Game of Thrones (İlk Sayfadaki Duyuruyu Okuyunuz)

Favori haneniz hangisidir?

• Arryn Hanesi

Votes: 13 3.7%
  • Baratheon Hanesi

Votes: 15 4.2%
  • Greyjoy Hanesi

Votes: 7 2.0%
  • Lannister Hanesi

Votes: 35 9.9%
  • Stark Hanesi

Votes: 155 43.9%
  • Targaryen Hanesi

Votes: 47 13.3%
  • Tully Hanesi

Votes: 5 1.4%
  • Tyrell Hanesi

• Martell Hanesi

Votes: 12 3.4%
  • Özgür Şehirler (Bravos, Qarth, Valyria vs.)

Votes: 17 4.8%
  • Yabanıllar

Votes: 12 3.4%
  • Dothrakiler

Votes: 21 5.9%
  • Diğer (Lütfen Mesaj ile Belirtiniz!)

• Total voters
    353

Users who are viewing this thread

yav hadi diyelim cersei'nin oglu, kac kisi biliyo bunu westeros'ta. o bilen bi avuc kisiye de kim inanicak allah askinda. gereksiz onem pompalanan bi karakter. cersei'nin oglunu yasatmis olsunlar, cersei veya jaime'nin de bundan haberi olsun diyelim ki, hala hayatta oldugunu ve hayattaysa bu oglanin gendry oldugunu da bilmiyolardir muhtemelen. robert'in tum cocuklarini oldurduler sansa bala hayatta kalan da cersei'in cocugu mu oldu. Ki dizi bize bu Gendry'nin Cersei'in oglu olduguna dair bi kanit vermedi henuz.

Ya ben şahsen bu savaşta hiçbir soylunun savaşta ölmediğine inanmıyorum bu savaşta. Yine ölür. Ha, savaş olmasa, Mad King gibi canı sıkılanı ateşe atsa diyeceğim mallık yaptı, ama öldürdüğü adam çok değerliydi. Serbest bırakacağına öldürmesi daha iyi oldu.
O adamın bir zaman sonra da Dany'nin safına katılacağına da inanmıyorum.

Carrier said:
Ya ben şahsen bu savaşta hiçbir soylunun savaşta ölmediğine inanmıyorum bu savaşta. Yine ölür. Ha, savaş olmasa, Mad King gibi canı sıkılanı ateşe atsa diyeceğim mallık yaptı, ama öldürdüğü adam çok değerliydi. Serbest bırakacağına öldürmesi daha iyi oldu.
O adamın bir zaman sonra da Dany'nin safına katılacağına da inanmıyorum.
Tyrion boşuna Night's Watch diye tutturmadı. Gayet de mantıklı bir seçenekti oysa. Kuzey'deki olay adamın düşüncelerini muhtemelen değiştirecekti.

Aga tamam Jaime değişti de
Cersei'yi düzerken kulede gördü diye Bran'ı aşağı atan, aşkı için dağları delen adam la bu. Dany olayını savunmaya eleştirmeye gerek yok. Savaş ortamı. Esir almıyoruz bile diyebilirdi.

Calradianın Bilgesi said:
yav hadi diyelim cersei'nin oglu, kac kisi biliyo bunu westeros'ta. o bilen bi avuc kisiye de kim inanicak allah askinda. gereksiz onem pompalanan bi karakter. cersei'nin oglunu yasatmis olsunlar, cersei veya jaime'nin de bundan haberi olsun diyelim ki, hala hayatta oldugunu ve hayattaysa bu oglanin gendry oldugunu da bilmiyolardir muhtemelen. robert'in tum cocuklarini oldurduler sansa bala hayatta kalan da cersei'in cocugu mu oldu. Ki dizi bize bu Gendry'nin Cersei'in oglu olduguna dair bi kanit vermedi henuz.
Sağlam kanıtlar var yalnız.

https://winteriscoming.net/2017/03/04/speculation-cersei-lannister-gendrys-real-mother/
http://asoiaf.westeros.org/index.php?/topic/133754-got-theory-what-if-gendry-is-the-black-haired-son-of-robert-and-cersei/

Ayrıca bu dizi diyaloglardan anlam yollama konusunda fantazi yapıyor. Gendry ile Davos 5. bölümde buluştuklarında "onun burnunun dibinde olmak garip" gibi bir şeyler söyledi. Bu babasını öldüren kadın olarak değil sadece aynı zamanda öz anasının da burnunun dibinde olduğu için garip.

edit:

Gendry Joffrey'den büyük. Cersei'nin ilk oğlu olduğu için doğal olacak yani gerçekse.

