Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Sword and musket modundan haber yok mu acaba ? hala only steam sanırım. Epic games üzerinden alanlar ne yapacak belirsiz duruyor. Ayrıca halihazırda oynayan arkadaşlar mod ne durumda bilgi verirse sevinirim. napoleonic wars modu sayesinde warband asla silinmez bir oyun oldu hard diskimde, açıkçası şu mod o kadar güzel olursa bannerlordu da silemem.

Bizlerden de yakında haber olacak. Bir kaç aşamalarımız var :smile:

Doğru anladıysam eğer sefer haritasında yağmur da görebileceğiz(?) Bu çok hoşuma gitti eğer tahmin ettiğim gibi bir şeyse, bunun dışında cidden güzel şeyler gelmiş.

Sefer haritası inanılmaz güzel olmuş, foruma ilk girdiğim zaman yaptığım ilk önerilerdendi sefer haritasında hava durumu olması. Yapımcıların ellerine sağlık

Oynanışa etkin bi katkısı olmayan bi yenilik açıkcası.
Hocam izlediğim videolarda hem sefer haritasında hem de oyun içinde hava olaylarının bi kaç etmende bulunduğunu gördüm aslında, sadece görsel olarak değil askerlere bazı negatif etkiler de veriyor sanırsam

beğendiğim tek şey atölyeye malzeme konabilir olması olmuş. herhangi bir yerin lordu olmadan üzerimizdeki eşyaları depolayabileceğimizin olmadığı, bir evimiz ya da depomuzun olmadığı oyun idi nihayet 3 yıl sonra bir atölyemizi üs edinip serbestçe ticaret yapabileceğiz.

ayrıca şu oyundaki güncellemeleri de düzenlemeleri gerektiğini düşünüyorum. her güncellemede 10larca gb ...
şuan 15,2 gb indiriyor, diskte yaptığı değişiklik 35 gb

Last edited:
beğendiğim tek şey atölyeye malzeme konabilir olması olmuş. herhangi bir yerin lordu olmadan üzerimizdeki eşyaları depolayabileceğimizin olmadığı, bir evimiz ya da depomuzun olmadığı oyun idi nihayet 3 yıl sonra bir atölyemizi üs edinip serbestçe ticaret yapabileceğiz.

ayrıca şu oyundaki güncellemeleri de düzenlemeleri gerektiğini düşünüyorum. her güncellemede 10larca gb ...
şuan 15,2 gb indiriyor, diskte yaptığı değişiklik 35 gb
Steamin update sistemi yüzünden olduğunu söylemişlerdi. Ellerinde olan bir durum olmayabilir.

Hocam izlediğim videolarda hem sefer haritasında hem de oyun içinde hava olaylarının bi kaç etmende bulunduğunu gördüm aslında, sadece görsel olarak değil askerlere bazı negatif etkiler de veriyor sanırsam
Hocam pek çoğu pasif etmen, yüzdeler ve penaltılardan ibaret. Taktiksel hareketi biraz arttırsa da doğrudan oynanışa etki eden bir şey yok benim gördüğüm kadarıyla. Ayrıca yağmur ve kar için koydukları animasyonlar biraz tırt. Boş yere görüntü doluluğu gibi hissettiriyor. Oyunda sefer haritasının dışında karakterle etkileşimimizin oldugu 3. Şahıs oynanışa biraz daha yenilik, biraz daha etkileşim gelmeli bana göre. Bu güncelleme ile oyun bu aşamadayken dahi bunu yapabilecek kabiliyette olduklarını gösterdiler açıkcası.

