Diriliş Ertuğrul - Spoiler kullanmak zorunludur

Users who are viewing this thread

Ares’in Ertugrul’a beyim demesini cok garipsedim, Ertugrul demeye devam edebilirdi, alistira alistira entegre etmeleri lazimdi. Ayrica daha fazla para vermekten cekindiklerinden midir nedir bilmem ama diziye taninmis bir oyuncu girince, diger taninmis oyuncuyu senaryo geregi hemen olduruyorlar. Bu dediklerim haricinde sadece bu bolume degil bu sezona ait bir kac -,+ listesi olusturdum.

-
Hala savaslar az adam ile yapiliyor, bari final olmadan devasa kitleli bir kac savas gorelim.
Bazi bolumler cok durgun, bazi bolumler cok hizli geciyor. Ortayi bir turlu yakalayamiyorlar nedense.
Dizinin kendine has ozelligi olan eger cok onemli ve guclu gayrimuslim birinin musluman olursa hemen arkaplana dusmesi ve ayni sekilde gucununde dizide süs diye talimhaneye koyduklari alplerle ayni dereceye gelmesi. Ustune ustluk birde hemen ölmesi.
Bazi sahnelerde (ozellikle herhangi biri kilicini topraga sapladiginda) savas materyallerinin plastik oldugunun belli edilmesi.
Fragmanda butun bolumun spoilerini vermeleri.
Dizideki bazi kisiliklerin oturmamis olmasi.
Dizide daha onceki sezonlarda one cikan kisilerin kullandigi kiyafetlerin simdi figuranlara giydirilmesi. Hadi figurandan figurana bir gecis yapilsa neyse ancak one cikan karakterlerin kiyafetlerine asina oldugumuz icin benim gibi takintili izleyiciler icin onemli bir sey. (Bkz: Nasir’in kiyafeti, Gumustekin’in börkü)
Bazi cok eski kiyafetler hala cok kullaniliyor. Saadettin’in o tasli börkü hala nasil eskimedi? (2. sezondan beri kullaniyor, aradan senaryo geregi yillar gecti)

+
Platolar sonunda genisliyor. Ilk sezonda oba ve yapmacik bir kaleyle karsimiza ciktilar, ikinci sezonda ayni kalenin dekoru degistirilerek kervansaray diye yutturuldu. Simdi her sahne icin ayri bir plato hazirlaniyor mu bilmiyorum ancak oyleysede fark ettirmiyorlar, bu iyi. (Kayi Obasi, Cavdar Obasi, Karacahisar, Hanli Pazar, Konya Sarayi)
Eskiden sezon boyu tek bir dusmana bagli kaliniyordu ancak artik tek sezonda birden fazla bas dusman gorebiliyoruz. (Bkz: Ares ve Bahadir Bey - Mahperi ve Altunagba)
Yeni platolar yeni insanlar demek. Ben 3. sezonun baslarinda Sultan Alaaddin’i bile gorebilecegimizden supheliyken simdi Konya’da Giyaseddin’e kadar ilerleyebildik. Ayrica oba ve saray ortaminin farkli ortamlar oldugunu seyirciye hissettirebiliyorlar. Insan kisilikleri vs. vs. Bilmiyorum ben mi degisigim ama misal 2. sezonda karsimiza cikan Saadettin’in hep o dizide kayboldugu laf bize “Sultan cagirdi Konya’ya dondu” diye entegre ettirilen o Saadettin’in geldigi yer olan Konya Sarayi’ni gormek ve dahi o saraydaki kendi kisiligine benzer rakiplerini dizide gormek bana keyif veriyor.

109. bölümü de devirdik. Fena değildi, bana göre en güzel sahne Ibn-i Arabi’nin adalet divanında sultanın yüzüne karşı yaptığı konuşmaydı. Reyting amacıyla da Sungur’u geri getirmişler ancak fazla kalacağını sanmıyorum, en fazla 2 bölüm.

Gündoğdu da geri gelecek muhtemelen. Mehmetçik dizisinden ayrıldı. Kösedağ Savaşı da yaklaşıyor. Baycu Noyan da geri gelebilir. Süleyman Şah'ın da mezardan kalkıp geleceğini düşünüyorum ben.

Valla istersen imparator ol kimse sultanın karşısına öyle çıkıp heyt höyt diyemez. Çok zorlamışlar. Ahaha bak aklıma geldikçe hala şu Ares'e gülüyorum. Ameeeet.

Kara Bey said:
Murat Garipağaoplu'nun oyunculuğu muhteşem ya. Tarafımı değiştiriyorum galiba devletin sahibi Sultan Sadettin ulen! :grin:
Aynen şu dizide sevdiğim ve izlerken zevk aldığım 2 karakterden biri. Diğeride Noyan reisti. Noyanın daha çok konuşmaları beni etkiliyor.

Ne var mahalle halkına 50 şer lira verseniz. Toplayın milleti yığın ortaya adam gibi carpışma görelim.

Köpek oğlu köpek yine ölmedi. Neyse İstanbul'dayım zaten Anadolu yakasında görmeyeyim onu hançer belimde bekliyorum. Haftaya haberini alırsınız. :smile:

Adamlar tarihi katletti awq. Köpek'i Ertuğrul'a öldürdüler. Kösedağ Savaşı'nda da Ertuğrul Selçuklu ordusunun başına geçip Moğolları yenerse hiç şaşırmam :fruity:

Back
Top Bottom