Scoala...

Users who are viewing this thread

eh... nu cred ca sunt chiar asa putini. intotdeauna a fost o proportie fixa in societate intre curiosi si ignoranti. Acum media si internetul doar propaga valorile si obiectivele celor multi si din cauza asta poti avea impresia ca se pierde specia cealalta.
 
  Eh... pana si eu m-am lasat de citit, cu toate ca inca sunt la doza de o carte pe luna. Inainte, in liceu, citeam continuu. Acum, na, citesc ce ma intereseaza. Pacat ca nu prea mai am timp.
 
Citesc orice inafara de carti,ziare,reviste (de gaming of course,LEVEL,cine e interesat),ultima carte citita a fost Pacala  :lol: :lol: :lol:
 
SeRgYu said:
Citesc orice inafara de carti,ziare,reviste (de gaming of course,LEVEL,cine e interesat),ultima carte citita a fost Pacala  :lol: :lol: :lol:

Aha cam la fel si eu :smile: sunt in stare sa citesc zeci de pagini pe wikipedia sau orice alt site, dar nu rezist cand vine vorba de citit carti.
 
Bre, cand va veni timpul in scoala, sa cititi "Ciocoii vechi si noi" - N. Filimon. Nu o sa va para rau. Va ajuta sa intelegeti cu ce se confrunta societatea romaneasca in materie de morala si parvenitism. Incredibil *** se aplica inca romanului lectii de viata scrise de zeci de ani. Si Caragiale e un autor care inca e la "moda" prin personajele sale.

Cateva citate din carte (in speranta ca va intarit un pic sa o cititi):
"Nimic nu este mai periculos pentru un stat ce voieşte a se reorganiza, decât a da frânele guvernului în mâinile parveniţilor, meniţi din concepţiune a fi slugi şi educaţi într-un mod *** să poată scoate lapte din piatră cu orice preţ!"
"Omul îmbogăţit prin furtişag nu se satură niciodată de avere."
"Ciocoiul sau puiul de ciocoi, ajuns om de stat, se deosebeste de omul onest.El nu se pronunta definitiv pentru nici o doctrina politica, nu se face adept credincios al nici unui partid, nu doara ca are spiritul drept si nepartinitor, ci ca sa poata exploata deodata toate doctrinele si partidele in folosul sau."
"Amorul de patrie, libertatea, egalitatea si devotamentul sunt vorbe sacramentale, pe care ciocoiul le rosteste prin adunari publice si private;dar aceste virtuti cetatenesti, de care face atata pompa, nu sunt decat treptele scarii pe care voieste a se sui la putere;"

Suna cunoscut? :smile: Scrisa acu peste 140 de ani!
 
Am auzit undeva de cartea aceea,dar...cine sa o citeasca,cat despre ciocoi,imi aduce aminte de Diaconescu,ma uitam la TV si venea tata sa mute pe OTV si ii ziceam ma tata ce bagi porcariile astea si el pai tata uitete si tu asta e adevaru  :lol: :lol: :lol:
 
cifre said:
"Nimic nu este mai periculos pentru un stat ce voieşte a se reorganiza, decât a da frânele guvernului în mâinile parveniţilor, meniţi din concepţiune a fi slugi şi educaţi într-un mod *** să poată scoate lapte din piatră cu orice preţ!"
"Omul îmbogăţit prin furtişag nu se satură niciodată de avere."
"Ciocoiul sau puiul de ciocoi, ajuns om de stat, se deosebeste de omul onest.El nu se pronunta definitiv pentru nici o doctrina politica, nu se face adept credincios al nici unui partid, nu doara ca are spiritul drept si nepartinitor, ci ca sa poata exploata deodata toate doctrinele si partidele in folosul sau."
"Amorul de patrie, libertatea, egalitatea si devotamentul sunt vorbe sacramentale, pe care ciocoiul le rosteste prin adunari publice si private;dar aceste virtuti cetatenesti, de care face atata pompa, nu sunt decat treptele scarii pe care voieste a se sui la putere;"

http://www.youtube.com/watch?v=cd44IfS4ZsM&feature=channel_video_title  :eek:
 
SeRgYu said:
Am auzit undeva de cartea aceea,dar...cine sa o citeasca,cat despre ciocoi,imi aduce aminte de Diaconescu,ma uitam la TV si venea tata sa mute pe OTV si ii ziceam ma tata ce bagi porcariile astea si el pai tata uitete si tu asta e adevaru  :lol: :lol: :lol:

Poţi s-o citeşti liniştit că nu are decât doar vreo 200 sau sub 200 de pagini. Şi chiar merită.
 
