Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

1 el kaptan moduna girdim. Daha öncede birkaç el kuşatmaya girmiştim...

-Çimler, çevre daha güzel gözüküyor eskiye göre.
-Hem kuşatma haritasında(adını bilmiyorum) hem de bu aşağıdaki kaptan haritasında, hem kendimizin hem de yapay zekalılarımızın gidebileceği alanlar haritanın sınır bölgelerinde genişlemiş. Bu iyi bir şey, ferahlık sağlamış. Fakat, kaptan modundaki bu haritada mesela, halen merkez bazı binaların etrafına yapay zekalar yeterince yaklaşamıyor.
-Takım üyelerinin sembollerini saydamlaştırma sadece yapaz zekalılar için geçerliymiş, yeni fark ettim. Oyuncuların sembolleri saydamlaştırılamıyor. Bug değil sanırım. Ve ayırıcı olarak güzel bir özellik.
rz8n1.jpg

-Komut çeşitliliği, yapay zekalılara yaptırabilceklerimiz halen az. Ama mesela kare düzeni alıp ağır ağır hareket etmelerini çok beğendim. Böyle kalkanlı ve ağır bir biçimde hareket edebilmeleri iyi bir özellik. Bunungibi şeyler lazım daha fazla..
-Alttaki resimde göründüğü üzere, yapay zekalılar bazı formlarda etrafımı kapatacak kadar çok sayıda değiller. 15 yerine 30-40 askerim olsun isterim. Bu maçı daha da eglenceli hale getirir. 15 yetmiyor kısacası.
zsCg2.jpg

-Üstüne, perkler biraz daha etkin/çeşitli olsa iyi olrduMisal piyadeler için çok dayanıklı(zırhı ve canı fazla) birim, çok hızlı(hareket-saldırı hızı) brim, çok hasar vuran bir birim oluşturabilmem lazım perklerle birlikte. Asker düzeni + saldırı komutu + perk etkisini çok iyi elde etmeliyim ki, uygulayacağım taktik daha başarılı ve zevkli olsun.

Tplam 45 AI ile başlayıp asker bölme özelliği ile 15er li olarak her birine ayrı komut vermem daha iyi olur hatta.
Seçime göre 45 piyade veya okçu yahut 25 atlı verilebilir mi acep..

Acaba yukarıdaki mesajtaki sslerde SS'in en üstünde göstergeler var hani yıldız ve oyuncuların avatarı vs. onlar isteğe bağlı ya da sadece el başında ya da sonunda gösterilebilecek bir şekilde olarak kaybolabilir mi? ayarlara böyle bir özellik eklense çok güzel olur. isteyen daha oyuna adapte daha sinematik bir görüntü elde eder.

CS GO da da vardı sanırım böyle bişi.

Üstüne, perkler biraz daha etkin/çeşitli olsa iyi olrduMisal piyadeler için çok dayanıklı(zırhı ve canı fazla) birim, çok hızlı(hareket-saldırı hızı) brim, çok hasar vuran bir birim oluşturabilmem lazım
Dayanıklı olması için "Improved Armor" perkünü seçebilirsiniz, daha çok vurması için ise "Two-Handed" perkleri veya "Long Sword" gibi perkleri seçebilirsiniz. Daha fazla can olayı ise çoğu factionın shock-trooplarında var. Diğer bütün birimlerin 100 canı varken; onların 110 canı var.
Daha hızlı olması için hafif zırh-az ekipman olmalı. Diğer türlü oyuna gidip 150 canlı birimler getirilse, tazı gibi koşan, çok hızlı vuran birimler getirilse oyun iyice unbalanced olur diye düşünüyorum.
Forum kaç yıldır var? Armağan bey foruma 1970'de üye olmuş gözüküyor :grin:? (Büyük ihtimal gerçekte 2004'tür çünkü profilinde 2004 yazıyor)
Bildiğim kadarıyla 2005 veya 2006'da kuruluyordu forum resmi olarak. Büyük ihtimal kurar kurmaz, domainini alır almaz Armağan Bey hesabını direkt kurmuştur :grin: .

