ŞU ANA KADAR YAPILMIŞ EN KAPSAMLI İNCELEME

Users who are viewing this thread

okntt58

Recruit
Arkadaşlar hiç uzatmadan başlayacağım uzatmaya gerek yok. Şunu da söylemek isterim oyunu çok uzunca bir süre oynadım ve neredeyse bütün yayın mecralarında video paylaşan insanların bütün oyun deneyimlerini izledim ve kendi gözlemlerimi de katarak bir inceleme yazısı yazmak istedim. Gözlemlerimi ve deneyimlerimi Major ve Minor olarak ayırıp öncelik vererek grafik ve yapay zeka bölümleri altında değerlendireceğim yorumlarınızı bekliyorum.


GRAFİKLER
Major Sorunlar:
1- Oyunun genel grafik kalitesi memnun edici ama daha iyisi de olması beklenebilir aradan geçen 8 yılı düşünürsek. Özellikle 2014 te yayınlanan tanıtım videosunda bulunan grafik ile günümüzdeki grafikleri kıyaslarsak büyük bir fark olduğunu söyleyemeyiz. Fakat benim gözlemlerim açısından grafiksel olarak gördüğüm en büyük sorun kayalar, taşlar ve bazı toprak kaplamalarında. Maalesef bunu söylemek zorundayım, bahsettiğim bu büyük kaya ve taş parçalarını kalitesi o kadar kötü ki, diğer yapılan güzel kaliteli grafik geliştirmelerinin önüne geçerek, ya o kadar senenin ardından neden hala grafikler bu seviyede dedirttiriyor insana. Özellikler kalelerin yanında bulunun büyük kaya parçaları, kalelerden fırlatılabilen büyük taşlar, arazide bulunan bazı tepelerin kayalık kısımları ve ıslak kar zeminler o kadar kötü ki yirmi yıl önce çıkmış oyunları ancak bunula kıyaslayabiliriz. Bir kayadan ziyada sanki girintili çıkıntılı bir nesne pastel boya ile alacalı bir biçimde boyanmış kaplama ile kaplanmış gibi bir cisimi andırıyor ve okadar köze batıyor ki inanın bütün iyi grafiklerin önüne geçerek ulan 2020 yılındayız hala böyle grafik mi kaldı ne biçim grafikleri var dedirttiriyor insana. Fakat günümüz oyunlarına baktığımızda bu doğal oluşumların tasarım kalitesi o kadar iyi ki gerçek hayatta geziniyormuş zannettiriyor insana. Tamam bu oyunun öyle bir grafik vadetmediğini ben de biliyorum ama bu kadar kötüyü de haketmiyor. Kusura bakmayın bu konuya uzun uzun değindim ve çok fazla eleştirdim ama görsel açıdan hattan bütün açılardan oyunda gördüğüm en kötü yön buydu, benim için neredeyse Aİ da oluşan sorunların bile önüne geçecek cinsten. Lütfen rica ediyorum sizden şu grafikleri tam sürümde görmeyelim.


2. Oyunda particle effect ler gerçekten çok hatalı. Karda gidiyorsunuz atın ayaklarında çimen taneleri saçılıyor, çölde gidiyorsunuz siyah kara dumanlar yükseliyor veya karda gidiyorsunuz sanki çölde gidermişcesine sarı dumanlar etrafı kaplıyor. Bunun yanında özellikle atla giderken atın ayağın öne doğru fırlayan toprak veya kar parçaları efekti çok sorunlu. Etrafa yayılan parçacıklardan ziyada hepsi bir düzlem üzerinde ilerliyor ve çok fazla göze batıyor. Bunun yanında bu ileri giden parçalar okadar ileri gidiyor ki atın 5 10 metre ilerisine kadar ilerliyor. Özelliklede bir düzlem üzerinde bukadar uzağa gittiği için göz zevkini ve gerçekçiliğini çok fazla bozuyor acilen düzeltilmesi gereken bir hata.

3. Buna ilk bölümde biraz değinmiştim ama özellikle karlı ortamlarda bulunan tepelerin kalitesi ve karın yarattığı derinlik hissi gerçekten vasat seviyesinin bile altında. Karlı havada bir tepeye çıktığınızda üstü siyah alt kısımları beyaza boyanmış bir yükseklikten başka hiçbir detay yok. Ne bir kaya parçası ne çakıl taşları ne toprak yapısı ne de bitki örtüsü hiç bir şey yok. Sadece tepesi siyah bir yüksekliğe çıkıyorsunuz okadar hiçbir detay bulunmuyor. Bunun yanında karlı havalarda zeminin hiç bir derinliği yok. Acaba zeminde ne kadar kar var, hangi zemin daha karlı, nereye daha çok kar birikmiş bunların hiçbirini anlayamıyorsunuz. Sanki bütün zemin beyaz naylon branda ile kaplanmış ve üzerinde beyaz tozlar uçuşuyor. Bu konu da kesinlikle düzeltilmesi gereken konulardan bir tanesi. Karlı bir zeminde ilerlediğimizi gerçekten hissetmeliyiz.