  Momentan m-am apucat de citit Viata la Tara , de Zamfirescu. Ma mir ca nu am citit-o pana acum  :shock:

  Apropo, pentru fanii With Fire and Sword, daca nu cititi trilogia lui Sienkievicz, Prin Foc si Sabie, jocul nu isi are rostul. In plus, e de un milion de ori mai tare cartea. Mai e si Cavalerii Teutoni, tot de Sienkievicz cred, dar din pacate nu am reusit sa o citesc.
 
Am citit eu "Cavalerii Teutoni" si mi se pare ceva mai slaba decat "Prin foc si sabie" :smile: ... Interesant este ca in "Cavalerii Teutoni" apare o mentiune foarte scurta a "triburilor" moldovene care au luptat de partea polonezilor  :mrgreen:
De asemenea pentru fanii With Fire and Sword este un serial polonez pe care ar trebui sa-l vada, in traducere romaneasca se numeste "Norii Negrii" si a fost unul din serialele preferate ale copilariei mele  :wink:
Youtube link:
http://www.youtube.com/watch?v=4-P1zA0Ew4U
 
Vreau sami iau si eu cartea prin foc si sabie mi se pare interesanta sunt fascinat de antichitate si nu de cea romaneasca ci de cea in afara granitelor
 
Cea mai "urata" istorie mi se pare cea a Regatului Unit,foarte multe abuzuri de putere si revolte
 
wersad said:
Vreau sami iau si eu cartea prin foc si sabie mi se pare interesanta sunt fascinat de antichitate si nu de cea romaneasca ci de cea in afara granitelor

Fratele meu "Prin foc şi sabie" nu are treabă cu antichitatea. Este un roman istoric, inspirat din istoria Poloniei, scris de Henryk Sienkiewicz.
 
am citit trilogia cu multi ani in urma cand eram doar pusti si vara n-aveam altceva mai bun de facut decat sa pazesc la vie... tin minte ca le luasem pe toate 3 cu mine, doua le terminasem in mijlocul pustiului iar a 3-a incepusem s-o citesc imediat ce terminasem de mancat acasa...era 3 noaptea si inca citeam. Sunt foarte multe carti care pur si simplu te vrajesc...Cartile lui Sven Hassel au fost si ele dementiale chiar daca actiunea se petrecea in timpul celui de-al 2-lea razbel mondial.
Intradevar la un moment dat ori nu mai e timp, ori, *** sunt eu in situatia de fata, nu mai pot citi ca mi s-a scarbit de carti din cauza scolii...

Sfat prietenesc copii... nu faceti prea multa scoala...eu dupa 18 ani de scoala nu mai sunt tocmai intreg la minte(si cred ca ma mai pasc vre-o 3-4 :mad: )
 
grimlord said:
...Cartile lui Sven Hassel au fost si ele dementiale chiar daca actiunea se petrecea in timpul celui de-al 2-lea razbel mondial.
Ha!! Bulls Eye!
Am citit toata colectia din clasa a 7-a pana in a 12-a! Si nu pentru ca mi-a luat mult la citit, ci pentru ca le-am recitit pana mi s-au faramitat in mana copertile. Am citit colectia intreaga de 7 ori si apoi citeam pe sarite pasaje, doar pentru simplul fapt ca ma faceau sa simt suireul bataliei si ma prapadeam de ras la glumele porcoase. Timp de 6 ani nu am avut alt viciu.... decat poate spritzul!
edit: doar cu ce citisem din cartile lui, puteam tine discutii despre istoria militara a celui de-al doilea razboi cu proful de istorie.
 
Back
Top Bottom