1.5.6 oyuna dinlermi geliyor acaba

Users who are viewing this thread

Lütfen gözden bile geçirmeyin dinleri
Niye ya bence güzel bir özellik olurdu? Hatta bir şehir mesela 2 din için çok değerli olurdu (Kudüs gibi) bu şehrin de bir artısı olurdu sahip olan devlet için, uğruna savaşlar yapılırdı, ilerde savaş sebebi gibi özellikler gelirse bu savaş sebebi olurdu falan. Yine Budizm, Şamanizm, Tengrizm falan gibi dinler de olurdu, bütün dinlerin belli başlı şeylere artısı olurdu. En basidinden; oyun çıkmadan önce aklıma gelen özelliklerden birisi bu. Tabi kodlama açısından ne kadar tutarlı olur orasını denemeden bilemeyiz gibi.

Niye ya bence güzel bir özellik olurdu? Hatta bir şehir mesela 2 din için çok değerli olurdu (Kudüs gibi) bu şehrin de bir artısı olurdu sahip olan devlet için, uğruna savaşlar yapılırdı, ilerde savaş sebebi gibi özellikler gelirse bu savaş sebebi olurdu falan. Yine Budizm, Şamanizm, Tengrizm falan gibi dinler de olurdu, bütün dinlerin belli başlı şeylere artısı olurdu. En basidinden; oyun çıkmadan önce aklıma gelen özelliklerden birisi bu. Tabi kodlama açısından ne kadar tutarlı olur orasını denemeden bilemeyiz gibi.
kardeş oyun bozuk. düzeltmeye çalışıyorlar. şunu ekleyin bunu ekleyin hayallerini durdurun bi düzeltsinler sonra istersiniz. kuşatmada komut veremiyorsun, meydan savaşında dağdan taştan askerler düşüyor ordunun yarısı baygın başlıyorsun, ekonomi diye bişey yok şuan 3 yaverim ile 4 birliğim var 750 askeriz 33700 lira para tutuyor seviye atlatmak 8 savaş kazandım daha askerleri seviye atlatamadım para yok oyunda ekonomi bozuk. yani herşey bozuk kılıç var at var bi de adam var sallıyorsun şuan. bi düzeltsinler elleşme sonra eklenir baya bi özellik.
öncelikle bir ai yapılsın bakam herkes hücum harici hiç bi taktik çalışmıyor. benim vurduğum ölüyor ya da onun vurduğu ölüyor combat başladığında ai (asker) 2 adım geri çekilem az bekliyip öle dalem, belki hemen saldırırsam ölürüm, gardımı koruyayım ok gelir kılıç gelir az yanımdaki ile aramı açayım düşmana bi vurayım bakayım ölmeden savaşayım ölürsem film kopuyo gibi bi olayı yok herkes geberene kadar kılıç sallıyor sıçtığı yere kadar kovalıyor. ai yapılsın mekanikler otursun bişeyler eklerler.

Savaşların neredeyse hepsi dinden kaynaklı çok iyi olurdu ama bence getirmezler dostum.

Last edited:
Din etkisini verebilecek ve din olmayan sistemler kurulabilir. Oyunlara din eklemek riskli bir hareket, şimdiden forumlarda ağlayanları görebiliyorum.