4.Oyundaki mevsimler aşırı keskin ve eksik. Özellikle kış aylarında haritanın neredeyse yarısından fazlası kar ile kaplanıyor diğer yarısı da zaten çöl ile kaplı. Sonbahar ve kış ayları da yılın yarısını kapladığı için neredeyse hep karlı zeminlerde savaş yapıyoruz. Karlı mevsimin hem süresi hem de kapladığı alan azaltılmalı. Bir bölge bütün mevsim boyunca da arla kapı olamamalı günlük değişimleri de hissetmeliyiz.

5. Mevsimlerden değinmişken oyundaki en büyük eksiklerden biri de yağmurlu ve fırtınalı havaların bulunmaması. Multiplayer modundaki bazı haritalarda bu tip havaları görebiliyoruz fakat singleplayer modunda henüz göremedik maalesef. Umuyorum ki oyunun tam sürüm modunda göreceğiz.

6. Buna pek çok insan değindi ama gece savaşları gerçekten çok karanlık. Bunu düzeltmeye uygun yapılan modlar da gece efektine uygun ay ışığı vermek yerine ortamı aydınlatma gibi gündüz modu gibi çalışmakta.

MİNOR SORUNLAR

1.
Karakterlerin arkasında bulunan eşyalar birbiri içerisine geçişi görülmekte. Bu sorunların düzeltileceğini düşünüyorum ama en azından değinmek istedim. Özellikle pelerini olan veya hacimli kıyafetleri olan karakterlerin eşyaları hep birbiri içine geçmekte.

2. Bazı karakterlerin omuzlarında bulunan kürklerin doku kalitesi, oyunun genel grafik kalitesinin çok altında. Ayrıca bazı karakterlerin veya çapulcuların üzerinde bulunan kıyafetlerin doku kalitesi hiç kumaş izlenimi vermemekte. Üzerinde çalışılması gereken konulardan birisi.

3. Bunu bir sorun değil ama bir beklenti olarak yazıyorum. Bannerlord da şehirlerin harita da şablan olarak simgelenmesinden ziyada birebir taslak olarak zemine yerleştirilmelerini beklerdim aynı zamanda tabi köylerin ve diğer kalelerin de.

4. Savaş sonrası Lootlama ve esir alma menülerinde karakterin gölgesi zemine yansımamakta sanki boşlukta gibi duruyor. Küçük bir hata ama düzeltilmesinde fayda var.
5. Karakterlerin bir akarsuya girdiği zaman suyun sıçrama ve köpürme animosyonları çok yetersiz, üzerinde çalışılması gerekli. Ayrıca harita ortamında bazı şelalelerin yada suyun kayalara çarpma efekti de oldukça garip görünüyor.
6.Eski yayınladığınız videolardaki savaş sahnelerinde savaşlarda etrafa saçılan kan oldukça yerinde ve kaliteli bir grafiğe sahipti. Şuan ki savaş sahnelerinde kan efekti miktarının oldukça yetersiz olduğunu düşünüyorum, savaş demek kan demek.
7. Kuşatma kulelerinin, koçbaşının, atların ve askerlerin ilerlerken yerde bıraktıkları izleri ve bu derinliği görmek gerekir. Özellikle kuşatma ekipmanları sanki mermer zemin üzerinde gidiyormuş izlenimi veriyor.YAPAK ZEKA, SES VE OYUN
1. Geçen bunca yılın ardından en büyük değişikliği yapay zeka ve oyun mekaniği açısından bekliyordum açıkçası ama beni gerçekten çok şaşırttı. Vuruş mekanikleri değiştirmemiş olabilirsiniz ki ben de değiştirilmemesi taraftarıyım ama bazı küçük değişikler de olabilirdi diye düşünüyorum.

2. Düşmanın yapay zekası açısından hem ben hem arkadaşlarım hem de şu ana kadar oyun deneyimlerini paylaşan bütün insanlarda büyük bir hayalkırıklığı olduğunu düşünüyorum. En azından oyunun çıkışından bu zamana kadar birçok patch ler yayınlayıp bunuların hiçbirinde major bir değişiklik görememek insanları iyice karamsarlığa ittiği kanısındayım. Warband da olduğu gibi bir yapay zeka deneyiminin daha da ötesine şuanda geçilemediğini görüyoruz maalesef. Hala düşmanların arkasına geçip düşmanı ekin biçer gibi doğramak birkaç tanesi dışında hiçbirinin tepki bile vermemesi büyük hayal kırıklığı. Hatta mesela bir kale kuşatmasındasınız diyelim kapıyı kırmadan kuşatma kulelerinden tırmandınız ve giriş kapısı açılmadığı halde kapının arkasından bekleyen düşmanın arkasına geçip hepsini katledebiliyorsunuz ve bir ikisi haricinde tepki veren olmuyor. Onlarda siz bir iki adım geri atınca tekrar eski yerlerine geri dönüyorlar.