Dayanıklı olması için "Improved Armor" perkünü seçebilirsiniz, daha çok vurması için ise "Two-Handed" perkleri veya "Long Sword" gibi perkleri seçebilirsiniz. Daha fazla can olayı ise çoğu factionın shock-trooplarında var. Diğer bütün birimlerin 100 canı varken; onların 110 canı var.
Daha hızlı olması için hafif zırh-az ekipman olmalı. Diğer türlü oyuna gidip 150 canlı birimler getirilse, tazı gibi koşan, çok hızlı vuran birimler getirilse oyun iyice unbalanced olur diye düşünüyorum.

3e bölünebilen 45 asker var diyelim.
Çok iyi zırhlıysa 3e bölünebilen 30 asker olsun.
Çok hızlı birimse gene 30.
Yani bir aşırı avantaj sahlayan perk seçilirse asker sayısını etkilesin.

Ama 14,10,7 gibi düşük rakamlar olmasın. Ayırt edici bir perk de olsun, ayırt edici perke rağmen azaldığı halde bol olan asker sayısı da. Taktik gereği. Demek istediğim bu tarz bir şey.

Last edited:
3e bölünebilen 45 asker var diyelim.
Çok iyi zırhlıysa 3e bölünebilen 30 asker olsun.
Çok hızlı birimse gene 30.
Yani bir aşırı avantaj sahlayan perk seçilirse asker sayısını etkilesin.

Ama 14,10,7 gibi düşük rakamlar olmasın. Ayırt edici bir perk de olsun, ayırt edici perke rağmen azaldığı halde bol olan asker sayısı da. Taktik gereği. Demek istediğim bu tarz bir şey.
Dediğiniz Captain Battle için iş görebilir, ama Skirmish'de ağır dengesizliğe yol açar. Hele 20 pingli oyuncular piyadede 70 pingli bizleri tabiri caizse kevgire çevirirler :grin:

Dediğiniz Captain Battle için iş görebilir, ama Skirmish'de ağır dengesizliğe yol açar. Hele 20 pingli oyuncular piyadede 70 pingli bizleri tabiri caizse kevgire çevirirler :grin:

Mevcut sınıf sisteminde hangi sınıfı seçersek seçelim 3 perk var ya, aslında bu 3 perk seçim slotu şunlar gibi 3 ayrı slota dönüştürülebilir:
Slot1: sınıfa özel istediğin silahı seç(sadece o sınıfa ait silahlardan birini seç)
Slot2: kıyafet ve ekipman özelleştirmelerini seç
Slot3: özel perkini[askerlere ayrıcalık katan niteliği] seç

Slot 3deki tercihe göre normalde 45 olan asker sayısı, dengeli bir şekilde 30 a kadar düşürülür. Denge işi, ayrıcalık katan özellikler saglandıktan ve ayrıca asgari-eglenceli asker sayısına ulaşıldıktan sonra ayarlanabilir.
Yeni komutlar, dizilimler vs derken güzelleşir mod.

Slot1: sınıfa özel istediğin silahı seç(sadece o sınıfa ait silahlardan birini seç)
Slot2: kıyafet ve ekipman özelleştirmelerini seç
Bu zaten Warband'deki sistem. Umarım ilerde getirirler o sistemi tekrar.
Slot3: özel perkini[askerlere ayrıcalık katan niteliği] seç

Slot 3deki tercihe göre normalde 45 olan asker sayısı, dengeli bir şekilde 30 a kadar düşürülür. Denge işi, ayrıcalık katan özellikler saglandıktan ve ayrıca asgari-eglenceli asker sayısına ulaşıldıktan sonra ayarlanabilir.
Yeni komutlar, dizilimler vs derken güzelleşir mod.
Teoride gerçekten çok güzel fikirler, ama pratikte o kadar iyi olacağını düşünmüyorum bir yerden sorun olmasa diğer yerden patlak verir gibime geliyor :grin: .

Arkadaşlar herkese merhaba, hepinize iyi oyunlar dilerim.

Benim bir sorunum var; steam üzerinden oyunu açarken kendi kendine kapanıyor. Tekrardan, oyun üzerinde "oyna" yazısı çıkıyor steamde. Yani "oyna" ya basıyorum ama 4-5 saniye sonra hiçbir şey olmadan, oyun açılmadan yine oyna yazısı çıkıyor. 2 gündür oyunu açamadım. Önce dosyaları doğruladım, olmayınca oyunu silip yeniden indirip kurdum. Yine aynı sorunu yaşıyorum. Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

İyi akşamlar hepinize.

