Acaba yapımcılar oyunu hiç oynuyor mu?

Users who are viewing this thread

Evet bazen eleştirilerin dozu kaçıyor. Yok parayı cukkaladılar gittiler yok şöyle yok böyle bende buna karşıyım. Ama onun dışındaki eleştiriler ve kızgınlıklar bir anne ve babanın çocuğuna iyiliği için bazen kızması gibi. Sırf Bannerlord-Tek Oyunculu başlığında sayısız konu açıldı acaba oyun ölüyor mu, nasıl durumu düzeltirler diye. Şirketin zarar etmemesi için fikirler atıldı. Türkiyede ve dünyada çığır açan çok farklı bir oyun serisi ve yıllarımızı da yukarıda dedikleri gibi seve seve verdiğimiz için kaygılanıyoruz. Bence aşırı tepkilerin sebebi bu. Üzülmeyin :smile:

TR için bizim forum ortalaması bence oldukça iyi aslında. Benim o son paragraftaki eleştirilerim biraz forumdan çok Türkiye geneli içindi. Forumda bir çok arkadaş oldukça pozitif ve güzel eleştiriler bırakıyor bir yandan sert eleştirse de. Türkçe forumda 10 yorumdan 5 tanesi dediğiniz gibi yapıcı olmayan eleştiriyse 5 tanesi yapıcı oluyor. Bu uluslarası forumda 10 taneden 7-8 tanesi yapıcı şeklinde oluyor. Misal diğer TR platformlarında (eksisozluk gibi) 10 eleştiriden 2-3 tanesi yapıcı oluyor. Onu belirtmeye çalıştım aslında yani bir fark var ve bu kötümser yapıcı olmayan eleştirilerin gelişime hiç bir katkısı yok. Bir de bizim insanda bir şeye para harcayınca ondan aşırı bir beklentiye girme huyu var genel olarak sadece oyun sektörüyle alakalı değil. Oyuna genelde para vermeye yeni yeni alıştığımız için bu sektörde daha baskın da olabilir. Bir şekilde bu konuda nedense empatiden veya bilgiden biraz yoksunuz.

Bu arada uluslarası foruma daha çok yazma nedenim oraya yazılan bilgilerin herkese ulaşıyor olması. Buraya yazılan ise sadece oyuncuların 10%'una ulaşıyor. Genel anlamda iletişim konusunda sıkıntıların olduğu da doğrudur. Bu uluslarası forumda da çok eleştirilen bir şey.

Last edited:
Bir de bizim insanda bir şeye para harcayınca ondan aşırı bir beklentiye girme huyu var genel olarak sadece oyun sektörüyle alakalı değil.
Buna katılıyorum online oyuna bu oyuna harcadığımızın 100 katını harcamışımdır ama ikisinide sıkılmadan oynuyordum.O farklı bu farklı yok bana uyan iki oyun var ve aynı süreler ama çok farklı paralar.Orda 15 yıl içinde keşke şöyle dediğim toplasan yüz cümle ama M&B serisini geçtim Bannerlord çıkalı 1 sene olmadı 1000 cümle çıktı :grin: Sanırım türk oyunu olunca bir sahiplenme geliyor insana :smile:

Buna katılıyorum online oyuna bu oyuna harcadığımızın 100 katını harcamışımdır ama ikisinide sıkılmadan oynuyordum.O farklı bu farklı yok bana uyan iki oyun var ve aynı süreler ama çok farklı paralar.Orda 15 yıl içinde keşke şöyle dediğim toplasan yüz cümle ama M&B serisini geçtim Bannerlord çıkalı 1 sene olmadı 1000 cümle çıktı :grin: Sanırım türk oyunu olunca bir sahiplenme geliyor insana :smile:
Diğer oyun hangisi kral