3. Kale kuşatması sırasında yapay zekanın yaptığı hatalar gerçekten hiç bitmeyecek gibi. Beni üzen hataların olması değil buna yönelik bir gelişmenin görülememesi. Hangi birinden devam edelim bilmiyorum. Kapıyı kırıyorsunuz hoop bi bakıyorsunuz kapıda kimse yok herkes merdivenlere akın ediyor. Arkadaşım kapı açık madem girmeyecektik kapıyı neden kırdık. Kuşatma kulesinin 1 merdiveni yüzde 80 ihtimalle boş kalıyor. Yapay zeka üç kulvardan aynı anda çıkmayı bir türlü beceremiyor. Gene bir diğeri kulenin tepesine tam tırmanmadan beklerseniz aşağı inmeye çaşına düşmanarı hiç hasar aladan götünden keserek öldürebiliyorsunuz. Bu sayade demage almadan bütün kaleyi alabilirsiniz.

4. Warband da bulunun bu sürü psikolojisi etkisi Bannerlord ta da karşımızda. Bir düşmanın ardından 50 kişi gitmenin ne anlamı var arkadaşım. Az ileride 50 okçu kafana kafana sıkıyor onların üzerine doğru yürüsene. Sen o bir adamı alana kadar adamlar oklarla ordunun yarısını ok yağmuruna tutuyor. Gene aynı şekilde kale kuşatmasında son bir kaç kişi kaldıysa 200 kişi birden adamın arkasından kovalamacalar, bir yerde sıkışıp kalmalar çıkamayışlar, düşmana doğdu giderken hala askerlerin merdiveni yan yan çıkmaları ter inmeleri, duvara doğru yürümeye çalışmalar bunların hiç birinde bir ilerleme yok. İnsan 10 yıldır bunları düzeltmediniz de ne yaptınız arkadaş dedirttiriyor insana.

5. Yapay zekanın kale kuşatmadaki hatalarına değinmişken açık alan savaşlarına da değinmek istiyorum birazda. Bunca geçen zamanın ardından haritanın bir ucuna birinin diğer ucuna birinin geçip hazır kıta başlayıp birbirlerine koşmalarından ziyade daha farklı senaryolar ile savaşa başlama tarzları beklerdim açıkçası. Örnek olarak düşmana pusu kurulabilirdi. Büyük haritada eğen kovalayan biz kaçan düşman ise savaş senaryosuna bu şekilde başlanabilrdi. Veya düşmanı öldürmekten ziyade malarını çalma, yakma veya önemli bir esirini kaçırma senaryolarının olması valla dadından yenmezdi. Hazır kıta savaşa girmek yerine bir hazırlık süreci yada taşıdığımız malzemelerin bulunduğu görevlileri yahut kervanı görmek güzel olurdu. Bazen oluyor ama oldukça yetersiz.

6. Düşmanın savaş meydanından kaçışı ve tutsaklık konuları da üzerinde hiç durulmamış konulardan biri. Savaştan kaçan düşman ipi koparılmış köpek gibi düm düz koşuyor ve ekin biçer gibi önünüze geleni doğruyorsunuz. Dümdüz koşmalarından ziyade üçbeş adamı ölüp hemen kaçmaya çalışmaları da cabası. Bukadar çabuk pes etmemeliler daha düşmanı göremeden kaçmaya başlayacaklar neredeysen. Bakıyosun 50 tane adam yan yana kaçıyorlar yakınlarında da siz haricinde kimse olmuyor. Bu halde bile bir tanesi bile dönüp size vurmaya çalışmadan dümdüz kaçıyorlar halbiki hepsi dönüm bir tane vursa ölmemeniz mümkün değil. Kaçış senaryoları da dümdüz koşmek yerine örnek olarsak kaçamayacağını anlayanlar ellerini kaldırıp diz çöküp teslim olabilir kaçmaya çalışanda ellerindekilerini bırakıp deli dana gibi koşabilir sizi görünce yön dediştirebilir falan da filan ama gene bir değişiklik yok.

7.Bunun yanında farklı birlikleri yönetmek için atadığınız komutanlar veya yan yana farklı birikleri komuta ettiğiniz komutanların sanki hiçbir işlevi yok sıradan asker gibiler. Komutan dediklerin önde durur savaş başlangıcında veya ortasında yanınıza gelir durum hakkında bilgi verir çok çeşitli yenilikler getirilebilir bu konuyla ilgili ama bir değişiklik gözlemleyemedik.

