Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Türkçe ve İngilizce forumlarda insanlar bu kadar şikayetçi olurken, oyun erken erişimde olsa bile TW topluluğunu doğru düzgün bilgilendirmediği ve dinlemediği konuşulurken Steam'de oyunun mağaza sayfasında hala 126bin küsür değerlendirmenin %87'si, son 30 gün içerisinde de 2binden fazla değerlendirmenin %82'si "Çok Olumlu" olarak yorumlamış.

Bu durumu açıklayabilecek bir kaç sebep var tabii ki ve bunlar hepimizin malumu. Fakat Türkçe ve İngilizce forum başlıklarının tamamı şikayet içerikli olduğu da aşikar. Ve bu şikayetlerle de bir sonuç alınamıyor. Bannerlord'a dair hala içten içe buruk bir ümidim var fakat bazı durumların da değişmesi/gelişmesi gerekliliği de açık.

Bana katılır mısınız bilemiyorum fakat Steam'deki değerlendirmelerinizi değiştirmek ve oyun ile ilgili görüşümüzün o kadar da "Çok Olumlu" olmadığını göstermek işe yarar mı? Zira forumda yazmanın pek de etkili olmadığına şahit olduk ziyadesiyle.
Hem fikirim dediğiniz herşeyde beyim.Ne bileyim 2008'den beri M&B oynuyorum diğer oyunlar anlık haftalık heves oldu toplasan 5 oyun etmez oda.Olumsuz vermeyi kendime yediremiyor gibi bir his oluşuyor bende bu yüzden ama etkili olacak tek mecra steam gibi dediğiniz gibi tepki için.İçimiz buruk evet ama yinede bir umut var insanın içinde.Toplumsal yapılırsa belki ses yukarı ulaşır.

Türkçe ve İngilizce forumlarda insanlar bu kadar şikayetçi olurken, oyun erken erişimde olsa bile TW topluluğunu doğru düzgün bilgilendirmediği ve dinlemediği konuşulurken Steam'de oyunun mağaza sayfasında hala 126bin küsür değerlendirmenin %87'si, son 30 gün içerisinde de 2binden fazla değerlendirmenin %82'si "Çok Olumlu" olarak yorumlamış.

Bu durumu açıklayabilecek bir kaç sebep var tabii ki ve bunlar hepimizin malumu. Fakat Türkçe ve İngilizce forum başlıklarının tamamı şikayet içerikli olduğu da aşikar. Ve bu şikayetlerle de bir sonuç alınamıyor. Bannerlord'a dair hala içten içe buruk bir ümidim var fakat bazı durumların da değişmesi/gelişmesi gerekliliği de açık.

Bana katılır mısınız bilemiyorum fakat Steam'deki değerlendirmelerinizi değiştirmek ve oyun ile ilgili görüşümüzün o kadar da "Çok Olumlu" olmadığını göstermek işe yarar mı? Zira forumda yazmanın pek de etkili olmadığına şahit olduk ziyadesiyle.

Not: Son iki haftadaki ve toplamdaki oynama süresinin hemen hemen yarısı modları deneme ya da mod geliştirmek için verdiğim uğraşlardan ötürüdür.

Steam'de dikkatleri çeker diye düşünüyorum.

Steam in olumlu olması bana kalırsa oy verenlerin çok büyük çoğunluğu oyunun arkaplan hikayesini bilmeden sadece öylesine oynayan yeni oyunculardan dolayı.

Türklerin sırf "türk oyunu moruq destek vermek lazım" diyerek olumlu oy vermesi de beni ayrı delirtiyor. Adam oyunun eksikliklerini yazıyor yazıyor Türk oyunu destek verelim diye olumlu oy veriyor kafayı yiyeceğim, sen zaten paranla verdin desteğini.

Not: Son iki haftadaki ve toplamdaki oynama süresinin hemen hemen yarısı modları deneme ya da mod geliştirmek için verdiğim uğraşlardan ötürüdür.

Değerlendirme konusunda haklısın ,oyun çıktığında olumsuz vermiştim hala da öyle ,bence olumlu verenler asıl kötülüğü yapan kişiler oyunun gelişmesini/düzelmesini engelliyorlar. İstediklerini yapsınlar burada kimse olumsuz oy versin diye uğraşmam zaten dinleneceğinide düşünmüyorum çok şükür ki oyun dünyası MB den oluşmuyor böyle kalsın oyun sıkıntı yok, belki çıkar çıkmaz oyunu alarak hata yaptım herkes bir kere hata yapar ama ikinci defa aynı hatayı yapmaz.

1330 saat 42 dakika ?
Seviyoruz işte...
Ama zor bir hareket toplumsal birşey dostum.Bin kişinin yapacağı ile olacak bir iş değil gibi geliyor bana.(Bin bile çok büyük rakam bir toplumsal hareket için zor)
Türkçe forumda etki yaratacak kadar insan toparlamak zor olabilir. Fakat İngilizce forumda başlık açtımız takdirde, destek görebilir. Hele ki reddit gibi platformlarda da konu olmaya başlar ise yerli ve/veya yabancı oyun dergileri, yazarları vb. dikkati çekilerek kamuoyu da yaratılabilir. Herşey bir post yazmaktan ibaret...TW'de çalışan insanların üzerinde baskı yaratıp, onları işlerinde strese sokmak istemem fakat birşeyler de yapmak gerekiyor gibi hissediyorum. Bir post hazırlayacağım. Bakalım nasıl bir etkisi olacak.

Bir de sonra bu bir kalkışmadır vs demesin kimse. =)

Boyle bir basligin yabanci forumda kilitlendigini gordum. İnsanlari topluca steamdeki oylarini degistirmeye calismaya forum kurallari izin vermiyor sanirim.

