Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

Cumhurbaşkanı Adayım

• Recep Tayyip Erdoğan

Votes: 0 0.0%
  • Muharrem İnce

Votes: 1 7.1%
  • Kemal Kılıçdaroğlu

Votes: 9 64.3%
  • Sinan Oğan

Votes: 4 28.6%

• Total voters
    14
  • Poll closed .

Users who are viewing this thread

Varrak, yürütme ile yasamanın ayrıldığı en basit sistem başkanlık sistemi. Bence İnce, mevcut sistemi iyileştirip, cumhurbaşkanlığı sistemini devam ettirecek.

Haber Türk'de de öyle söyledi zaten. "Bu yetkiler sadece Erdoğan için mi getirildi? Tabi ki kullanacağım." demişti.

turkiye baskanlik sistemi icin kotu bir ulke.

bunun bir cok sebebi var ama biri su. baskanlik sistemi olan ulkelerin pek cogu baskan ve meclis ayri partiden olunca sistemi idare ettiremiyor. Turkiye de muhtemelen boyle olur. Hatta pek cogunda direkt baskan tum gucu eline aliyo krizden cikmak icin demokratik cokus oluyor ulkede.

Elrohir Oronrá said:
Varrak, yürütme ile yasamanın ayrıldığı en basit sistem başkanlık sistemi. Bence İnce, mevcut sistemi iyileştirip, cumhurbaşkanlığı sistemini devam ettirecek.

Tabi hiç yoktan iyidir. Şimdiki sistem bile referandum öncesinden binlerce kat iyi, buna bile evet vermiştim ben. Fakat benim aklımı karıştıran şey İnce'nin "Parti başkanları kafasına göre vekil belirleyemeyecek" vari söylemiydi. Hadi parti başkanından bu yetkiyi alıp, parti içerisindeki 4 farklı noktaya dağıttık diyelim. Hiçbir şey değişmiyor ki. Bu sefer parti diktasını ele geçirmek için parti lideri olmak yerine, parti içindeki bu 4 farklı koltuğu ele geçirmek gerekecek. Partiler kapatılmadığı sürece, yetkiyi parti içinde A noktasından alıp B'ye vermek birşeyi değiştirmiyor ki. Bu sefer A'daki adam, B'yi almaya çalışacak, veya kendisinin sözünden çıkmayan birini B'ye tayin edecek.

İnce'nin çözümünü ben çok merak ediyorum.

Calradianın Bilgesi said:
metropol anketi yeni
20180510175700_dc1wskcw4aa2qv3.jpg
Ne yenisi la yazıda Nisan diyor. Haftalık hatta günlük değişiyor artık oranlar.

Varrak said:
evet vermiştim
:neutral: tırt.

Yahu bu bir sır değil ki, açık açık propagandasını yapmıştım hatta burada. Bir parti diktatörünün %35-40 oy alıp, hem yasamayı hem de yürütmeyi ele geçirmesi rezalet ötesi bir olay, demokrasiyle alakası da yok. Yeni sistemde yasama ve yürütme iki ayrı seçimde belirleniyor, bir parti diktatörlüğünün yasama gücünü ele geçirmesi, onların yürütme gücünü de ele geçireceğini garantilemiyor. Eskiye nazaran milyonlarca kez daha iyi bir sistem. Ben olsam 3-5 değişiklik daha yapıp ideal sisteme oturturum :grin:

Şimdiye kadar boşuna okuyormuşuz yazdıklarını. Siyasi partiler hakkında hak veriyordum ama e yuh yani bu nedir? Bence sen hiç diktatör falan takma reis bas geç.

E okumamışsın ki, okusan bilirdin zaten bunu. Ben partisiz başkanlık sistemini savunuyorum, yani iki farklı sandıkta yürütme mensubunu ve yasama mensubunu sen seçeceksin. Referandumdan sonra da iki sandık var fakat parti diktaları da halen var.

Partileri kapat, vekil sayısını azalt, hukukçu olma şartı koy vb. aşağı yukarı benim istediğim sistem :grin:

Sen buna cidden inanıyor musun yav? "Başkanlık sistemi" ile 16 Nisan'da geçen sistem aynı değil. Kendini kandırıyorsun yasama ve yürütme ayrıldı diye. Parlamenter sistemin ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın el verdiği ölçüde güçler birliği yapan, yetkiyi tek elde toplayan adamlara bunu çok daha kolay ve daha güçlü yapabilecekleri bir sistem verildi.

Bu sistemin Tayyibe tek eksisi %50+1 almak zorunda kalması oldu onun dışında 25 yıllık islamcı zaferi bu. Neresi demokratik yahu? Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler ayrı ayrı yapılıyor gibi gözüküyor ama aynı gün yapılıyor olması bile seçmeni etkileyecek doğrudan. Dahası, ikisinin farklı sonuçlanması koalisyon kurulamama dönemlerini bile aratacak krizlere sebep olabilir. Erken seçim üstüne erken seçim yapılır.