TR için bizim forum ortalaması bence oldukça iyi aslında. Benim o son paragraftaki eleştirilerim biraz forumdan çok Türkiye geneli içindi. Forumda bir çok arkadaş oldukça pozitif ve güzel eleştiriler bırakıyor bir yandan sert eleştirse de. Türkçe forumda 10 yorumdan 5 tanesi dediğiniz gibi yapıcı olmayan eleştiriyse 5 tanesi yapıcı oluyor. Bu uluslarası forumda 10 taneden 7-8 tanesi yapıcı şeklinde oluyor. Misal diğer TR platformlarında (eksisozluk gibi) 10 eleştiriden 2-3 tanesi yapıcı oluyor. Onu belirtmeye çalıştım aslında yani bir fark var ve bu kötümser yapıcı olmayan eleştirilerin gelişime hiç bir katkısı yok. Bir de bizim insanda bir şeye para harcayınca ondan aşırı bir beklentiye girme huyu var genel olarak sadece oyun sektörüyle alakalı değil. Oyuna genelde para vermeye yeni yeni alıştığımız için bu sektörde daha baskın da olabilir. Bir şekilde bu konuda nedense empatiden veya bilgiden biraz yoksunuz.

Bu arada uluslarası foruma daha çok yazma nedenim oraya yazılan bilgilerin herkese ulaşıyor olması. Buraya yazılan ise sadece oyuncuların 10%'una ulaşıyor. Genel anlamda iletişim konusunda sıkıntıların olduğu da doğrudur. Bu uluslarası forumda da çok eleştirilen bir şey.
Kim ne derse desin hocam TaleWorlds Türk oyun sektörünün, uluslararası ortam da flama taşıyıcısıdır. Yaptığınız iş kolay değil, insanların isteklerini birebir oyuna eklemek hepsine bunun olur veya olmazını anlatmak da bir o kadar zor. Ben üçüncü kişi olarak baktığım da bunun hepsini anlıyor ve saygı duyuyorum. Bannerlord belki dediğin gibi bu sadeleştirmeden sıyrılıp daha spesifik olabilir ama bu şirketin karar alacağı birşey. Biz belki daha spesifik olmasını istiyoruz ama bu oyunun daha az kişiye hitap etmesini engelleyecek ise şahsi fikrim kompakt olmasından yanayım ki Türk oyun sektörü ilerlesin. Mount&Blade dünya da tanınan büyük bir oyun serisi. Hep oynamaya da devam edicez. Haddim değil ancak TW Bannerlord gibi büyük bir oyunu yaparak ne olursa olsun tecrübe kazandığını düşünüyorum. Bannerlordun finansal olarak getirisiyle birlikte TW daha çok imkan kazanır ve bir sonraki oyun projesinde de 1-0 önde başlayabilir. Bugün türkiye de hangi oyun firması kendi motorunu yazıp o motordan oyun yapmıştır? Kim ne derse desin sektöre katkısından büyük saygıyı hak ettiği kesin. Sizin yaptığınız işi öyle üç beş telefona oyun çıkarıp satanlar gramını yapamaz. Umarım daha iyi yerlere gelirsiniz tüm dileğim bu yönde. Türkçe Forum konusuna gelcek olursam, gayet haklısın. Çok fazla hakaret derecesine bile vara haksızca yeren var. Bahsettiğin türk forum kullanıcı tipinde de haklısın. Uzun lafın kısası bu ve bundan sonraları için şirkete başarılar ben bir türk oyuncusu olarak inanılmaz gurur duyuyorum kazanılan her kuruş da helali hoş olsun.

Arkadaşlar, oyunu çok eksik çıkarmışlar falan diye kızıyoruz ama aslında şöyle bir düşününce oyunun gözümüzün önünde pişmesi çok güzel bir his. Mesela .1.5.6 gelince bayağı sevindik, 1.5.7 gelincede umarım seviniriz. Böylede güzel, tam çıkmış olsa bu maceralar yaşanmayacaktı .D bence bu oyun bitince şöyle geçmişe bakıp ulan nereden nereye geldi oyun diyeceğiz, modlar çıkınca birde zaten tadından yenmeyecek.
ir de bizim insanda bir şeye para harcayınca ondan aşırı bir beklentiye girme huyu var genel olarak sadece oyun sektörüyle alakalı değil. Oyuna genelde para vermeye yeni yeni alıştığımız için bu sektörde daha baskın da olabilir. Bir şekilde bu konuda nedense empatiden veya bilgiden biraz yoksunuz.

