WB Multiplayer Takım Oyunu (team play) Rehberi

Currently viewing this thread:

Alhedras

Grandmaster Knight
WBWF&S
Best answers
0
Multiplayer'daki takım oyunlarında dikkat edilmesi gereken bazı noktaları yazmaya başlıyorum. Tabii daha çok yeni oyuncular için. İleride ilavelerim olacak.


2 ye 1 durumunda yapılması gerekenler

Diyelim ki takım arkadaşınız ile birlikte ilerliyorsunuz, karşınıza bir düşman çıktı. Bu durumda kullanıcıların yaptığı en büyük hata yanyana saldırmaktır.

Yanyana saldırdığınızda, ki şekil çizersek aşağıdaki gibi oluyor. (S'ler sizsiniz, R rakip)

  R
/    \
S    S

a) Saldırı anında birbirinizi kesmeniz an meselesi.
b) Rakibiniz ikinizinde ne yaptığınızı görecek ve ona göre davranacaktır.
c) Arkanızdan bir düşman yaklaşırsa göremezsiniz.

Eğer 2 ye 1 durumundaysanız mutlaka ama mutlaka aksi yönlere ilerlemeli ve biriniz rakibin arkasına geçmelidir. Şeklini çizersek şöyle olur:

S --- R --- S

Bu durumda biriniz mutlaka rakibin arkasında kalacak ve savunmasız tarafından vurma şansına erişecektir.


Rakibin arkasından gelen destek.

Diyelim ki 1 e 1 rakibiniz ile kapışıyorsunuz. Bu sırada rakibin arkasından, ona görünmeden bir dostunuzun yaklaştığını gördünüz. Sizin yapmanız gerekenler:

a) Nasıl olsa arkadan adam geliyor diye savunma ve saldırıyı bırakıp rakibi kıllandırmayın. Rakip arkadan birinin geldiğini anlamamalı, tüm dikkati sizin üstünüzde olmalıdır. Bunun için gerekirse saldırıyormuş gibi yapın. Ancak asıl olarak savunmada kalın.
b) Arkadan gelen dosta rağmen rakibinize saldırmayın. Unutmayın arkadan yapılan saldırının şansı daha yüksek. Sırf skora oynayıp işi riske atmayın.
c) Rakibi ve dostunuzu mutlaka aynı çizgide tutmaya çalışın. Yani yukarıdaki şekil gibi

S --- R --- S

olmalı. Rakip hareket ederse ona göre konum alın. Eğer dostunuz rakibin görüş alanına girerse plan suya düşer.
d) Bu tamamen centilmenlik için ve opsiyonel: Rakibi öldüren dostunuzu kalkanınız var ise kalkanınızı kaldırarak, kalkanınız yoksa silahınızı yukarı blok yaparak selamlayın. (ve bunun selam olduğunu anlayın, maçın ortasında takım arkadaşıma duel teklif edecek değilim!)


Arkadan yaklaşan dostunuzun yapması gerekenler:

a) Arkadan yaklaşan kişi sessiz olmalıdır. Yani sol tuşa basılı tutup yaklaşarak savaş narası atmayın. Rakibi uyandırmayın.
b) Çift elli silahınız var ise dikkatli olun, arada dostunuzu da doğramayın.
c) Rakibi ve dostunuzu mutlaka aynı çizgide tutmaya çalışın. Detayı yukarıda yazım.
d) Opsiyonel centilmenlik: selama karşılık verin.


Okçulara verilen destek

Bazı kalkanlı oyuncular, okçuların önüne geçerek onlara kalkan desteği vermektedir. Ancak bunun yapılması için mutlaka okçu ile anlaşmanız gerekmektedir. Hiç tanımadığınız bir takım arkadaşınızın önüne geçip kafanıza arkadan head shot yemeyin.


Kapı kırıcılara verilen destek

Kuşatmalarda kapıları kıranları okçulardan korumak için yanlara kalkan duvarı örmek sık kullanılan bir strateji. Ancak bu korumayı yapanların bir kulaklarının kapıya vurulan darbe sesinde olması gerekmekte. Eğer kapıdan darbe sesi gelmiyorsa:

a) Kapı açılıp karşı saldırı başlamıştır. Ve sizin saldıranlara arkanız dönük, açık hedefsiniz.
b) Korumanız pek işe yaramadı, tüm kırıcalar sizlere ömür. Boşu boşuna bekliyorsunuz.

