Caz Platformu

Users who are viewing this thread

Nihbrin

Banned
cddd0748551541bfbd445fad10a088cb.png

Harry Haller said:
"...bir dans lokali önünden geçerken coşkulu bir caz müziği, pişmemiş bir etin buğusu gibi sıcak ve çiğ, yankılandı bana doğru... şen ve hoyrat yabanıllığıyla beni de içgüdü dünyamın derinliklerinden yakalamıştı bu müzik ve nahif, haysiyetli bir şehvetle soluyup duruyordu... müziğin lirizm taşan bir yarısı aşırı içli ve ağdalıydı; içinden duygusallık damlıyordu. öbür yarısına gelince, vahşi, kaprisli ve güçlüydü; ne var ki her iki yarı, nahif ve barışçıl bir arada yürüyor, bir bütün oluşturuyordu."

Hamsters-Jazz-Band-80506.gif

Beri bak beri... Sana diyorum!
Rezil iğrenç yaratıklar, normieler. Hiç müzik kulağı yok mu sizde ha? Nedir ulan bu konu? Nedir lan bu? Nasıl yollarsınız bu pislikleri o tertimiz forumumuza... Üyeler müzik istiyor, nota istiyor, kalite istiyor, kalite! Onlara yardım edip, caz konusu açacağınıza utanmadan, sıkılmadan alay ediyor, bu başlıkları açıyorsunuz. Aslında alay edilecek, küçük görülecek birileri varsa o da siz normilersiniz! Hiçbir işe yaramayan asalak gibi yaşayan sizler... Utanacağınızı bilsem yüzünüze tükürmek isterdim ama ondan da anlamazsınız ki siz!

Muhteşem Konumun Muhteşem Tanıtımı
Amerikan ve Avrupa klasik müzik anlayışının, Afrikalı ve köle insanların türküleriyle birleşmiş, Batı Afrika kültürü etkisi altında, 19 ile 20. yüzyıl arasında çıkan müzik türü. İştiraki oldukça zor olan, kompozisyon ve stil bakımından oldukça üst düzey, her sanatçının kendi anlayışı ve doğaçlaması da göz önünde bulunduğunda, çok geniş bir yelpaze sunuyor dinleyenlere. Tabii normieler bu müziği sadece yapanların müziği olduğunun oralarda buralarda söylerler, aldanmayınız. Ya üüüf üff. Git daha fazla bilgi almak isteyen gitsin araştırsın arkadaşım konunun amacı bu değil. Al kardeşim hatta https://tr.wikipedia.org/wiki/Caz.

"Ulan Açıklama Bile Yapmadın, Neye Uğradığımı Şaşırdım, Ben Hep Armut Biş Ağzuma Düş Beklediğimden, Ne Dinleyeceğimi Bilmiyorum." Diyen Siz Normieler İçin Essential
essential.png

Soldan sağa üst sıra
Miles Davis Kind of Blue / John Coltrane A Love Supreme / Charles Mingus The Black Saint & Sinner Lady / Dave Brubeck Quartet Time Out / Art Blakey & the Jazz Messengers Moanin' / Thelonious Monk  Brilliant Corners / Grant Green Idle Moments / Ella Fitzgerald Duke Ellington Songbook / Art Pepper Meet The Rhytm Section / Cannonball Adderly Them Dirty Blues​

Soldan sağa alt sıra
Charlie Parker Boss Bird / Yusef Lateef Eastern Sounds / Lee Morgan The Sidewinder / Sonny Rollins Saxophone Collosus / Miles Davis Birth of the Cool / Miles Davis Porgy and Bess / Miles Davis In A Silent Way / Miles Davis Round About Midnight / Miles Davis Sketches of Spain / John Coltrane Blue Train​

Miles Davis dinleyin lan kısaca işte.​

"Kardeşim Bu Kadar Öneri Arasından Kendime Uygun Türü Nasıl Bulayım, Hem Hayat Akıp Gidiyor Ve Ben Atomu Parçalamakla Meşgul Olduğumdan Bu Kadar Vakit Harcayamam." Diyen Yalaklar İçin Tür Tür Ayrılmış Essential
172a9efd85b9160e1bfbced523119f30.png

Modern Acid Funk bu üsttekiler. Yani cıstak cıstak diyeyim anlarsınız işte. Daha hareketli. Dingin olanları da var, trip hop kafası ama don't yane.
Zero DB Heavyweight Gringos / Stevie Yesterdays New Quintet / Trio Valore Return of The Iron Monkey / TM Juke & The Jack Baker Trio Jack Baker Boto and The Second Liners / The Sound Stylistics Play Deep Funk / The Sweet Vandals​