Ben EA sin basinda umutluydum acikcasi. Olumlu da oy vermistim eksiklerine ragmen. Ama degistirdim oyu olumsuza. Olumsuz oyu verirken icim acidi. Turk oyunuymus falan filan beni alakadar etmezde, M&B basligina olumsuz vermek bana koydu.

Türkçe forumda etki yaratacak kadar insan toparlamak zor olabilir. Fakat İngilizce forumda başlık açtımız takdirde, destek görebilir. Hele ki reddit gibi platformlarda da konu olmaya başlar ise yerli ve/veya yabancı oyun dergileri, yazarları vb. dikkati çekilerek kamuoyu da yaratılabilir. Herşey bir post yazmaktan ibaret...TW'de çalışan insanların üzerinde baskı yaratıp, onları işlerinde strese sokmak istemem fakat birşeyler de yapmak gerekiyor gibi hissediyorum. Bir post hazırlayacağım. Bakalım nasıl bir etkisi olacak.

Bir de sonra bu bir kalkışmadır vs demesin kimse. =)
Olabilirliği olacak birşey değil gibi geldi bana beyim ama denemekte fayda var öyle bir kalkışmaya katılırım! :grin:

Boyle bir basligin yabanci forumda kilitlendigini gordum. İnsanlari topluca steamdeki oylarini degistirmeye calismaya forum kurallari izin vermiyor sanirim.

Ben EA sin basinda umutluydum acikcasi. Olumlu da oy vermistim eksiklerine ragmen. Ama degistirdim oyu olumsuza. Olumsuz oyu verirken icim acidi. Turk oyunuymus falan filan beni alakadar etmezde, M&B basligina olumsuz vermek bana koydu.
Eğer böyle birşey varsa çok üzücü.

Eğer böyle birşey varsa çok üzücü.
Böyle bir şey var mı bilemiyorum fakat olabilir. Ama insanlardan oylarını değiştirmelerini istemek zorunda değiliz. Fakat kendimizin bunu yaptığımızı paylaşmak ifade özgürlüğü içindedir. =)

Sakin birşey söyleme Lamkirn. Bu iş benim için artık izzeti nefs meselesidir. Artossa Artos! Değilse bu iş Himalayalara kadar gider.

Dijiturk gibi hala oyuna karşı büyük umutları olanlar olduğu sürece büyük etki yaratmamız çok zor. Dijiturk e laf atmıyorum bu arada
Oyun ile alakalı benim de hala umudum olduğu için buradayım. Her gün mod olarak yeni neler yapmış insanlar diye kontrol ediyorum. Oyunu tümüyle kötülemiyorum da. Sadece eleştirdiğimiz noktalarda farkındalık ve fark yaratabilmek için fikrimi ve zikrimi paylaşıyorum. :wink: Yıkıcı değil yapıcı bir eylem yani.

Dijiturk gibi hala oyuna karşı büyük umutları olanlar olduğu sürece büyük etki yaratmamız çok zor. Dijiturk e laf atmıyorum bu arada
Dijiturk arkadaşımız şu dakikadan sonra hala fazla optimist yaklaşan biri. :grin:

Dijiturk arkadaşımız şu dakikadan sonra hala fazla optimist yaklaşan biri. :grin:
Evet triggerlananlar oldu geçenlerde zaten :grin: Çünkü mantıksız bir çok önerisi, her neyse.

Oyun ile alakalı benim de hala umudum olduğu için buradayım. Her gün mod olarak yeni neler yapmış insanlar diye kontrol ediyorum. Oyunu tümüyle kötülemiyorum da. Sadece eleştirdiğimiz noktalarda farkındalık ve fark yaratabilmek için fikrimi ve zikrimi paylaşıyorum. :wink: Yıkıcı değil yapıcı bir eylem yani.
Zaten oyunu önemsediğimizden burada takılıyoruz doğru diyorsun, yoksa kim zamanını verir bunlarla uğraşmak ile.

Oyunun çok olumlu oy almasına şaşırılmamalı bu arada. İlk defa oynadığınızı düşünün muhtemelen bayılırdınız. Buradaki çoğu insan için doğruluğu şaşmayacak bir tespit bu. EA Süreci ile alakalı problemler ile oyunu bütün olarak değerlendirmek ne kadar doğru bilemiyorum. Böyle bir şey yapılacaksa hareketin sebebi vaat edilip getirilmeyen özellikler ve içerikler olarak belirlenmeli bence.

Hocam sen bu oyunu 1300 saat oynamışsın bence senin bu oyunda sevmediğin bir şey yok. Yani ne bileyim yapımcı ben olsam seni pek umuruma alamazdım no offence. Sadece 2 hafta için de oynadığını ben 1 yıldan uzun süredir geçememişim.

Last edited:
Bir de oyunu alıp 20-30 saat oynayıp, olumlu oy verip sonra bir daha oyuna hiç dokunmayacak insanlar var o steam reviewlerinin arasında. Bu da bir etken olumlu/olumsuz oranının böyle olmasında. M&B serisine Bannerlord ile başlayanlar da ayrı bir etken. Ben açıkcası Warband oynamadan Bannerlord oynasaydım ve forumu ziyaret etmeyip Warband'in nasıl olduğuna dair bir fikrim olmasaydı oyum hala olumlu olabilirdi. Çünkü bütün eksiklerine rağmen M&B serisi oyun piyasasında türünün tek örneği hala. Hiç rakibi olmaması da oyunun şu anki halinin böyle olmasında etkili.

Back
Top Bottom