Bu kadar salak bir sistemi savunuyor olamazsın.

https://eksisozluk.com/31-mayis-2018-mevlut-cavusoglunun-dw-roportaji--5671511?a=nice

İlk paragrafında yazdığın iddianın gerçekliği test edilecek bir aydan az sürede. Tam tersi, eski sistemden daha salakça bir sistem olamaz. Sen burada "%50+1 alınca tanrı oluyor" diyorsun -ki doğru bile değil, mecliste 300 vekil çıkaracaklarını zannetmiyorum mhp+akp ikilisinin-, e buna tepki gösterir iken, yani %50+1 alma zorunluluğu ve sonrasında da mecliste çoğunluğu kazanma zorunluluğuna "salakça sistem" derken, eski sistemde %35-40 almanın bu tanrı moduna girmek için yeterli olduğunun farkında mısın :grin:

Eski sistemde dursalardı, şuan tanrı modundaydılar, banko, MHP ile beraber 40-45 birşey alacaklardı hükümet de garantiydi yasama da. E şimdi hem mecliste çoğunluğu kaybedecekler, hem de %50+1 bakalım alacaklar mı. Eğer eski sistemi şuanki sisteme karşı savunuyorsan, çok ciddi sıkıntıların var demektir. Hatta eski sistemi günümüz sistemine karşı savunan herkes gizli AKP'lidir :grin:

Eski sistem çok iyiydi diyen yok zaten. Ama daha saçma, daha despot bir sistem koymak saçmalıktır. Ülke yeterince hızlı gelişmiyor daha hızlı gelişmek için diktatörlük olmamız lazımcı bir sistemi savunuyorsun.

Cumhur ittifakı mecliste 299 sandalye alsa ama Tayyip %51 ile cumhurbaşkanı olsa ne olacak? Erken seçime götürme yetkisi olduğunun farkında mısın? Götürmese bile meclisin Tayyibi, Tayyibin meclisi kilitleyeceğinin farkında mısın?

Söylediğin parti diktatörlüğüne çözüm en iyi parlamenter sistemde olur. Eski sisteme dönülüp restore edilmesi ya da yeni bir parlamenter sistem kurulması gerekiyor.

AKP+MHP'nin mecliste cogunluk olamamasinin anayasayla alakasi yok. Eger simdi meclis cogunlugu alamazlarsa parlamenter sistemde de alamazlardi.

Ama Varrak'a okumus cahil dememin asil sebebi bu degil. Muthis bir kibirle, ufacik bir prensibi(parti kontrolu olmamali) dunyanin en onemli seyi varsayip, sonra da insanlarin sagduyu olarak kabul ettigi ne varsa bu kiytirik sebepten dolayi reddetme. Ulkede AKP'li olmayan tum anayasa hukukculari reddetmis anayasa paketini, Varrak begeniyor. Demokrasi saydigimiz ne kadar ulke varsa diktatorluk diyor. Niye? Cunku adamin demokrasi anlayisi partisiz bir aday icin halk oylamasi yapmaktan ibaret. Nispi temsil, denge kontrol, uzlasi baska hicbir kavram yok adamin siyaset haznesinde. Tutturmus parti baskanlari cok guclu parti baskanlari cok guclu. Gor bak simdi baskanlik sisteminde mi parti baskanlari daha guclu oluyor

Yahu neresi "daha despot", cidden çok üşengeç hissediyorum lakin tek seferlik için bilale anlatır gibi anlatacağım asfdsdf. Bak bu ülkede 3 güç var;

-Yasama
-Yürütme
-Yargı

Bunlar hakkında hiç birşey bilmiyorsan bile, bak mesela bunu bir bilgisayar oyunu farzet. Tayyip diye bir karakter olsun oyunda, amacı da oyundaki bu 3 kaleyi ele geçirmek. 2 farklı yol var Tayyip isimli karakterin önünde.

1) sandıktan %34-40 alıp hem yasama hem yürütmeye sahip olmak. Yargı gücü zaten kafasına göre hüküm veremiyor, kanunda ne yazıyorsa onu tatbik ediyor, kanunu yasama ile kafasına göre değiştirir 3 güç gg wp.

2) "ittifak" diye bir kavram geldi, meclis sandığından %45+ almalı ki yasamayı ele geçirsin. Yürütmeyi ele geçirmesi için %50+1.

Soru: hangisi daha despotça? Veya, Tayyip hangi yolu seçerse işi kolaylaşır?  :iamamoron: Yemin ederim, 1'i 2'ye tercih eden insan gizli gizli reisçidir asdfasdf

Back
Top Bottom