274b56b33d609b866fd20832069ee5ca.png

Uiyyy. Haçan bu üsttekiler Free Jazzdur daa. Yani hiçbur müzik kuraluna bağlu kalmayanlar, hırçun karadeniz da, uiyyy. Ha buni becermesi zordir ama yapaysanuz tünyanun en zevklu işudur da.​
Ornette Coleman The Shape of Jazz to Come / Art Ensemble Of Chicago Les Strances a Sophie / Naked City Torture Garden / Albert Ayler Spiritual Unity / Sun Ra Space Is The Place​

4PDM3p.png

Gary Peacock Tales Of Another / Sun Ra Jazz In Silhoutte / Cecil Taylor Conquistador! / Eric Dolphy Out To Lunch / Andrew Hill Point Of Departure​

46cff0ef7466dd8cef145206b1174633.png

Chamber Jazz. Pop, R&B ögeler ile harmanlanmış caz.​
Dave Douglas Parallel Worlds / Chico Hamilton Truth / Anne Iversen Best of the West + Many Places / Matt Ulery By a Little Light / Oregon Out of the Woods / Avishai Trio From Darkness​

14005465361a456fb32172cdf4311a76.png

Cool Jazz. Miles Dives ağabeyin 50'li yılların başında, Gil Evans'ın liderliğinde bir nonet ile "Birth of the Cool" kaydını yapmasıyla, Cool Jazz, Bebop'a tepki olarak doğdu. Bebop'un harmonik karmaşıklığından kopuk, sıcak temposlar ve virtüöz oynamalarla yerini aldı. Drumcı abiler geriden geliyor, solistlere çok daha yer bırakılıyor. Klasik müzik, elementeristik müzik ile harmanlı bir tür.
Night Lights Gerry Mulligan Sextet / Miles Davis Birth of the Cool / Chet Baker Chet Baker Sings / Stan Getz West Coast Jazz / The Modern Jazz Quartet Django​

773e024cefd041fcb1389ed79c0552d6.png

Arabic Jazz. Rahbani kardeşler tarafından ilk olarak oryantal bir müzik içerisinde saksofon yer aldı. Bu yer alma ile birlikte, diğer arap asıllı sanatçıların da ilgisini çeken türe kaymalar başladı. Latifa, Salma El Mosfi gibi sanatçılar, oryantal caz hareketine öncülük ettiler. Batı ile Doğu karmaşası olarak özetlenebilir.
Anouar Brahem Le Pas Du Chat Noir / Rabih Abou-Khalil Blue Camel / Anouar Brahem Le Boyage De Sahar / Ahmed Abdul-Malik - East Meets West / Ali Hassan Kuban - Walk Like a Nubian​

Dönemsel Essential
adae521f180748c9ab25dba1d2464030.png

2000-Günümüz bu üsttekiler. Cez, yeni ses ve stiller ile genişlemeğe devam ediyor. Solistler giderek virtüöz haline geliyor ve pek çok stil aynı anda çalınabiliyor. Geçmişe saygı, geleceğe özlem.
Destinations Unknown Alex Sipiagin / Shadowless Jonathan Kreisberg / Gamak Rudresh Mahanthappa​

e224728b64cd49eaac090525d87de1fd.png

1959-1979. Donald Byrd Electric Byrd / Don Cherry Mu / Herbie Hancock Thrust / Kenny Burrell Midnight Blue /Grant Green Idle Moments​

Global Moderator Adayı Nihbrin said:
Daha türleri var ama yoruldum, şimdilik bu kadar yeter. Onları da editleyeceğim, daha dinlemediğim türler de var. Öptüm.

Sonra forum ölmüş, gelişmiyor. Oldu canım.
>inb4 caz yapma
giphy.gif

Heyyyyt be. Caz dinleyen bir nesil yetişiyor, gümbür gümbür de geliyor. Savulun rapçiler, rockçılar, savulun dsmbciler!.. (Yanlış yazmışım, pardon, dsbm olacaktı doğrusu. Düzeltirken bile yanlış yazıyordum. :lol:)
Neyse, şakalar bir yana. Caz, senin de bildiğin üzere, bu müzik dinleme batağına (?) saplandığımdan beri aklımda olan bir şey. Ama ne zamandır kendimi bir türlü yöneltemiyor, hemen bir emocore açıp kafa sallıyordum... korkunç. Buradaki esas dinlenilmesi gerekenlerden birkaçını listeme aldım bile, ki şansa bak! Zaten Miles Davis - Kind of Blue dinlemem gereken sürüyle albüm listelerimde bir yerlerdeymiş. Kitap okurken (Okuyoruz ya hani.) dinleyeceğim şimdi onu. Arada vücûdu toksinlerden arındırmak gerek.