Ben sanmıyorum Gendry'nin Cersei ve Robert çiftinin çocukları olduğunu. Olsa olsa Robert'ın piçidir. Ha Fırtınaburnu'nda hak ilan eder mi Dany ve Jon'u arkasına alıp onu bilmem.

GenghisKhan said:
Ben sanmıyorum Gendry'nin Cersei ve Robert çiftinin çocukları olduğunu. Olsa olsa Robert'ın piçidir. Ha Fırtınaburnu'nda hak ilan eder mi Dany ve Jon'u arkasına alıp onu bilmem.
Editlediğim videoyu görmediysen bakmanı öneririm. 6-7 sene önce izlerken bilmemişizdir ve unutmuşuzdur ama bayağı belliymiş yani.

Herkese öneriyorum, açıp izlesinler şunu: https://www.youtube.com/watch?v=r6TnyFRK7R4

Edit: Ayrıca ilgilisine

Herkesin aklına gelmiştir de bunlar hakikaten süper kahraman ekibi gibiler lan. Beric zaten kılıcı yakınca bayağı süper kahraman gibi olmuş. Bir de 5. bölümde görünce aklıma gelmişti de gitmeden önce ejderhacamından çekiç, kılıç falan yapamazlar mıydı? Bir tek Jon'da Valyrian steel var çünkü.

Dondarrion reis kılıcını yakmış  :grin: ejderhacamı alamadıysalar ateşle silahlarını yakabilirler aslında Dondarrion sayesinde. Diğer bölüm yakalayamadılar Ak gezen gibime geliyor ook hızlı koşuyorlar.

Carrier said:
Ben fanboy felan değilim de, oradakilerin de asker olduğunun farkındasın umarım. Yani o askerlerin hepsini serbest bırkasaydı "MAL DANY TAM BİR SALAK HEMEN ASKERLERİ SERBEST BIRAKTI EHEHEHEHEHE" muhabbeti yapacaktın. Askerlerin işi ölmek olduğundan pek de önemsemedim şahsen bu yaptığını. Önünde bir halk olsaydı aynı muameleyi yapar mıydı bilmiyorum. Kölelere yaptığına göre onlara dokunmayacağını düşünüyorum, ama bilemiyorum pek ne yapacağını.
İlk önce bir yazdığımı anlasan hani. Direk yok şöyle yapacaktın yok böyle. Sen ne dediğimi anlamamışsın ki. Ben adamları öldürmesine bir şey demedim, oradaki hepsini de öldürebilir. Fakat yaptığı şeyle dediği ölümüne çelişiyor. Bunu diyorsan en azından sana bağlı olmayanları hapise atarsın hatta serbest bırakırsın. Hani merhametli ya ve kimseyi öldürmek için gelmemiş ya. Bunları diyen aklı selim biri bunları yapar. Gidip orda cercei şöyle böyle ben çok iyiyim diyip sonra da hee ejderhayla yakarım ona göre tavırlarını alması sinir bozucu.
Büyük bir bölümü duvarın ötesinde geçecek bir bölüm gibi. Akgezenleri de göremiyoruz doğru düzgün bayadır. Finalden önceki bölümlerde (genelde 9.bölüm olurdu) baya aksiyonlu oluyor genelde, bakalım.

