Ruslar ve Türkler

Users who are viewing this thread

Amacım sevmek yada sevmemek meselesini anlatmak değil. Zamanında yaptılar," full barışçılardı :smile:)", "sevgi melekleri:wink:)" diyemezsin. Ki zaten Rus insanının Türk insanına bakışı da şu an dostane değil.

colombos said:
Ohooo bir kaç kişinin yaptığı işi tüm halka mal edemezsin. Ben Stalin yüzünden tüm Gürcülerden ve Ruslardan nefret mi edeyim?
Sly said:
Görüyorum ki Sovyet asimilasyonundan bir haber üyeler var.
:lol: :lol: :lol:

Doğru dedi. Çünkü doğudaki Türki devletler Ruslaştırıldı, birbirine düşürüldü, Rus nüfusla karıştırıldı. Bilinen gerçek bunlar, ama bunları Rus halkına mal edebilir misin? Hayır.

Gülmemin sebebi asimile edilmeye çalışılanın benim ailem olmasına rağmen bana bunu demesi :lol: Mesela annem sırf Türk olduğu için okulda puanının düşürülmesi gibi bir olay bile var. Öyle olaylar var ki ülkü ocaklarında anlatsam ülkücüler sokağa çıkıp rus dövmeye çalışırlar. SSCB dediğimiz ülke "Alice Harikalar Diyarı" değil. Aksine bazı yapıları 1984'ten fırlamış gibi.

Bu iki ülke Dünya'nın en genç nüfuslu ülkelerine sahip. O yüzden şu 30 yıl içinde bir Dünya savaşı çıkarsa ve Ruslar ile Türkler aynı safta yer almazsa 10 milyonlar can verecek !

Wesley Sneijder said:
Savaş çıksa dünyanın yarısı ölcek la ne 10 milyonu :grin:ddd

Sadece bu iki ülkeyi kastettim. Herkes askerlik okullarına yazılsın. O zamana kadar belki bir Atatürk daha çıkabilir.

Sallamış adam geçmişte yaşananlara bakacak olursak bizim anne ve baba tarafı sülalelerin büyük çoğunluğu rus-çerkes savaşlarından sonra katledilmiş.

Şuan durumları gayet iyi bence her sene gitmeye çalışıyorum memlekete devlet olarak rusyanın bir sorun yarattığı yok. Sadece rus ırkçılar ufak tefek sorunlar yaratıyor onuda kendi vatandaşlarına bile yapıyorlar bazen.

Rusya ve Türkiye aynı safta olmaz bir savaş çıkarsa. Güldürmeyin.

Avrupa bile Amerikayı satıyor. Bugün IŞİD'i İngiltere destekliyor. Militanları İngiliz vatandaşı , silahları İngiliz yapımı. Ne için ?

'' Amerika taa Allah'ın kıtasında Ortadoğu nun petrollerini yiyor. Bizim hemen dibimizde biz yiyemiyoruz'' Mantığındalar. Daha neler göreceğiz ..

ElbisHan said:
Avrupa bile Amerikayı satıyor. Bugün IŞİD'i İngiltere destekliyor. Militanları İngiliz vatandaşı , silahları İngiliz yapımı. Ne için ?

'' Amerika taa Allah'ın kıtasında Ortadoğu nun petrollerini yiyor. Bizim hemen dibimizde biz yiyemiyoruz'' Mantığındalar. Daha neler göreceğiz ..
AK-47 , 74 Rus Yapımı ve silahı yapan Mikail Kalashnikov olmasın ?

ElbisHan said:
silahları İngiliz yapımı.

Bu kısım gözümden kaçmış. Saçmalamış tabi burada ama AK-47 tüm terörist gruplar tarafından kullanılan eski model bir silah. Bulması ve kullanması oldukça kolay, Ruslar sattı demek olamaz bu.

Enes Sancak said:
ISID ingilizlerden değil cecenler ve türklerden olusuyor.
Ama destekleyenler? İşidi 3-5 çapulcu mu kurdu? Baba kalırsa yıllardır yapılan bir plan bu. Çünkü bir günde o kadar parayı , istihbaratı falan kimse kuramaz.

LapisLazuliciAmca said:
Ama destekleyenler? İşidi 3-5 çapulcu mu kurdu? Bana kalırsa yıllardır yapılan bir plan bu. Çünkü bir günde o kadar parayı , istihbaratı falan kimse kuramaz.
Zaten çoğu örgüt geçmişte varlığını sürdürmüş başka örgütlerin altyapısı.Adlarını değiştiriyorlar ya da yönetimleri değişiyor ama kullandıkları finansmanlar ve kaynaklar hep aynı.