kardeş oyun bozuk. düzeltmeye çalışıyorlar. şunu ekleyin bunu ekleyin hayallerini durdurun bi düzeltsinler sonra istersiniz. kuşatmada komut veremiyorsun, meydan savaşında dağdan taştan askerler düşüyor ordunun yarısı baygın başlıyorsun, ekonomi diye bişey yok şuan 3 yaverim ile 4 birliğim var 750 askeriz 33700 lira para tutuyor seviye atlatmak 8 savaş kazandım daha askerleri seviye atlatamadım para yok oyunda ekonomi bozuk. yani herşey bozuk kılıç var at var bi de adam var sallıyorsun şuan. bi düzeltsinler elleşme sonra eklenir baya bi özellik.
öncelikle bir ai yapılsın bakam herkes hücum harici hiç bi taktik çalışmıyor. benim vurduğum ölüyor ya da onun vurduğu ölüyor combat başladığında ai (asker) 2 adım geri çekilem az bekliyip öle dalem, belki hemen saldırırsam ölürüm, gardımı koruyayım ok gelir kılıç gelir az yanımdaki ile aramı açayım düşmana bi vurayım bakayım ölmeden savaşayım ölürsem film kopuyo gibi bi olayı yok herkes geberene kadar kılıç sallıyor sıçtığı yere kadar kovalıyor. ai yapılsın mekanikler otursun bişeyler eklerler.
Ben en son 1.5.0 gibiydi oynadım, o sürümde yapay zeka gayet iyiydi (Kolayda oynuyorsan dediğin olabilir) , hele bahsettiğin gibi hiç değildi. Sen ya dediğin sorunlarla karşılaşmak için ayrı bir çaba sarf etmişsin, ya da ileriki versiyonlarda oyunun Singleplayer'ını bozdular. Aynı şekilde benim "şunu ekleyin" , "bunu ekleyin" gibisinden söylemlerim çok azdır, olan da genel olarak yine bir şeyler düzelmesi içindir. Ben hep "şunu düzeltin" , "bunu değiştirin" gibisinden şeyler söylemişimdir. Aynı şekilde benim en son oynadığım save'imde 20m param vardı, hepsini de alnımın akıyla kazanmıştım, birliklerimin çoğu ise ya son seviye ya da son seviyeye yakın birliklerdi. O kadar şeye rağmen günlük 2k eksideydim. O da zaten savaşlarda falan gayet katlanıyordu. Evet, ekonomi sıkıntılı oyunda; ama sen nasıl yöneteceğini bilirsen senin için oynanamaz hale gelmiyor oyun. Ayrıca bu ofansifliğinin sebebini de anlamadım, insanca öneri sunmuşuz burada utanmasan bizi döveceksin.
Din etkisini verebilecek ve din olmayan sistemler kurulabilir. Oyunlara din eklemek riskli bir hareket
Aynen dostum, ben de onu diyorum zaten. Gerekirse gerçek hayattaki dinleri de kullanabilirler. Yoksa bakıldığı zaman EU4'te falan da din var, ama dinlerin asıl olayı allie alabilmek, savaş sebebi ve belli başlı durumlara pozitif özellik sağlaması (Ordu disiplini, stability gibi) . Yani ortada yaşanan bir din yok, o dinin getirdiği artılar var :grin: . Bannerlord'da da olsa oyun daha çeşitli ve uzun ömürlü olur. Zaten hatırlarsanız çok etkili olmasa da Viking Conquest'de de ufaktan vardı din olayı.

Ayrıca bu ofansifliğinin sebebini de anlamadım, insanca öneri sunmuşuz burada utanmasan bizi döveceksin.
estağfurullah öyle birşey demedim ne haddime. sadece belirtmek istedim düzeltilmesi gereken birçok şey olduğunu.

benim en son oynadığım save'imde 20m param vardı, hepsini de alnımın akıyla kazanmıştım, birliklerimin çoğu ise ya son seviye ya da son seviyeye yakın birliklerdi. O kadar şeye rağmen günlük 2k eksideydim. O da zaten savaşlarda falan gayet katlanıyordu. Evet, ekonomi sıkıntılı oyunda; ama sen nasıl yöneteceğini bilirsen senin için oynanamaz hale gelmiyor oyun.
bir rehber yayınlarsan zevk ile okurum. ticaret yaptım yaklaşık 2 yıl her malın tek tek nerde ne kadara ucuza alınıyor nereye pahalı satılıyor bilmem ne 2 oyun yılı uğraştım 1m para yapamadım 200-300 binlerde birşeydi. bir aralar mal satacak yer yoktu artık şehirlerde 10k-15k para olduğu için yapabileceğim ticaretin kapasitesine ulaştım. gerçekten merak ettim nasıl yaptığını 20m çok felaket bir rakam oyunda en az 15 - 20 şehir satın alırsın o para ile ? (demircilik sonrası malzemeleri kardeşime sattırıyorum diyorsan o başka o bir hileyi bile aşmış vaziyette bug)

