İşlemci konusunda yardım gerekli

Users who are viewing this thread

Oyunu 1000 kişilik savaşlarda sıkıntısız oynayabilmek için işlemci almaya korkuyorum. Optimizasyon düzelip aldığım işlemci overkill olursa boşa almış olurum.
Sahip olduğum işlemci ryzen 5 1500X'in oyun tamamen optimize olsa bile yetemeyebilme ihtimali de var.(ki pek sanmıyorum yeterli olacağını) O zaman işlemci almayıp optimizasyon için aylarca boşa beklemiş olacağım.Normalde işlemcim ekran kartına beslemeye yetiyor ama Bannerlord'da ölüyor.Kafam çok karışık.Alsam mı almasam mı çok kararsızım.

Alacaksam da aklımda 3600X yada 3700X var ama oyun motorunun 8 çekirdeği aynanda destekleyip desteklemediği belli olmadığı için 3700X almak boşa giden fazladan 1000 tl olabilir. Bu arada geleceği önemsemiyorum sadece Bannerlord oynamak için alırım işlemci alacaksam.Hatta emin bile değilim 3700X'in bile yeterli olacağına dair.Sabırsızlıktan kendim karar vermeden önce yardım gerekli :sad:

Ben de aynı işlemciye sahibim. Kötü bir işlemci değil ama tabi 3600 alırsan daha rahatlar. Bu dönemde işlemci pek alınmaz bence yine de eğer alırsan aradaki performans farkını burada paylaşırsan çok makbule geçer

Ben de aynı işlemciye sahibim. Kötü bir işlemci değil ama tabi 3600 alırsan daha rahatlar. Bu dönemde işlemci pek alınmaz bence yine de eğer alırsan aradaki performans farkını burada paylaşırsan çok makbule geçer
Almalı mıyım diye soruyorum ben de knk.Alırsam bunu tabiki yaparım.Hiçbir yerde donanım testleri yok doğru düzgün.Bunun herkese çok faydalı olacağına şüphem yok.

Valla dostum ne desem bilemedim. Bugün ya da yarın illa alman gerekecek eğer yükses sistem isteyen oyunlar oynuyorsan. Şahsen ben de alma niyetindeyim fakat Eylül gibi ABD den arkadaşım gelecek ona aldırmayı bekleyeceğim gibi malum döviz farkı ve vergi yükünden iyi sistem dizmek adamı sakat bırakıyor.

Cpu kullanımını azaltmak için eğer nvidia ekran kartı kullanıyorsan nvidia denetim masasından Oyunun sırasıyla hem launcher hem starter ekleyip Doku süzme-Eşyönsüz örnek optimizasyonu'nu açık yap, bu çizilen grafikleri belleğe atar ve işlemcinin tekrar çizmesini önleyip cpu kullanımını düşürür. Ayrıca düşük gecikme oranı modunu da açık yap uygula de, bu seçenek ise yükü daha çok ekran kartına bindirerek işlemci kullanımını azaltır. Yine de 1000 kişilik savaşlarda sıkıntısız oynamak istiyorsan 3700x bunun için yeterlidir oyun motoru tabi ki 8 çekirdeği sorunsuz destekliyor ancak 1000 adet kukla fiziğini optimize etmek oldukça zor bir olay sadece zaman lazım onlar için ama dediğim gibi ryzen 7 3700x çok rahat bu işin üstesinden gelir ki ryzen 5 3600x de yeterlidir ryzen 5 3600 ile 1000 kişilik testler var sorunsuz oynatıyor

Cpu kullanımını azaltmak için eğer nvidia ekran kartı kullanıyorsan nvidia denetim masasından Oyunun sırasıyla hem launcher hem starter ekleyip Doku süzme-Eşyönsüz örnek optimizasyonu'nu açık yap, bu çizilen grafikleri belleğe atar ve işlemcinin tekrar çizmesini önleyip cpu kullanımını düşürür. Ayrıca düşük gecikme oranı modunu da açık yap uygula de, bu seçenek ise yükü daha çok ekran kartına bindirerek işlemci kullanımını azaltır. Yine de 1000 kişilik savaşlarda sıkıntısız oynamak istiyorsan 3700x bunun için yeterlidir oyun motoru tabi ki 8 çekirdeği sorunsuz destekliyor ancak 1000 adet kukla fiziğini optimize etmek oldukça zor bir olay sadece zaman lazım onlar için ama dediğim gibi ryzen 7 3700x çok rahat bu işin üstesinden gelir ki ryzen 5 3600x de yeterlidir ryzen 5 3600 ile 1000 kişilik testler var sorunsuz oynatıyor
Knk dediklerin az da olsa iyi geldi gibi ama çözemez tabiki tamamen.Bana 1000 kişilik test linki atar mısın ben bulamadım da.Ve 2 çekirdek farkı bannerlord'da değer mi gerçekten?Keşke bunları görebileceğimiz kaynaklar olsaydı.

Knk dediklerin az da olsa iyi geldi gibi ama çözemez tabiki tamamen.Bana 1000 kişilik test linki atar mısın ben bulamadım da.Ve 2 çekirdek farkı bannerlord'da değer mi gerçekten?Keşke bunları görebileceğimiz kaynaklar olsaydı.
onu 2 çekirdek olarak düşünmemelisin 6 fiziksel 6 sanal toplamda 12 iş parçacığı var şu an kullandığında ise 8 iş parçacığı var arada 4 iş parçacığı fark var bu ciddi bir değer ve üstüne bir de senin işlemcin 3.5ghz turbo boost ile 3.7ghz. Ryzen 5 3600x 3.8ghz turbo boost ile 4.4ghz, arada baya fark var yani

Last edited:
link burada hiç kasmıyor işlemcisi ryzen 5 3600x değil 3600 sürümü edit: tabi darboğaz var elbet ama ortada 1000 karakter var böyle bir durumda takılıp takılmamasına bakılması gerek çünkü bu çok extrem bir durum
2.edit: ryzen 7 3700x 16 iş parçacığına sahip zaten o çok rahat besler darboğaz da yapmaz

Çok saolasın.Sanırım alacağım ama hala bir soru var aklımda.Ryzen 4000 serisini beklemeli miyim? fiyat ya da daha iyisi olması konusunda.
varsa bir ikinci el piyasasına bakmanı tavsiye ediyorum, bilgisayar işlemcileri bozulmaz denilecek derecede zor bozulan parçalardır ki bozulmuyorlar zaten bu yüzden bilgisayar işlemcisi için ikinci ele kesinlikle bakılmalı sen de bak belki önemli kar edersin paranın bir kısmı cebinde kalır. Eğer ikinci el bulamazsan/imkanın yoksa Ryzen 4000 serisini tabi ki beklemeni tavsiye ederim dolar 7ye vurmuş fiyatlar yükseldi ve ryzen 5 1500x seni biraz daha idare edebilir diye düşünüyorum

Sistemde ssd var mı?
Var ise oyun ssd ye mi kurulu?
Ben de gtx 1070 ve ryzen 1600 var ve neredeyse hiç takılma ve donma olmuyor. İşlemci %60-80 aralığında 500/500 savaşta...

benim işlemci i5 2320. anakart eski olduğu için yükseltemiyorum. 2.el alabilirim. sadece bu oyun için var mıdır öneriniz ? ekran kartı amd rx560. amd işlemci olabilir.

Back
Top Bottom