En sevdiğiniz kitaplardan alıntılar

Users who are viewing this thread

"Dany ateş istiyor ve Dorne ona çamur gönderdi.

Birinin ateşini düşürmek için çamurdan lapa yapabilirdin, çocuğunu doyurmak için çamura tohum ekip ekin yetiştirebilirdin. Ateş seni sadece tüketiyorken çamur seni beslerdi ama aptallar, çocuklar ve genç kızlar her zaman ateşi tercih ederdi."

Kovulmuş Şovalye (Ser Barristan Selmy) - Ejderhaların Dansı

Nedendir bilinmez ama bütün kitapta içimde böyle garip duygular uyandıran cümle buydu:

"Dostlar, Romalılar, yurttaşlar, dinleyin;
Ben buraya Caesar'ı gömmeye geldim, övmeye değil."

William Shakespeare-Julius Caesar
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları (Sabahattin Eyüboğlu çevirisi.)

Ziyaret saati bittiğinde genç hanım şık giysilerine sinmiş hapishane kokusuyla çıkıyor ; tutuklu da hapishane kokusuna sinmiş parfümle hücresine dönüyor . Ben de bira kokumla baş başa kalıyorum . Hayat  koku alışverişinden başka bir şey değil .

Italo Calvino - Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu 

Cephede zor durumdaydık arkadaşım ilerde yaralanmıştı ona doğru gitmek istedim komutanım boşa uğraşma ölücek dedi ama ben gittim ve kollarımda ölmüştü ama bir cümlesi yüzünden hiç pisman olmadım
"Biliyordum geleceğini biliyordum"

-ölüme boyun eğmeyen adam

Tam böyle değildi aklımda kalmadığı için cümleleri biraz degistirdim ama genel olarak böyle

Keloğlan Bir Gün Annesine...

Şaka Yapıyordum Tabi ki...

Arabası Büyük Silindirli, İkinci El ve On Yaşını Aşan Bir Mercedes'ti. Bu Tipteki Konforlu ve Büyük Araçlar hoşuna Gidiyordu, Yüzlerce Hatta Binlerce Kilometre Yol Gidebilirlerdi...

Neredeyse adım adım ilerleyen ve olabildiğince yolun sağından gitmeye çalışan bir kamyonete ulaştı. Mercedes, Claps farkına bile varmadan uzun bir çizgi üzerinde ilerleyerek kamyoneti geçti...

Biraz uzun bir alıntı olacak ama yazmaya değer.

''Eru vardı,Tek olan; Iluvatar derlerdi adına Arda'da.Ve o önce Ainur'u yaptı,Kutsal Olanları,bunlar zihninin evlatları idiler, ve sair hiçbir şey yaratılmadan evvel onunla birlikteydiler.Ve konuştu onlarla,ezgiler sundu;ve onlar önünde şarkılar söylediler, ve memnun oldu.Lakin uzunca bir müddet her biri bir başına söyledi şarkısını,ya da birkaçı birlikte belki,kulak verip dinlerken diğerleri;her biri sadece Iluvatar'ın zihninin geldikleri parçasına vakıf oldular, ve kardeşlerini anlarken olgunlaştılar,lakin yavaşça.Her halükarda, dinledikçe derinleşti kavilleri ve yükseldiler uyum ve ahenkte.''

Silmarıllıon ilk paragraf.

İnsanlar seni görse bile görünmediğini farzet ve kıpırdamamaya devam et işte bizim sırrımız budur.

Gölgelerin Efendisi

Büyük Şehirlerin kurulması bizler düşünülerek olmuş değildir.Modern binaların şekli ve büyüklükleri,arsanın metre karesinden azami gelir elde etmek,kiracılara hoşlanacakları büro ve lojmanlar sunmak fikrinden hareket edilerek verilmiştir.Böylece,dar bir alana çok sayıda insan topralayan dev binalar yapılmıştır.Bu insanlarda orada oturmaktan zevk alıyorlar,çünkü konfor ve lüksten faydalanıyorlar,fakat asıl lüzumlu olandan mahrum kaldıklarını fark etmiyorlar.

Modern şehir bu dev yapılardan,karanlık tozlu,dumanlı,benzin kokulu,kamyon ve tramvayların kulak delici gürültüsü ile dolu,büyük bir kalabalığın dolup taştığı yollardan müteşekkildir.Modern şehir,sakinlerinin iyiliği için kurulmamıştır.
-Alexis Carrel-İnsan denen meçhul

Bilinçleninceye kadar asla başkaldırmayacaklar,ama başkaldırmadanda bilinçlenemezler
-George Orwell-1984

Şu çılgın türkler;

Milli mücadele için para toplanırken,yani adamlar para verirken yaşanmış bir olay;

Mehmet 500 kuruş!

Ali,800 kuruş!

Mehmet 600 kuruş!

Böyle böyle sesler gelirken,bir çocuk gelmiş.Komutan ona kızmış.

Çocukta;

Hasan 250 kuruş!!

Diye bağırınca,Komutanın gözleri yaş değil sel olmuş.Ancak belirtmemeye çalışmış.Çocuk gidince,Hüngür hüngür ağlamış.Gerçekten çok etkilendim  :cry:

Back
Top Bottom