CLASS SİSTEMİ KALDIRILMALI / KALDIRILACAK MI?

Users who are viewing this thread

Oyunda multiplayer ortamında her yerde gördüğümüz class sistemi ne kadar derin ve iyi düşünülmüş gibi dursa da, hayır, değil. Class sistemi warbandda olan ekonomi anlayışını şu an bitirmiş gibi duruyor, bütün ekonomi aşırı basitleşmiş ve aşırı basit kararlar alınıyor şuan. Eskiden "Adamlar bacaklara çok çalışıyor, sağlam bir bot alayım" gibi seçimler yapabiliyorken veya bunları düşünmemiz gerekiyorken şuan bu durum sadece "hangi class işlevli ve kullanılabilir halde" diye bir hale gelmiş durumda, üstüne üstlük battania gibi factionların aserai gibi factionların karşısında classlarının ezik kalması gibi durumlar oyundaki rekabeti öldürmekle kalmıyor, oyuna bu sefer şans faktörünü katıyor. Oyundaki taktik ve ekipman varyasyonlarını ne kadar engellediği konusuna hiç girmiyorum bile. Birde sanırım askerlerin statlarını ayarlamayı unutmuş veya daha yapmamışlar, bir piyade yerden ok alıp sanki yıllardır okçuymuş gibi kolayca aim alıp sıkabiliyor.

Biliyorum, oyun early access'de ve daha çıkalı 2-3 gün oldu, fakat taleworlds yetkililerine iki sorum var, Class sistemi kaldırılıcak mı? Geçici bir sistem mi?

Last edited:
Katıldığım ve katılmadığım kısımlara değinmişsin. Katıldığım kısmı, Native'de ekipman stratejisi vardı evet. Her ne kadar bu stratejiyi eski oyuncular daha çok kullansa da (Bkz; değindiğin çizme olayı) yadırganmaz bir gerçek.

Ancak katılmadığım kısmı şu an kimsenin "gideyim de ayağına vurayım" ya da "ayağıma vururlar iyi çizmem yok" diyebilecek kadar combat sistemine aşina olduğunu sanmıyorum. Şu an Native'den farklı, daha hantal bir sistem var ve herkes alışmaya çalışıyor.

Ben bu halinden memnunum aslında. (Banner, Karakter Tipi vb. hazırlanamıyor oluşu hariç) Ama öldürdükçe ve yaraladıkça gelen puanın artması daha iyi olur ya da gereksinimlerin düşmesi zira rekabetçi modunda ortalama iki kez doğuluyor ve ilk seçenekte bol kullanmak daha mantıklı kalıyor, herhangi bir birikim stratejisi olmadan.

Oyun henüz çok yeni ve sanırım aceleye getirilmiş. Bu yüzden çok eksiği var, ileride nasıl olacağını göreceğiz.

PS: Singleplayer oynarsanız hikayeyi biraz anlarsınız. Battania, Empire'a isyan ediyor bir kaç faction birleşerek. Aserai hala eski kültürü koruyor. Dolayısıyla bir isyancıyla bir devletin eşgüdümlü statlanması doğru olmazdı ancak Battania öyle ezik bir faction değil. Özellikle çift elli kullanan okçuları olması çok büyük bir avantaj.

Last edited:
Bir yerde buluştuğumuza sevindim, katılmadığın kısımda ise senin de haklı olduğun noktalar yok değil. Sanırım demek istediğimi tam anlatamadım, gideyim de ayağına vurayım seçiminin bir mantığı zaten yok. Class sistemi yüzünden bir karakterin statlarında armoru 50 görünüyorsa o 50 armor bütün vücudunda oluyor sanırım, ayağına vurunca verdiğin ekstra bir hasar olmuyor, warbanddaki gibi bacak, kafa, gövde zırhı ayrımı olmuyor, benim yaygarışımın nedeni bu. Adam'ın kafasına ve boynuna çalışmak dışında seçeneğiniz olmuyor.

