Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Bir de oyunu alıp 20-30 saat oynayıp, olumlu oy verip sonra bir daha oyuna hiç dokunmayacak insanlar var o steam reviewlerinin arasında. Bu da bir etken olumlu/olumsuz oranının böyle olmasında. M&B serisine Bannerlord ile başlayanlar da ayrı bir etken. Ben açıkcası Warband oynamadan Bannerlord oynasaydım ve forumu ziyaret etmeyip Warband'in nasıl olduğuna dair bir fikrim olmasaydı oyum hala olumlu olabilirdi. Çünkü bütün eksiklerine rağmen M&B serisi oyun piyasasında türünün tek örneği hala. Hiç rakibi olmaması da oyunun şu anki halinin böyle olmasında etkili.
Haklısınız maalesef.

Oyunun çok olumlu oy almasına şaşırılmamalı bu arada. İlk defa oynadığınızı düşünün muhtemelen bayılırdınız. Buradaki çoğu insan için doğruluğu şaşmayacak bir tespit bu. EA Süreci ile alakalı problemler ile oyunu bütün olarak değerlendirmek ne kadar doğru bilemiyorum. Böyle bir şey yapılacaksa hareketin sebebi vaat edilip getirilmeyen özellikler ve içerikler olarak belirlenmeli bence.
Hayır abi ilk defa bile oynasam beğenmezdim, oyun her sekmede donuyor adeta ,statik gölge ayarında oynarsan bazı haritalarda ışık patlaması vs oluyor bilyorsunuz zaten .artık bu firmaların “yeni oyuncu dostluğu” politikalarında haklılık payı olduğunu düşünmeye başladım cidden birleri var mantıktan ve tüm görüş paylaşan insanlardan farklı tamamen olumlu düşünen bir topluluk ve bu topluluk diğerlerinden çok daha fazla kişiye sahip hatta ezici şekilde fazlalar sadece çok azı görüş paylaşan topluluklara katılıyor ve bu yüzden çok göze çapmıyor bizim gibi normal oyuncularca.

Last edited:
Hocam sen bu oyunu 1300 saat oymamışsın bence senin bu oyunda sevmediğin bir şey yok. Yani ne bileyim yapımcı ben olsam seni pek umuruma alamazdım no offence. Sadece 2 hafta için de oynadığını ben 1 yıldan uzun süredir geçememişim.
Kesinlikle alınmadım güzel kardeşim. Ama oyuna 1300 saat harcamışım ama bir sor ne yapmışım? =) Pandemi de kapandık. Bir yandan işimi yaptım, bir yandan doktora tezi yazdım, bir yandan kısa metraj animasyon film yönetmenliği yaptım, bir yandan da bannerlord oynamaya çalışıp, sıkılıp mod yazımına merak saldım. Ve tüm bu işlerin arasında abartısız söylüyorum 1300 saatin en az yarısı modları denemek ile geçti. Modlamayı öğrendin mi dersen... Vallahi daha öğrenemedim ama araştırması, denemesi, hatalar yapması ve sonunda kendince küçük modcuklar yapabilmesi zevkliydi. Oyun kısmından aynı keyfi alabilmek için bekliyoruz hala.

Fikrimizi dinlerler mi? ee 10 küsür senelik bir mazimiz var bu seri ile. =) O kadar da ayıp etmezler herhalde.

EA Süreci ile alakalı problemler ile oyunu bütün olarak değerlendirmek ne kadar doğru bilemiyorum.
Buradaki insanlar en başından beri oyunu yeterli bulmamış fakat beklemiş insanlar, zaman geçtikçe tepki gösteriyorlar çünkü neredeyse herkesin oyun ilk çıktığında umudu vardı, geçen zaman ve ilerlemeyi görünce umutlarda tükeniyor haliyle şimdi aksiyon alıyorlar.

Kesinlikle alınmadım güzel kardeşim. Ama oyuna 1300 saat harcamışım ama bir sor ne yapmışım? =) Pandemi de kapandık. Bir yandan işimi yaptım, bir yandan doktora tezi yazdım, bir yandan kısa metraj animasyon film yönetmenliği yaptım, bir yandan da bannerlord oynamaya çalışıp, sıkılıp mod yazımına merak saldım. Ve tüm bu işlerin arasında abartısız söylüyorum 1300 saatin en az yarısı modları denemek ile geçti. Modlamayı öğrendin mi dersen... Vallahi daha öğrenemedim ama araştırması, denemesi, hatalar yapması ve sonunda kendince küçük modcuklar yapabilmesi zevkliydi. Oyun kısmından aynı keyfi alabilmek için bekliyoruz hala.

Fikrimizi dinlerler mi? ee 10 küsür senelik bir mazimiz var bu seri ile. =) O kadar da ayıp etmezler herhalde.
Doğrudur, umarım bir gün oyun istediğimiz gibi olabilir.

