Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Olay sadece para değil dediğim gibi.
Ama para konusunda kur ile maaş ver bakalım herkese kaç gün ayakta kalıyorsun Türkiye şartlarında şirket olarak görürsün. Kur oranları Bitcoinden daha dengesiz ülkede :smile:
Herkese verme sadece dışarıdan aldığın kişiye ver diye bir öneri zaten yapamazsın, bu sefer elindeki adamı da kaçırırsın çünkü o verdiğin rakamlar açığa çıkarsa. Zaten AAA kalitesinde elemanlara sahip Taleworlds - Türkiyede oyun sektörüne olan bakış açısı düşünüldüğü zaman bir bakıma imkansızı başarıyorlar zaten. Şimdi yeni yeni anlaşılmaya başlandı oyun sektöründe dönen paralar.
Senin dediğin gibi eğer açığa çıkarsa sölemesinler o zaman kim ne kadar alıyor diye herkese söyleseler asıl sıkıntı o benim anlatmak istediğim şey şu bir usta var tecrübeli ondan ne kapabilir sen kap tecrübe emin ol paradan daha kıymetli zaten diğer çalışanlarda kaptıkları bilgi birikimi ile yollarına devam ederler

Bir yerde görmüştüm, sektörde yıllık 100bin doları üst kademeler alıyordu. 120bin olsun.

12bin dolar üst kademe için olsun, aylık.
Aaa x bölümü yazılımcisi aylık 5k alsa....
~40bin lira(kur değişmezse)

10x aaa yazılımcı desek : 400binlira aylık yabancı aaa tecrübeli, yazılımci maaş gideri.

Sadece maaş gideri olmaz da oldü diyelim. İyi para. Tabi 2 enede iyi toparladı oyun. Değerdi bence.

Bir yerde görmüştüm, sektörde yıllık 100bin doları üst kademeler alıyordu. 120bin olsun.

12bin dolar üst kademe için olsun, aylık.
Aaa x bölümü yazılımcisi aylık 5k alsa....
~40bin lira(kur değişmezse)

10x aaa yazılımcı desek : 400binlira aylık yabancı aaa tecrübeli, yazılımci maaş gideri.

Sadece maaş gideri olmaz da oldü diyelim. İyi para. Tabi 2 enede iyi toparladı oyun. Değerdi bence.
Aynen demek istediğim şeyde o paraya kıyacaksın tecrübe alacaksın ki oyun adam olsun

Bozuk Üslup
Tecrübeli adam alman hiç bir şeyi değiştirmeyecek Taleworldsde zaten çok yetenkli ve tecrübeli çalışanlar var, sorun yönetimde.
Aynen o zaman iş alımlarını durdursunlar ne gerek var elaman almaya yaw bu şirkete milf yazılımcı şart

Aynen demek istediğim şeyde o paraya kıyacaksın tecrübe alacaksın ki oyun adam olsun
Oyunu oynaya oynaya handan paralı asker alma gibi kolay sanıyorsunuz sanırım olayı siz :smile: Konunun Bannerlord ile pek alakası olmadığı için devam etmeyeceğim ama detaylara girmeye.

Neyse konuya dönecek olursak, mexxico köylerin kaleye dönüştürülmesi konusunda ilk fikri verdiğini ve sonrasında bunun kabul edilmediğini söyledi geçenlerde. Bu konuda mevcut sistemi en iyi şekilde düzeltmek ve eğlenceli kılmak için yeni bir öneri dizaynı hazırlayacağını söyledi. Tahminimce forumdan da yeterli kadar desteği ve geliştirme önerisini alırsa TW içinde kabul edilebilir bu düşünceleri. Zira şu anki köy/kale yönetim sistemi çok basit ve o düzgün olmayan kuşatma sistemine rağmen canla başla aldığın kaleyi sen yönetiyormuşsun hissini vermiyor O noktada ne geliştirilme yapılırsa güzel olur diye düşünüyorum

Sıkıntının başta olduğunu nereden biliyorsunuz? Bilmediğimiz birçok şey var. Şirket ne süreçlerden geçiyor ve ne kararlar almak zorunda kalıyor, bilmiyoruz. Türkiye'de yeterince iyi iş çıkarttılar zaten.