Bu sahneye nasıl laf edebildiniz. Yakacak tabi. Adamlar yıllarca Tyrell Hanesine hizmet verdiler. Bu savaşta sırf hayatta kalmak için (kazanacaklarına inandıkları taraf için tercih yaptılar) haneye ihanet ettiler. İhanet ettikleri hane Daenerys'in müttefiki. Bu cezasız kalacak? En mantıklı olanı yaptı. Orada tüm askerleri yaksa tamam yanlış hareket derdim. Ama askerleri yakmadı. Cercie'de sıktı bu arada. Halen kazanacağını sanıyo boş boş hareketler. Güçlü bir hükümdar geçmeli. Krallığın yarısı ona düşman. Daha 7 krallıktan bahsediyorlar. Ahh ahh neredesin Aegon.

HUMMAN said:
Aegon tahta oturduğunda meşru muydu? Savaşı kazanan oturuyor işte.  :mrgreen:
Meşruydu tabi neydi? :grin: O zaman yedi krallık mı vardı? Adam geldi bütük krallıkları yendi, hepsine diz çöktürttü veya yok etti. Sonra Yedi Krallık adı altında birleştirdi. Bu yüzden diyoruz ya zaten ''Yedi Krallık'' Targaryenlerin hakkı diye.

GenghisKhan said:
HUMMAN said:
Meşruydu tabi neydi? :grin: O zaman yedi krallık mı vardı? Adam geldi bütük krallıkları yendi, hepsine diz çöktürttü veya yok etti. Sonra Yedi Krallık adı altında birleştirdi. Bu yüzden diyoruz ya zaten ''Yedi Krallık'' Targaryenlerin hakkı diye.

İşgalci olunca nasıl meşru oluyor?  Şuan Amerika gelse Ortadoğu'yu işgal etse Ortadoğu İttifakını oluştursa, meşru yeri mi oluyor.  :mrgreen: Şuan dizide biri kılıç zoruyla yedi krallığı alsa varisi meşru oluyor mesela, bence olmalı en azından fantastik bir evrenden bahsediyoruz isteyen isteği gibi hayal eder dizide bir bilgi yok sonuçta yasalarla ilgili.

Tarihsel olarak meşruluğun şu önemi var evlilik yoluyla hak iddia edebiliyosun, destek buluyosun ve yadırganmıyosun. GoT'ta öyle değil kimse Dany'i meşru olduğu için desteklemedi, Dothrakiler unsolidler hepsi diğer sebeplerden ötürü katıldı.  Robert meşru değildi mesela ama oğlu olmuş oldu, Jon Snow da meşru olduğu için destek görmedi, kısacası fos bir şey.  Kimse aman Targenyenlere verelim tahtı onların hakkı diye yanım tutuşmuyo. Pastanın üstündeki süs gibi dizide.

Hemen üstte attığım videodaki yorumlarda gördüm de aklıma geldi, biraz Dany'cileri huzursuz edecek öngörü/teori:
Dany zaten savaşı kaybediyor gibiyken en büyük avantajlarını öne sürdü. O sayede üste çıktı şimdi. Ama genel olarak Dany kendi savaşında iyi bir noktada değil. Danışmanlarıyla uyuşmuyor, savaş stratejisi bulanık, ülkeyle, insanlarla ne yapacağını bilemiyor. Jon gitmeden önce "I wish good fortune to you in wars to come, your grace." diyor. İzlerken ufaktan rahatsız etmişti. Arthur Dayne de aynısını söylemişti. Jon ile Dany'yi evlendirmeyi kafaya koymuşuz ama Jon'un resmen Dany'den daha fazla taht hakkı olduğunu, diyar için yaptıklarını fedakarlıklarını düşürsek köküne kadar da hak ettiğini kabul edebiliriz bence. Dany'nin motivasyonu tamamen değişebilir. Westeros, Seven Kingdoms, Iron Throne diyor şu an ve baymaya başladı. Dizi tam tersi yöne gidip Dany'nin hedefini değiştirte bilir ve hatta Dany ölebilir yaşama sebebi gerçekleştikten sonra. Bir şey olmaz da Jon başa geçerse evlenmezlerse kalkıp Essos'u yönetmeye geri gidebilir ben buraya uygun değilim diye.