8. Biraz da seslere değinmek istiyorum. Müziklerin tam sürümde daha da çok çeşitlendirileceğini düşünüyorum ama benim değinmek istediğim konu bu değil. Siz başka bir komutanın emrinde savaşa katıldığınız zaman adı savaş borozanımıdır adı her neyse onunla gelen komutlar olduğu halde sizin yönettiğiniz savaşlarda bu sesi duyamıyoruz. Ayrıca bu borozanın sesi de çok alçak geliyor arttırılmalı kesinlikle. Bir diğeri ise kuşatmalarda mancınıkların kendi sesi ve onlarla atılan kayaların giderken ki ve çarptığı andaki sesi çok etkileyici olmalıydı. Çıkan sesler o kadar kısık ve etkisiz ki savaş atmosferine sokmaktan oldukça uzak. Bir kaya parçası uzak bir yerden fırlatıldığında unun geliş yada gidiş sesini çarpmasında oluşan sesi çok çok şiddetli hissetmeliyiz diye düşünüyorum. Savaş esnasında arkadan çalan müzük o kadar baskın ki bunların hiçbirinin sesini maalesef duyamıyoruz ama kesinlikle şiddetli bir şekilde duymalıyız.Bir değer konuda bu sadece benim kendi fikrim ok atış sesi ve birini vurduğunuzda çıkan fışk diye ses değiştirilmeli bence.

9.Ve son olarak en önemli konulardan biri de bence şu. Bir kaleyi yada bir şehri kuşattığınız zaman bütün savaş kale kapısı ve yanındaki iki burç etrafında şekilleniyor ve bitiyor. Savaş esnasında başka hiçbir yeri göremiyoruz. Halbuki ne kadar özenle çalışılmış şehirler ve kaleler var. Hepside tek tek gezilip görülmesi gerek. Şuanlık görevlerin oldukça yetersiz olmasından dolayı ve kimsenin görev yapmak istememesi nedeniyle kimse şehirleri gezmiyor. Şehri ve kaleleri tasarlayıp harcanan o kadar emek sanki boşa gidiyor gibi. Şehirleri ve kaleleri fethederken bütün şehri görebileceğimiz senaryolar olmalı yahut her yerde asker bulunmalı ki onları etkisiz hale getirerek hem şehri veya kaleyi görmeliyiz. Öbür türlü kapıyı ve yanında iki burcu ele geçirme hissinden daha ileri giderimiyoruz. Örnek olarak bazı yerlerde saklanmış kapalı kilitli odalarda sığınaklar dulunan insanları veya askerleri kurtarabiliriz yada öldürebiliriz. Komutanlarını sarayında odasında yakalayıp infaz edebiliriz falan filan bunları bu yenilikleri görmek istiyoruz yani falan filan.

10. Performans konusuna hiç değinmek istemiyordum ama bir kaç cümle söylemek istiyorum. Şu anki konumda büyük optimizasyon yapılması gerektiği aşikar. Satış rakamlarına baktığımızda önemli gelir elde ettilerini ve bunu kullanarak nitelikli insan kaynaklarına ulaşarak bu sorunu aşacaklarını düşünüyorum tek dileğim performansı arttırırken grafik kalitesinden ödün vermemeleri.


Benim değerlendirmelerim genel hatlarıyla bu şekildeydi. Lütfen katıldığınız yada katılmadığınız yada eklemek istediğiniz yerleri yorumlarda belirtmeyi unutmayın.
 

sefamali

Regular
6. Buna pek çok insan değindi ama gece savaşları gerçekten çok karanlık. Bunu düzeltmeye uygun yapılan modlar da gece efektine uygun ay ışığı vermek yerine ortamı aydınlatma gibi gündüz modu gibi çalışmakta.
bence yanılıyorsunuz gece savaşları çok iyi ve gerçekçi.savaşlarda göz gözü görmüyor reel savaşlarda da böyle olmuştur.ben bu olayı çok sevdim.kar konusunda çok haklısınız yerde ki kar berbat görünüyor.kara derinlik felan gelmeli ıslak kar sanki call of duty 2 de ki gibi duruyor yada cs iceworld gibi.
 
Dediklerinin hepsine katılıyorum az önce Jahrein in videosunu da izledim, oyundan soğudum resmen. Çok üzülüyorum bu duruma. Umarım kısa zamanda bu sorunları atlatırız
 

okntt58

Recruit
bence yanılıyorsunuz gece savaşları çok iyi ve gerçekçi.savaşlarda göz gözü görmüyor reel savaşlarda da böyle olmuştur.ben bu olayı çok sevdim.kar konusunda çok haklısınız yerde ki kar berbat görünüyor.kara derinlik felan gelmeli ıslak kar sanki call of duty 2 de ki gibi duruyor yada cs iceworld gibi.
Karanlık olmalı fakat bu kadar da abartılmamalı diye düşünüyorum. Özellikle oyunu gündüz oynuyorsan ekranına da biraz ışık yansıyorsa hiçbirşey görünmüyor. Red dead redemtion un gece efekti mükemmel derecede. Oradan örnek alınabilirdi. Ayrıca gece savaşlarında savaş başlangıcında yahut sonrasında askerlerin elinde meşaleler bulunabilir her iki tarafın da. Çok tatlı bir atmosfer olurdu ki. Bannerlor dun meşale animasyonları gerçekten çok güzel. Sonuçta düşmana pusu kurmuyoruz meşale mantıklı bir seçenek.
 

