Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

Cumhurbaşkanı Adayım

• Recep Tayyip Erdoğan

Votes: 0 0.0%
  • Muharrem İnce

Votes: 1 7.1%
  • Kemal Kılıçdaroğlu

Votes: 9 64.3%
  • Sinan Oğan

Votes: 4 28.6%

• Total voters
    14
  • Poll closed .

Users who are viewing this thread

Bu insanlar ısrarla Kürdistan hayalleri kurup mitinglerinde terörist bayrakları ve propagandaları yapıyorlarsa özerklik istiyor olamazlar değil mi? Düz mantık.

Ben de diyorum ki bağımsızlık yemiyor işte. 30 yılda anladılar ki siyaset ve zor güç ile bu toprakları bölemeyecekler. Bu yüzden istemeye istemeye özerklik hayallerine adım attılar. Fakat ben de ayrıca diyorum ki hala kürdistan diye bağırıp apo bayrakları açanlar özerklik istiyor olamazlar.

t.A.T.u. said:
O düşüncemle Türkiye şartlarına biraz daha gerçekçi yaklaşıyorum. Ülke padişahlığa doğru kayarken ve halkın büyük çoğunluğunun "OSMANLI TORUNUYUZ" diye gezdiğini düşünürsek o fikir biraz havada kalıyor.
Ülke padişahlığa kaymıyor, ülkede zaten padişahlık var. Padişah adayları arasında seçim yapıp padişah seçiyoruz.

İnönü cephede Yunan ordusundan dayak yediğinde, meclis Atatürk'e baskı yaptı, "özgürlük dedin, bağımsızlık dedin, bizi buralara kadar getirdin kurtar bizi" diye. Atatürk'e bütün yetkileri, yasamayı, yürütmeyi devredip ondan düşmanı yenmesini istediler.

O dönemi kısaca anlatayım; Halk sağlıklı gıda nedir bilmiyor. Balkanlardaki Türk halkı zaten soykırıma uğramış, 2,5milyon vatandaşımız katledilmiş. Anadolu endüstüriden uzak, hayvanlar bile hasta, sağlam giyecek bile bulunamayan bir yer. Askeri raporlarda anadoludaki köy evleri için "biçimsiz leylek yuvası" kavramı kullanılır. Ordu zaten dağıtılmış, kalan bir avuç subay halkı toplayıp yeniden ordu yaratmaya çalışıyor, düşman taa Ankara'nın dibine kadar gelmiş.

Şimdi, bu durumu canlandır. Böyle bir vahim durum içerisinde Atatürk ne diyor? "Ancak meclis kararıyla, ve 6 aylık bir süreliğine alırım bu yetkileri" diyor. Neden? Çünkü biliyor yasama ve yürütmenin tek elde toplanmasının ne kadar tehlikeli olduğunu. Nitekim meclis kararı ile 6 aylığına yetki veriliyor, ordunun başına geçiyor, tekalifi milliye emirleri yayınlatıyor, sonrasını zaten biliyorsun.

-----------

Günümüze gelelim. Yasama ve yürütme tek bir elde, bu hükümet biçiminin isimlendirilmesi ; elective dictatorship ( https://www.tutor2u.net/politics/reference/elective-dictatorship-executive-dominance )

Atatürk'ün bile o vahim durumda, sadece 6 aylığına, halkın doğrudan doğruya kendisinin seçtiği vekillerce verilmesini istediği bu yetkileri, biz ne sebeple 5 yıllığına, ortada hiçbir işgal yokken veriyoruz? Artık "demokratik değil"i de geçtim, akla mantığa hakaret resmen. Ne tür bir sebep var da güçler birliğini savunmalıyız? Bunu, demokrasiyi savunduğunu iddia edenlerden, mantıklı bir şekilde cevaplayabilecek kimseyi göremedim ben.

Şu 2 sayfada ben senin açıklamalarına cevap vereni dahi görmedim sen ne diyosun. Chp-hdp-akp boklayıp duruyoruz.

Hoş dediğini yapacak insanı "seçme" hakkımız da yok. Çünkü ortada öyle bir "seçim" şansı ve "insanı" yok.

Cevap verecek bir şey yok çünkü. Gayet haklı. Ha bahsi geçen sistemi tartışırız tabi. Ama ben inanmıyorum öyle bir şeyin mümkün olduğuna. Türkiye'de çok kötüden az kötüye geçebilmek bile çok zor, başarılsa o bile yeter durumundayız.