Zaten şöyle bir şey var. Arkadaşlar sanıyor ki sen adama kendi ülkesinde kazandığı kadar maaş vereceksin ve gel burda çalış diyeceksin. O arkadaşlara burda aldığın kadar maaş ile git Afganistan da çalış desen giderler mi? Bu da bunun gibi bir şey adama ekstra bir şeyler vermezsen neden gelsin ki? Ona o kadar ekstra verdikten sonra zaten şirketin içi dışı allak bullak olur. Kimse de toparlayamaz.

Sıkıntının başta olduğunu nereden biliyorsunuz? Bilmediğimiz birçok şey var. Şirket ne süreçlerden geçiyor ve ne kararlar almak zorunda kalıyor, bilmiyoruz. Türkiye'de yeterince iyi iş çıkarttılar zaten.
Çok saçma. isterse uganda'da olsun taleworlds. ülkenin sağladığıbelli altyapılar dışında hiçbir etkisi yok. sanki türkiye'de olduğu için boktan iş yapsalar bile iyi iş çıkardılar demek zorundaymış gibi takdirler edilmesi beni çok gıcık ediyor. ilerde gene bir cyberpunk vakasıyla karşılaşmamızı sağlayacak taleworlds. alın size kehanet.

Neyse konuya dönecek olursak, mexxico köylerin kaleye dönüştürülmesi konusunda ilk fikri verdiğini ve sonrasında bunun kabul edilmediğini söyledi geçenlerde. Bu konuda mevcut sistemi en iyi şekilde düzeltmek ve eğlenceli kılmak için yeni bir öneri dizaynı hazırlayacağını söyledi. Tahminimce forumdan da yeterli kadar desteği ve geliştirme önerisini alırsa TW içinde kabul edilebilir bu düşünceleri. Zira şu anki köy/kale yönetim sistemi çok basit ve o düzgün olmayan kuşatma sistemine rağmen canla başla aldığın kaleyi sen yönetiyormuşsun hissini vermiyor O noktada ne geliştirilme yapılırsa güzel olur diye düşünüyorum[/hr]

Köylerin kaleye dönüşmesi yerine yerleşim yerlerinde geliştirilebilir yeni binalar isterim şahsen. İlki yepyeni onlarca harita demek, muhtemelen ikincisi ise çok daha güzel ve anlamlı ufak duzenlemeli onlarca harita demek.

Koy-kale-sehir içine daha ileri düzey/yeni yapılar inşa etme yeterli bence.

Sahada catışma anında düşmanin dizilimi ve degisken, duruma göre farkilabilen dalgali-dalgasiz saldırılar.
Loot sistemi
Görev sistemi

Başkent sistemi

Late game amaçları(başkente banner bölgesi vs)

Lazim bence.

Çok saçma. isterse uganda'da olsun taleworlds. ülkenin sağladığıbelli altyapılar dışında hiçbir etkisi yok. sanki türkiye'de olduğu için boktan iş yapsalar bile iyi iş çıkardılar demek zorundaymış gibi takdirler edilmesi beni çok gıcık ediyor. ilerde gene bir cyberpunk vakasıyla karşılaşmamızı sağlayacak taleworlds. alın size kehanet.
Yukarıda konuşulanları görmedin sanırım. Ülkede önlerine engel olarak sadece kur desem bile yeter. Ayrıca tecrübeli kişileri ha deyince bulamıyorsun. Ükemizde oyun geliştirmede yetenekli insanlar olabilir, ancak ya yurt dışına gidiyorlar sektör yetersizliğinden ya da o alana yönelmeyebiliyorlar. Dolayısıyla yurt dışındaki kadar bol bulamıyorsun tecrübeli kişileri. Bu durum şu an değişiyor olabilir tabii, sektör ilerledikçe elbette bu yönden de gelişir bir şeyler. Bu arada ben TW dandik iş çıkarttı, ama Türkiye'den çıktı o yüzden bereket versin falan demedim, nasıl okuduysan artık. Demek istediğim; Türkiye'de ikinci bir TW yok henüz, bu da sektör kıtlığında iyi iş çıkarttığı anlamına geliyor. Sanki işin içindeymiş gibi konuşmanız da ilginç.

