Hearts of Iron IV

Users who are viewing this thread

Böyle bir konu varmı çok bakamadım açıkçası, bildiğiniz gibi oyun yeni çıktı pek bir şey bilmiyorum oyunun bilmediğim bi sitede Türkçe yaması var mıdır? oynanışı nasıldır ? ve özelliklede ekonomisini anlatabilecek birisi var mı ?

Oyunun şu anda türkçe yaması bulunmamaktadır ama ben bir tane türkçe rehber çekmeyi planlıyorum mâlum oyunu oynamak isteyen çok kişi var ama beceremeyen de çok. Oynanışı 3. oyuna göre çok daha kolaylaşmış eski oyunda orduları tek tek yönetmek zorundaydın.

Ekonomi olarak nasıl ekonomiden bahsediyorsun askeri ekonomiden mi hani silah, tank, uçak gibi üretme ekonomisi mi yoksa oil, rubber gibi kaynaklar mı

sorunu tam anlayamadım bir daha açıklayıcı bir şekilde sorabilir misin?

primo victoria said:
Oyunun şu anda türkçe yaması bulunmamaktadır ama ben bir tane türkçe rehber çekmeyi planlıyorum mâlum oyunu oynamak isteyen çok kişi var ama beceremeyen de çok. Oynanışı 3. oyuna göre çok daha kolaylaşmış eski oyunda orduları tek tek yönetmek zorundaydın.

Ekonomi olarak nasıl ekonomiden bahsediyorsun askeri ekonomiden mi hani silah, tank, uçak gibi üretme ekonomisi mi yoksa oil, rubber gibi kaynaklar mı

öncelikle cevapladığın için sağol rehberde çok makbule geçer video yaparsan haberimiz olsun:grin: ben üretim ekonomisini kastetmişim kaynak ticareti filan nasıl oluyor o tarz yani

Labrador said:
primo victoria said:

öncelikle cevapladığın için sağol rehberde çok makbule geçer video yaparsan haberimiz olsun:grin: ben üretim ekonomisini kastetmişim kaynak ticareti filan nasıl oluyor o tarz yani

ilk öncelikle sol üstte bölümler var bildiğin üzere trade bölümü falan filan. O bölümlerde en sağdaki bölüme basacaksın ve o pencerede en altta sende bulunan kaynaklar var işte oil, tungsten gibi. hangisi ekside ise yine aynı kutucuklar da trade kısmını buluyorsun sonra hangisi sende yoksa o çıkan bölümde mesela oil eksek diyelim oil kutucuğuna basıyorsun ve altta ülkeler çıkıyor. Tabi ticaret yapabilmen içinde ülkede o ticaret için kullanabileceğin "Civilian Factory" olması gerek. Bolca civilian factory kurup ticarette rahatlat bence kendini çünkü ne kadar çok civilian factory o kadar çok ticaret. Neyse Oil'e bastın altta ülkeler çıktı en üst sıradaki ülkeler genelde en çok oil bulunduran ülkeler sonra bir ülkeye basıyorsun bir pencere çıkıyor karşına böyle kaydırmalı o kaydırmayı sağa doğru itersen bu ticarette kullanılacak civilian factory sayısını arttırıyorsun ve arttırdığın da daha çok kaynak alabiliyorsun ama sakın hepsini seçme yani bütün fabrikaları kullanma kullanırsan ülkede yaptığın binalar falan durma noktasına gelir çünkü yine diyeceğim ne kadar çok civilian factory o kadar hızlı bina yapımı :grin: yani kısaca çok önemli bu civilian factory'ler. neyse kaydırıp ortasına getirdin seçeneği 5-6 fabrika kullandır yeterli olur sonra sanırım ya send yazıyordu ya da ok yazıyordu hatırlamıyorum işte o pencerede tamama basıp çık sonra space basıp oyunu ilerlet o kaynak kıtlığı giderilmiş olacak.

Kusura bakma valla ne kadar anlatabildiysem yakında video çekip bütün herkesi oyuna bağlatmayı düşünüyorum :grin:

Oyunun türkçe yaması var

http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=50025.0

Çeviri işini zaten oyun çıkmadan önce duyurdu adam ve oyun çıkar çıkmaz çevirmeye başladılar o yüzden normaldir.

59C59954FAA7CEF1299112D188BAFDE2741DDBF9

Oyunu almayı düşünüyorum da aslında iyi yorumlar duydum ama sizlerde öneriyor musunuz oyunu beyler?
Not:Europa universalis ve Crusader kings'i gayet seviyorum total war serilerini ve civilization v'yi de severim strateji seviyor muyum diye merak ediyorsanız.
Edit:Neyse aldım.

Daha düzelecek çok şeyi var AI sıkıntılı ve battleplanlerin sağlam reworke ihtiyacı var ama yine de oynanır güzel oyun ama bir iki patch gelse daha iyi oynanır.

AI'nin tarihe bağlılığını falan ne kadar oynadığına da bağlı yani mesela yukarıya attığım şeyin mümkün olmasınan rahatsız da olabiliyor bazıları.

Başta oyunu anlamakta zorlandım,şu anda da oyunu anlayıp anlamadığımdan emin değilim.Savaş çıkacağı zaman oyunun kendine has özellikleriyle nasıl taktik yapacağımı da bilmiyorum.Hayırlısı.

Ne yaptıysam Türkiye ile kazanamadım şu oyunda demokratik, seküler, modern olalım dedim ekonomi gelişti ülke kalkındı da yeterli manpowere ulaşamadım bir türlü Axis Avrupada da Afrikada da ezip geçip kapıma 200 bölükle dayandı kaybettim. Hayın olalım, işgalci olalım, faşist olalım dedik orta doğuyu demir yumrukla yönetiyorken şrfsz Stalin kendi sınırlarını savunmayı bırakıp Kafkaslardan dümdüz etti. HoI prosu olmasam da öyle noob da değilim yani galiba çok kötü bir konum ve durumda Türkiye

Back
Top Bottom