Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Oyunun kodlarında Atölyeler kısmında "To Do Gokcen" diye bir not var. Hara ve Gümüşçü dükkanının tamamlanmasıyla alakalı bir not. Muhtemelen notu görmüşsündür ama sana zahmet bir el atsan da bu iki güzide dükkanımıza da kavuşsak.
Koddan kastın XML sanırım.
To Do kısmı sadece Hara ile alakalı - o kısım commented out edilmiş. Gümüşçü oyunda zaten.
Bir de kodlarda bir "Temple/Tapınak" mevzusu var. O konu hakkındaki gelişmeleri de merak ile bekliyoruz.
Bununla alakalı bir gelişme gelmeyecek eğer eski planlara geri dönmezlerse. Bu gördüğün şey projeler dosyasında - artık kullanılmıyor oyunun kodları içinde bu dosya.
Eskiden akıllarında planladıkları şey dinamik olarak köylerin üretim merkezlerinin değişebilmesi ve ona göre kilit hale gelmesiydi bölgede. Artık bu olay yok. Zaten artık köylerin anlamı da yok oyunda pek - eski planda köyleri Warband'da olduğu gibi yönetme şansına sahiptin şu an ise Kale alana köy bedava şeklinde promosyon olarak geliyorlar.

Eskiden şöyleydi, o dosyada gördüğün projeler de burada görülüyor zaten
Gjv4mt9.jpg

To Do kısmı sadece Hara ile alakalı - o kısım commented out edilmiş. Gümüşçü oyunda zaten.

Bununla alakalı bir gelişme gelmeyecek eğer eski planlara geri dönmezlerse. Bu gördüğün şey projeler dosyasında - artık kullanılmıyor oyunun kodları içinde bu dosya.
Eskiden akıllarında planladıkları şey dinamik olarak köylerin üretim merkezlerinin değişebilmesi ve ona göre kilit hale gelmesiydi bölgede. Artık bu olay yok. Zaten artık köylerin anlamı da yok oyunda pek - eski planda köyleri Warband'da olduğu gibi yönetme şansına sahiptin şu an ise Kale alana köy bedava şeklinde promosyon olarak geliyorlar.

Gjv4mt9.jpg
Anlıyorum. Modlama hakkında pek bilgim olmadığından ötürü yanlış terimler kullanıyor olabilirim. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

Açıkçası Warband'deki gibi köylerin işlevselliği oyunun "yöneticilik" açısından derinlik oluşturması için önemli bir kayıp. TW yapmasa da umarım vakit bulduğunda "mod yapımcıları" bu konuda da bir mod geliştirirler. Geçtiğimiz yıl köylerle alakalı tarla satın alabilme, üretim merkezlerinin yönetimi, köylerin gelişimi ve baskın sonrası toparlanmalarını destekleyen modlar yapılmıştı. Fakat sonrasında malum bu modlar da birer birer kaybolup gittiler.

Halihazırda yaptığınız modlardan çok keyif aldığımdan ötürü bu konuda da böyle bir modun geliştirilmesi noktasında ne yalan söyleyeyim ister istemez sizin bu konuya da el atmanız yönünde bir beklenti de oluşmuyor değil. =) Şüphesiz ki TW tüm eksikliklerinin sizin tarafınızdan kapatılmasını beklemeye hakkımızda yok. =)

Niye bahsi geçen modlar birer birer yok oldu? TW telifi mi yediler? Eğer bundan yok olduysalar; TW yapmadığı bazı güzellikleri başkalarının yapmasını neden engeller ki?

Gjv4mt9.jpg
Yol haritası yayınlayın dedik, yarım yamalak birşey yayınladılar. Ona da hiç biri için söz vermiyoruz dediler. EA oyunda da kendilerine bile güvenmedikleri özelliklerle yol haritası diye yayınlayıp, söz vermemekte bize özel sanırım. Bir tane oyun görmedim söz vermeyecekleri özellikleri roadmap diye yayınlayan oyunu. Oyuncu roadmapi görünce oyuna dair güveni artmalı ve bunlar bunlar işte gelecek demesi lazımken, geledebilir gelmeyedebilir diyolar.