MasterRai

Sergeant at Arms
WBWF&S
Yapay Zeka konusuna aynen katılıyorum.
Oyundan Grafikler konusunda bir beklentim olmadığın için oraya pek hak veremedim.
 

Makaveli23

Sergeant Knight at Arms
Işıklandırma konusunu özellikle multiplayerde düzenlemeleri lazım. Çünkü kale olan çöl haritasında aşağı katta bulunan B bayrağına dışarıdan içeriye girdiğinde hiçbir şey gözükmüyor. Gözümü bir açıyorum 4 kişi suratıma bakıyor. Ya da içeriden dışarıya çıkınca gözüm parlıyor kör oluyorum bir bakıyorum atlı tokat atıyor. Düşük ayarlara çekince farkettim, yüksek ayarlardan daha avantajlılar. Görüntü ayarlarından buna sebep olan şeyi bulup kapatmak en karlısı.
 

cellami

Knight
M&BWBWF&SNWVC
Arkadaşlar hiç uzatmadan başlayacağım uzatmaya gerek yok. Şunu da söylemek isterim oyunu çok uzunca bir süre oynadım ve neredeyse bütün yayın mecralarında video paylaşan insanların bütün oyun deneyimlerini izledim ve kendi gözlemlerimi de katarak bir inceleme yazısı yazmak istedim. Gözlemlerimi ve deneyimlerimi Major ve Minor olarak ayırıp öncelik vererek grafik ve yapay zeka bölümleri altında değerlendireceğim yorumlarınızı bekliyorum.


GRAFİKLER
Major Sorunlar:
1- Oyunun genel grafik kalitesi memnun edici ama daha iyisi de olması beklenebilir aradan geçen 8 yılı düşünürsek. Özellikle 2014 te yayınlanan tanıtım videosunda bulunan grafik ile günümüzdeki grafikleri kıyaslarsak büyük bir fark olduğunu söyleyemeyiz. Fakat benim gözlemlerim açısından grafiksel olarak gördüğüm en büyük sorun kayalar, taşlar ve bazı toprak kaplamalarında. Maalesef bunu söylemek zorundayım, bahsettiğim bu büyük kaya ve taş parçalarını kalitesi o kadar kötü ki, diğer yapılan güzel kaliteli grafik geliştirmelerinin önüne geçerek, ya o kadar senenin ardından neden hala grafikler bu seviyede dedirttiriyor insana. Özellikler kalelerin yanında bulunun büyük kaya parçaları, kalelerden fırlatılabilen büyük taşlar, arazide bulunan bazı tepelerin kayalık kısımları ve ıslak kar zeminler o kadar kötü ki yirmi yıl önce çıkmış oyunları ancak bunula kıyaslayabiliriz. Bir kayadan ziyada sanki girintili çıkıntılı bir nesne pastel boya ile alacalı bir biçimde boyanmış kaplama ile kaplanmış gibi bir cisimi andırıyor ve okadar köze batıyor ki inanın bütün iyi grafiklerin önüne geçerek ulan 2020 yılındayız hala böyle grafik mi kaldı ne biçim grafikleri var dedirttiriyor insana. Fakat günümüz oyunlarına baktığımızda bu doğal oluşumların tasarım kalitesi o kadar iyi ki gerçek hayatta geziniyormuş zannettiriyor insana. Tamam bu oyunun öyle bir grafik vadetmediğini ben de biliyorum ama bu kadar kötüyü de haketmiyor. Kusura bakmayın bu konuya uzun uzun değindim ve çok fazla eleştirdim ama görsel açıdan hattan bütün açılardan oyunda gördüğüm en kötü yön buydu, benim için neredeyse Aİ da oluşan sorunların bile önüne geçecek cinsten. Lütfen rica ediyorum sizden şu grafikleri tam sürümde görmeyelim.


2. Oyunda particle effect ler gerçekten çok hatalı. Karda gidiyorsunuz atın ayaklarında çimen taneleri saçılıyor, çölde gidiyorsunuz siyah kara dumanlar yükseliyor veya karda gidiyorsunuz sanki çölde gidermişcesine sarı dumanlar etrafı kaplıyor. Bunun yanında özellikle atla giderken atın ayağın öne doğru fırlayan toprak veya kar parçaları efekti çok sorunlu. Etrafa yayılan parçacıklardan ziyada hepsi bir düzlem üzerinde ilerliyor ve çok fazla göze batıyor. Bunun yanında bu ileri giden parçalar okadar ileri gidiyor ki atın 5 10 metre ilerisine kadar ilerliyor. Özelliklede bir düzlem üzerinde bukadar uzağa gittiği için göz zevkini ve gerçekçiliğini çok fazla bozuyor acilen düzeltilmesi gereken bir hata.

