Erkek Bakım Ürünleri ve Aksesuarları

Users who are viewing this thread

Saatin ömründe fiyat kesinlikle belirleyici. Ayrıca zaten işlevinden alan yok, 500 liralık saatin de olsa alışkanlıktan açıp saate telefondan bakıyorsun. Saatin tek vasfı aksesuar olması ki konu başlığında da aksesuar olarak minimalize ettim. Ayrıca burada ucuz kullananı gömen yok ki.

Hacı saat dediğin bir tane olmamalı (1 tane var). Her durum için ayrı ayrı olması gerekiyor (1 tane var). Atıyorum günlük kullanımda siyah ve krom çizgilere sahip bir saat aracınızla güzel gidebilirken (1 tane var), iş gibi noktalarda daha düz siyah ama kadran kısmının metalimsi olması güzel gidebilir (0 tane var). Geçen seferki black friday kullanılmalıydı ünlü markaların efsane saatleri 40Tl'den 1 alana 1 bedava şeklinde gitti mesela. Kaçırdım ama. (1 tane var)

Çakmak da 3. dünya ülkelerinde aksesuar olarak yakıştırılıyor genelde. Bence çakmak aksesuar falan değildir. Hem kola bir yere asılıyor mu ki görünecek? Ben bir erkeğin elinde zippo vb. görünce acıyorum sadece. Yazık diyorum sigara içiyor.

Tiags Luvianne Versorium said:
Çakmak da 3. dünya ülkelerinde aksesuar olarak yakıştırılıyor genelde. Bence çakmak aksesuar falan değildir. Hem kola bir yere asılıyor mu ki görünecek? Ben bir erkeğin elinde zippo vb. görünce acıyorum sadece. Yazık diyorum sigara içiyor.
Gayette oluyor. 3. dünya değil bir çok ülkede sigara kullanan insanlar için aksesuardır çakmak.

Kadınların erkekte saatin nasıl olduğuna, kaç para verildiğine falan baktığını duymadım görmedim hiç. Tarz önemli olan. Saatsiz de tarz yaratılabilir. Saatle tamamlana da bilir. Kişiye bağlı tamamen. Herkes aynı saati, aynı parfümü alınca çok çekici olacağını falan sanıyor nedense.

Jonah Amare Horridus de Theodosiopolis Incliti et Pax Turcia said:
Aynısı saat için geçerli. Hatta saate yüzlerce lirayı geç binlerce veren manyaklar var. Bu resmen param var o zaman iPhone X alayım kafası. 10-30 lira arası alınacak saat de aynı işi görecek, aynı ömre sahip olacak. Ama yok 300-5000 lira arası vermezsek kaliteli hissettirmez.
Makina mühendisi olarak üretimin içinde de bulunduğumdan söylüyorum, 20 liralık saatle 300 liralık saatin aynı olması imkansız. Üretilen parçalar ve kaliteleri direk değişiyor. 30 liraya tezgahtan tüm parçalarını çıkaramazsın saatin, su geçirmezlik sızdırmazlık filan unut. Ha şu var 200 tl lik saat ile 700 tllik saat arasında marka farkı vardır. Çünkü o markalar da 200 tl ye saat üretene ürettiriyolar. Deri kalitesi çelik kayış kalitesi onlara girmiyorum. Bir de tasarım etkeni giriyor tabi fiyata, endüstriyel tasarımcı abiler beleşe çalışmıyor.

images

Sevmiyorsa istersen koluna gumus kakmali safir tasli saat tak etkilemez  :grin:

Saatin kalitelisi harbi kaliteli oluyor, çocuklarına bırakırsın yani. Casionun 180 liralık bir saatini 3 senedir takır takır kullanıyorum hiç bir sorun yok ama tabi ben dahil pek çok erkeğin hayalidir şık bir rolex veya omega marka saat sahibi olmak ama gerçekten pahalı. Parfüm konusunda o kadar kasmaya gerek yok sıkıyorsun bitiyor, güzel kokuyorsa ve biraz da kalıcıysa yeter artar, gerek yok 300 400 lira para vermeye. Zaten parfümlerin maliyeti gerçekten ucuz, adamlar her seferinde formülü ve markayı satıyorlar bir nevi. Mesela bizim bir tanıdık var zippo fabrikasında çalışıyordu, 150 160 liralık bir çakmağın maliyetinin 6-7 lira olduğunu söylemişti.