Aslında hocam herkes sizin kadar aktif olsun istemiyoruz, siz zaten işi aşmışsınız .D yabancı forum içinde geçerli bu diyeceğim şey. Her divisionda ortalama kaç çalışan var bilmiyorum ama ortalama üç olsa o üç kişiden her gün biri girip soru cevaplasa bizimle iletişime geçse çok harika olur. Çalışanlardan kimse acaba kıskanmıyor mu bu popüleritenizi :grin: Ben olsam "lan adam günde 1 saat foruma baktı oyuncular adamı patron yapmak istiyor bende şu işe bir gireyim" falan derdim :grin: (bu arada snowball şeyini sabah atıcam bugün rapor çıkarmada geç kaldım :sad: )

Bu arada para verme konusuna katılıyorum, bir şeye para verdiğimiz için suyunu sıkmayı seven milletiz. Tabi ekonomi belli şimdi eleştiri yapamıyorum.

Nereye bakıyoruz bilmiyorum ama aynı şeyi görmüyoruz, artık eleştiri kalmadı 2-3 kişi dışında. Sonuçta bir çiçeğe de bakarsan büyür bu da aynı şekil 8 aylık umursuzluk sayesin de artık eleştiren kalmadı. Kusursuz bir ilerlemeniz var gibi mi hissettiriyor bilmiyorum ama bence forumu eleştirme hakkınız yok bu konuda, sizden kimse forumu umuruna almadı bu da daha ağır eleştirilerin gelmesine sebebiyet verdi. En sonunda da kendi kendine davul çalıp oynayan herkes içinde oyunun gelmesini istediği iyi yerlerin hayalleriyle forumu chrome unun sık kullanılanlar sekmesin den sildi ve arkalarından paracı, ağır eleştirmen dendi. Hakkını aramak paracılık falan değil , avrupalının parası bolsa 70 eurosu umurunda değilse ve sevdiği bir oyun değilse MB tabi ki de umuruna almayacak. Bak küresel oynayan Cyberpunk neler çekiyor , eleştiri kötü bir şey değildir, karşılaştırmak adil değil ama bu kadar ağır eleştiriler Cyberpunk ın MB den daha büyük bir oyun olduğunu gösteriyor. Bu da demek oluyor ki eleştiri projenin ününü gösterir. Eleştiriler azalıyorsa oyunun iyi günlerini bekleyen bir kişi daha kaybetmişiz demektir.

Last edited:
Yani evet özeleştiri gerekirse haklısınız şirkette oyunu gerçekten oyuncu gibi oynayan insan sayısı biraz az. İnsan işi oyun olunca geliştirdiği oyunu oynamaya çok vakit bulamıyor bu da sorun gerçekten. Yani günün 10-20 arası işteyiz bir şeyler ekleniyor oyuna sonra forumda insanların eleştirilerini okuyoruz oralarda neler yapılabilir düşünüyoruz
öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. iyi çalışmalar kolay gelsin.

Şimdilik sadece 1 konusunu açıklamaya çalışacağım. Sonra vakit bulursam devam ederim kendi alanımdakilerle.
evet vakit buldukça diğer konulara da değinirsek memnun olurum gerçekten 1.1 den bu yana bir çoğuna değiniyordum mesajlarımla.