Bunun için bir kulağınızla devamlı kapıyı dinleyin.


Merdivenler, Rampalar ve Koridorlar

Merdivenlerde, rampalarda ve koridorlarda hareket esastır. Bu üç yerde de kesinlikle durmayın. Eğer duruyorsanız dostunuzdan gelecek tekmeler tamamen haklı sebeplerdendir. Sinirlenip karşılık vermeyin.


Grup halindeyken rakip paylaşma

Grup halinde ilerliyorsanız veya grup halinde kapıyı, merdiven başını vs.. savunuyorsanız aranıza giren az sayıda düşmanı paylaşırken dikkatli olmanız gerekiyor.

a) Öndekiler "nasıl olsa arkadakiler ilgilenir" diye aralarından geçip giden adamı bırakmamalı. Aksi halde herkes böyle düşünüp adamı bıraktığında rakip arkanıza geçecek ve sonra dönüp hepinizi kesecektir. Ki şahsen bu şekilde çok adam kesmişliğim var. :smile:
b) "Adam geldi hemen keselim" şeklindeki kontrolsüz saldırı da yanlıştır. Hepiniz aynı anda saldırırsanız birbirinizi doğrarsınız.

Kısacası araya girenleri paylaşırken dikkatli olun.


Kapı Kırma

Kuşatmalarda kapıyı kırma görevi çift elli silahlara, baltalara, teberlere ve balyozlara aittir. Elinizde hafif silah var ise kapının önünde yer işgal etmeyin, geri çekilin.

Kapıyı kıracak olan kişilerin silahlarını MUTLAKA saplama veya yukarıdan aşağı doğru savurma şeklinde kullanması gerekmektedir. Yanlardan yapacağınız savurma size bol miktarda team kill olarak geri dönecektir.


Fırlatmalı Silahlar

Fırlatma baltaları, dart ve ciritlerin sapması çok fazladır. Her zaman için attığınız yere gitmez. Bu nedenle rakibiniz ile aranızda bir dostunuz var ise bu silahları kullanırken dikkatli olun.


Kuşatmada Savunma

Kuşatmada savunmacıların asıl görevi şahsi skora oynamak değil, kaleyi süre bitene kadar elde tutmaktır. Bunun için önemli olan savunmaya en ileri noktada başlayıp, rakip bastırdıkça geri çekilmektir.

Son iki dakikada, rakip bayrağınızı sıkıştırırken siz rakibin spawn alanına arkadan dolaşıp adam kesmeye çalışıyorsanız hata yapıyorsunuz demektir. Son dakikalarda bayrağın yakınlarında olmanız gerekir.

Haa tabi rakip yeteneksizdir, daha ilk surları bile aşamamıştır o ayrı.


Kuşatmada Saldırı

Kuşatmalarda saldıran tarafın görevi kaleyi süre bitmeden ele geçirmektir. Bu iki şekilde yapılabilir:

a) Rakibin boşluklarından faydalanıp bir kaç kişi ile bayrağın yanına sızıp sürpriz yapmak.
b) Saldırıyı devam ettirerek rakibe karşı sayısal üstünlüğü sağlamak. (kuşatmalarda rakibin spawn süresi daha uzundur.)

İlk strateji şahsi yeteneğin yanında rakibin hatasını da gerektirdiğinden her zaman mümkün değildir.

İkinci strateji en çok kullanılanıdır. Ancak bu stratejinin düzgün çalışması için saldırların ilk yapması gereken işlem, kaleye girer girmez kapıları açmaları olmalıdır. Kapıları açmadan şahsi skor sevdasına düşüp surlarda battal gazi'lik oynarsanız olmaz.


Okçular

Okçular oyunda adamı vezir de eder, rezil de. Takım oyununu iyi bilen okçularınız var ise maçı kazanma şansınız artar. Ancak takım oyununu yapamıyorlarsa onları yok sayabilirsiniz. Sayınızı eksiltmekten başka işe yaramazlar.

Okçuların (eğer süper-über yetenekli değillerse) savaşın ortasına ok atmamaları gerekmektedir. Bırakın adamlarınız işini kendileri görsün. Arkadan gelecek bir ok korkusu işlerini yapmalarına engel olur.


Takım Halinde merdiven başı, koridor çıkışı veya kapı savunma

Merdiven başları, koridor çıkışları veya kapılar düşmanın dar bir alandan sıkışık bir şekilde geldiği yerlerdir. Bu tür alanların savunulması aslında oldukça kolay olmasına rağmen yanlış hareketler sonucunda savunan oyuncular kendi arkadaşlarını düşmandan daha fazla kesmektedir.

