Oyundan En Büyük Beklentileriniz Neler?

Users who are viewing this thread

1.Rodoklar ve Svadya anlayışı(falan filan) .
2.Diplomasi.
3.Warband tadı (2012'deki gibi [güzel günlerdi]).
4.Itemler.
5.2012'den beklentiler.
6. Güzel içerik.
7. Warband görevleri.
8.DLC.
9.RTS ve RPG dengesi(diyalog ve fantazi) .
10.Gemiler.
11.Warbande benzer harita(benim konularımı okuduysanız anlarsınız :smile:,okumadıysanız threathlerime bakın.)
12.Kanser kitlesi olmasın.
13.Steame ismini duyursun.
14.Şapşal şapşal erken erişim oyununa full oyun gözüyle bakmasınlar.
15.Güzel olsun.
16.Detaylar.

:grin: bu kadar.
+
BONUS:CO-OP

Co-op olmayacağını, olamayacağını defalarca söylediler en son canlı yayına katıldıklarında da net bir şekilde hayır bu gerçekleşmeyecek dediler.
Benim ana beklentilerim
- Oyunda roll play yapabilme kralken kral hayatı lordken lord olduğumu bana hissettirmesi, ziyafetler, kutlamalar, turnuvalar düzenletebilmem kralken bir şehir de tahtımda otururken emir verebilsem mesela, elçi sistemi getirilse bunlar animasyonlarla zenginleştirilse. Yapay zekanın bana karşı davranışlarında beklentilerim var çapulcu gibi gezerkende aynı iletişim kral iken de aynı iletişim olmasın

- Hikaye/Görev , hikayeden kastımız bir Witcher ana hikayesi değil tabi ki veya bir Skyrim yan görevleri değil, bu görevler karakterin gelişimini tamamlamasına da doğrudan ilişkili olabilir yani ana görevlere bağlı seçimler seçimlerden doğan sonuçlar bu tip zincirleme reaksiyonlar oyunun asıl içini dolduracak şeyler bence bunlar. Mesela oyunun başında Neretzes'in Budalalığında Yönetici klanlar ve onun yan klanlarıyla olan konuşma bile benim çok hoşuma gitmişti geçmiş bir savaş ve onun doğurduğu sonuçları tüm kültürlerden dinlemek oyunda ki kültürleri tanımak önemli klan liderleri hakkında bilgi sahibi olmak bu bile iyiydi. Tam sürümde çok daha fazlası olması lazım

- Ben oyunda ki zaman akışından memnun değilim oyunu 3 hafta oynasan oyunda 30 yıl geçiyor sindire sindire oynama imkanı değilde sanki 16x hızda oynanan bir oyun gibi, daha oyuna bağlanamadan krallar lordlar zombiye bağlıyor 70-80 lik ortalıkda ak saçlı dedeler nineler dolanıyor, zaman akışı daha yavaş olmalı oyunda doğal seleksiyon olursa bu oyunu bambaşka bir yere taşır mesela kuzait lideri Moncug Batı İmparatorluğuna kaybetdiğinde idam edilebilme ihtimali olsun yerine oğulları geçebilsin 1084'de 1130'da da aynı npc lerle muhatabız bu olmamalı

- Evlilik, akraba, soy ilişkileri derinleştirilmeli

- Şehir, kale, köylerin dizaynı için çok uğraştıklarını kendileri söylemişti ama oyun bize orada vakit geçirmemizi sağlayan hiç bir unsur barındırmıyor X isimli şehri savaştın aldın hamen para yatır surları tamir et yallah başka bir kalaye/şehire. Bu oyunu sıkıcı hale getiriyor

Son ve en büyük beklentim oyunun tüm potansiyelini değerlendirmeleri Erken Erişimi iyi kullanabilmesi oyuncuya kulak vermesi, bunların yıllar yıllar içinde gerçekleşmemesi erken erişim süreci içinde oyuncuyu soğutmamaları ve hızlı bir şekilde tam sürüme geçebilmeleri.

