışsın. Operasyona mı karşısın yoksa plaka dağıtanları mı eleştiriyorsun sadece, bunu anlamaya çalışıyorum. Ki burada böyle bir tepkiyi gerektirecek ileti göremiyorum.

Sana ya da Hakan'a karşı argüman oluşturmuyorum, düşüncenizi soruyorum. Aldığım cevap IQ kaybediyorum. Bu iletinde yazdığın şeyleri bir öncekinde yazsan tartışmanın üslubu hiç değişmezdi.

Back
Top Bottom