WB Multiplayer Takım Oyunu (team play) Rehberi

Users who are viewing this thread

Harika konu,Warband-türkiye'de paylaşmama izin vediğin için tekrar teşekkürler.  :wink:

Ben bu konuyu neden daha önce görmedim lan  :shock: Eline sağlık Alherdas. :smile: Her zamanki gibi çok iyi bir rehber. :smile:

Nautilus said:
Harika konu,Warband-türkiye'de paylaşmama izin vediğin için tekrar teşekkürler.  :wink:
Konu WB-TR de Sabit. Ve Anasayfaya ekleniyor.

ooo harika bir rehber olmuş. ben infantry rehberini hazırlıyor/çeviriyorum şu anda bir kaç güne de kalmaz yayınlayacağım, buranın linkini vermezsem ayıp olur valla.
not : İnfantry bittikten sonra, ing forumdaki okçu rehberini de çeviricem/eklemeler yapıcam zaten ben. istersen sen gene de devam et ama bence başka bir alanda rehber yazsan daha hayırlı olur. ikinci not: sonra da bir süvari rehberi yazcam :mrgreen:

zaman ayırabilsem bütün taktikleri uygulamalı olarak video yapıcam ama vaktim olmuyor bir türlü. bir de video editing'den anlamıyorum fazla.

Rehber süper de bunları uygulamaya çalışıyorum bazı "noob"lar mal mal dalıyo,bozuyorlar taktiği :razz:

alhedras bey hiç de takım oyunu falan yeme bizi bence. multide kaç kere selam verdim üst blokla, bi karşılık vermedim. hadi o neyse de senin mızrağına güvenip ok atıyorum bi bakıyorum beş metre ötedesin sonra atlı geliyo kesiyo zaten.

Master Ronin said:
alhedras bey hiç de takım oyunu falan yeme bizi bence. multide kaç kere selam verdim üst blokla, bi karşılık vermedim. hadi o neyse de senin mızrağına güvenip ok atıyorum bi bakıyorum beş metre ötedesin sonra atlı geliyo kesiyo zaten.

hmm o kişinin ben olduğuma emin misin? (devrik oldu galiba cümle) yani ben hiç mızrak kullanmam da. Ayrıca bu sıralar normalin dışındaki silahları deniyorum devamlı. (mızrak değil ama) yeni bir rehber için, bu nedenle oyun stilim çok değişken. her turda değişik silahlar alıp sırayla deniyorum. haliyle bir el diğerini tutmuyor.

olabilir valla olmıycak şey değil. sana tavsiyem kısa rhodok mızrağını kalkanla kullanman o da aslında çok ilginç bir silah.

zaten kalkan ile kullanılacak ise kısa olması daha makbul. Ancak kalkan + mızrak kombosunda sadece tek bir saldırı yönü var: ileri saplama. Ve hareketin başlangıcı resmen göstere göstere ben geliyorum diyor. Bu da çok kolay bloklanmasına yol açıyor. Takım halinde savunmada veya atlara karşı ideal ancak rakip ile birebir kalırsanız büyük ihtimalle ölüyorsun.

Tabi kalkanı sırta atıp savurma / saplamaya geçmek de olası. Ancak kick/slash'in eskisi kadar kolay olmadığını da hatırlatırım.

Aslında kısa mızrak çok kullanıslı. 3-3 dalarken tk yapmadan dostunun koltuk altından bile rahatça vurmanı sağlıyor. Rakibe yetistirmek için yeterince uzun (çift elli kılıçtan 15 birim daha fazla) ve herhangi bir tek elli silah kadar hızlı olabilecek kadar da kısa. teke tek kalınca da kalkanı sırtına tak çat çut vur (ulan keske savurabilsek ya neyse :grin:). ayrıca sudan ucuz (bedava lan :grin:)

Alhedras rehberin devamı gelecek mi? Multiplayer'da takım halinde uygulanabilecek daha bir sürü taktik olmalı. Benim aklıma mızrak duvarı veya kalkan duvarı gibi klasik örnekler geliyor.

İlla beni beklemenize gerek yok. Siz de buraya yazabilirsiniz.