Bu ülkenin rejimini değiştirecek kadar büyük bir güç kalmadı. Halk yapabilir sadece ama onu da bu halk yapamaz. Ordu bozulmamış, sızılmamış, baskılanmamış olsaydı belki askeri darbe odaklı reformlar yapılarak geçişe zorlanılabilirdi sistem. Ama o iş geçti artık. Halk darbesi ya da halk devrimi olmadan bu sistem değişmez.

En büyük sorun da zaten şu anki halk diyor "beni güt, ben koyunum" diye. Sesini çıkaran da terörist oluyor. Doğal olarak günümüzde yapılacak olan herhangi "iyileştirme" çalışması halkın gözünde terör saldırısından farksız olduğu için Varrak'ın dediği şeyler gerçekleşmeyecek bir düşünce olarak havada kalıyor. Çünkü mesele hükumetin diktatör olması değil, halkın güdülmek istemesi.

Günümüzde gerçekleşme ihtimalinin az olması, veya benim şuanki sistemi düzeltecek gücümün olmaması, bunu tartışmamamız gerektiği anlamına gelmez. Bu mantık ile bizim ne herhangi bir partiyi, ne de herhangi bir ülke meselesini konuşamıyor olmamız lazımdı.

Mesela ben de eskiden sorunun sistemde değil de Erdoğanda ve AKP'de olduğuna inanıyor, onu yenmek için X veya Y'ye destek verilmesini savunuyordum. Velakin bu sadece sistemi legalize etmeye yarıyor, bunu geç fark ettim. Diktatörlüğün kendisi sorun, kimin diktatör olduğu değil. En azından demokrasiyi savunduğu iddiasında bulunan insanlar için bu geçerli.

Demokrasiyi genel olarak, veya sadece bizim için uygun görmeyen, demokrasinin yanlış bir sistem olduğunu iddia eden insanların günümüz sistemini savunması mantıklı ve tutarlı, aksi halde mantıksız ve tutarsız.

Düzgün işleyen bir hukuk sistemi olmadığı sürece yönetimde ki sıkıntıları göz önünde bulundurmanın bir alemi yok. Yasama, yürütmeyi tek kişiye verdik ama çıkıp bir savcı da diyor mu ki bu yaptığın bu ilkenin kuruluşuna ve yönetim biçimine aykırı ne yapıyorsun sen ? Bu sistem dünya üzerinde ki hiç bir demokratik başkanlık sistemine uzaktan yakından benzemiyor. Başkanlık sistemi, savunulamayacak sistem değil. ABD'de bu sistem gayet güzel işliyor. Yasama adamlarda hala kongrede. Başkanın doğrudan kongreye karışma yetkisi yok. Gerektiği taktirde adalet bakanlığı devletin her kademesini yargılayabiliyor. Biz ne yaptık ? Adamın biri çıktı, istediğim zaman OHAL ilan edip yasamayı kendi üstüne alabilmek istediğini söyledi. Tamam knk dedik. Hani nerede hukuk, hani nerede anayasa mahkemesi ? Bir tane yürekli hukukçu çıkıp bunu sorgulayamıyorsa kimse hükumeti eleştirmesin.

Uyarı: Siz iletinizi yazarken 2 yeni ileti daha gönderildi. Gönderilen iletiyi incelemeniz önerilir.

Tlgklz ♂ said:
Şu 2 sayfada ben senin açıklamalarına cevap vereni dahi görmedim sen ne diyosun. Chp-hdp-akp boklayıp duruyoruz.

