Hangi Krallığın kültürü daha avantajlı?

Users who are viewing this thread

Merhaba arkadaşlar, Diplomasi modda oynuyorum. Krallık kurduktan sonra hangi krallığın kültürünü seçmek daha avantajlı. Benim oynadığım oyunda nordlar ortalığın anasını ağlatıyor ve onlarınkini seçmeyi düşünüyorum ama kararsız kaldım, sizlerede sorayım dedim.

her kültürün avantajı var, dezavantajı var. şövalye istiyorsan swadya, piyade istiyorsan nord, okçu istiyorsan vaegir yada rodok seç. ama sen bir atlı okçuysan kergit sana daha uygundur.

luckylancer said:
her kültürün avantajı var, dezavantajı var. şövalye istiyorsan swadya, piyade istiyorsan nord, okçu istiyorsan vaegir yada rodok seç. ama sen bir atlı okçuysan kergit sana daha uygundur.

Teşekkürler yorumun için, asker konusundan ziyade ülkeyi yönetim biçiminden bahsetmiştim ben. Zira karma ordu yapıyorum ben.

En iyisi birkaç oyun oynayıp kültür yada yapıları öğrenmen daha uygun olacaktır... Her hükümdar adil toprak yada kale dağıtımı yapmıyor.. Böylece tarafını değiştirip diğer ülkelerin ordularına da katılabilir hakkın olanı almak için savaşabilirsin... Sancar Han kendine daha fazla yer ayırıp gelirini yükseltiyor tabi bu nam onur vs. değerlerine de bağlı olabilir.. Rhodoklar ve Nordlar sıkışık bölgelerde yaşar savaş desteği açısından bu önemli yani ana topraklarını korurlar fakat iş akın etmeye taaruza geçmeye gelince yaya olduklarından hız kabiliyetleri düşük olacaktır... Rhodok ile iyi bir ticaret üstadı olabilirsin.. Çünkü çok değerli eşyaları üretmekteler... Fakat hayut sayısı da başta canını sıkacaktır... Bence sen sen ol önce kendini kanıtla kim daha adil diye düşünüyorsan kiralık asker olarak yolunda ilerle baktın güzel gelişmeler var ve teklif geldi hiç düşünmeden bağımlılık yemini eden bir lord ol.. Ben kuzey insanlarının daha adil olduğunu düşünüyorum vaegir ise en dengeli ordu yapısına sahip yani diğer ülke askerlerine ihtiyaç duymadan ülke askerlerinle yine fetihlerde başarılı olman yüksek.. Ayrıca bu düşman ülke askerlerinin dezavantajı moral düşüklüğünü de ortadan kaldırabilir... Tercih senin.. :wink:

Taktiksel istiyorsan Veagir oyna.
Kırcıysan Svadya-Kergit-Sarranid.
Kale savunmasıviçin Nord-Rodok.

Bence karışık yap dostum çünkü her krallığın kendine has güçleri ve zaafları var ama sen her krallığın en iyi adamlarını toplarsan en iyi krallık sen olursun krallığındaki lordların topladığı adamlardan bahsediyorum sen karma adamlar alırsan grup morali düşer.

Kültür olarak; Nord, İskandinavları
                      Svadya, Batı Avrupalıları (Frenkleri)
                      Vaegir, Slavları
                      Rodok, Yunanları
                      Sarranid, Arapları
                      Kergit, Moğolları temsil ediyor.

Mosin Nagant said:
                      Vaegir, Slavları
                      Rodok, Yunanları
                      Sarranid, Arapları

Rodok'la Yunan biraz saçma olmuş, Rodok daha çok İtalyan kültüründe.

Hocam hangi devletten daha çok lord almak istiyorsan onun kültürünü seçersin,daha rahat gelirler,avantajı budur Diplomasi mod'da.Askerleri de ona göre yetiştiriyor olabilir belki tarafsız NPC lordların.

11x22 said:
Arkadaşlar anlamadınız galiba, adam kültür diyor, askerleri söylemiyor.

Teşekkür ederim, evet ben kültür diyorum, şöyleki;
Rodoklar, ne çok merkeziyetçi nede çok özgür, zenginler soylu, halkı tamamen özgür, ticaret serbest.
Bu gibi özellikleri var ülkelerin, bunlardan bahsetmiştim ben. Diplomasi modda ülkeyi ilk kurduğunuzda size soruyor, ülkenin iç siyasetini değiştirecek misin diye.  İşte bu seçeneklerden bahsediyorum hangi ülke avantajlı diye açıkçası.