Hocam pek çoğu pasif etmen, yüzdeler ve penaltılardan ibaret. Taktiksel hareketi biraz arttırsa da doğrudan oynanışa etki eden bir şey yok benim gördüğüm kadarıyla. Ayrıca yağmur ve kar için koydukları animasyonlar biraz tırt. Boş yere görüntü doluluğu gibi hissettiriyor. Oyunda sefer haritasının dışında karakterle etkileşimimizin oldugu 3. Şahıs oynanışa biraz daha yenilik, biraz daha etkileşim gelmeli bana göre. Bu güncelleme ile oyun bu aşamadayken dahi bunu yapabilecek kabiliyette olduklarını gösterdiler açıkcası.
Anladım hocam, evet değişiklikler biraz arkaplanda olmuş. Sanırım gözle görülür olarak şey var, atlar daha yavaş gidiyordu sanırım o belirgin bir değişiklik sanırsam

Aylar sonra 40 saat daha gömdüm. Oyun düzeleceği yerde daha kötü olmuş. Ana görevde imparatorluğu birleştir görevinde aragos komplosunu engelleme ihtimalin 0, işi gücü bırakıp sadece istiniadan gelen görevleri yapsan bile zor iş. onu geçtim komploda 3 krallık birden savaş açıyor, imkanı yok galip gelemiyorsun. en son her yakaladığım lordu idam ediyorum öyle bile fark eden bişi olmadı. düşman geliyor 2 ordu kuşatma yapıyor biri 150 civarı diğeri 200 civarı askeri kalıyor şehri alıyor, ben dışarıda bekliyorum anında garnizonda 500 asker, iki orduda da 500'er asker toplanıyor. aynı şekilde bizimkilerde olsa anlarım ama bizimkilerde tek ordu ben geziyorum, düşmanın ordularını durmadan kestiğim halden anında başka yerden sıfır ordu çıkıyor. bu sene bannerlord işi benim için bitti gibi seneye bi daha denerim bakalım. ama bu şekilde oyun zevkinin içine etmişler resmen. bu kadar süre de oynamazdım ama giden zamanıma acıdım, belki düzelir dedim hikaye. gg wp. iyi forumlar.

Bir önceki sayfada olduğu gibi sezondan sezona yapılabilecek işlevsel ve yapısal geliştirmelere dair şekerlemeler.
- Oyunun aslında veya modlamasında bir seçenek olarak düşünülebilecek olan, oyuncunun tercihine göre zaman akışının kesilmemesi; İstenildiği zaman duraklatma olmakla beraber harita üzerinde ve savaş alanında olay akışının belli orantıda devam etmesi. Kaçtığımız güçlü bir ordunun bizim ordumuza yetişip yakalaması için önden saldırı yapan birlikler ile asker göndererek yaptığımız hızlı geçen (similatör yönetimi yeteneğimiz sipetinde) simüle çatışmalar esnasında, kovalayan ordunun harita üzerinde bize yaklaşmasını takip edebildiğimiz gibi, normal savaşa girdiğimizde her ne kadar gerçek zamanlıda olsa harita üzerinde yaklaşım hızının görülebildiği ve istenildiğinde oyun pause edilip icabında bir kısım asker bırakıp geri çekilme veya geriye oyalamak için birlik bırakma veya savaştan zarar görmesini istemediğimiz bir birliği özel bir komut ile (istediğimiz askeri birimleri naklederek mesela) önden gönderip geride kalma gibi seçeneklerimizin olması. Zaman akışı ile alakalı bu gibi çalışmalar multi oyun seçeneğine doğru bir kapı aralayabilir.
- Oyun zorluğunun seviyesine göre klan seviyelerinin artış göstermesi (daha zor bir seviyede son klan seviyesinin 7 ye çıkması ve yeni perkler eklenmesi), klan seviyesi ile orantılı olarak yerleşke sınırı olması (*)
- Yerleşim sayısı nisbetinde klan transferinin zorlaşması, idam edilen karakteri olan klanın yüksek kan bedeli (en düşük 1m, klan başkanı ise klan seviyesine göre 5. seviye 5m mesela) veya birinci dereceden bir akrabaya kısas şartı ile trasfer yapılabilmesi oyuna getirilebilir.

(*)=
1. Seviye klanı; klan ve karakter gelişimi için , çapulcular ile savaşıp turnuvalara katılarak , ticaret ve demircilik yaparak ilerlemesi mümkün olabilir. Bir yerleşkeye sahip olamaz.