İşçiliği katmazsan zaten çakmak dediğin metal bir tüp üretimi zor değil, dediğin gibi maks 10 tl ye makine çıkış maliyeti olur. Yıllardır aynı tasarımda olduğu için de kalıp maliyeti yok denebilir. Ondan sonrası dağıtıcı, bayi ve firma karı. Bu tür ürünler pahalı, ona itiraz yok da zamanındaki ilk yatırım ve güncelleme maliyetleri hayli yüksek diğerlerinden daha kaliteli malzeme kullanılıyor. Bunu üreten döküm enjeksiyon makinesi en az 200-300 bin $ sonrasında talaş kaldırma ve diğer makineler var. Kalıp maliyeti 30-100 bin tl arasında değişiyor. Ve sadece bir makine için. O yüzden maliyet 6-7 tl imiş diyen işin maliyet ve ticari yönünü tam bilmiyordur. O yüzden adam zamanında bu maliyetler sonrası 40 tlye satıyorsa yatırımımı karşıladım artık fiyatı yarıya indireyim demez.

Kadınların erkekte saatin nasıl olduğuna, kaç para verildiğine falan baktığını duymadım görmedim hiç. Tarz önemli olan. Saatsiz de tarz yaratılabilir. Saatle tamamlana da bilir. Kişiye bağlı tamamen. Herkes aynı saati, aynı parfümü alınca çok çekici olacağını falan sanıyor nedense.
Saat kullanan bir erkeğin kadın için tarz yaratacak kalitede olduğunu sanmıyorum ben zaten. Herhangi bir konuda iyi olmaya çalışmak karşı cinsi geçtim diğer insanlar tarafından kabul edilmek veya hoş görülmek için değil, öz saygıdan yapılmalıdır.

Bir de saat veya çakmak gibi şeyleri aksesuar görmeniz için zaten kendinizle özdeşleştirmiş olmanız gerekiyor. Yoksa sevmediğin, hoşuna gitmeyen bir şeyi sırf aksesuar olsun diye almanın pek bir mantığı yok. Ben de uzun zamandır saat kullanıyorum ve hoşuma gidiyor açıkçası. Yoksa bunun öteki ucundaki aşırı tüketim örneğini de gördüğüm için normal geliyor böyle bir aksesuara para vermek.

Uyarı...

Finde said:
Aynısı saat için geçerli. Hatta saate yüzlerce lirayı geç binlerce veren manyaklar var. Bu resmen param var o zaman iPhone X alayım kafası. 10-30 lira arası alınacak saat de aynı işi görecek, aynı ömre sahip olacak. Ama yok 300-5000 lira arası vermezsek kaliteli hissettirmez.
Makina mühendisi olarak üretimin içinde de bulunduğumdan söylüyorum, 20 liralık saatle 300 liralık saatin aynı olması imkansız. Üretilen parçalar ve kaliteleri direk değişiyor. 30 liraya tezgahtan tüm parçalarını çıkaramazsın saatin, su geçirmezlik sızdırmazlık filan unut. Ha şu var 200 tl lik saat ile 700 tllik saat arasında marka farkı vardır. Çünkü o markalar da 200 tl ye saat üretene ürettiriyolar. Deri kalitesi çelik kayış kalitesi onlara girmiyorum. Bir de tasarım etkeni giriyor tabi fiyata, endüstriyel tasarımcı abiler beleşe çalışmıyor.

images
"Uff olum bu saat kesin su geçirmiyordur, en az 50 metre su derinliğinde falan sağlam kalıyordur, kayışı varya aboov, şu dış hatlar, akrep yelkovan kesin isveç çeliği!" demiyordur. Oha rengi çok dikkat çekici. diyordur ki bu da kolaylıkla ayarlanabilir. O yüzden 30tllik saatte doğru yerde doğru kullanılırsa, şu saatten daha çok ilgi çekebilir.