Konu düzenine bayıldım. Baştaki anime Hibike Euphonium bu arada. :lol:

15 Temmuz Şehitleri Batunor said:
Heyyyyt be. Caz dinleyen bir nesil yetişiyor, gümbür gümbür de geliyor. Savulun rapçiler, rockçılar, savulun dsmbciler!.. (Yanlış yazmışım, pardon, dsbm olacaktı doğrusu. Düzeltirken bile yanlış yazıyordum. :lol:)
Neyse, şakalar bir yana. Caz, senin de bildiğin üzere, bu müzik dinleme batağına (?) saplandığımdan beri aklımda olan bir şey. Ama ne zamandır kendimi bir türlü yöneltemiyor, hemen bir emocore açıp kafa sallıyordum... korkunç. Buradaki esas dinlenilmesi gerekenlerden birkaçını listeme aldım bile, ki şansa bak! Zaten Miles Davis - Kind of Blue dinlemem gereken sürüyle albüm listelerimde bir yerlerdeymiş. Kitap okurken (Okuyoruz ya hani.) dinleyeceğim şimdi onu. Arada vücûdu toksinlerden arındırmak gerek.

Konu düzenine bayıldım. Baştaki anime Hibike Euphonium bu arada. :lol:

Eskiden, Beyoğlu civarlarında, takım elbise ile dolaşılır ve caz dinlenirdi. Şimdi Beyoğlu'nu genelevler sarmış durumda, ne sen bunun farkındasın ne de Beyoğlu farkında. Hıh. İnsanın DSBM ögesine anagram uygulayası geliyor, anladın? :lol: Yorumun için teşekkürler, eğer konuyu beğendiysen sağ alttan like tuşuna basmayı, kanalıma abone değilsen de abone olmayı unutma.

Felix said:
Şuradaki efsane isimlerden 1-2 tanesi forumda yayılsa forumun müzik kültürü seviye atlar. Uzun zamandır vardı aklında böyle bir konu açmak. üye moderatör konu +rep.

Tıkla terazime, ver repimi. Yorumun için teşekkürler, eğer konuyu beğendiysen sağ alttan like tuşuna basmayı, kanalıma abone değilsen de abone olmayı unutma.

g u n c e l l e m e
XRaL5.gif

Dönemsel Essential
adae521f180748c9ab25dba1d2464030.png

2000-Günümüz bu üsttekiler. Cez, yeni ses ve stiller ile genişlemeğe devam ediyor. Solistler giderek virtüöz haline geliyor ve pek çok stil aynı anda çalınabiliyor. Geçmişe saygı, geleceğe özlem.
Destinations Unknown Alex Sipiagin / Shadowless Jonathan Kreisberg / Gamak Rudresh Mahanthappa​

Bu arada, aklımdan tamamen çıkmış ancak aylar önce dinlediğim Ryo Fukui'nin Scenery albümü yeni aklıma geldi. Biraz cool jazz, biraz nu-jazz, biraz modal jazz ve biraz da post-bop karışımı enfes bir albüm. Örnek olarak bir parçayı şuradan dinleyebilirsiniz:

Ç Ü N Ç E L L E M E
giphy.gif

Cool Jazz
14005465361a456fb32172cdf4311a76.png
(ノ◕ヮ◕)ノ*:・゚✧​
Miles Dives ağabeyin 50'li yılların başında, Gil Evans'ın liderliğinde bir nonet ile "Birth of the Cool" kaydını yapmasıyla, Cool Jazz, Bebop'a tepki olarak doğdu. Bebop'un harmonik karmaşıklığından kopuk, sıcak temposlar ve virtüöz oynamalarla yerini aldı. Drumcı abiler geriden geliyor, solistlere çok daha yer bırakılıyor. Klasik müzik, elementeristik müzik ile harmanlı bir tür.
Night Lights Gerry Mulligan Sextet / Miles Davis Birth of the Cool / Chet Baker Chet Baker Sings / Stan Getz West Coast Jazz / The Modern Jazz Quartet Django​

