[DERS] Blender'da Export Almak [ Güncellendi ]

Users who are viewing this thread

Merhabalar.
Sanki Blender'da animasyon yapıyorsunuz da oyuna aktarabilmek için export edemiyorsunuz gibi. Evet-evet bu derste bu sorununuzu çözümleyeceğiz.

GÜNCELLEME [size=8pt]10.09.2017[/size]

En altta verdiğim exporterı Blender'a kuramayanlar olmuş. O yüzden derse onu da eklemek istedim. Her neyse başlayalım.

1- Öncelikle indirdiğimiz io-smd-tools-1.9.2 'yi "RAR" halinde masaüstüne bırakıyoruz. Sakın rar'dan çıkarmayın. Bırakın tatlı tatlı uyusun dosyalar rar'da.

2- Şimdi de Blender'ımızı açıyoruz. Karşımıza resimdeki gibi bir ekran çıkacak. Bu ekranda sol üst menüde işaretlediğim yerdeki gibi File menüsüne basıyoruz.

kXrWbA.png

3- Oradan User Preferences'e geliyoruz. Ya da çok uğraşmadan ilk açıldığında ekranda Ctrl+Alt+U yapabiliriz.

4- Alt tarafta Install from File... görüceksiniz. Basıyoruz efenim.

5- Karşımıza çıkan pencerede rar'ımızın yani export/import toolumuzun olduğu yerden onu tık diye importluyoruz. Tık diye olsun yoksa olmaz.

6- Daha sonra importlanınca karşımıza çıkacak ve aktif halde olacak. ( Yani kutusunda tik olacak. Yoksa siz işaretleyin. ) Save User Settings'e basıp kapatıyoruz. Bu kadar.

Öncelikle animasyonunuzu yapın yani ortada export edecek animasyon olmazsa zaten exportun anlamı kalmaz.

Animasyonu yaptıktan sonra Blender'da sağ tarafta bulunan bu menüden ;

dGgvYD.png

Yani scenes bölümünde biraz aşağıya inince bunu göreceksiniz eğer , Import/Export Tools'u eklediyseniz.

Burada bir hatırlatma yapacağım. TaleWorlds'ün Downloads sayfasında bulunan Blender Exporter , Blender'ın çok eski bir sürümü olan 2.49b'ye ait. Zaten o sayfada da belirtmiş. Neden olmuyor demeyin. Benim kullandığımın linki konunun sonunda.

5Q6aWz.png

Yukarıda içi boyalı kısmın sağındaki klasör simgesinden nereye export etmek istediğinizi belirtin. Daha sonra SMD ve ya DMX olarak export etmek istediğinizi seçin. SMD seçiyoruz biz. Sonra işaretlediğim yerden ("anims/..." yazan yer) exportlayabiliriz. Exportlamak istediğiniz yere anims diye bir klasör gelmiş olacak içinde .SMD türünde animasyon dosyanız bulunuyor olacak.  :party:

Blender Warband için SMD/DMX Import/Export Aracı :
Code:
https://www.mediafire.com/file/xuzzbgg22shj5n1/io_smd_tools-1.9.2.zip

Çok iyi yapmışsın Hüseyin...Zamanında ben çok zorluk çekmiştim bu konuyla ilgili.Bundan sonra animasyon yaparsam eğer (yapmayı düşünüyorum xd) burdan bakıp ayarlarım.Teşekkürler.

LekasMBW said:
Çok iyi yapmışsın Hüseyin...Zamanında ben çok zorluk çekmiştim bu konuyla ilgili.Bundan sonra animasyon yaparsam eğer (yapmayı düşünüyorum xd) burdan bakıp ayarlarım.Teşekkürler.
Ben teşekkür ederim. Anlamadığınız her kısımda yardımcı olabilirim. İyi forumlar little bear  :iamamoron:

Back
Top Bottom