Su geçirmemezlik ya da bozulmama garantisi gibi şeyler tabi ki önemli. Ama istiyor muyum acaba? Konya'nın düzünde suyla elimi yıkama dışında hiç bulaşmıyorsam su geçirmeme özelliği bana çok hitap etmez.

Şey gibi olur o, Whatsapp ve Facebook dışında sosyal medya kullanmayan, arada internete girip bir iki haber okuyan dayıların 6-7bin liraya adı var, statüsü var diye iPhone X alması gibi. :grin: Bütçen yeterince karşılıyorsa ve kullanma konusunda eksiğin yok fazlan varsa, üstüne işine de yarayacaksa tepe tepe al iPhone X'i. Ama yoksa ortamlarda cebinden çıkarıp masaya vurayım statüm belli olsun kafasındaysan ggwp.

Valla ben saat kullanmayı seviyorum, aksesuar olarak da seviyorum. Kolumda olmayınca eksiklik çekiyorum. Uyurken, duş alırken yerine göre denize girerken bile çıkarmıyorum ara sıra temizlemek dışında, benim için kaliteli olması ve güzel görünmesi önemli o yüzden. 1-2 saatin olsun yıllarca kullan değiştirip kafasındayım. Ben giyim tarzı olarak 50'leri seviyorum. Genelde gömlek giyiyorum.  Muhtemelen işe başladıktan sonra sürekli takım elbise ile dolaşacağım. Saatlerimin ve kravatlarımın olduğu çekmece istiyorum ilerde. O yüzden 20 liralık saat de iş görür olayı bana mantıklı gelmiyor. Koku konusunda sizi tatmin ediyorsa 7-8 liralık parfüm de iş görür. 10-15 liraya açık parfümlerden kullandım bayağı, bazıları gerçekten iyiydi. Ama genelde fıs fısları bozuluyor sonra da içindeki parfümün niteliği zamanla zayıflamaya başlıyor. Genelde ucuz ürün de iş görüyor ama uzun ömürlü olmuyor. Kaliteli üründe 1 fıs iş görürken diğerinde 3 fıs sıkıyorsun ve şişenin yarısından sonra koku ilk zamanki gibi olmamaya başlıyor. Maliyetler yaklaşıyor yine. Saatte de aynı 20 liralık saatten 1 yıl istifade edersin, 150 liralık saatten 3 yıl. Aradaki fiyat farkı da güvence kalite ve garantiye gider. Ben o yüzden imkanım varsa biraz daha fazlasını ödeyeyim kafam rahat etsin diye düşünüyorum. Ha saat sevmeyen birinin takması zaten saçma. Adamın cebinde çok para yoktur, saat kullanmayı seviyordur o zaman 30 tl verip saat almasını da anlarım. Ben de yaşadım aynı durumu. Özellikle lisedeki saatlerim 30-40 tl civarındaydı genelde ve bazıları f/p olarak oldukça iyi seviyedeydi. Ama 20tl lik saat de aynı 200 tl lik saat de mentalitesini anlamıyorum. Eğer kazıklanıp 20 tl lik saate 200 tl ödemediysen aradaki fark hissediliyor zaten.