Bu zaten Warband'deki sistem. Umarım ilerde getirirler o sistemi tekrar.

Mevcut sınıf sisteminin yapısını bozmadan içeriğini iyileştirmeyi düşünüyorum sadece. Mesela;

Okcu sınıflarından birini seçtik diyelim ve slot1de şunlar olur:

2 değiştirilebilir ana silah türünde 6 seçenek (2 yay tipi ve 4 kılıç tipi)
1 eklenebilir yan silah türünde 2 seçenek(2 fırlatılabilir silah tipi, veya farklı silahlar 1+1)

Oyuncu askerlerde nasıl bir silah görmek istiyor?

-Askerlerin ana silahı olan kılıcı mı farklı bir türe mi çevircek? 4 seçenekten birini seçer.
-Askerlerin ana silahı olan yayı mı farklı bir türe mi çevirecek? 2 seçenekten birini seçer
-Standart ana silah olan kılıç ve yaya ellemeden, EKLENEBİLİR bir silah mı ekleyecek hepsine? 2 seçenekten birini seçer.

Bu üç yaklaşımdan birine girer, oradaki seçeneklerden sadece birini seçer.
Slot1 deki silah tercihini tamamlamış olur.

Bunu neden yazıyorum. Çünkü şu an askerlerimde istediğimden fazla silah bulunabiliyor ki bana kullanışsız geliyor. Ayrıca ana silahlarını ilgili seçeneklerden birinde ben değiştirebilmeliyim. Veya ana silahlara dokunmadan ek silah ekleyebilmeliyim. Bu çok daha işlevsel ve kişiselleştirilmiş bir sınıf içi silah tercihi oluyor. Mevcut perklerdeki seçimlerden çok daha kullanışlı.

Aynı zamanda tamamiyle mevcut sistem içinde yapılabilir diye düşünüyorum.

Mevcut sınıf sisteminin yapısını bozmadan içeriğini iyileştirmeyi düşünüyorum sadece. Mesela;

Okcu sınıflarından birini seçtik diyelim ve slot1de şunlar olur:

2 değiştirilebilir ana silah türünde 6 seçenek (2 yay tipi ve 4 kılıç tipi)
1 eklenebilir yan silah türünde 2 seçenek(2 fırlatılabilir silah tipi, veya farklı silahlar 1+1)

Oyuncu askerlerde nasıl bir silah görmek istiyor?

-Askerlerin ana silahı olan kılıcı mı farklı bir türe mi çevircek? 4 seçenekten birini seçer.
-Askerlerin ana silahı olan yayı mı farklı bir türe mi çevirecek? 2 seçenekten birini seçer
-Standart ana silah olan kılıç ve yaya ellemeden, EKLENEBİLİR bir silah mı ekleyecek hepsine? 2 seçenekten birini seçer.

Bu üç yaklaşımdan birine girer, oradaki seçeneklerden sadece birini seçer.
Slot1 deki silah tercihini tamamlamış olur.

Bunu neden yazıyorum. Çünkü şu an askerlerimde istediğimden fazla silah bulunabiliyor ki bana kullanışsız geliyor. Ayrıca ana silahlarını ilgili seçeneklerden birinde ben değiştirebilmeliyim. Veya ana silahlara dokunmadan ek silah ekleyebilmeliyim. Bu çok daha işlevsel ve kişiselleştirilmiş bir sınıf içi silah tercihi oluyor. Mevcut perklerdeki seçimlerden çok daha kullanışlı.

Aynı zamanda tamamiyle mevcut sistem içinde yapılabilir diye düşünüyorum.