Bende nereye mesaj atçam diye aklımda kalmış sonra unutmuşum,kusura bakma Nihbrin  :oops:
Caz herhalde en çok ısınmak istediğim ama bir türlü içine metal gibi girebildiğim bir müzik türü değil.Caz tarihi ile ilgili çok güzel bir yazı okumuştum bulabilirsem atarım.Onun haricinde müzikal açıdan,sanat açısından,yeni şeyler denemek olsun,yaratıcılık açısından olsun sanırım en üst noktada caz vardır herhalde.Darkjazz kadar muhteşem bir janraya az rastlanır.Bohren der Club of Gore olsun,The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble olsun yani çok güzeldir.İnsanın içinin sanatla karartır.Dsbm gibi parçalayarak değil.Ayrıca konu özeni,düzeni falan müthiş.+rep kardeşim  :wink:
15 Temmuz Şehitleri Batunor said:
bu müzik dinleme batağına (?) saplandığımdan beri aklımda olan bir şey.
I feel it bro,dediğin gibi saplanabilecek en güzel bataklık olabilir. :lol:
Kısaca iyiki açmışın eğer bir gün tam olarak caza adarsam kendimi bu sayfayı fazlasıyla kullanacam.
İlk şarkımı atayım bari.

Albümü parçalara ayıramazsınız,öyle bir albüm.Çok güzel. 10/10

@NapalmDeath: Ne kusuru canım ya. :oops: Caz aslında herkesin sevebileceği bir tür, ama ısınması gerçekten çok zor. Ve öyle kolay da erişilmez. Bu aynı bizim metal dinleyip, sonra death suicidal dönemlere girmemiz, içinden çıkamamamız gibi. Apayrı bir dünya ile karşılaşıyorsun. Daha önce belki hiç kulak aşinalığı olmayan enstrümanları duyuyorsun. Ufuk genişletiyor caz. Ben de dinlediğim albümleri koyuyorum, biraz da normilerin ilgisini çeksin diye de farklı bir dille anlattım konuyu. Bu bir lüks ya da elitlik değil, elinin altında imkan varken, zorunlu olarak dinlenilmeli. Ben de biraz geç keşfettim, ona yanıyorum sadece. Teknik kısımlarına girmeye korktum işin açıkçası, asıl mücevherler orada yatıyor.

@Goker: Electrojazz & Jazz Noir aynen.

Konu açıldığından beri 4 tane caz albümü dinlemişim. :lol: Üç tanesi Miles Davis'ten (Birth of the Cool, In a Silent Way, Kind of Blue) ve bir tanesi de Chet Baker'dan. (Sings & Plays)
Chet Baker'ın ismini zaten bir yerden görmüştüm neresiydi diye düşünürken Almost Blue şarkısını dinlemiş olduğumu fark ettim. İnsanda akıl mı kalıyor 349 tane albüm dinleyince. :iamamoron: Kitap okurken çok güzel gidiyor bunlar ya.

hobeto13 said:
Kitap okurken kitap okursun, müzik dinlerken de müzik dinlersin. That's all.
Oyun oynarken podcast dinleyen biri olarak multi-taskerların hakkını yiyorsun bence.

Özellikle caz müzik arkaplan için çok uygun oluyor. Ben ders çalışırken bile müzik dinliyorum.

İnsandan insana değişiyor demek ben hayatta yapamam, bir şey benim çalışmamı böldüğü zaman gel de topla beni yerden o kadar dağılıyorum. Belki bir nebze klasik eserlerde sıkarsam kendimi olmaz da, yine de oluyor. Hobebeğime katılıyorum yani. Bir de bu akşam farklı bir türden albümler gelecek, şuan 3. albümdeyim. :lol:

Almak istediğiniz hazza bağlı. Sevdiğim bir müziği duyduğumda yaptığım işe istesem de odaklanamam. Ama ders çalışırken mala bağladığım yerlerde istemsiz Serdar Ortaç parçaları çalıyor kafamın içinde. Gerçi o pop müziğin ağza yapışmasından kaynaklı ama anca ona tahammül edebilirim aynı anda başka bir iş yaparken. Ama sevdiğim bir parçayı dinlerken kesinlikle başka bir işle uğraşmamaya çalışırım.

He bi de Paradox Grand Strategy oynarken arkaya Trip hop açtığım oluyor ama o zaman algımı kaybetmemek için yaptığım bi alışkanlık oldu. 2 saatlik zaman dilimini aşmamak için yaptığım bir şey. Yoksa uçup gidiyor zaman.

Bulunduğum ortam çok sesli bir ortam olunca müzik dinleyerek okumaktan başka bir çare göremiyorum maalesef. Kitap okumaya yurdun yemekhanesine çıkıyorum, kanepeler falan var. Televizyon daima açık. Yani böyle bir durumda A Haber, Beyaz TV falan dinlemektense müzik dinlemek çok daha hoş.

Free Jazz ilgimi çekti, akşama bakarım. :smile: Güzel konu olmuş bu arada, yakın zamanda içinde Jazz da bulunacak bir müzik listesi döşeyeceğimden mütevellit faydası dokunacak.

Back
Top Bottom