Birde son singleplayer yerinde dediğin gibi, battania'nın çift elli okçularının olması gerçekten büyük avantaj, fakat memlükler gibi 50 at zırhı,40 civarı karakter zırhı, üstüne 204 menzilli kargı, üstüne kalkan ,birde 204 at hızı gibi classların karşısında o çift elli gerçekten HİÇBİR ŞEYE yaramıyor. Atlı oynamayı bilen adam memlükle ölümsüz oluyor, ve bunun ana sebebi class sistemi, 180 dinar'a memlük gibi bir class gerçekten saçma, empire'ın 200 dinarlık atlısını 3'e 4'e katlıyor. Bunun gibi dengesizlikler heryerde var, sadece aserai ve battania kapıştığında bunun gibi class eşitsizlikleri olmuyor, özellikle atlı gibi oyunun kaderini belirleyen rollerde class sistemi gerçekten rekabet faktörünü etkiliyor, warband'daki eşya seçme sistemi gerçekten gayet yerinde ve dengeli, eşit at paraları, aynı kargılar olduğundan dolayı oyunda bi faction'un güçlülüğü değil yetenek konuşuyor. Umarım bu class sistemi geçicidir.

Last edited:
katılıyorum, yenilikleri kaldırmak yerine nasıl bu yeniliği geliştiririz bunu tartışmalıyız
Arkadaşlar her ne kadar bu 2. oyun olsa da farkları olmalı ve bu farklara alışmak çok zor olmayacaktır.

Beyler yeniliklere laf ettiğimiz yok, hatta çoğu yenilik iyi bile olmuş diyebilirim (Shield bash, kalkan blok yönleri vb.) Fakat bu class sistemi gerçekten kötü olmuş. Ha bu sisteme alışılmaz mı, alışılır, fakat adamların bu kadar işi varken bu class sistemini dengelemeyi deneseler en az 1-2 aylarını alır, ki büyük ihtimal bu 1-2 aylık düzeltme sürecinin sonunda yine özgür hissettirmeyecek ve ufak tefek dengesizlikler hala olacak, üstüne birde yukarıda saydığım olumsuzluklar olacak, e bu kadar emek vermek ve hala tam anlamıyla başarılı olamamak yerine warband'daki sistemi getirmek varken sanki bu sevdayı sürdürmek bana saçma gibi geliyor, yinede yorum sizin.

Beyler yeniliklere laf ettiğimiz yok, hatta çoğu yenilik iyi bile olmuş diyebilirim (Shield bash, kalkan blok yönleri vb.) Fakat bu class sistemi gerçekten kötü olmuş. Ha bu sisteme alışılmaz mı, alışılır, fakat adamların bu kadar işi varken bu class sistemini dengelemeyi deneseler en az 1-2 aylarını alır, ki büyük ihtimal bu 1-2 aylık düzeltme sürecinin sonunda yine özgür hissettirmeyecek ve ufak tefek dengesizlikler hala olacak, üstüne birde yukarıda saydığım olumsuzluklar olacak, e bu kadar emek vermek ve hala tam anlamıyla başarılı olamamak yerine warband'daki sistemi getirmek varken sanki bu sevdayı sürdürmek bana saçma gibi geliyor, yinede yorum sizin.
Haklı olabilirsin lakin bence şu an bunun sırası değil gibi daha önemli sorunlar var önlerinde eminim

Katılıyorum en azından silah kombinasyonlarını yapabilmek isterdim.Bazen kullanmak istemediğim silahlar almak zorunda kalıyorum.

Oyun daha erken erişim aşamasında bu gibi sorunları çözeceklerini umut ediyorum. Dediklerinde haklısın basitleştirilmiş bir seçim ekranı var ve bunun geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi gerekli.
-GuvenPope

Oyun daha erken erişim aşamasında bu gibi sorunları çözeceklerini umut ediyorum. Dediklerinde haklısın basitleştirilmiş bir seçim ekranı var ve bunun geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi gerekli.
-GuvenPope

Sevgili arkadaşım GuvenPoPe, yavrucuğum bence erken erişimciler yüzünden insanlar oyun ile ilgili problemleri ve olası çözümleri konuşmaya korkar oldu. Herkes farkında oyunun erken erişim'de olduğunun ama bu sorunları dile getirmeleri konusunda bir engel teşkil etmiyor. ''Erken Erişimci'' kitlenin linci yüzünden forum üyeleri mecburi olarak konularının sonuna ''evet biliyorum oyun early access'' vs. gibi linç kalkanları eklemeye başladılar. Lütfen artık insanlara oyunun erken erişim olduğunu hatırlatmayalım ve sorunların nasıl çözüme kavuşturulabileceğini tartışalım. Teşekkür ederim, seviliyorsun.