2. Seviye klanı; bir adet kale sahibi olabilir. (krallıklarda 2. seviye klanlara rastlanması, oyuncular için geçerli değil)

3. Seviye klan ; bir adet birlik yapmak. Yerleşke sahibi değil ise, paralı askerlik yapabilir. Bir şehir ve bir adet kale sahibi olabilir.

4. Seviye klanı; iki adet birlik yapmak. Bir krallığa vassal olarak katılabilir . İki Şehir , iki kale veya Bir şehir dört kale sahibi olabilir.

5. Seviye klanı; üç adet birlik yapabilir. İki paralı asker klan kiralayabilir . Üç şehir üç kale sahibi olabilir.

6. Seviye klanı; dört adet birlik yaparak. Klanına dört şehir dört kale olabilir.

7. Seviye klanı; 5 şehir 5 kale sahibi olabilir.

Bence tavsiye yazmayın arkadaşlar. Ciddiyim yani neler neler yazıldı çizildi, birkaç şey hariç tavsiye edilen özelliklerden eklenen hatırlamıyorum. Ha eğer mod yapan ve fikirlere açık birileri varsa tabiki tavsiye yazalım görsünler, ama ana oyundan pek umudum yok.

Neyse ki şahsen warband oynarken de native oyuncusu değildim zaten. Şöyle sağlam modlar çıktıkça bir 20-30 saatlik süreçlerim olur gibi.

Bir önceki sayfada olduğu gibi sezondan sezona yapılabilecek işlevsel ve yapısal geliştirmelere dair şekerlemeler.
- Oyunun aslında veya modlamasında bir seçenek olarak düşünülebilecek olan, oyuncunun tercihine göre zaman akışının kesilmemesi; İstenildiği zaman duraklatma olmakla beraber harita üzerinde ve savaş alanında olay akışının belli orantıda devam etmesi. Kaçtığımız güçlü bir ordunun bizim ordumuza yetişip yakalaması için önden saldırı yapan birlikler ile asker göndererek yaptığımız hızlı geçen (similatör yönetimi yeteneğimiz sipetinde) simüle çatışmalar esnasında, kovalayan ordunun harita üzerinde bize yaklaşmasını takip edebildiğimiz gibi, normal savaşa girdiğimizde her ne kadar gerçek zamanlıda olsa harita üzerinde yaklaşım hızının görülebildiği ve istenildiğinde oyun pause edilip icabında bir kısım asker bırakıp geri çekilme veya geriye oyalamak için birlik bırakma veya savaştan zarar görmesini istemediğimiz bir birliği özel bir komut ile (istediğimiz askeri birimleri naklederek mesela) önden gönderip geride kalma gibi seçeneklerimizin olması. Zaman akışı ile alakalı bu gibi çalışmalar multi oyun seçeneğine doğru bir kapı aralayabilir.
- Oyun zorluğunun seviyesine göre klan seviyelerinin artış göstermesi (daha zor bir seviyede son klan seviyesinin 7 ye çıkması ve yeni perkler eklenmesi), klan seviyesi ile orantılı olarak yerleşke sınırı olması (*)
- Yerleşim sayısı nisbetinde klan transferinin zorlaşması, idam edilen karakteri olan klanın yüksek kan bedeli (en düşük 1m, klan başkanı ise klan seviyesine göre 5. seviye 5m mesela) veya birinci dereceden bir akrabaya kısas şartı ile trasfer yapılabilmesi oyuna getirilebilir.

(*)=
1. Seviye klanı; klan ve karakter gelişimi için , çapulcular ile savaşıp turnuvalara katılarak , ticaret ve demircilik yaparak ilerlemesi mümkün olabilir. Bir yerleşkeye sahip olamaz.