Finde said:
Valla ben saat kullanmayı seviyorum, aksesuar olarak da seviyorum. Kolumda olmayınca eksiklik çekiyorum. Uyurken, duş alırken yerine göre denize girerken bile çıkarmıyorum ara sıra temizlemek dışında, benim için kaliteli olması ve güzel görünmesi önemli o yüzden. 1-2 saatin olsun yıllarca kullan değiştirip kafasındayım. Ben giyim tarzı olarak 50'leri seviyorum. Genelde gömlek giyiyorum.  Muhtemelen işe başladıktan sonra sürekli takım elbise ile dolaşacağım. Saatlerimin ve kravatlarımın olduğu çekmece istiyorum ilerde. O yüzden 20 liralık saat de iş görür olayı bana mantıklı gelmiyor. Koku konusunda sizi tatmin ediyorsa 7-8 liralık parfüm de iş görür. 10-15 liraya açık parfümlerden kullandım bayağı, bazıları gerçekten iyiydi. Ama genelde fıs fısları bozuluyor sonra da içindeki parfümün niteliği zamanla zayıflamaya başlıyor. Genelde ucuz ürün de iş görüyor ama uzun ömürlü olmuyor. Kaliteli üründe 1 fıs iş görürken diğerinde 3 fıs sıkıyorsun ve şişenin yarısından sonra koku ilk zamanki gibi olmamaya başlıyor. Maliyetler yaklaşıyor yine. Saatte de aynı 20 liralık saatten 1 yıl istifade edersin, 150 liralık saatten 3 yıl. Aradaki fiyat farkı da güvence kalite ve garantiye gider. Ben o yüzden imkanım varsa biraz daha fazlasını ödeyeyim kafam rahat etsin diye düşünüyorum. Ha saat sevmeyen birinin takması zaten saçma. Adamın cebinde çok para yoktur, saat kullanmayı seviyordur o zaman 30 tl verip saat almasını da anlarım. Ben de yaşadım aynı durumu. Özellikle lisedeki saatlerim 30-40 tl civarındaydı genelde ve bazıları f/p olarak oldukça iyi seviyedeydi. Ama 20tl lik saat de aynı 200 tl lik saat de mentalitesini anlamıyorum. Eğer kazıklanıp 20 tl lik saate 200 tl ödemediysen aradaki fark hissediliyor zaten.

Ben de saat konusunda sana katılıyorum ancak bu işin bir sınırı yok. Yani 300-500₺ olan bir saat sana kaliteli gelirken, bir başkası 750.000€ saate kaliteli diyor. Acayip bir uçurum.

Evet o kısım zaten alım gücü. Belli bir yerden sonra ufak farklara yüksek paralar ödemeye başlıyorsun. Milyonların varsa saate harcamaktan çekinmiyorsan git 750k lık saat al. Tag Heuer al. Ama asıl mesele bence 750k lık saat de aynı 500TL lik saat de aynı demek olmamalı. Bütçen neye izin veriyorsa kendini biraz sıkıp en iyi ne alabiliyorsan o olmalı diye düşünüyorum saat seven insan için.

750 binlik saat ne yapıyor peki? Ucundan lazer mi fışkırtıyor? O nasıl bir meblağ yahu?

20 liralıkla 200 liralığın ortak noktası ikisinin de saat olması. Zamanı göstermede fiyat arttıkça geçmişe götürme, time warp gibi özellikler gelmiyor. Karanlıkta parlamadır, uzun mekanik ömürdür, su geçirmemezliktir, çizilmeme ve boya bırakmama falan bunlar tamam geride de dediğim gibi. Üstte yazdığına da katılıyorum zaten.

Ben de tam tersine hiç saat kullanamam. O kadar alışık değilim ki kolumda yük oluyor resmen. Önemli işlerimin olduğu yoğun günlerimde takıyorum dikkatimi toplasın diye. Bazen de sınav haftası telefona bakamayacağım yerlerde saati öğrenmek için takıyorum. Saatlerin yerlerini belirten kabartmalar sökülmüş başka yerlere sıkışmış, camında da buhar lekeleleri var. Kordonu suni deri olanlardan ve kat izleri belli oluyor. Ama sonuçta işimi görüyor, arkadaşın birisi sürekli bana ver bana sen çok kullanmıyorsun falan diyor. :grin:

750 binlik saat ne yapıyor peki? Ucundan lazer mi fışkırtıyor? O nasıl bir meblağ yahu?

Çoğunlukla değerli metal ve mücevharat farkı. Lüks işte. Ama insanlarda lüks algı seviyesi farklı oluyor.

20 liralıkla 200 liralığın ortak noktası ikisinin de saat olması. Zamanı göstermede fiyat arttıkça geçmişe götürme, time warp gibi özellikler gelmiyor. Karanlıkta parlamadır, uzun mekanik ömürdür, su geçirmemezliktir, çizilmeme ve boya bırakmama falan bunlar tamam geride de dediğim gibi. Üstte yazdığına da katılıyorum zaten.

10 liralık kulaklık da ses iletiyor 100 tl lik de ne gerek var aradaki fiyat farkını vermeye değil mi :party:

Back
Top Bottom