Last edited:
Niye bahsi geçen modlar birer birer yok oldu? TW telifi mi yediler? Eğer bundan yok olduysalar; TW yapmadığı bazı güzellikleri başkalarının yapmasını neden engeller ki?
Telif ile alakalı bir durum olduğunu zannetmiyorum. Zira TW bu noktada istisnai bir durum olmadıkça böyle bir uygulamada bulunmayı tercih etmez diye düşünüyorum. Bir bilgim yok, akıl yürütüyorum.

Öte yandan mod yapımcıları oyunun erken erişimde olmasından dolayı her yeni güncellemede modlarının hata vermesi, oyuncuların sürekli bir üst versiyon için ve modların hataların düzeltilmesi için yaptığı manasız baskı yüzünden modlarını güncel tutmaktan vazgeçtiler anladığım kadarıyla. Ve asıl önemlisi modları oyundan keyif almak için yapan bu insanlar oyunun yetersizliğinden ötürü keyif alamamaya başladırlar sanırım. Açıkçası bir oyundan keyif almak için bu kadar mücadele vermek zorunda kalmamız tam anlamıyla acınılası bir durum gibi geliyor. =)

Maalesef Bannerlord şu an TW ile mod yapımcıları arasında sıkışmış durumda. TW iletişim açısından garantici ve ketum tavrından ötürü, İnancım tam olmasa da ümidim henüz bahsedilmeyen bazı özelliklerin gelebileceği yönünde. Ama bunların çok büyük özellikler olacağını düşünmüyorum.

Bunu daha once buraya attim diye biliyorum ama. Kodun icinde bulunan ama TW vazgectigi oyundan kesilen ozellikleri adam tek baslik altinda redditte yazmis. Okuyunca Bannerlordun suanki haline daha cok uzulursunuz haberiniz olsun.
Tamamını okuyabildim. Aslına bakarsanız zaman içinde bazı maddeler oyuna eklenmiş durumda sanırım. Tam da bu yüzden bazı özelliklerin zamanla oyuna eklenmeye devam edebileceğini düşünüyorum hala.

Halihazırda yaptığınız modlardan çok keyif aldığımdan ötürü bu konuda da böyle bir modun geliştirilmesi noktasında ne yalan söyleyeyim ister istemez sizin bu konuya da el atmanız yönünde bir beklenti de oluşmuyor değil. =) Şüphesiz ki TW tüm eksikliklerinin sizin tarafınızdan kapatılmasını beklemeye hakkımızda yok. =)
Bu konuya el atacağımı sanmıyorum açıkçası.

Hatta daha önce bir konuda belirtmiştim, TW gelecek güncellemelerde "Kuşatmayı fixledik aha bu da 20 tane harita, artık Release ediyoruz" derse modlama işlerini de communityi de bırakırım ben. Çünkü TW ne kadar suçluysa bu konuda, communitynin belli bir kesimi de aynı oranda suçlu. "X yok oyunda X ekleyin" denildiği zaman hep "Modcular ekler" kafası olmaya başladı çoğunda. Bu TWnin tembelleşmesini sağlıyor. Modcuların işi oyunu düzeltmek değildir. Özellikle AAA ürün etiketli bir oyunun kendi game designer'ı bunları sallamazken bu işten para almayan modcunun görevi hiç değildir.

Yol haritası yayınlayın dedik, yarım yamalak birşey yayınladılar. Ona da hiç biri için söz vermiyoruz dediler. EA oyunda da kendilerine bile güvenmedikleri özelliklerle yol haritası diye yayınlayıp, söz vermemekte bize özel sanırım. Bir tane oyun görmedim söz vermeyecekleri özellikleri roadmap diye yayınlayan oyunu. Oyuncu roadmapi görünce oyuna dair güveni artmalı ve bunlar bunlar işte gelecek demesi lazımken, geledebilir gelmeyedebilir diyolar.
Roadmap'in patika olması gibi komik bir olay da var. Yani ekleyeceğiz dedikleri şeylerin hiçbiri 6 aylık bir iş değil. SP Plans konusu öncekinin yüzde doksan ayınısı zaten kopyala yapıştır şeklinde. MPye bakmayı bıraktım bile on kişinin istediği class sisteminde ısrar ederek community'i takmadıkları için. Ki o süreçte MP içinde doğru düzgün denge de ayarlayamadılar. Onu buffla bunu nerfle derken ortaya garip bir MP çıktı. Hatalara değinmiyorum bile