Bu alanlarda minimum team kill ve team damage'a yönelik savunma planı aşağıdaki şekilde olmalıdır:

M: Merdiven, kapı, koridor çıkışı vs..
__ : Merdivenin veya kapının yanındaki sur, duvar vs..
B: Baltalı, teberli veya başka çift elli silah taşıyan oyuncu
K: Kalkanlı oyuncu
O: Okçu, arbaletçi veya fırlatma silahına sahip oyuncu

Şimdi oyuncuların şu şekilde yerleşmesi gerekiyor:

__M__
B      B
  OKO

Şimdi burayı açıklayalım:

Düşman M yönünden geliyor. Burada K olarak belirtilen kişi ağır zırhlı ve sağlam kalkanlı biri olmalıdır. Bu kişinin görevi düşmana saldırmak değildir. Bu kişi M den gelen düşmanın dikkatini kendi üzerine çekecek kişidir. Arada bir saldırıyormuş gibi yapmasında fayda vardır. Amaç düşman M den çıkar çıkmaz direk K ya yönelmeli.

K KESİNLİKLE M çıkışına çok yaklaşmamalı!

B'ler M nin hemen iki yanında yer alacak olan esas öldürücü kişilerdir. Bunların elinde mutlaka Çift elli balta, Teber, Çift elli Kılıç veya Balyoz olmalıdır. Tek elli silahlar veya savurması çok zarar vermeyen mızrak gibi silahlar bu konuma uygun değildir.

B'lerin SADECE yukarıdan savurma yapmaları gerekmektedir!

Kısacası, düşman K'yı görür. M den çıkar çıkmaz K nın üzerine saldırır. Ancak M den çıktığı anda kalkanı 3 tarafı birden koruyamayacağı için iki tarafın birinden gelen darbeyi kafasına yer.

O lar, yani okçular, arbaletçiler veya fırlatmalı silahlı oyuncular ise opsiyoneldir. Bu oyuncuların görevi, M den kalkansız çıkacak kadar bahtsız oyuncuları indirmektir. Yani düşman M den kafasını gösterdiği anda eğer kalkansız ise ateş edebilirler. Onun dışında aynı K gibi, KESİNLİKLE M çıkışına çok yaklaşmamalıdırlar.

Bu yerleşim ile sadece 5 kişi ile her türlü merdiven, koridor çıkışı veya kapıyı tutabilirsiniz.

Tabii hiçbir plan mükemmel değildir. Düşmanın bir şekilde bu adamları geçme şansı da var. Bu nedenle arkada bir veya iki kişilik destek ekibi bulunması faydalı olacaktır.

devamı gelecek...
 

Dartremal.

Çok yararlı bir rehber  :grin: . Eline sağlık ve ayrıca bu rehberden sadece yeni başlayanlar değil , herkes birşeyler kapabilir . Mesela kapı kırma taktiğini önceden bilmiyordum .  :wink:
 

nanatalka

Knight at Arms
WBWF&SNW
Best answers
0
saol tüm klana okutucam üye alımlarında bunu okutucam çok yararlı bişey rehberler kısmına taşıttır bence kaybolup gider burda
 

Atvekılıç

Knight
WB
Best answers
0
Süvariler hakkında bilgi eklersen iyi olur bence.Çoğu kişi süvari birliği hakkında birşey bilmiyor.Oyuna başlar başlamaz düşmana saldırıyor.
 

Alhedras

Grandmaster Knight
WBWF&S
Best answers
0
kgunuc said:
saol tüm klana okutucam üye alımlarında bunu okutucam çok yararlı bişey rehberler kısmına taşıttır bence kaybolup gider burda
Rehberlere taşınması için başvuru yaptım, yakında taşınır.

Atvekılıç said:
Süvariler hakkında bilgi eklersen iyi olur bence.Çoğu kişi süvari birliği hakkında birşey bilmiyor.Oyuna başlar başlamaz düşmana saldırıyor.
süvariler de dahil olmak üzere birkaç ilave yakında gelecek.
 

Kont

Knight at Arms
Best answers
0
Eline sağlık Alhedras.Birşey soracağım okçulara ve piyadelere yönelmişsin hiç atlı taktiği yok acaba onlarda yapılcakmı?