o01db.png

Bu resimdeki basit ve hızlı sahneyi örnek olarak hazırladım.

-Soldaki büyük binanın duvarı karanlıkta güzel aydınlandı.
-Yolun yarısının karanlıkta kalması gibi; karantıkta kalan bölgeler oluştu.
-Binalar kısmen aydınlandı.
-Gökyüzü yeterince karardı.

İstediğim gibi olmayanlar:
-Binaya yakın bölgelerden gökyüzüne geçişler iyi durmuyır; geçiş için; buraları sis veya toz bulutları ile kısmen/tamamen örtebilmem gerek.
-Yakın/uzak bölgelerde sisleme yapamadım.
-En sağdaki ışık kaynağı çok yoğun oldu, benzer şekilde pazar malzemelerinin olduğu yerdeki direkte bulunan ışık kaynağı iyi dağılmadı, fazla sert kaldı.
-Gökyüzünde yıldız yok, bulut yok. Bunları ekleyemedim.
-Hayvan sesleri yok.
-Yağmur-kar yok.

Bunların bazıları kiti kullanmayı bilmediğimden ama mesela yıldızlı bir gökyüzü kaplamasının olduğundan emin değilim. Bazıları da yokluktan yani.
Kitte sis ayarları, ışık ayarları türkçe olarak anlatılsa mesela böyle şeyleri daha iyi yapabilirim.

Fakat benden evvel, TW'nin kendisi böyle bir haritayı pekala oluşturabilir. Buradaki 2-3 bina yerine bir siege haritası yapabilirler. Fırtınalı bir gecede, hareket eden bitki örtüsü-yağmur-güzel ayarlanmış farklı ışık kaynakları ile.. Olur bence bu iş.

Flaming
Yukarıda konuşulanları görmedin sanırım. Ülkede önlerine engel olarak sadece kur desem bile yeter. Ayrıca tecrübeli kişileri ha deyince bulamıyorsun. Ükemizde oyun geliştirmede yetenekli insanlar olabilir, ancak ya yurt dışına gidiyorlar sektör yetersizliğinden ya da o alana yönelmeyebiliyorlar. Dolayısıyla yurt dışındaki kadar bol bulamıyorsun tecrübeli kişileri. Bu durum şu an değişiyor olabilir tabii, sektör ilerledikçe elbette bu yönden de gelişir bir şeyler. Bu arada ben TW dandik iş çıkarttı, ama Türkiye'den çıktı o yüzden bereket versin falan demedim, nasıl okuduysan artık. Demek istediğim; Türkiye'de ikinci bir TW yok henüz, bu da sektör kıtlığında iyi iş çıkarttığı anlamına geliyor. Sanki işin içindeymiş gibi konuşmanız da ilginç.
dostum türklerden çok yabancılar satın alıyor oyunu. ülkedeki kur ile ne alakası var? dışardan dolarla alıyorlar zaten. hatta bu anlamda şanslı TW.