Hatta daha önce bir konuda belirtmiştim, TW gelecek güncellemelerde "Kuşatmayı fixledik aha bu da 20 tane harita, artık Release ediyoruz" derse modlama işlerini de communityi de bırakırım ben. Çünkü TW ne kadar suçluysa bu konuda, communitynin belli bir kesimi de aynı oranda suçlu. "X yok oyunda X ekleyin" denildiği zaman hep "Modcular ekler" kafası olmaya başladı çoğunda. Bu TWnin tembelleşmesini sağlıyor. Modcuların işi oyunu düzeltmek değildir. Özellikle AAA ürün etiketli bir oyunun kendi game designer'ı bunları sallamazken bu işten para almayan modcunun görevi hiç değildir.
Katılıyorum. Yukarıda da belirttiğim gibi kendileri oyundan keyif almak için mod geliştirenlerin, bir oyunun yapımcılarından daha fazla çalışması kabul edilebilir bir durum değil. Oyunlar, oyuncular için keyifli vakit geçirmek için satın alınan ürünlerdir. Sizden böyle bir beklenti bulunduğumu düşünmediniz umarım. Sadece maalesef oyunun durumunun hissettirdiği bir hali paylaştım.

Roadmap'in patika olması gibi komik bir olay da var. Yani ekleyeceğiz dedikleri şeylerin hiçbiri 6 aylık bir iş değil. SP Plans konusu öncekinin yüzde doksan ayınısı zaten kopyala yapıştır şeklinde. MPye bakmayı bıraktım bile on kişinin istediği class sisteminde ısrar ederek community'i takmadıkları için. Ki o süreçte MP içinde doğru düzgün denge de ayarlayamadılar. Onu buffla bunu nerfle derken ortaya garip bir MP çıktı. Hatalara değinmiyorum bile

Hocam çok haklısınız, sizin gibi modculara düşüyor hep bu tip eksikler. TW hiçbir önemli şeyi düzeltmiyor neredeyse, modcular nasılsa düzeltir diye düşünüyorlar sanırım. 10 yıldan fazla süredir olan kuşatma problemini hala çözemediler. Defalarca örnek verdim, conqeurors blade gibi daha yeni oyunlarda yapay zeka kuşatmada çok güzel çalışıyor. Bu kadar oyun, bilgi birikimi, hala askerler merdiven önünde yığılıyor. Kapıyı geçemiyor, kuleye çıkamıyor. Bence TW kuşatma sorununu hiçbir zaman çözemeyecek. Oyunun en temel özelliği olan kuşatmada kanser olup oyundan çıkıyoruz.
Roadmap konusu ne kadar ciddiyetsiz ve disiplinsiz olduklarını gösteriyor. Zaten kendi içlerinde bir roadmap ve hedefler olsa bu oyun 6-7 sene önce çıkmış olurdu. Şuanda belki bannerlord 3 ü konuşuyor olurduk. Şirkette çok temel bir sıkıntı var, ya yönetimsel ya organize olamıyorlar. Ya da gerçekten becerikli özverili kimse yok içeride. Çok ciddi gelir de elde ettiler. Hala oyun çok çok eksik. Çimlerde yürüyorum hala kar sıçrıyor etrafa gibi sayısız sayısız hata var. Işıklandırmalar, grafikler, cidden çok eksik. Hepimiz idare ediyoruz çünkü oyunun konseptini seviyoruz. Alternatifleri de yok. Alternatif olsa kimse mount and blade oynamazdı.
Neyse ben çok doldum galiba, arada giriyorum yazılanları okuyup moralim bozuluyor geri gidiyorum. Betanın betasını getirdiler hala tam sürüm 1.5.10 çıkmadı. Çıksa girip biraz takılıcam modlarla. Betanın betası bile aylar sürüyor, ne diyimki...