2. Seviye klanı; bir adet kale sahibi olabilir. (krallıklarda 2. seviye klanlara rastlanması, oyuncular için geçerli değil)

3. Seviye klan ; bir adet birlik yapmak. Yerleşke sahibi değil ise, paralı askerlik yapabilir. Bir şehir ve bir adet kale sahibi olabilir.

4. Seviye klanı; iki adet birlik yapmak. Bir krallığa vassal olarak katılabilir . İki Şehir , iki kale veya Bir şehir dört kale sahibi olabilir.

5. Seviye klanı; üç adet birlik yapabilir. İki paralı asker klan kiralayabilir . Üç şehir üç kale sahibi olabilir.

6. Seviye klanı; dört adet birlik yaparak. Klanına dört şehir dört kale olabilir.

7. Seviye klanı; 5 şehir 5 kale sahibi olabilir.

Umut bu topraklardan gitti...

2 gündür warband oynuyorum bannerlord combat sistemine şükrettim arkadaş nasıl oynadık biz bu oyunu yıllarca karakter ölü gibi sallıyor çift elli kılıcı falan

Öncelikli olarak sıkıntılar gideriliyor sonra öneriler değerlendiriliyor falan olmalı. İllaki notlar alınıyordur diye düşünüyorum, zamanla uygulaması kolay olandan daha çetrefilli olanlara doğru çıkanlara rastlıyoruz. Mesela garnizondan birliklerimize asker çektirmek. Krallığa mensup diğer lortların yerleşke garnizonlarında asker sayıları lordların ve vassallarının asker çekmelerinden dolayı azalmış olarak listeden görebiliyoruz.
Bu normal bir şey diyoruz, gitmişler asker çekmişler garnizonu azalmış, ama biz nedense vassallarımıza yerleşkelerden asker çektirtemiyoruz.

En başından beri vassalların asker çekmede kontrolsüz davranarak yerleşkeyi sıkıntıya sokmaları gibi bir gerekçe ile uygulanmamıştır diyoruz, ama halbuki vassalları her hangi bir yerleşkeye gönderebilmek gibi bir özellik gelmiş oyuna, belki de garnizondan asker çekerler oradan birlik kurduklarında diyoruz ama işlevi yok (şimdilik, başka bir sebepten de bu özellik gelmiş olabilir tabii ki). Halbuki kontrollü bir şekilde birlik kurdurmak çok basit olacak bu özellikle:

Birliğimizde olan seçtiğimiz birlik komutanına açılan birlik için asker aktarma penceresinin aynısı yerleşke içerisinde seçtiğimiz birlik komutanına yerleşke garnizonundan açılacak o kadar. Yumurta gelmiş kapıya dayanmış derler ya, o kadar yaklaşmış.
Bunun gibi basit gelişmeler olduğu gibi yukarıdaki yazımda bulunan karmaşık gelişmeleri her Razaman gecelerinde sahur yayını olarak sezon sezon oynayıp youtube de paylaşan arkadaşlardan takip edeceğim artık. Oynayamasam da takip ediyorum, zira bizim memleketin adamları yaptı bu oyunu.

Belki yukarıdaki gibi ekstrem gelecek uygulamalar için ayrı bir paket ile asıl oyuna sahip olanların alabileceği özel bir çalışma olabilir. Bu sefer Türkçe ses dublajı da isteriz yalnız :smile:
Bannerlord 3 olursa, nasıl bir senaryo üzerine olursa olsun önceki çalışmaların, yazılımların, fizik motorunun vs neyse üzerine koyulacak her gelişmeden istifade etmesi muhtemel olduğundan bu çalışmaların hep ileriye yatırım olur düşündüğüm gibi ise.

bence yeni güncelleme getirmesinler :d bıraksınlar modcular yapsın mod vs. ya da artık dlc felan getirsinler onunla uğraşsınlar. şu istinia felan görevi ( dünyanın oyun camiasındaki en saçma görevi ) hala niye kaldırılmamış başka bir senaryo yazılmamış hayret. bırakın bari modcular uydursun bir görev.

Back
Top Bottom