ülkemizde sektör gelişmemiş olmayabilir bunun sebebi devlet politakaları olmayabilir belki de olabilir. ama her şeyden önce bireylerden dolayı böyle. sırf sizin şu ' sektör kıtlığında 'bile' iyi iş çıkarttılar ' zihniyeti yüzünden her şeylerine, hatalarına avanti buluyorlar. bahane buluyorlar. avunuyorlar. çok saçma demiştim. arttırıyorum çok salakça. türkiye de ikinci tw yok diyorsun. ilk TW niye var ki zaten? yeminle türkiye kim kimi daha iyi kandırıp ele geçirir ülkesi. twyi takdir ediyorum bu konuda.

gidip grafik modlu remastered warband yapmaya devam etsinler. warbandın ruhunu sömürmeye devam etsinler. warband'ın o multiplayerini ve communitysini gram önemsememiş developerımsılar. onlar kral adamlar.

dostum türklerden çok yabancılar satın alıyor oyunu. ülkedeki kur ile ne alakası var? dışardan dolarla alıyorlar zaten. hatta bu anlamda şanslı TW.
türkiye de bazı şirket çalışanları dolar ve euro üzerinden maaş alabiliyor.TW de bu durum böyle midir bilemiyorum belki kur derken arkadaş bunu kastetmiş olabilir.çünkü onun da dediği gibi bu sektör türkiye de zor ve eleman bulması da kolay değil.o elemanı elde tutmak için dolar üzerinden maaş ödüyor olabilirler.
hatta bir ara fizik motorunu yazan bir tw çalışanı ubisofta transfer olmuştu yanlış hatırlamıyorsam.şimdi tw bu adamı türk lirasıyla alım gücünün az olduğu bir ülkede tutabilir mi işte bu sıkıntı.

gidip grafik modlu remastered warband yapmaya devam etsinler. warbandın ruhunu sömürmeye devam etsinler. warband'ın o multiplayerini ve communitysini gram önemsememiş developerımsılar. onlar kral adamlar.
Uzay savaşları bekliyordun da hayallerin mi yıkıldı Bannerlord ile? :smile: Tam olarak ne yapılmasını bekliyordun?

türkiye de bazı şirket çalışanları dolar ve euro üzerinden maaş alabiliyor.TW de bu durum böyle midir bilemiyorum belki kur derken arkadaş bunu kastetmiş olabilir.çünkü onun da dediği gibi bu sektör türkiye de zor ve eleman bulması da kolay değil.o elemanı elde tutmak için dolar üzerinden maaş ödüyor olabilirler.
hatta bir ara fizik motorunu yazan bir tw çalışanı ubisofta transfer olmuştu yanlış hatırlamıyorsam.şimdi tw bu adamı türk lirasıyla alım gücünün az olduğu bir ülkede tutabilir mi işte bu sıkıntı.
Olay sadece elemanı elinde tutmak değil, arkadaş olayı internet sitesi gibi düşünüyor belli ki. Türkiye oyun sektörüne adam almak Türkiye içindeki kültür açısından bile zor. Yurtdışından zaten imkansıza yakın birisini almak. Bunların dışında ülkede bu tarz oluşumlar olmadığı için networking ağı da yok. Hem satış, hem yatırım almak konusunda sıkıntı yaratıyor bu. Yani kendi oyununu yayınlayan TW herhangi bir Avrupa ülkesinde yayınlayan şirketten daha dezavantajlı konumda. Bunun daha fazla detayları da var ama girmeye gerek yok.

Kimse "Amcamız hasta, amcamıza iyi bakalım" şeklinde yaklaşmıyor ama TW'ye bu yüzden. Yaklaşan varsa kendi düşüncesi tabi ama TW hiçbir yerde Vatan Millet Sakarya mottosu ile oyun tanıtımı yapmıyor ( çoğu Türk şirketinin aksine ) Yani oyun kötüyse kötüdür. Bunun lamı cimi yok. Şirket olarak bakınınca gayet başarılı bir iş çıkarıyorlar ama ellerindeki kaynaklar düşünülürse.

Flaming
Uzay savaşları bekliyordun da hayallerin mi yıkıldı Bannerlord ile? :smile: Tam olarak ne yapılmasını bekliyordun?