ahaha merhaba,

onlar ozelınde degılde uzerınıze dusundugumuz ama bıraz gereksız komplıkasyon yaratan ufak bır feature dı to do. Workshopları daha zengın gameplay sunucak hala getırmeyı dusunuyoruz ama

Workshopları daha zengın gameplay sunucak hala getırmeyı dusunuyoruz ama
Bu güncelleme Mars Kolonisinden önce mi olur yoksa sonrasına mı denk gelir? :smile:

Şaka bir yana demek istediğimi anlamışsındır. Bilmiyorum son birkaç aydır forumu ne kadar takip etmeye fırsatın oldu ama neredeyse her öneri ( basit bile olsa ) "too complex" denilerek reddedildi. Şimdi bu küçük workshop ile alakalı şeyin de gereksiz komplikasyon yaratıldığı için eklenmemiş olduğunu söylemen şaşırtıcı olmamakla beraber follow-up cümlene olan inancımızı biraz ortadan kaldırıyor. Ambush olsun, köylerin kale olması olsun, köylerin management ekranları olsun ( iki üç post önce tartışıldı) hepsi oyunda bahsi geçen ama sonrasında komplike olduğu için kaldırılmış şeyler. Tam liste yukarıda bir yerde var zaten. Oyunun büyük bir kısmı üften püften sebeplerden oyunda değil şu an. Bunlar da "yapacağız" denilen şeylerdi ve ortalarda yoklar.

Açıklama için teşekkür ederim bu arada, olmamış gibi davranabilirdin şirketin yüzde doksanı gibi. Ama açıklama biraz üstün körü. Ben mesela içimden "Yahu bir workshop ne kadar komplike olabilir allasen, maksimum oradaki output otomatik satılmıyordur da kendin alıp satıyorsundur" diyorum. O yüzden o komplike şeyin ne kadar komplike olduğunu bilsek iyi olurdu. Ama söyleyemezsin sanırım "izin verilmediği" için.

Onların demek istediği yeni oyuncular aşırı iq dan mahrum olduğu için(!), onlara zor olur demek istiyorlar ama söyleyemiyorlar açık açık

Bunu daha once buraya attim diye biliyorum ama. Kodun icinde bulunan ama TW vazgectigi oyundan kesilen ozellikleri adam tek baslik altinda redditte yazmis. Okuyunca Bannerlordun suanki haline daha cok uzulursunuz haberiniz olsun.
evet keşke okumasaydım dedim. Cidden oyunu çeşitlendirecek çok tatlı feature'lar varmış ve hepsini okuyamadım bile. Grappling hook bile düşünmüşler. Ama bunca düşünülmüş özellikten sonra oyunun bu kadar kısır kalması çok üzücü ve şüphe uyandırıcı. Ne yazıkki gösterdiğimiz ilgi ve destek suistimal ediliyormuş gibi bir his yaratıyor. Ne istesek ne söylesek ya çok komplike deniliyor ya da öncelikte yok diyorlar. Öyleyse öncelik olarak ne yapıyor bu TW çalışanları? Duyuralı 3 ay oldu ortada hâla ne duel sistemi var ne de bahsi geçen 149 bölgeli harita sistemi.

koyun kaplaması eklediler yetmez mi?
madem koyun kaplaması önemli bu kadar öyleyse getirsinler bi çobanlık feature'u bizde koyun görmüş oluruz. Böylece oyunda rp yapılacak yeni bir şeyler eklenmiş olur. Yoksa TW bize koyun kaplaması getirerek bir şeyler mi ima etmeye çalışıyor?

madem koyun kaplaması önemli bu kadar öyleyse getirsinler bi çobanlık feature'u bizde koyun görmüş oluruz. Böylece oyunda rp yapılacak yeni bir şeyler eklenmiş olur. Yoksa TW bize koyun kaplaması getirerek bir şeyler mi ima etmeye çalışıyor?
şirketin bizi ima ile dalga geçicek kadar bile önemsediğini sanmıyorum dostum :smile:

Back
Top Bottom