HUMMAN said:
Aegon'un tahtı zaten. Adam tahtı bile kendi yaptı. "Meşru muydu" diyemezsin ki. Baratheonlar ne savaşını kazandı. Arryn ve Starklar olmasa o tahta oturamazdı bile. Onu geçtim Starklara bile sonda ters düştü. Lannisterların yaptığı katliamı Starklar sevmedi. Robert çıktı Starklara (Savaş boyunca yanında savaşanlara) karşı Lannisterları destekledi. Araları çok iyi değildi zaten. Ayrıca hanelerin çoğu evinde oturdu. Mad King'e yardım eden olmadı. Ne savaşını kazanmış Robert? Aha liderliği bu kadar sürdü. Targaryenlerden bir çıktı taht, kimse oturamıyor şimdi. Herkes patır patır ölüyo. Sokaktan geçen bile oturacak artık. Westerosta barış için ya 7 Krallık dağılacak ya da Targaryenlerin altında yaşamlarını sürdürmek zorundalar. Çünkü hiçbir hane herkesi yenecek kadar güçlü değil. O yüzden herkes ele geçirmeye çalışıyo 7 Krallığı.

Yeni izleyebildim bölümü.Kimse yazmış mı bilmiyorum ama Jon'un şu sahne çok hoşuma gitti.
"I wish you good fortune in the wars to come."
Ayrıca

Hemen 2 üstte yazdım, izlerken çok dikkatimi çekmişti ama sonradan aklıma geliyor böyle detayları buraya yazmak. Genelde herkes yazılan her şeyi de okumuyor. İlk yazdığım uzun iletide bahsettiğim bazı yerler sonra tekrar ilk kez bahsedildi bir kaç kez. :smile:

HUMMAN said:
GenghisKhan said:
HUMMAN said:

İşgalci olunca nasıl meşru oluyor?  Şuan Amerika gelse Ortadoğu'yu işgal etse Ortadoğu İttifakını oluştursa, meşru yeri mi oluyor.  :mrgreen: Şuan dizide biri kılıç zoruyla yedi krallığı alsa varisi meşru oluyor mesela, bence olmalı en azından fantastik bir evrenden bahsediyoruz isteyen isteği gibi hayal eder dizide bir bilgi yok sonuçta yasalarla ilgili.

Tarihsel olarak meşruluğun şu önemi var evlilik yoluyla hak iddia edebiliyosun, destek buluyosun ve yadırganmıyosun. GoT'ta öyle değil kimse Dany'i meşru olduğu için desteklemedi, Dothrakiler unsolidler hepsi diğer sebeplerden ötürü katıldı.  Robert meşru değildi mesela ama oğlu olmuş oldu, Jon Snow da meşru olduğu için destek görmedi, kısacası fos bir şey.  Kimse aman Targenyenlere verelim tahtı onların hakkı diye yanım tutuşmuyo. Pastanın üstündeki süs gibi dizide.

Hocam Amerika gelse Ortadoğu'yu işgal etse Ortadoğu ülkeleri de Amerika devletine teslim olup bağlılık yemini ederse Amerikan başkanı Ortadoğunun mutlak lideri olur, aynı durum. Targaryenler Valiyria'dan gelip bütün krallıkları yendiler. (Dorne hariç sonradan geliyor o) Mesela Torrhen Stark gidip Aegon Targaryen'e diz çökmüş, al kuzey senindir demiş, Aegon'da tamam burası benim seni bölgenin koruyucusu olarak atıyorum benim yerime burada adaleti sen sağla, demiş. Bütün krallıklar boyun eğince hepsini kendine bağlayıp merkezi King's Landing yapmış. Daha ne olsun?

Anlamadığınız veya anlamak istemediğiniz ise şu, Bir tahtı almak için ya önceki kralın soyunu bitirirsin, ya da kralın soyunu sana diz çöktürürsün. Fakat Targaryen soyu devam ediyor ve hiçbiri diz çökmüş değil Robert'e. Yani sonuç olarak sen Targaryen tahtını gasp etmiş oluyorsun.

Back
Top Bottom