Bende bugün tavsiye notumu olumsuz olarak verdim. EA sürecindeki oyunu niye böyle niye şöyle diye yargılaması kolay. Evet o konuda da şikayetlerimi dile getirdim lakin asıl şikayetim şu anda bu oyun hakkında neler yapılıyor onu bilmemek. Bize hiçbir şey söylenmiyor, roadmap yayınlanmıyor. En az 1 sene EA da geçeçek dediniz, tamam bunda bir sıkıntı yok , ama 1 sene geçti şimdi ne olacak bize onu söyleyin yani. Tam sürümde bizi nasıl bir deneyim bekliyor? ilerisi için planlar ne? Yani en nihayetinde almış olduğum ürünün ilerisi için neler olacağını bilmek en azından hakkımdır diye düşünüyorum. Sinirliyim ama küskün değilim. "Tavsiye etmiyorum" notunu paylaşma sebebimse dikkat çekmek için oyunu beğenmediğimden değil. Gerçekten bi kamuoyu oluşuturlmalı. Taleworlds'ün çalışma düzeni nasıldır bilmem ve hiçbir çalışanı da zan altında tutmak istemem. Belki de gerçekten canla başla çalışıyorlardır AMA BİLMİYORUM . TW ÇOK KETUM ÇÜNKÜ. Bence Taleworlds bir şeyler için net tarih vermeme hakkını doldurdu. Bunca yıllık geliştirme süreci ve sessiz 1 senelik EA deneyiminden sonra bize bazı açıklamaları yapmalılar diye düşünüyorum.

Oyunun resmi forumunda milyonlarca aynı başlıklı post var umursanmıyoruz steam görüşlerimizi olumsuza çeksek ne olacak ki?Oyunu alacak kitle belli zaten,ortaçağ sevenler onların da olumsuz oya falan bakıcağını sanmıyorum.Açar gameplay izler fikir sahibi olur alırsa alır almazsa almaz bu hareketin çok bir işe yarayacağını sanmıyorum

Oyunun resmi forumunda milyonlarca aynı başlıklı post var umursanmıyoruz steam görüşlerimizi olumsuza çeksek ne olacak ki?Oyunu alacak kitle belli zaten,ortaçağ sevenler onların da olumsuz oya falan bakıcağını sanmıyorum.Açar gameplay izler fikir sahibi olur alırsa alır almazsa almaz bu hareketin çok bir işe yarayacağını sanmıyorum
Steamde düsmesi daha da etkili olur bence. Asıl satıslar orda dönüyor. Ne kadar olumsuz olursa o kadar insanlar satın almaz ve TW belki ne oluyir der ve strese girer. Insanlar steamde olumsuz verdikçe bu daha da kuvvetlenecektir ve böylece TW dikkatini topluluğa vermek zorunda olacak. Nier Automata da bunu yaptılar ve istediklerini aldılar diye biliyorum. Kamuoyu oluşturmak önemli bu noktada

Hayır abi ilk defa bile oynasam beğenmezdim, oyun her sekmede donuyor adeta ,statik gölge ayarında oynarsan bazı haritalarda ışık patlaması vs oluyor bilyorsunuz zaten .artık bu firmaların “yeni oyuncu dostluğu” politikalarında haklılık payı olduğunu düşünmeye başladım cidden birleri var mantıktan ve tüm görüş paylaşan insanlardan farklı tamamen olumlu düşünen bir topluluk ve bu topluluk diğerlerinden çok daha fazla kişiye sahip hatta ezici şekilde fazlalar sadece çok azı görüş paylaşan topluluklara katılıyor ve bu yüzden çok göze çapmıyor bizim gibi normal oyuncularca.
Ben oynanış videolarını görünce hemen alırdım, muhtemelen buradaki çoğu oyuncu da beğenirdi seri ile tanışıklığı olmasa tabii. Böyle söylememin nedeni açık, forum kitlesini diğer oyunculardan ayıran özellik oyunu uzun süre beklemiş olmaları ve bu oyun tipine olan özel ilgileri.. beğenmeyenler olur yine tabii ama ağırlıklı olarak olumlu yorum olması insanların zevksiz veya salak olduğu anlamına gelmez en azından sadece o anlama gelmez. Bannerlord Warband'ın devam oyunu ve uzun süren bekleyişten sonra gelen bir oyun, Bunu bilenler için ortadaki tablo üzücü.