Mesela şunun gibi bir taktik=2 atlı iseniz ve karşınızdaki piyade kalkanıda hiç açılmıyorsa,biriniz  adama atınızı vurun.Düşerse
şanslısınız arkanızdaki atlıda gelip yerden vursun kill sizin gibi.
 

Alhedras

Grandmaster Knight
WBWF&S
Best answers
0
konuyu benim açmış olmam herşeyi benim yazmam gerektiği anlamına gelmiyor. Konuya bağlı kalmak şartı ile (team play) istediğiniz bilgileri ilave edebilirsiniz.
 

Kont

Knight at Arms
Best answers
0
Atlı Taktikleri

Baskıcı=bir dostunuz piyade ve bir piyade ve block ustası okçuya karşı savaşıyorsa,ona yardım etmek için
atınızı rakibin üstüne vurup yanlardan vurmaya çalışın.Düşerse piyade yada siz kargıyla alacaksınız.Düşmesse birkaç saniye
donacaktır o anda vurabilirse piyade,adama zarar verirsiniz.Atlı Ordusu
=Grubunuzda 3 ten fazla atlı varsa ve bu atlılarda zırhlı ise bu taktik uygulanabilir.Hepiniz
alt alta sıraya geçsin ancak aranızda 2 at ilerlemesi kadar boşlukta olsun.İlerleyin ve kalkanlarınız kapalı olsun.Ortadaki
atlı(kesinlikle zırhlı olsun)kurban olsun ve kalkan hep kapalı şekilde girsin.Herkes ona dalacaktır.Yandakiller ise yandan dalsın.
Ayrılacaklardır bu yüzden ortadaki kılıç çıkarsın  önündekinin üstüne üstüne gelip kılıçla ezsin. Yandakiler hep dalacağı adamı
değiştirsin ve birkerede ortadaki atlının uğraştığı adama arkadan vurarak öldürsün.1 okçu vardır o da arkadadır,ortadakinin
işi bitmiştir,hemen ortadaki atlı, okçuya koşsun ve alsın sonra az kişi kalmışlardır istediğinizi yapın.Atlı Fake
=Atınızı rakibe sürün.Mızrağı veya uzun birşeyi varsa ona dalıyormuş gibi yapın.Ama tam vurarken
geri çekilin ve vuramamasını sağlayın.Tam bu sırada bir daha vurmaya çalışacaktır ki siz hemen dalarsanız vuramaz.Hemencecik
kargıyı saplayın,kılıcı vurun.(Bunu dala dala öğrendim.(Kont))

Kıstırma/Arkacılık=Bu taktiğe 2 kişi yeter.İlk önce biriniz önden rakibinize dalsın.Asla ama asla ölmesin.
Sonra bir atlı arkadan koşturup adamın arkasından vurup öldürsün.Eğer adam görmüşse 2 nizde kılıç alın. Atlı fake yapıp
dala dala kesin.Yardım edebildiysem ne mutlu bana Alhedras.
 

Dartremal.

Ayrıca eklemeliyim ;

- Atı sürerken peşinize başka atlı takılırsa atı şaha kaldırın .
- Atı ciritçilerden korumak için kargıyı koltuk altı atıcakmış gibi bekleyin . Tam hazırlıkları yaptığında ona çarpın ve kargı sokun ( Kontun atlı fakei gibi =

İkinizinde eline sağlık  :grin:
 

ask?

Sergeant Knight
WF&S
Best answers
0
Dartremal. said:
Ayrıca eklemeliyim ;

- Atı sürerken peşinize başka atlı takılırsa atı şaha kaldırın .
- Atı ciritçilerden korumak için kargıyı koltuk altı atıcakmış gibi bekleyin . Tam hazırlıkları yaptığında ona çarpın ve kargı sokun ( Kontun atlı fakei gibi =

İkinizinde eline sağlık  :grin:
Bu şaha kaldırma işini nasıl yapıyorsunuz herif kargıyı sokmuyor mu bi tarafınıza ? :smile:
 

Dartremal.

Şaha kaldırmadan önce azcık atı kaydırıyosun herif kargı atamıyor  :grin:
 

Thunderbird

Banned
Best answers
0
Güzel olmuş.Bende buna benzer bir rehber hazırlamayı düşünüyorum.Ama napalım artık Mp'de okçu rehberi yaparım :eek:
 

Alhedras

Grandmaster Knight
WBWF&S
Best answers
0
Takım Halinde merdiven başı, koridor çıkışı veya kapı savunma

eklendi (ilk mesaja)