Ancak şahsi tecrübelerime dayanarak, özellikle kalkan duvarının 30 saniyeden fazlası için kullanışlı olmadığını söyleyebilirim. Tabii bu dediğim karşı takım da mantıklı bir şekilde oynuyorsa geçerli. Örnek verelim, kalkan duvarı yapan takıma neler uygulanabilir?

1. Süvariye geçip üstten atlama ve arkadan dolaşıp dalma
2. Okçular ile kalkancıların ayağına çalışma
3. Balyoz veya gürzlere geçip üstten vurarak blok kırmaya çalışma
4. Baltalar ile kalkanı kırmaya çalışma

2 3 ve 4 seçenekleri hem uzun sürer hem de o işe uygun oyuncuları gerektirir. Örneğin 3. seçenek için rhodok çavuşu olmanız gerekir. 4. seçenek için nord kahramanı olmanız gerekir vs.. Ayrıca rakip kalkan duvarındaki sıra sayısını arttırdığı anda ve öndekiler ölünce arkadan sıraları beslediği sürece bu taktikler hiçbir işe yaramaz.

Çünkü kalkan duvarının asıl amacı belli bir süre boyunca rakibi oradan geçirtmemektir. Bu nedenle 2. 3. ve 4. seçenekler zaman kaybıdır. Rakip kalkan duvarı yapıyor ise en mantıklı çözüm hemen süvariye dönmek ve duvarın üstünden atlayıp geçerek, gerekirse geri dönüp arkadan saldırmaktır.

Kalkan duvarı, kalkanlı adamlar devamlı savunmada dursunlar diye değil zaten geçici bir süre takımı düşman oklarından korumak için kullanılan bir taktik. Bir süre arkadaki okçuları korumak için. Atlılara karşı zayıf oldukları bir gerçek tabi ama biraz mızraklı ile atlıları savuşturmanın bir yolu yok mu. Hem bildiğim kadarıyla multiplayer'da kalkanlar ayakları da koruyor. single playerdakine göre daha etkililer.
Buraya katkı sağlamayı isterim. Hatta aklıma gelmişken uygulamayı çok sevdiğim bir taktiği söyleyeyim.
Ninja taktiği:
Belki de takımın hatırı için uygulanabilecek en bireysel tekniklerden biridir. Takımdan biri o takımın ninjası olur. Fazla yük almadan ağır zırh giymeden ve genelde kalkan almadan sadece eline yüksek hasar veren bir silah alıp, savaşın uzağından bir yerden geçerek rakibin arkasına dolanır ve kendi canı pahasına bile olsa 2-3 kişi alır. Köy, Kasaba gibi yerlerde de fazla görünmeden köşelere, gölgelere pusup bir kaç kişi öldürmek şeklinde uygulanabilir. Matematiksel olarak karda olunduğu sürece her taktik iyidir sanırım. Usta oyunculara karşı başarı şansı daha düşük olur. Çünkü Usta oyuncular genelde hep arkalarını kollayan temkinli insanlar olurlar. Gene de uygulamaktan en sevdiğim taktiklerden biridir :razz:

Bu taktiğin esin kaynağı tabi ki de cRPG'deki ninjalar :grin:

Kalkan duvarının tek yararlı işlevi okçulara koruma sağlamak. Kalkan duvarlı bir şekilde ilerlemek oldukça zordur. Açık alanda hiç bir işlevi olmadığı kanaatindeyim. Daha çok normal duvarların yanında 2 - 3 kişi kalkanla arkadaki okçuya atış alanı sağlar. Öbür türlü mızrak duvarı vs. gereksizdir. Eğer okçuların bir yerden bir yere ateş altında geçmeleri gerekiyorsa en mantıklı çözüm piyadelerin fazla kalkan alıp onlara vermesidir.

Alınma ama bu rehberi okuyanların biraz aklı varsa.Kapıya çift elli bir Baltanın veya bir savaş çekicinin kapıya daha çok zarar verdiğini mantıken anlarlar.

ama bu ayrıntıyı yazmanın bence bir zararı yok.

Alhedras said:
Multiplayer'daki takım oyunlarında dikkat edilmesi gereken bazı noktaları yazmaya başlıyorum. Tabii daha çok yeni oyuncular için. İleride ilavelerim olacak.

belirtmiş zaten.

Back
Top Bottom