3. Buna ilk bölümde biraz değinmiştim ama özellikle karlı ortamlarda bulunan tepelerin kalitesi ve karın yarattığı derinlik hissi gerçekten vasat seviyesinin bile altında. Karlı havada bir tepeye çıktığınızda üstü siyah alt kısımları beyaza boyanmış bir yükseklikten başka hiçbir detay yok. Ne bir kaya parçası ne çakıl taşları ne toprak yapısı ne de bitki örtüsü hiç bir şey yok. Sadece tepesi siyah bir yüksekliğe çıkıyorsunuz okadar hiçbir detay bulunmuyor. Bunun yanında karlı havalarda zeminin hiç bir derinliği yok. Acaba zeminde ne kadar kar var, hangi zemin daha karlı, nereye daha çok kar birikmiş bunların hiçbirini anlayamıyorsunuz. Sanki bütün zemin beyaz naylon branda ile kaplanmış ve üzerinde beyaz tozlar uçuşuyor. Bu konu da kesinlikle düzeltilmesi gereken konulardan bir tanesi. Karlı bir zeminde ilerlediğimizi gerçekten hissetmeliyiz.

4.Oyundaki mevsimler aşırı keskin ve eksik. Özellikle kış aylarında haritanın neredeyse yarısından fazlası kar ile kaplanıyor diğer yarısı da zaten çöl ile kaplı. Sonbahar ve kış ayları da yılın yarısını kapladığı için neredeyse hep karlı zeminlerde savaş yapıyoruz. Karlı mevsimin hem süresi hem de kapladığı alan azaltılmalı. Bir bölge bütün mevsim boyunca da arla kapı olamamalı günlük değişimleri de hissetmeliyiz.

5. Mevsimlerden değinmişken oyundaki en büyük eksiklerden biri de yağmurlu ve fırtınalı havaların bulunmaması. Multiplayer modundaki bazı haritalarda bu tip havaları görebiliyoruz fakat singleplayer modunda henüz göremedik maalesef. Umuyorum ki oyunun tam sürüm modunda göreceğiz.

6. Buna pek çok insan değindi ama gece savaşları gerçekten çok karanlık. Bunu düzeltmeye uygun yapılan modlar da gece efektine uygun ay ışığı vermek yerine ortamı aydınlatma gibi gündüz modu gibi çalışmakta.

MİNOR SORUNLAR

1.
Karakterlerin arkasında bulunan eşyalar birbiri içerisine geçişi görülmekte. Bu sorunların düzeltileceğini düşünüyorum ama en azından değinmek istedim. Özellikle pelerini olan veya hacimli kıyafetleri olan karakterlerin eşyaları hep birbiri içine geçmekte.

2. Bazı karakterlerin omuzlarında bulunan kürklerin doku kalitesi, oyunun genel grafik kalitesinin çok altında. Ayrıca bazı karakterlerin veya çapulcuların üzerinde bulunan kıyafetlerin doku kalitesi hiç kumaş izlenimi vermemekte. Üzerinde çalışılması gereken konulardan birisi.

3. Bunu bir sorun değil ama bir beklenti olarak yazıyorum. Bannerlord da şehirlerin harita da şablan olarak simgelenmesinden ziyada birebir taslak olarak zemine yerleştirilmelerini beklerdim aynı zamanda tabi köylerin ve diğer kalelerin de.

4. Savaş sonrası Lootlama ve esir alma menülerinde karakterin gölgesi zemine yansımamakta sanki boşlukta gibi duruyor. Küçük bir hata ama düzeltilmesinde fayda var.
5. Karakterlerin bir akarsuya girdiği zaman suyun sıçrama ve köpürme animosyonları çok yetersiz, üzerinde çalışılması gerekli. Ayrıca harita ortamında bazı şelalelerin yada suyun kayalara çarpma efekti de oldukça garip görünüyor.
6.Eski yayınladığınız videolardaki savaş sahnelerinde savaşlarda etrafa saçılan kan oldukça yerinde ve kaliteli bir grafiğe sahipti. Şuan ki savaş sahnelerinde kan efekti miktarının oldukça yetersiz olduğunu düşünüyorum, savaş demek kan demek.
7. Kuşatma kulelerinin, koçbaşının, atların ve askerlerin ilerlerken yerde bıraktıkları izleri ve bu derinliği görmek gerekir. Özellikle kuşatma ekipmanları sanki mermer zemin üzerinde gidiyormuş izlenimi veriyor.YAPAK ZEKA, SES VE OYUN
1. Geçen bunca yılın ardından en büyük değişikliği yapay zeka ve oyun mekaniği açısından bekliyordum açıkçası ama beni gerçekten çok şaşırttı. Vuruş mekanikleri değiştirmemiş olabilirsiniz ki ben de değiştirilmemesi taraftarıyım ama bazı küçük değişikler de olabilirdi diye düşünüyorum.