Hoş dediğini yapacak insanı "seçme" hakkımız da yok. Çünkü ortada öyle bir "seçim" şansı ve "insanı" yok.
ben daha once cevap verdim ya, baskalari da cevap verdi daha once de Varrak her sayfada 3 kez ayni seyi soyledigi icin cevapsiz kaliyo gibi oluyo. Bence hem bos is hem de Varrak da ne istedigini tam bilmiyor. Napalim siyasi parti benzeri yapilanmalari yasaklayalim mi deyince ona da yok demisti.
Erozbey said:
Ben de diyorum ki bağımsızlık yemiyor işte. 30 yılda anladılar ki siyaset ve zor güç ile bu toprakları bölemeyecekler. Bu yüzden istemeye istemeye özerklik hayallerine adım attılar. Fakat ben de ayrıca diyorum ki hala kürdistan diye bağırıp apo bayrakları açanlar özerklik istiyor olamazlar.
Apo bayragi acmada da kurdistan demede de bagimsizlik ima eden bir sey yok. Senin kafanda bagimsizlik cok guzel ve kutsal bir sey oldugu icin herkes bagimsizlik istemeli gibi geliyo ama illa herkes gercekten bagimsizlik istiycek diye bir sey yok. Insanlar kendi menfaatine oldugunu dusunerek ozerkligi bagimsizliga tercih edebilir. Hadi Apo'nun Karayilan'in gonlunden bagimsizlik yine geciyo olsun, eger adamlar bunun olmayacagina ikna olmus ve bunu masadan kaldirmissa bu da onemli bir sey. AKP'nin de gonlunden seriat geciyordur belki ama, AKP seriat istiyor demek yine de sacma. Adamlar bunu kaldirmis masadan coktan. Ki zaten adamlar bak cozum surecini bozdular, bozduklari sirada talepleri hala ozerklikti. Cidden bagimsizlik isteyen adam geri savas actiktan sonra der bagimsizlik istiyoruz diye.
Ki HDP'nin Apo'nun falan da ozerklik istemesinin bi onemi var. Guneydogudaki kurtlere farkli ozel bir bilgi ulasmiyo. Demirtas Apo falan ozerklik isteyince bu adamlar da 'hmm ozerklik iyi olur' diyor neticede. Niyet okuyup 'yok apo/demirtas oyle demek istememistir, asil amac her zaman bagimsizlik' demiyolar.

Erozbey said:
t.A.T.u. said:
Siyasetçi değilim ama siyasi konularda genel olarak fikirlerim CHP ile uyuşuyor. CHP ile HDP de genelde aynı fikirleri öne sürdüğü için fikirlerim HDP ile de uyuşmuş oluyor. Sırf teröristin biri benim düşündüğüm şeyi dile getiriyor diye terörist mi oluyorum ben? Bir kaç terör örgütü komünizm görüşünü benimsediğini söylediği için komünizm, terörist görüşü mü oluyor? Bir kaç terörist Atatürk posteri açtığı için Atatürk, teröristlerin atası mı oluyor? Aynı şekilde sırf CHP ile HDP birlik içinde olmasa bile farklı farklı açıklamalarla AKP'nin bilmem kaçıncı yanlış politikasına karşı bir fikir ortaya attıkları için CHP ile HDP kardeş mi oluyor? Zaten ülkenin en büyük sorunlarından biri genellemek. Sırf birileri bir şeyler yapıyor diye bunu tüm fikir akımına veya tüm gruba yaftalayamazsınız.

Teröristin biri dediğin kişi-ler Kürdistan diye bir ülkenin kurulmasını istiyor. O Kürdistan sınırları içerisinde senin doğu illerin var. Yani sen bunu istiyorsun. Fikirleriniz uyuşuyordu, değil mi? Ayrıca bu teröristler Atatürk posteri açmıyorlar. Atatürk posterlerinin asılı olduğu yerlere açıkça terör örgütü liderinin posterlerini asıyorlar. Böyle tatlı tatlı konuşanlara bayılıyorum. CHP ciddi milliyetçiler için bitik bir partidir. Daha partinin lideri bir Dersim Kürdü. Ayrıca milliyetçilik(ırkçılık) yapmıyorum. Hala şöyle işte tek çare chp, Atatürk'ün partisi chp diye ağlayanlar yok mu..
Cumhuriyet Halk Partisini sadece 790 delegeden oluştuğunu sananlar yokm,hem iktidarı sevmez hem ülkenin kurucu partisi olan Cumhuriyet Halk Partisine oy vermez,bi karar verin bence 2019 yaklaştı haberiniz olsun.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Cumhuriyet_Halk_Partisi

Hemre said:
Cumhuriyet Halk Partisini sadece 790 delegeden oluştuğunu sananlar yokm,hem iktidarı sevmez hem ülkenin kurucu partisi olan Cumhuriyet Halk Partisine oy vermez,bi karar verin bence 2019 yaklaştı haberiniz olsun.
Kedi köpeğe oy veririm Kılıçdaroğluna oy vermem. Oyumun da bir şahsiyeti var.