Hemen fareyle ufak bir çevrim yaptım, fikirimi anlatacak kadar katmanlarla oynadım.. Tdmdeki sınıf sisteminde, ilk birimin perk içerikleri:
8AR-Y.jpg

Başkalaşmış hali(sol pencere):
yffzj.jpg

Görüyorsunuz. Ama biraz anlatmaya da gerek var:
-3 slot dairesi oluştu.
-En soldaki slot dairesi; bir önceki mesajımdaki esaslara bağlı olarak seçilen silah seçimi için. Bu soldaki slot dairesine tıklandığında alttaki büyük pencere açılır.. Pencerenin üst yarısı "değiştirilebilir ana silahlar" için. Alt yarısı "eklenebilir yan silahlar" için. Üst yarının ilk satırı tek elli ana silah için. Üst yarının ikinci satırı ise kalkan ana silahı için. Her bir ana silah seçiminde(ister birinci satır ana silahı olsun ister ikinci satır ana silahı) > ipucu veren -değiştirilebilir- sembolü ekli. Bu iki satırdaki seçeneklerden biri seçilirse seçinlen seçim, mevcudu ile değişmiş olur. Eğer bunlardan biri seçilmiş ve bırakılmak istenirse sağdaki "standart" kutucuğu tıklanıp, standart ana silaha dönülür.

Üst yarıdaki iki ana silah satırındaki seçeneklerden birini seçmeyen oyuncu, alt yarıdaki "eklenebilir yan silah" seçeneklerinden birini de seçebilir. Gene seçimini "BOŞ" a tıklayarak sıfırlayabilir(herhangi bir ek silah almaz).

Her iki yarıdan, tüm seçeneklerden herhangi birini seçmeyen oyuncu, mevcut standart-ek eşyasız build ile spawn olur. Bu buildin statları farklıdır, her bir seçimin statlara etkisi farklıdır. Dengeleme yapılır..

-Mevcut haliyle bu sınıf sisteminin ilk biriminde bulunan, "güçlendirilmiş zırh" gibi silah harici her türlü avantaj sağlayıcı, 3. oluşturulan slot dairesinde benzer bir mantıkla sunulur..

Bence güzel olur, fazla da etkilenmiyor gibi sınıf sistemi..
Sınıf eşyalarını daha güzel dagıtma, birkaç yer değiştirme, büyük bir pencere oluşturma, ufak (değişim ve ekleme) sembol eklemeleri vs.. Tamamdır.

Bence dengeleme veya bu düzenlemeler değildir zor olan..."Güçlendirilmiş zırh" gibi özellikler ne kadar/nasıl bulunacak 3. slotta, o zorlar bence ama sorun olmamalı. Yapılabilir.

3. slot için şunlara bakalım(rakamlar temsili):

Güçlendirilmiş Zırh I : +30 zırh, %5 hareket hızında yavaşlama & -1 toplam asker sayısı
Güçlendirilmiş Zırh II : +50 zırh %10 yavaşlama & -3 toplam asker sayısı
GZ III : +70 zırh & %20 hareket hızında yavaşlama & -5 toplam asker sayısı

Daha güçlü oklar I : %10 daha fazla ok hasarı & -5 toplam ok sayısı & -1 toplam asker sayısı
DGO II : %20 .... & -8 toplam ok sayısı & -3 toplam asker sayısı
.
.
.
.
.

vs vs. Çok çeşitlendirilip, tatlandırılıp böyle güzel avantaj sağlayıcı 3. slot perkleri ayarlanmalı. (silah değiller).

2. slot zaten ekipman görünüm kişiselleştirmesine ayrılsa.. Oldu gibi.

Önemli dipnot: Bu yazdıklarım kaptan modu için. Siege ve battle için özel sistemler düşünirim/isterim. :cool:

Last edited:
Bu bahsettiğin şey için önce oyunda başkent sistemi olması lazım. Bunun da yapay zekaya işlenmesi lazım çünkü başkentin değeri diğerlerinden daha yüksektir. Bunun Bannerlord içinde olacağını sanmıyorum.
buna yanıt vermeyi unutmuşum biraz geç olacak ama, böyle bir başkent sistemini modlarla görmek mümkün olabilir mi hocam?

Şaka bir yana oyundaki yürüme çeşitliliği cidden hoş. Karaktere göre yürüme animasyonu yapmışlar, keşke bu durum diyaloglar için de geçerli olsaydı da oyun dünyasına girebilseydik. Böyle kuru kalmış..
(E3'te eli sırtında yürüyen, kollarını salmış bir şekilde yürüyen npcler görmüştük. Oyun içinde gördüğümü hatırlamıyorum ama buglarla ortaya çıkabilen, oyun dosyalarında hazır hâlde bulunan çeşitli animasyonlar olabilir.)