2. Düşmanın yapay zekası açısından hem ben hem arkadaşlarım hem de şu ana kadar oyun deneyimlerini paylaşan bütün insanlarda büyük bir hayalkırıklığı olduğunu düşünüyorum. En azından oyunun çıkışından bu zamana kadar birçok patch ler yayınlayıp bunuların hiçbirinde major bir değişiklik görememek insanları iyice karamsarlığa ittiği kanısındayım. Warband da olduğu gibi bir yapay zeka deneyiminin daha da ötesine şuanda geçilemediğini görüyoruz maalesef. Hala düşmanların arkasına geçip düşmanı ekin biçer gibi doğramak birkaç tanesi dışında hiçbirinin tepki bile vermemesi büyük hayal kırıklığı. Hatta mesela bir kale kuşatmasındasınız diyelim kapıyı kırmadan kuşatma kulelerinden tırmandınız ve giriş kapısı açılmadığı halde kapının arkasından bekleyen düşmanın arkasına geçip hepsini katledebiliyorsunuz ve bir ikisi haricinde tepki veren olmuyor. Onlarda siz bir iki adım geri atınca tekrar eski yerlerine geri dönüyorlar.

3. Kale kuşatması sırasında yapay zekanın yaptığı hatalar gerçekten hiç bitmeyecek gibi. Beni üzen hataların olması değil buna yönelik bir gelişmenin görülememesi. Hangi birinden devam edelim bilmiyorum. Kapıyı kırıyorsunuz hoop bi bakıyorsunuz kapıda kimse yok herkes merdivenlere akın ediyor. Arkadaşım kapı açık madem girmeyecektik kapıyı neden kırdık. Kuşatma kulesinin 1 merdiveni yüzde 80 ihtimalle boş kalıyor. Yapay zeka üç kulvardan aynı anda çıkmayı bir türlü beceremiyor. Gene bir diğeri kulenin tepesine tam tırmanmadan beklerseniz aşağı inmeye çaşına düşmanarı hiç hasar aladan götünden keserek öldürebiliyorsunuz. Bu sayade demage almadan bütün kaleyi alabilirsiniz.

4. Warband da bulunun bu sürü psikolojisi etkisi Bannerlord ta da karşımızda. Bir düşmanın ardından 50 kişi gitmenin ne anlamı var arkadaşım. Az ileride 50 okçu kafana kafana sıkıyor onların üzerine doğru yürüsene. Sen o bir adamı alana kadar adamlar oklarla ordunun yarısını ok yağmuruna tutuyor. Gene aynı şekilde kale kuşatmasında son bir kaç kişi kaldıysa 200 kişi birden adamın arkasından kovalamacalar, bir yerde sıkışıp kalmalar çıkamayışlar, düşmana doğdu giderken hala askerlerin merdiveni yan yan çıkmaları ter inmeleri, duvara doğru yürümeye çalışmalar bunların hiç birinde bir ilerleme yok. İnsan 10 yıldır bunları düzeltmediniz de ne yaptınız arkadaş dedirttiriyor insana.

5. Yapay zekanın kale kuşatmadaki hatalarına değinmişken açık alan savaşlarına da değinmek istiyorum birazda. Bunca geçen zamanın ardından haritanın bir ucuna birinin diğer ucuna birinin geçip hazır kıta başlayıp birbirlerine koşmalarından ziyade daha farklı senaryolar ile savaşa başlama tarzları beklerdim açıkçası. Örnek olarak düşmana pusu kurulabilirdi. Büyük haritada eğen kovalayan biz kaçan düşman ise savaş senaryosuna bu şekilde başlanabilrdi. Veya düşmanı öldürmekten ziyade malarını çalma, yakma veya önemli bir esirini kaçırma senaryolarının olması valla dadından yenmezdi. Hazır kıta savaşa girmek yerine bir hazırlık süreci yada taşıdığımız malzemelerin bulunduğu görevlileri yahut kervanı görmek güzel olurdu. Bazen oluyor ama oldukça yetersiz.

6. Düşmanın savaş meydanından kaçışı ve tutsaklık konuları da üzerinde hiç durulmamış konulardan biri. Savaştan kaçan düşman ipi koparılmış köpek gibi düm düz koşuyor ve ekin biçer gibi önünüze geleni doğruyorsunuz. Dümdüz koşmalarından ziyade üçbeş adamı ölüp hemen kaçmaya çalışmaları da cabası. Bukadar çabuk pes etmemeliler daha düşmanı göremeden kaçmaya başlayacaklar neredeysen. Bakıyosun 50 tane adam yan yana kaçıyorlar yakınlarında da siz haricinde kimse olmuyor. Bu halde bile bir tanesi bile dönüp size vurmaya çalışmadan dümdüz kaçıyorlar halbiki hepsi dönüm bir tane vursa ölmemeniz mümkün değil. Kaçış senaryoları da dümdüz koşmek yerine örnek olarsak kaçamayacağını anlayanlar ellerini kaldırıp diz çöküp teslim olabilir kaçmaya çalışanda ellerindekilerini bırakıp deli dana gibi koşabilir sizi görünce yön dediştirebilir falan da filan ama gene bir değişiklik yok.