estağfurullah öyle birşey demedim ne haddime. sadece belirtmek istedim düzeltilmesi gereken birçok şey olduğunu.
Ne bileyim, öyle yazınca dedim neye bu kadar triggerlandı :grin:
bir rehber yayınlarsan zevk ile okurum. ticaret yaptım yaklaşık 2 yıl her malın tek tek nerde ne kadara ucuza alınıyor nereye pahalı satılıyor bilmem ne 2 oyun yılı uğraştım 1m para yapamadım 200-300 binlerde birşeydi. bir aralar mal satacak yer yoktu artık şehirlerde 10k-15k para olduğu için yapabileceğim ticaretin kapasitesine ulaştım. gerçekten merak ettim nasıl yaptığını 20m çok felaket bir rakam oyunda en az 15 - 20 şehir satın alırsın o para ile ? (demircilik sonrası malzemeleri kardeşime sattırıyorum diyorsan o başka o bir hileyi bile aşmış vaziyette bug)
Oyunun başlarında çok hızlı başlamamak lazım, gördüğünüz her turnuvaya katılın, gördüğünüz her çapulcuya, hatta özellikle deniz yağmacılarına saldırın çok iyi loot getirdiği gibi çok da iyi para da getiriyorlar. Ben oyunun başında hiç zırh almazdım :grin: ya deniz yağmacılarından gelen zırhları, ya da turnuvalardan gelen zırhları kullanırdım. Eğer zırhınız yeterliyse direkt satın bütün ganimeti. Aynı şekilde ben turnuva olmadan arenaya girip kapışmayı sevdiğim için oyun süresi neredeyse hiç ilerlemeden tek oturuşta en az 10k dinarı falan arenadan kazanıyordum :grin: 250 250 gelen para az gibi dursa da aslında demircilikten bile kârlı oluyor oyun süresi açısından. Bütün esirlerinizi satın, iyi olanları bekleyin size katılsın grubunuza alın. Bu bile maddi açıdan çok rahatlatır sizi. Her ne kadar sefer haritasında hızlı ilerlemeyi ve Khuzaitler'i sevsem de kültür olarak hep Vlandia seçerim. Askerler savaşlardan daha fazla TP kazanıyor o zaman. Ve aynı şekilde savaşa kendim girmem gerekmiyorsa, zaten her türlü kazanacak gibiysem sadece askerleri gönderirim savaşa, Vlandia kültürlü olmamdan ötürü daha fazla TP kazandıkları gibi siz girmeyince de daha fazla TP kazanıyorlar. Aceleye getirmeyin oyununuzu. Ben şahsen 1M para yapmadan hiçbir devlete katılmıyor, kendi devletimi kurmuyordum. 1M dinar yaptıktan sonra hangi seçenek daha mantıklı gelirse onu yapıyordum. Ordunuzu kesin zafere götürmek için ise ordunuzu olabildiğince Khuzait Lancer (Mümkünse Zırhlı olanından) , İmparatorluk Lejyoneri ve bulabildikçe Fian, Saray Muhafızı veya Khuzait Kağan Muhafızı ile doldurmaya çalışın. Oran olarak ise yaklaşık şöyle olsun:

+ 65 Piyade
+ 45 Okçu
+ 35 Süvari

Şeklinde. Tabi ki oyunun ilerleyen kısımlarında bu kadar askere sahip olabilirsiniz. Yine tabi ben bunları en son 1.5.0 gibi yapmıştım. Şimdiki versiyonda ne kadar mümkün bilemiyorum. Buna alışmak için bir süre hileli bir save açabilirsiniz. Birçok oyunda bunu uygularım ben, bir hileli save'im olur bir de normal.
Hileli olanda genel olarak test amaçlı oynarım. Elde edemediğim, veya etmekte zorlanacağım birlikleri alırım, savaştaki performanslarını gözlemlerim.
Oradaki sonuca göre ise maaş ve terfi ücretlerini de göz önünde bulundurarak o birlikleri normal save'imde kullanırım veya kullanmam. 20m büyük para gibi gözükse de aslında dediğim gibi arenada ve turnuvalarda oyun süresi neredeyse hiç geçmeden rahatça kasılıyor ve eğlendiriyor :grin: (Lootlar da cabası) . (Tabi 20m para artık kendi devletimi kurup birkaç derebeyi aldıktan sonraki param, yani bir anda kasılmıyor. En az bi 4-5 yıl geçmiş, kendi devletimi kurmuş oluyorum o raddeye gelene kadar)

Biraz konu dışı da olsa yardımcı olmak adına yazayım dedim. Şuan için aklıma gelenler bunlar, umarım yararı dokunmuştur :smile: .

Art arda ileti
benim envanterimde sanırsam bi 50m veya 100m lik item var savaştıgım sürece hiç para sıkıntısı yaşamıyorum.

Back
Top Bottom