Co-op olmayacağını, olamayacağını defalarca söylediler en son canlı yayına katıldıklarında da net bir şekilde hayır bu gerçekleşmeyecek dediler.
Benim ana beklentilerim
- Oyunda roll play yapabilme kralken kral hayatı lordken lord olduğumu bana hissettirmesi, ziyafetler, kutlamalar, turnuvalar düzenletebilmem kralken bir şehir de tahtımda otururken emir verebilsem mesela, elçi sistemi getirilse bunlar animasyonlarla zenginleştirilse. Yapay zekanın bana karşı davranışlarında beklentilerim var çapulcu gibi gezerkende aynı iletişim kral iken de aynı iletişim olmasın

- Hikaye/Görev , hikayeden kastımız bir Witcher ana hikayesi değil tabi ki veya bir Skyrim yan görevleri değil, bu görevler karakterin gelişimini tamamlamasına da doğrudan ilişkili olabilir yani ana görevlere bağlı seçimler seçimlerden doğan sonuçlar bu tip zincirleme reaksiyonlar oyunun asıl içini dolduracak şeyler bence bunlar. Mesela oyunun başında Neretzes'in Budalalığında Yönetici klanlar ve onun yan klanlarıyla olan konuşma bile benim çok hoşuma gitmişti geçmiş bir savaş ve onun doğurduğu sonuçları tüm kültürlerden dinlemek oyunda ki kültürleri tanımak önemli klan liderleri hakkında bilgi sahibi olmak bu bile iyiydi. Tam sürümde çok daha fazlası olması lazım

- Ben oyunda ki zaman akışından memnun değilim oyunu 3 hafta oynasan oyunda 30 yıl geçiyor sindire sindire oynama imkanı değilde sanki 16x hızda oynanan bir oyun gibi, daha oyuna bağlanamadan krallar lordlar zombiye bağlıyor 70-80 lik ortalıkda ak saçlı dedeler nineler dolanıyor, zaman akışı daha yavaş olmalı oyunda doğal seleksiyon olursa bu oyunu bambaşka bir yere taşır mesela kuzait lideri Moncug Batı İmparatorluğuna kaybetdiğinde idam edilebilme ihtimali olsun yerine oğulları geçebilsin 1084'de 1130'da da aynı npc lerle muhatabız bu olmamalı

- Evlilik, akraba, soy ilişkileri derinleştirilmeli

- Şehir, kale, köylerin dizaynı için çok uğraştıklarını kendileri söylemişti ama oyun bize orada vakit geçirmemizi sağlayan hiç bir unsur barındırmıyor X isimli şehri savaştın aldın hamen para yatır surları tamir et yallah başka bir kalaye/şehire. Bu oyunu sıkıcı hale getiriyor

Son ve en büyük beklentim oyunun tüm potansiyelini değerlendirmeleri Erken Erişimi iyi kullanabilmesi oyuncuya kulak vermesi, bunların yıllar yıllar içinde gerçekleşmemesi erken erişim süreci içinde oyuncuyu soğutmamaları ve hızlı bir şekilde tam sürüme geçebilmeleri.
Dediklerinin hepsine katılıyorum. Çok güzel tasarımlar mevcut fakat o tasarımları keşfetmemiz için oyun herhangi bir özellik sunmuyor. Evet, elbette ki bu oyunu strateji ağırlıklı oynayan ve belli bir noktadan sonra en basit işte bile şehire girmek zorunda bırakılmayı sevmeyen çok büyük bir kesim mevcut fakat bunun dengelemesi iyi ayarlanıp neden iki taraf da mutlu edilmiyor anlamıyorum. Mesela anlaşma sistemi şehir içine yedirilip pazarlıkta kullanılsa, demirciye gidip bazı parçaları oradan temin etsek, lordun salonunda çeşitli oyunlar oynamanın verdikleri arttırılsa ve lordun kabul salonu; ziyafet, yuvarlak masa kurup birtakım etkileşime geçme ve diplomasi için kullanılsa gerçekten oyunun tasarımsal potansiyelini daha somut bir şekilde göreceğiz ve şahane olacak ama oyun maalesef ki bize bunları sunmuyor. Bir de bunların yanında oyunda bulunan mekanikler sanki hiç yokmuş gibi davranıyor. Gözümüze sokarcasına bizi irite etsin demiyorum ama en azından mekaniklerin az da olsa diyalog arasında sözü geçsin ve yapabileceğimiz etkileşim arttırılsın. Demircilik için yukarıda da bahsettiğim gibi bizden kılıç siparişi istenebilir veya herkesin kendi dövdüğü kılıçla girdiği turnuvalar eklenebilir. O turnuvaya girmek için de demirci ile sıkı bir şekilde iletişimde bulunmamız ve şehir içinde olmamız gerekebilir. Yani kısacası oyundaki potansiyel kullanılarak çoğu kişinin oyundan beklentisi karşılanabilir ve tasarımlar işlevselleştirilebilir ancak yapılmıyor. Oyundaki demircilik sisteminden bihaber olan ve Warband'a kıyasla pek bir şey eklenmemiş diyenler var durumun vehametini sen tahmin et artık:roll:

Teşekkürler bilgilendirdiğin için

Söylediklerine bende katılıyorum. Ama şehir, kale, köylerin dizaynı hakkında söylediğini anlamadım. Neden oyunu sıkıcı hale getiriyor ki?
Şehir köy kale gibi yapıların dizaynı çok zahmetli ve uzun süreler istediğini söylemişlerdi fakat bizi bu yapıların içinde vakit geçirtecek aktiviteler yok oyunda yani şehirin içinde minik görevler olabilir konsey toplantıları olabilir savaş planları yapılabilir şehirler de lordlar ile beraber. Bu yapılar emek harcanmış ama vitrinde olmayan ürünler arka planda kalıyor hep oyunun ilk saatlerinde merakla şehirleri kalaleri girip inceliyorsunuz ama biraz oynayınca otomatiğe bağlıyor mesela ben aserayı komple aldığıma tek bir şehirine bile girmemiştim ilk save'imde fetih edip bir sonrakine geçmiştim. Bu da yine herkesin istediği savaş dışı yaşama çıkıyor savaş dışı bir yaşam olursa oyunda şehirleri kalelerde vakit harcamamız gereken minik aktiviteler oyunu zenginleştirir
Dediklerinin hepsine katılıyorum. Çok güzel tasarımlar mevcut fakat o tasarımları keşfetmemiz için oyun herhangi bir özellik sunmuyor. Evet, elbette ki bu oyunu strateji ağırlıklı oynayan ve belli bir noktadan sonra en basit işte bile şehire girmek zorunda bırakılmayı sevmeyen çok büyük bir kesim mevcut fakat bunun dengelemesi iyi ayarlanıp neden iki taraf da mutlu edilmiyor anlamıyorum. Mesela anlaşma sistemi şehir içine yedirilip pazarlıkta kullanılsa, demirciye gidip bazı parçaları oradan temin etsek, lordun salonunda çeşitli oyunlar oynamanın verdikleri arttırılsa ve lordun kabul salonu; ziyafet, yuvarlak masa kurup birtakım etkileşime geçme ve diplomasi için kullanılsa gerçekten oyunun tasarımsal potansiyelini daha somut bir şekilde göreceğiz ve şahane olacak ama oyun maalesef ki bize bunları sunmuyor. Bir de bunların yanında oyunda bulunan mekanikler sanki hiç yokmuş gibi davranıyor. Gözümüze sokarcasına bizi irite etsin demiyorum ama en azından mekaniklerin az da olsa diyalog arasında sözü geçsin ve yapabileceğimiz etkileşim arttırılsın. Demircilik için yukarıda da bahsettiğim gibi bizden kılıç siparişi istenebilir veya herkesin kendi dövdüğü kılıçla girdiği turnuvalar eklenebilir. O turnuvaya girmek için de demirci ile sıkı bir şekilde iletişimde bulunmamız ve şehir içinde olmamız gerekebilir. Yani kısacası oyundaki potansiyel kullanılarak çoğu kişinin oyundan beklentisi karşılanabilir ve tasarımlar işlevselleştirilebilir ancak yapılmıyor. Oyundaki demircilik sisteminden bihaber olan ve Warband'a kıyasla pek bir şey eklenmemiş diyenler var durumun vehametini sen tahmin et artık:roll:
Yani evet aklın yolu bir orta çağ oyunu oynuyorsun, ben olsam şunu yapardım de desen büyük bi çoğunluk benzer fikirler ortaya koyuyor ben geliştirici olsam mesela eklerim şehire lordları çağırıp lordlar salonunda klasik yuvarlak masada savaş planları yapmak o yuvarlak masa da kalradya haritası olur o harita üstünden savaş öncesi birliklerin nasıl koğuşlanacağını belirleyeceğin bir strateji belirleyebilirsin işte atıyorum süvariler şu konumda bekleyecek x lordu piyadeler ile y vadisinde pusu atacak gibi lordlar öneri de bulunur ortak bir plan hazırlanır al sana oyunu sıradanlıktan kurtaracak küçük bir özellik hatta günümüzde dahi profesyonel askerlikte bu sistem kullanılıyor "Kum Sandığı" adlı bir kum havuzunda operasyon öncesi işte kol unsurunun hareketlerini nerede ayrılıp nerede birleşeceklerini belirliyorsun .Bunlar çok mu uçuk hayaller bilmiyorum. Şuan için büyük bir ordu toplamak 3 saniyeni alıyor şehir alman birkaç dakika sürekli büyük çapta savaşlar olmaması lazım oyunda bunlar oyunu basitleştiriyor oyunda +1000 kişilik ordu kurmak basit olmamalı ben 3k lık orduyu 3 tık ile kuruyorum sonra şehirler kaleler domino taşı gibi tek düşüyor bu sistem yanlış oyunu ömrünü de kısaltıyor 50 saatin sonunda oyun oyuncuya bir şey veremiyor artık, bizim yüzlerce saat oynadığımıza bakmasınlar oyunun fanları bunu yapar ama tarafsız oynayan oyuncu 50 saatin sonrasında bıkıyor