Warband gibi Üç seçenek olsun - Piyade, Okçu, Süvari ve bir zahmet Kale Kuşatmada Sürvari olmasın. Bu yeni Sistem pek bir saçma olmuş, bu Oyunun saçma sapan For Honor gibi garip türevleri ilen yarışma zorunluluğu yok, yapmayın bunu lutfen.

Last edited:
Açıkçası o tamamen senin yeteneklerinle alakalı. Ben şahsen alışmaya başladım en azından artık blok daha az kaçırıyorum, spam atabiliyorum ama combat sistemi değişmeden senin dediğin envanter sisteminin değişmesi zor gibi duruyor çünkü karakterler hız statlarına göre kuşandırılmış durumda zaten.

Herkes aynı fikirde olmak zorunda değil tabi, ben şahsen böylesini fena bulmadım. Bu da bir yerde strateji neticede. Şu an bence class sistemini kaldırmaktan ziyade class sistemine limit gelmesi daha önemli. 6 Okçu alıp CS:GO misali takılıyor herkes.

Class sisteminin olmasından memnunum. Warband'daki ekonomi sistemi hem fazla snowball etkisine sebep oluyordu hem de turnuvalara falan bakılırsa herkesin kullandığı sabit meta eşya dizilimleri vardı. Yani her ne kadar çok fazla seçenek sunuyormuş gibi gözükse de alınan eşyalar hep aynıydı.

Şu anki class sistemi eksik hissettiriyor, ileride yapılacak yenilikler ile daha iyi duruma çevrilir diye düşünüyorum ama şu anki hali ile bile warbandi aratmıyor bana. Belki ileride preset olarak hazırlanmış zırh seçimleri, raundda kazandığımız altın ile alınan perkler vb. şeyler eklenerek geliştirilebilir.

Sınıf sistemine limit gelmesi absürt. Oyuncular istediği gibi oynayabilir. Vlandiya için herkes arbalet alaiblir mesela. Hem piyade hem okçu. Krallıklar arasındaki dengesizlik var katılıyorum. Ama dengesizlik boyutu o kadar fazla değil. Özellikle Batanya'nın biraz daha geliştirilmesi gerektiğini savunuyorum. Bunlar haricinde krallıklar arasındaki denge yeterli gibi gözüküyor. Hikayelerine göre bakılırsa.

Warband ekonomi sistemini ben de seviyordum. Birçok seçenek vardı evet ama @Sravdar 'ın dediği gibi sınıfına göre seçilecek sabit eşyalar vardı. oyun sürelerinin de kısa sürede bittiği düşünülürse bir sürü eşya eklenmesi şuan için gereksiz. Zırhları değiştiremiyor olsak da en azından silahlarımı kendim seçebilmek isterdim. Warbanddaki gibi bol keseden ok savuramıyoruz mesela. Bu bence hem iyi hem de kötü(daha çok iyi).

Class sisteminin olmasından memnunum. Warband'daki ekonomi sistemi hem fazla snowball etkisine sebep oluyordu hem de turnuvalara falan bakılırsa herkesin kullandığı sabit meta eşya dizilimleri vardı. Yani her ne kadar çok fazla seçenek sunuyormuş gibi gözükse de alınan eşyalar hep aynıydı.

Şu anki class sistemi eksik hissettiriyor, ileride yapılacak yenilikler ile daha iyi duruma çevrilir diye düşünüyorum ama şu anki hali ile bile warbandi aratmıyor bana. Belki ileride preset olarak hazırlanmış zırh seçimleri, raundda kazandığımız altın ile alınan perkler vb. şeyler eklenerek geliştirilebilir.
İyi hoş fakat Warbandda snowball etkisinin daha kötü olduğuna katılmıyorum. Warbandda zırhlı adamı öldürdüğün zaman bir daha gelmiyordu. Burada tank gibi atlı 2 kere gelebiliyor ve bence bu daha kötü bir şey. Class sistemi de meta mantığını değiştirmiyor bence , hatta metanın oluşmasını kolaylaştırıyor çünkü daha az seçenek var. Ben class sistemini her yönünden warband sistemine göre daha kötü olduğunu düşünüyorum

Back
Top Bottom