Last edited:

Şaka bir yana oyundaki yürüme çeşitliliği cidden hoş. Karaktere göre yürüme animasyonu yapmışlar, keşke bu durum diyaloglar için de geçerli olsaydı da oyun dünyasına girebilseydik. Böyle kuru kalmış..
(Eu3'te eli sırtında yürüyen, kollarını salmış bir şekilde yürüyen npcler görmüştük. Oyun içinde gördüğümü hatırlamıyorum ama buglarla ortaya çıkabilen, oyun dosyalarında hazır hâlde bulunan çeşitli animasyonlar olabilir.)

Baya hoşmuş bu :smile: Diyaloglara el atacaklar mı acaba? 9 ay geçti, diyaloglarda henüz büyük bir gelişim olmadı sanırsam. Gerçi yakında oyunu indirip oynamayı planlıyorum ve düşüncelerimi içeren konu açmak niyetindeyim. Bakalım.

buna yanıt vermeyi unutmuşum biraz geç olacak ama, böyle bir başkent sistemini modlarla görmek mümkün olabilir mi hocam?
Ne kadar detay istediğine göre değişir. Sadece başkent olarak bir yerde yazı olarak yazması kolay. Veya başkent olan şehre artı prosperity falan eklenmesi de mümkün. Ama yapay zekanın o bölgelere öncelikli olarak saldırmayı düşünmesi vs biraz daha kompleks bir hale getirir. Oyun içinde aslında halihazırda başkentler var zaten, bunu map iconlardan bile anlamak mümkün. Oyunun başındaki yönetici klanın kaldığı ve sahip olduğu şehirler aslında birer başkent. Ama işte nasıl bir sistem düşünüldüğüne göre değişir dediğim gibi.

Şaka bir yana oyundaki yürüme çeşitliliği cidden hoş.
Meraklısına, aslında sistem bundan biraz daha basit. Her karaktere bir görev atanıyor ve o göreve göre yaptıkları animasyonlar var. Bunun kötü yanı - AC serisinde olduğu gibi oyuncu tarafından bu görevlere müdahale edilince ( konuşan iki NPCnin dibine dalmak gibi mesela ) bu görevler size tepki vermiyor - yanlış hatırlıyor olabilirim gerçi uzun süredir girmedim oyuna.
Buradaki Parkinson Hastası gibi olan davranış bug ama, normal yürüme animasyonunda da bunu yapan NPCler var köylerde. Sanırım path izlerken hızı ile yürüme hızı ayarlanmadığı için animasyon tam bitmeden sıfırlanmak zorunda kalıyor ve garip görüntüler ortaya çıkarıyor

Ne kadar detay istediğine göre değişir. Sadece başkent olarak bir yerde yazı olarak yazması kolay. Veya başkent olan şehre artı prosperity falan eklenmesi de mümkün. Ama yapay zekanın o bölgelere öncelikli olarak saldırmayı düşünmesi vs biraz daha kompleks bir hale getirir. Oyun içinde aslında halihazırda başkentler var zaten, bunu map iconlardan bile anlamak mümkün. Oyunun başındaki yönetici klanın kaldığı ve sahip olduğu şehirler aslında birer başkent. Ama işte nasıl bir sistem düşünüldüğüne göre değişir dediğim gibi.

Meraklısına, aslında sistem bundan biraz daha basit. Her karaktere bir görev atanıyor ve o göreve göre yaptıkları animasyonlar var. Bunun kötü yanı - AC serisinde olduğu gibi oyuncu tarafından bu görevlere müdahale edilince ( konuşan iki NPCnin dibine dalmak gibi mesela ) bu görevler size tepki vermiyor - yanlış hatırlıyor olabilirim gerçi uzun süredir girmedim oyuna.
Buradaki Parkinson Hastası gibi olan davranış bug ama, normal yürüme animasyonunda da bunu yapan NPCler var köylerde. Sanırım path izlerken hızı ile yürüme hızı ayarlanmadığı için animasyon tam bitmeden sıfırlanmak zorunda kalıyor ve garip görüntüler ortaya çıkarıyor
warband da kale içinde nöbet tutan askerlerin yanına gelince bir anda toparlanıyolardı.çok basit bir olay olsa da o animasyonu seviyordum,lord olduğumuzu hissettiğimiz nadir anlardandı :grin:

Back
Top Bottom