7.Bunun yanında farklı birlikleri yönetmek için atadığınız komutanlar veya yan yana farklı birikleri komuta ettiğiniz komutanların sanki hiçbir işlevi yok sıradan asker gibiler. Komutan dediklerin önde durur savaş başlangıcında veya ortasında yanınıza gelir durum hakkında bilgi verir çok çeşitli yenilikler getirilebilir bu konuyla ilgili ama bir değişiklik gözlemleyemedik.

8. Biraz da seslere değinmek istiyorum. Müziklerin tam sürümde daha da çok çeşitlendirileceğini düşünüyorum ama benim değinmek istediğim konu bu değil. Siz başka bir komutanın emrinde savaşa katıldığınız zaman adı savaş borozanımıdır adı her neyse onunla gelen komutlar olduğu halde sizin yönettiğiniz savaşlarda bu sesi duyamıyoruz. Ayrıca bu borozanın sesi de çok alçak geliyor arttırılmalı kesinlikle. Bir diğeri ise kuşatmalarda mancınıkların kendi sesi ve onlarla atılan kayaların giderken ki ve çarptığı andaki sesi çok etkileyici olmalıydı. Çıkan sesler o kadar kısık ve etkisiz ki savaş atmosferine sokmaktan oldukça uzak. Bir kaya parçası uzak bir yerden fırlatıldığında unun geliş yada gidiş sesini çarpmasında oluşan sesi çok çok şiddetli hissetmeliyiz diye düşünüyorum. Savaş esnasında arkadan çalan müzük o kadar baskın ki bunların hiçbirinin sesini maalesef duyamıyoruz ama kesinlikle şiddetli bir şekilde duymalıyız.Bir değer konuda bu sadece benim kendi fikrim ok atış sesi ve birini vurduğunuzda çıkan fışk diye ses değiştirilmeli bence.

9.Ve son olarak en önemli konulardan biri de bence şu. Bir kaleyi yada bir şehri kuşattığınız zaman bütün savaş kale kapısı ve yanındaki iki burç etrafında şekilleniyor ve bitiyor. Savaş esnasında başka hiçbir yeri göremiyoruz. Halbuki ne kadar özenle çalışılmış şehirler ve kaleler var. Hepside tek tek gezilip görülmesi gerek. Şuanlık görevlerin oldukça yetersiz olmasından dolayı ve kimsenin görev yapmak istememesi nedeniyle kimse şehirleri gezmiyor. Şehri ve kaleleri tasarlayıp harcanan o kadar emek sanki boşa gidiyor gibi. Şehirleri ve kaleleri fethederken bütün şehri görebileceğimiz senaryolar olmalı yahut her yerde asker bulunmalı ki onları etkisiz hale getirerek hem şehri veya kaleyi görmeliyiz. Öbür türlü kapıyı ve yanında iki burcu ele geçirme hissinden daha ileri giderimiyoruz. Örnek olarak bazı yerlerde saklanmış kapalı kilitli odalarda sığınaklar dulunan insanları veya askerleri kurtarabiliriz yada öldürebiliriz. Komutanlarını sarayında odasında yakalayıp infaz edebiliriz falan filan bunları bu yenilikleri görmek istiyoruz yani falan filan.

10. Performans konusuna hiç değinmek istemiyordum ama bir kaç cümle söylemek istiyorum. Şu anki konumda büyük optimizasyon yapılması gerektiği aşikar. Satış rakamlarına baktığımızda önemli gelir elde ettilerini ve bunu kullanarak nitelikli insan kaynaklarına ulaşarak bu sorunu aşacaklarını düşünüyorum tek dileğim performansı arttırırken grafik kalitesinden ödün vermemeleri.


Benim değerlendirmelerim genel hatlarıyla bu şekildeydi. Lütfen katıldığınız yada katılmadığınız yada eklemek istediğiniz yerleri yorumlarda belirtmeyi unutmayın.


eline sağlık çok güzel yazı olmuş hepsine katılıyorum yapıcı eleştiri de budur buraya gelip bir ton gereksiz yok olmamış yok 8 senede geliştirilen oyun bu mu çöp vesaire yazanlara nazaran uslup ve bakış açısının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük oyunu oynayan hatta oynamayanlar bile bir çok hatanın bulunduğunun farkında ama doğru yaklaşım budur tekrar eline sağlık
 

MasterRai

Sergeant at Arms
WBWF&S
eline sağlık çok güzel yazı olmuş hepsine katılıyorum yapıcı eleştiri de budur buraya gelip bir ton gereksiz yok olmamış yok 8 senede geliştirilen oyun bu mu çöp vesaire yazanlara nazaran uslup ve bakış açısının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük oyunu oynayan hatta oynamayanlar bile bir çok hatanın bulunduğunun farkında ama doğru yaklaşım budur tekrar eline sağlık

Bu durumun Uzun süren Bekleyiş ve oyuna karşı yükselişin ardından gelen hayal kırıklığından kaynaklandığını düşünüyorum. Oyunun Erken Erişim çıkacağını söyledikleri zaman büyük sıkıntılar olduğunu anlamıştım.
 
Top Bottom