Her şehrin, kalenin ve abartmak gerekirse her köyün birbirinden farklı olması ve haritadaki konumuna göre özenle üstünde çalışılmış olmasını bekliyordum. Vadinin arasında kalıyorsa ben 3 boyutlu sahneye geçtiğimde o vadi atmosferini hissetmeliyim veya denize kıyısı varsa o denizi görmeyi istiyordum.

Kesinlikle ticaret ve savaş dışı yaşam mekanikleri. Oyunun en eksik yanı bu bence. Ticaret bireysel olarak bir nebze tatmin ediyor şu an ama kesinlikle dükkanlar ve kervanlarla alakalı daha çok etkileşim olmalı. Dükkanlar sadece aldım verdim gibi olmamalı. Ve en önemlisi savaş dışı yaşam belki biraz da lüks şeyler. Kazandığımız parayı harcamak için bir iki opsiyon sunulması lazım en temelinde. Ev arsa almak gibi çiftlik kurmak gibi.

Ll
Kesinlikle ticaret ve savaş dışı yaşam mekanikleri. Oyunun en eksik yanı bu bence. Ticaret bireysel olarak bir nebze tatmin ediyor şu an ama kesinlikle dükkanlar ve kervanlarla alakalı daha çok etkileşim olmalı. Dükkanlar sadece aldım verdim gibi olmamalı. Ve en önemlisi savaş dışı yaşam belki biraz da lüks şeyler. Kazandığımız parayı harcamak için bir iki opsiyon sunulması lazım en temelinde. Ev arsa almak gibi çiftlik kurmak gibi.
Kazandığımız paranın oyunun ileri aşamasında gerçekten bir değeri olmuyor. Bir yerleşkeyi satın almak güzel fakat yetersiz çünkü oyunun şehir yönetim anlayışı "Önümüze sunulan şablondan, hiç mücadele sunulmadan yerleşimi geliştirmek"ten öteye geçemiyor. Gamescom'da en çok heyecanlandığım özelliklerden biriydi fakat oyunun dünyasının boyutunu gereksiz yere kabarttığı ve oyunun dinamik dünyasını karmaşıklaştıracağı için eklenmemesine karar verilmiş ve basit bir mekanikle beklentilerimiz geçiştirilmiş. Umarım bu sistem geliştirilir ve kazandığımız paraya işlev kazandırılır. Güzel bir lord salonu inşaa edip içine idam ettiğim lordların zırhlarını ve savaşlarda her zaman yanımda olan dövdüğüm kadim kılıçları asabilsem gerçekten oyunun atmosferine çok büyük katkı sağlar ve oyunda geçirdiğimiz zamanda yaptıklarımızı çok net bir şekilde görmemize neden olur. Bunu inşaa ettirmeyi eğer pahalı tutarlarsa birçok oyuncuya bir amaç vermiş ve oyunun atmosferine çok büyük katkıda bulunmuş olacaklarını düşünüyorum. Umarım savaş dışı yapılacak içerikler eklenir ve destansı kaleler feth etmek dışında başka amaçlarımızın da olması sağlanır. Bu durum senin de dediğin gibi ticarete yapılacak yeniliklerle canlandırabilir. (Bu arada hatırladığım kadarıyla atölye sistemi rekabetli ve ilgi çekici olacak. Eski geliştirici günlüklerinde ve birkaç röportajda bahsetmişlerdi. Umarım beklentilerimizi karşılayacak düzeyde olur)

Back
Top Bottom