Kubasar Khan said:
Mosin Nagant said:
                      Vaegir, Slavları
                      Rodok, Yunanları
                      Sarranid, Arapları

Rodok'la Yunan biraz saçma olmuş, Rodok daha çok İtalyan kültüründe.
Rodoklarda demokrasi var az çok diğer ülkelere göre, ben o yönden benzettim.

Meyden savaşlarında Kergit-Swadya-Sarranid avantajlı neden dersen süvarileri gelişmiş.
Savunma dersen nord-rodok çünki piyade okcu,arbletcileri çoğunlukla iyi.

Cenkaver said:
Meyden savaşlarında Kergit-Swadya-Sarranid avantajlı neden dersen süvarileri gelişmiş.
Savunma dersen nord-rodok çünki piyade okcu,arbletcileri çoğunlukla iyi.
Meydan savaşlarında Kergit? :grin: :grin:
Malesef mount and blade'deki gibi değil. Eğer warbandden bahsediyorsak, Kergitlerin rezalet oldugunu bilmelisin. Allah aşkına, hangi meydan savaşında Kergitlerin etkin oldugunu gördünüz? Anca kargıcılar. Onlar da ağır süvari oldugu için. Ağır süvari isteyen birisi de tutup Kergit kargıcısı almaz. Svadyalı şövalye, memlük ya da en kötü Vaegir şövalyesi alır. Çünkü bilir ki, kargıcılar bu atlıların karşısında anca peynir ekmek gibi giderler. Atlı okçular,sabit hedefleri bile vurmaktan acizdir.Yapabildikleri tek şey amaçsızca koşup ölmektir. Kergitler oyunun yapay zekasının kıtlığına kurban gitmiş bir devlettir ve savaş meydanında başarılı falan değildir.

Grigor sana tam olarak katılmıyorum tamam bi kergit kargıcısı svadya şövalyesi yada memlükle başa çıkamaz ama hepten okadarda dandik birlikler değil atlı okçular ise hiç katılmıyorum atlı okçular bence hiç fena değil zaten tek atlı okçu birliği:grin: ama sen gidipte 100 kişilik ordunda 100 şövalye varsa böyle konuşman normal ama normal bir birliğe sahipsen kergitler ya seni yener yada çok ağır kayıp verirsin.

SniperTR said:
Grigor sana tam olarak katılmıyorum tamam bi kergit kargıcısı svadya şövalyesi yada memlükle başa çıkamaz ama hepten okadarda dandik birlikler değil atlı okçular ise hiç katılmıyorum atlı okçular bence hiç fena değil zaten tek atlı okçu birliği:grin: ama sen gidipte 100 kişilik ordunda 100 şövalye varsa böyle konuşman normal ama normal bir birliğe sahipsen kergitler ya seni yener yada çok ağır kayıp verirsin.
İlk ölenler acemiler sonra atlı okçulardır.Bu kadar dandik bir yapay zekanın atlı okçuları doğru dürüst kontrol etmesi zaten beklenemezdi. Biraz piyade ve 10 tane Svadyalı şövalye, 50 tane atlı okçuyu şeyiyle* keser(battal kılıcıyla) 100 şövalyeye falan da ihtiyaç yok. Herşeyi bir kenara bırak,savaşın başında kendini kargıcı sanıp düşmana hücum eden atlı okçulardan bir b(sansür)k olmaz. Ha, sen kontrol ediyorsan, o ayrı. Ama yine de fazla performans bekleme.

Arkadaşım bi git işine.Sen Svadyalı olanları kontrol ettiğinden (daha doğrusu direk hücum ettirdiğinden) taktikli oynamıyorsun yada beceremiyorsun.Ben 50 kişilik Kergit birliğimle Kral Harlaus'u yendim (hile yok zorluk %149).İş önce taktikten, sonra liderlik skilinden ve süvarileri piyadeleri ezebilecek şekilde yönetmen gerekli.Sen hangi tarafın adamıysan o tarafın ordusu daha güçlü geliyor.Tarafsız ol, git kergit köylerinden adam topla yetiştir, Svadyayla savaş, sonra svadyalılardan topla ve kergitlilere dal bak bakalım hangisi daha güzel adam kesiyomuş.

Back
Top Bottom