Işid eskiden zaten ılımlılarla birlikte savaşıyorlardı İslamcılar adı altında. Sonra bir extremist grup bundan ayrıldı kendine ISIS dedi. Ayrıldıktan sonraki finansını kim sağladı ya da nasıl sağladılar orası meçhul. Ama adamlarda petrol vardı en son duyduğuma göre Türkiye ile ticaret yapmış olabilirler, ya da çevre ülkelere satmış olabilirler. Petrol lan sonuçta boru mu?

IŞİD'in hücre yapısını anlayabilmek için El-Kaideyi ve CIA'in 40-55 yıllık dökümünü incelemeniz gerekir. Ortadoğu bir kukla tiyatrosu ve bazen kuklalar güçlenip iplerini kopartabiliyorlar. CIA destekli equip-train yani şu eğit-donat projelerinin uzun yıllarda geldiği sonuç cihadçı teröristler oluyor. Avrupa ülkelerinin destekleyip desteklemediği, bundan kâr sağlayıp sağlamadığı tartışılır fakat ABD'nin kurdurduğu neredeyse bariz ortada.

Öte yandan 2. Soğuk Savaş olarak adlandırılan bir dönemdeyiz. Nato cephesine karşılık Rus-Çin-İran hattı var ki yeteri kadar güçlüler. Shanghai Beşlisi olarak geçen ülkelerin ekonomik işbirliği batı ekonomisini geçmiş olabilir takip etmiyorum fakat bu ülkelerin askeri işbirliği içinde olabileceğini de göz önüne alırsak soğuk savaş yıllarındaki Natonun önkarakolu konumundaki Türkiye'nin rolü hemen hemen aynı. Bu hengamede Türkiye kimseye bulaşmadan tek başına ayakta duracak kapasitede değil -çok yazık ki olabilirdi-. İsviçre değiliz yani dolayısıyla Nato'dan çıkmak için ilk önce Asya ile ittifak kurulması gerekir.

Yine de şartların soğuk savaştaki şartlarla aynı olduğunu tekrar göz önüne almak gerekir. Türkiye Nato'nun ABD'den sonraki en güçlü üyesi ve bu da olası bir üçüncü dünya savaşında bizi başrol yapar. Bu noktada Ruslarla, Çinlilerle ya da başka bir Nato karşısı isimle bir arada olunması mümkün değil.

Şu yukarıdaki silah mevzusuna geleyim bir de. AK47 diye bir silah yok günümüzde. Onların büyük bir kısmı replika, rus modeline sadık kalanlara da AKM deniliyor. Counter Strike sağolsun AK47 hala kullanılıyor gibi bir izlenim oluşturuyor ama öyle değil malesef. Hatta AK pazarı o kadar büyük ki eski Sovyet ülkeler, balkan ülkeleri vs kendi AK dizaynlı silahlarını üretiyorlar. AK'ye özenen de zilyon tip silah var. IMI Galil de bunlardan birisi yine CSGO oynayanlar bilir. AK dizaynını kullanan bir silah. ABD'de atıcılık yapanların da favorilerinden biri AR15'ten sonra. Bulgar dizaynlı AK'ler çok popüler. Tabi biz AK47 desek de yanlış olmuyor çünkü yaygın kullanılan isim neyse o doğrudur.

Ucuz maliyetli, yıkıcı güçlü, bakımı kolay ve üstüne çok dayanıklı bir silah. Bulması kolay, kullanması da kolay. Ver bir çocuğun eline direk gerilla olur zaten. Silahı ilk yapan, üreten, dünyaya pazarlayan Ruslar diye sevmeyen gördüm. PKK ya da başka terör organizasyonları kullanıyor diye sevmeyen de gördüm. Fakat bu silaha bir anlam yüklemeye sebep değil. Teröristler için ucuza, etkili ve kolay bulunan bir silah tabi ki tercih ediliyor olacaktır. PKK'lı teröristlerden elegeçirilen AK'lerin bir kısmını kullanıyor TSK doğuda. Şimdi de aynıdır. Taa Vietnam savaşında ABD askerlerinin M16'ları bırakıp AK'leri kullanması da aynıdır.

Demek ki adamlar iyi silah yapmış. :razz: Aha bir de belgesel vereyim:

Rusların yeni Armata serisi araçları da tozu dumana katar bu arada ben diyim. Yeni tanklarına T14 demişler: https://www.youtube.com/watch?v=UwWE9rYA2UU

Bu da Rusların F35'e rakibi olan uçağu Sukhoi'den T-50: https://www.youtube.com/watch?v=MjQG1s3Isgg

Back
Top Bottom