Calradianın Bilgesi said:
Apo bayragi acmada da kurdistan demede de bagimsizlik ima eden bir sey yok. Senin kafanda bagimsizlik cok guzel ve kutsal bir sey oldugu icin herkes bagimsizlik istemeli gibi geliyo ama illa herkes gercekten bagimsizlik istiycek diye bir sey yok. Insanlar kendi menfaatine oldugunu dusunerek ozerkligi bagimsizliga tercih edebilir. Hadi Apo'nun Karayilan'in gonlunden bagimsizlik yine geciyo olsun, eger adamlar bunun olmayacagina ikna olmus ve bunu masadan kaldirmissa bu da onemli bir sey. AKP'nin de gonlunden seriat geciyordur belki ama, AKP seriat istiyor demek yine de sacma. Adamlar bunu kaldirmis masadan coktan. Ki zaten adamlar bak cozum surecini bozdular, bozduklari sirada talepleri hala ozerklikti. Cidden bagimsizlik isteyen adam geri savas actiktan sonra der bagimsizlik istiyoruz diye.
Ki HDP'nin Apo'nun falan da ozerklik istemesinin bi onemi var. Guneydogudaki kurtlere farkli ozel bir bilgi ulasmiyo. Demirtas Apo falan ozerklik isteyince bu adamlar da 'hmm ozerklik iyi olur' diyor neticede. Niyet okuyup 'yok apo/demirtas oyle demek istememistir, asil amac her zaman bagimsizlik' demiyolar.

Benim kafamda bağımsızlık çok güzel ve kutsal bir şey olduğu için herkes bağımsızlığını isteyemez. Benim bağımsız ülkem üzerinden kendine pay çıkarmak isteyen enayiler buyursunlar başka yerlerde deneyebilirler şansını. Sana şöyle açayım o zaman. Ben ne zaman aponun bayraklarını, sözde kürdistan bayraklarını, hdpyi, bu ve bunun gibi türevlerin bittiğini ve unutulduğunu görürüm, o zaman özerklik için düşünebilirim. Kurtarıcı olarak bir teröristi gören, onun ideolijisini ve fikirlerini paylaşan her türlü oluşum ve o oluşuma destek veren öküzler olursa daha çok beklerler o özerkliği. 30 yıl kan döktüler yemiyor artık, özerklik adı altında o aptalca propagandalarına devam edip dursunlar. Yine bastırılacaklar. Çözüm süreci diye bahsettiğin şey de sivil masumları da öldüren bir örgütü kurup yönetme suçundan değil de düşünce suçundan idam cezası almış filozof bir halk önderi gibi gösteren süreç. Halay çeke çeke gelenleri gördü bu ülke. Uzun lafın kısası içinde apo, hdp, kürdistan geçen her cümle salakça bir yere doğru gidiyor. Ciddiye alınacak gibi değil.

Calradianın Bilgesi said:
bu ulkenin sorunu terorist kelimesinin cok gevsek agizla kullanilmasi. her bi kes en asagi yuzbinlerce insani genellikle milyonlarca insani terorist ilan edebiliyor. Bir ulkede yuzbinlerce insani terorist ilan ediyorsaniz kelimeyi kullaniminiz yanlistir.

Buna çok kafa yormaya gerek yok.

"Terör ya da terörizm ya da Yıldırıcılık, siyasal, dinsel ve/veya ekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla sivillere; resmî, yerel ve genel yönetimlere yönelik baskı, yıldırma ve her türlü şiddet içeren yolun kullanımını ifade eden terim. Hükümetlere veya kuruluşlara göre değişmekle birlikte, terör uygulayan organize çeşitli gruplara terör örgütü; terör uygulayan şahıslara ise terörist ya da yıldırıcı denilmektedir."

Bu açıklamaya göre PKK'nın bir terör örgütü, HDP 'nin de bir terör yardakçısı olduğunu anlamak güç değildir.

Bende sana Suriye iç savaşı ve birkaç yıl önce ordunun doğuda şehirlerde yaptığı temizlik olmasaydı bağımsızlık düşüncelerinin devam edeceğini, şu anda da özerklik fikrini milletin önüne atıp haklı gözükmeye çalışıyorlar. Yersen.

Irak Adalet Bakanı Haydar ez-Zamili, Türkiye'nin Sincar'a bir müdahale istemi hakkında açıklamada bulundu.

"Irak hükümeti, ortak sınır güvenliği konusunda Türkiye'nin tüm taleplerine karşı iyi niyet gösterdi ve olumlu yaklaştı. Bölgedeki siyasi ve güvenlik gelişmeleri yeni anlaşmalar gerektiriyor. Buna, iki komşu ülke arasında egemenlik hakları ve bölge ülkeleriyle daha önce elde edilen kazanımların tespit edilmesi de dahil."

İyi en azından Irak, ABD tarafından yeni üretilen tehditlerin ve bu tehditler karşısında beliren doğal müttefikliklerin farkına varmış. Suriye PKK'sının Irak ile bağlantısı kesilirse kapana sıkışmış olur. Böyle bir oluşumu sadece hava yolu ile askeri açıdan beslemek mümkün değil.

Back
Top Bottom