Olay sadece elemanı elinde tutmak değil, arkadaş olayı internet sitesi gibi düşünüyor belli ki. Türkiye oyun sektörüne adam almak Türkiye içindeki kültür açısından bile zor. Yurtdışından zaten imkansıza yakın birisini almak. Bunların dışında ülkede bu tarz oluşumlar olmadığı için networking ağı da yok. Hem satış, hem yatırım almak konusunda sıkıntı yaratıyor bu. Yani kendi oyununu yayınlayan TW herhangi bir Avrupa ülkesinde yayınlayan şirketten daha dezavantajlı konumda. Bunun daha fazla detayları da var ama girmeye gerek yok.

Kimse "Amcamız hasta, amcamıza iyi bakalım" şeklinde yaklaşmıyor ama TW'ye bu yüzden. Yaklaşan varsa kendi düşüncesi tabi ama TW hiçbir yerde Vatan Millet Sakarya mottosu ile oyun tanıtımı yapmıyor ( çoğu Türk şirketinin aksine ) Yani oyun kötüyse kötüdür. Bunun lamı cimi yok. Şirket olarak bakınınca gayet başarılı bir iş çıkarıyorlar ama ellerindeki kaynaklar düşünülürse.
Uzay savaşları değil mount and blade 2'yi bekliyordum. elimizde yamuk yapılmış remaster var ama. de mi?

internet sitesi gibi düşünüyor lafını benim için söylediysen söyleyeyim sizde koyun gibi düşünüyorsunuz koyun gibi düşünceğime internet sitesi gibi düşünürüm daha iyi.

glassdoor'da falan o kadar yazıldı. siz kendinizi kandırıyorsunuz. yok 'elde ki kaynaklarla gayet iyi iş çıkarıyorlarla' falan. TW hak etmiyorsa iflas etsin gram umrumda olmaz. bizi iyi temsil ettiler falan da demem. vatan millet sakarya mottosu ile oyun tanıtımı yapmıyorlar ama kraldan çok kralcı fanları var işte.

cyberpunk gibi patlamamasının tek sebebi cyberpunk kadar değerli ve göz önünde olmamasıydı. ve oyunun içi boş olmasına rağmen yüzeysel güzellik anlamında mükemmeliyetçi bir zihniyetin elinden geçmesinden dolayı böyleydi. ha bide erken erişim var. erken erişim etiketini de gelen eleştirilerin yarısını elemek için falan olsa gerek. eleştirince erken erişim heyt diye bağırıyo bazı fancıklar.

internet sitesi gibi düşünüyor lafını benim için söylediysen söyleyeyim sizde koyun gibi düşünüyorsunuz koyun gibi düşünceğime internet sitesi gibi düşünürüm daha iyi.
Koyun gibi düşünüyorsun tarzı flaming çabanı bir yana bırakıyorum. Belli ki oyun yapımı ile alakan yok. Bilgin yok ama fikrin var. TW hak etmiyorsa iflas eder zaten. 8 yıldır oyun çıkarmamalarına rağmen, sana göre "remastered" oyun yapmalarına rağmen iflas etmediklerine göre hak ediyorlar değil mi? Evet. O zaman uzatmanın anlamı yok.

Oyunu beğenmiyorsan beğenmeme şansına sahipsin. İstersen öneri verirsin, dinlenir dinlenmez o kısım da TWnin bileceği iş. Yok bana ne kardeşim ben öneri falan vermem diyorsan da verme. Almazsın oyunu biter. Burada kraldan çok kralcı var tarzı saçma flaming yapmanın da gereği yok - oyun sektörüne bakarsan görürsün ellerinde kaynaklar ile iyi iş çıkardıklarını. Bannerlord ile ciddi bir meblağ para girişi de sağladılar kendilerine. Bunun yatırımını nasıl yapcakları kendilerine kalmış. Para sana bana gelmiyor nasılsa.
Konuya dönüp Bannerlord ile alakalı neyi beğenmediğini söylersen daha mantıklı bir şekilde forumu kullanmış olursun

Back
Top Bottom