Uzay temalı yeni oyun, uzayda geçen bir modun dlcsi olabilir. Bu da bannerlorda değer katar. Tam sürüme geçişle beraber yayınlanırsa, gecikmeler anlamlı da olur. Bannerlord haricinde bir uzay temalı oyun yapıyorlarsa.. Hmm. Bence böyle bir şey yoktur ama o zaman, madencilik temalı başka bir oyun daha yapsınlar. O alan da niş, eğer kazı-araçlar/makineler/toplama-ulaştırma-dağıtım vb konularda fark yaratabilirlerse tabi. Ve, evet, bannerlord haricinde bir oyun bannerlord kitlesine olumsuz yansıyacaktır elbet.

texturelar,
oyun 2021 yılında mı çıktı 2005 yılında mı çıktı anlam veremiyorum bazen. Bu kadar da dandik olmaz bazı detaylar.

İşte karşınızda 2021 yılı çıkışlı (2022 büyük ihitmalle) AAA oyun fiyatına satılan muhteşem AAA bir oyunun gökyüzü manzarası;

@MArdA TaleWorlds bu da mı gözden kaçtı yoksa? Ne kadar acınası...

oyun 2021 yılında mı çıktı 2005 yılında mı çıktı anlam veremiyorum bazen. Bu kadar da dandik olmaz bazı detaylar.

İşte karşınızda 2021 yılı çıkışlı (2022 büyük ihitmalle) AAA oyun fiyatına satılan muhteşem AAA bir oyunun gökyüzü manzarası;

@MArdA TaleWorlds bu da mı gözden kaçtı yoksa? Ne kadar acınası...
60 Euro ne oyunlar var keşke bir baksak beyler.

Bir de oyunu alıp 20-30 saat oynayıp, olumlu oy verip sonra bir daha oyuna hiç dokunmayacak insanlar var o steam reviewlerinin arasında. Bu da bir etken olumlu/olumsuz oranının böyle olmasında. M&B serisine Bannerlord ile başlayanlar da ayrı bir etken. Ben açıkcası Warband oynamadan Bannerlord oynasaydım ve forumu ziyaret etmeyip Warband'in nasıl olduğuna dair bir fikrim olmasaydı oyum hala olumlu olabilirdi. Çünkü bütün eksiklerine rağmen M&B serisi oyun piyasasında türünün tek örneği hala. Hiç rakibi olmaması da oyunun şu anki halinin böyle olmasında etkili.
Kesinlikle.
Bence Taleworlds'ün biraz dürüst olup vizyonlarını ortaya koyması, beklentileri ona göre yönetmesi lazımdı.
Sorun bu zaten.Resmi hiç birşey yok ortada.Sadece herşey güzel olacak iyi olacak falan filan.15 ay olacak modlar kadar etken sürüm göremedim daha.Çok özellik eklersek çok karışık olur yeni oyuncular sıkıntı çeker kafasınıda hiç anlamış değilim.10 yaşındaki çocuklar baz edilerek yapılıyor sanırım Bannerlord.Birde diyorlar ki ''Beta çıkarmamızın nedeni zaten sorunları beraber çözmek ve oyun içi önerilerle oyunu şekillendirip tam sürüm çıkarmak oyuncular için daha iyi'' gibi bir cümle ile karşı karşıyayız.Karikatür gibi cidden hayat...
Bu M&B serisinden hiçbirzaman uçan kaçan özellikler beklemedim garip fantazik fikirler sürmedim.Olası ve çağın realistliğine göre birşeyler beklememde sorun olmaması lazım.Dönemin sunduğu şartları veremiyor zekatı yetecek yahu.Realistliği geçtim şehirde bulunan üç beş baldırı çıplak çapulcu şamar oğlanı yapıyor şehir lordunu.15 ay oldu hala oğlumuz veya karımızla bile ilişkim 0.Yok ki bir diyalog veya yapılabilecek aktivite.Benim içimi en çok karartanda şu oldu ''Bannerlord Warband'ın devamı değil başka bir oyun'' cümlelesi oldu.11 yıl önceki seridende geride kalmamalı yeni seri.
Bütün forum agresif ve saldırgan hale geldi oyuna.Bunu görmemeleri imkansız veya bir açıklama yapmamalarıbana mantıksız geliyor..Bannerlord çıktı çıkalı forum sadece ağlama duvarı.

Last edited:
Dlc olduktan sonra çok farklı bir içerik de sunsa sorun yok @Emre DANACI
Uzayla ilgili bir şeyler geliştiriliyorsa, bu da bir olasılık.
Hocam adam yukarıda ss atmış oyundaki textureların bozuk olduğuna dair ve o da tek sorun değil emin olabilirsin,yarım yamalak oyuna dlc geliştirmeleri kendi ayaklarına sıkmak olur kaldı ki bunu tw bile yapmaz

Oyunda yaşlı karakterler diye birşey yok mesela.Bloc başkan paylaşmışta gördüm.
OtcqJx.png
Harika resmen gerçekten çökmüş adam yaşının gereği.Bunlar ne yani reklam için yapılmış birşeymi sadece sonra kaldırıldımı? 50'de gg'leniyor herkes oyunda zaten..

Back
Top Bottom