Evet çok düşmanla savaşmak istemiyorlar ama bu noktada illa 1 olacak diyemeyiz yoksa iş anlattığım senaryolarda çorba oluyor veya hile yapacağız bazen krallıklar mantıklı da olsa savaş açmayacak. AI şu an hile yapmıyor mantıklı savaşı açıyor mantıklı barışı yapıyor. Ama savaş barış sayıları aşırı fazla olmasın diye mevcut savaşınız varken birisi size savaş açınca hemen kesin ikisinden birini kapatır diyemiyoruz.
bu oyunda hile 1 para ya da 1 tane en dandik ayakkabıda bile yapılsa belli oluyor. ai nin yaptığı hile oyuncunun huzurunu bozar anında anlar diye düşünüyorum bence açmayın böyle kalsın. 2-3 krallık ile savaşmama durumu çok önemli değil. yani benim oyunumda kuzaitiz, güney ile savaşırken sturgia bize savaş açtı bu çok normal ve güzel. sonra orduların toplanıp bizden daha az askeri ve gücü olan sturgia yı önce temizlemeye yönelmesi daha da güzel. gittik orda sibir e kadar girdik ordularımız güçlendi deneyim kazandı askerler falan filan ganimetimizi aldık dönüyorduk bana ait uriskala kalesinin önüne geldik hoop gittiler kuzeye savaş açtılar. sorun şurada ki güneye 2 kale 1 şehir vermişik köy kalmamış güneyde yağma yemedik kuzey bize savaş açsa gık sesim çıkmıcek ya da güneye inip toprakları koruyup düşmanın elit askerlerini bertaraf edip kuzeye öle savaş açsalar gene tamam. bu şekil aynı anda 3 değil 4 savaş olsun ama mantıklı olsun. Bile bile intahar beni dellendirdi :smile: Belki yiyeceği veya parası bitti boncuk kağanın o sebeple oradayken savaş açtı bilemiyorum ama çok saçma oldu.

Savaşlar ve barışlar daha uzun olacak
oyun içerisindeki savaşıda uzatalım lütfen. 5. maddede belirtmiştim. bir miktar daha askerler zor ölse, yıkılması biraz zaman alsa zırh değerine göre tabi. tüm askerler kalkanı ve savunma gardını bozup paldır küldür Allah ne verdi ise kılıç sallamaya odaklanmasa, birlikleri yenileceğini anladığında geri çekip o yuvarlak zamazingoya alsa bizimkilerde yaklaşıp ölmekten korksa benden emir bekleyip pozisyon alsa yani hoş olur 1 dk 2 dk en fazla 7 dk savaş yerine belki 15-20 dk yarım saat savaş olur. Kalan askerleri ile savunma pozisyonunda yavaş yavaş savaş alanından geri çekilse mesela ne bilim? kılıç savururken arkasını dönüp kaçması sonra yolda mal gibi ölmesi hiç hoş değil :grin: Savaşların bir ehemmiyeti yok birde mesela adamın 700 kişilik 2 ordusunu kesiyoruz oyun gününe göre 10 gün sonra karşımızda tekrar aynı 2 ordu. Beylerin toplanması biraz daha vakit alsa daha makbule geçebilir hiç olmazsa savaş kazanmanın ya da gereksiz savaşlar yapmanın bir dezavantajı olur. ha birde şu savaşa başlamadan önce askerleri yerleştirme ( kuşatma ve meydan savaşı ) olacak mı acaba?

Yağma yapan lordun yakınında yağmaya müsait köy vardır yağma yapmıştır.
yakın uzak farketmiyor hacı abi. gerçekten bir dene 2 krallığa savaş aç ve kendine 2 kale al düşmana yakın otur kalenin birinde. 1 saniye bak 1 saniye başka birşey ile uğraşmaya vaktin olmayacak. o 2 kaleye ait 4 köye nasıl çöküyorlar biliyor musun böle zombi istilası gibi kendini öle bişeyin içinde hissedeceksin ben ne oynuyom ya la diceksin :grin: durum aynen bu şekil ciddiyim. köyleri salsan düşman baskın versin aman diye kale yiyeceksizlikten garnizon geberiyor, ekonomi bozuluyor, köy kapanıyor görev yapamıyosun asker alamıyosun alış veriş olmuyor bilmem ne, o köyden köylüler şehre mal götüremiyor yan etkisi çok köy baskınının. Ha bundan şikayetçi değiliz yan etkileri baya çok gerçekten çok mantıklı düzenlenmiş ancak iki krallıktaki her klanın en az 2 elemanını senin köylere baskına gönderecek. yani en az 20 soylu ile karşılacaksın. bu da 20 savaş demek... gidecekler sonra geri gelecekler bu sefer topladıkları 40-50-60-70 acemi ile. o acemiler ile köyü basacaklar belki hiç askerin ölmeden yenmeye başlayacaksın ama bunalacaksın. ama o ai yenildiği yere gene 40 acemi toplayacak babasının garnizonundan 10 tane deneyimli asker alıp gene gelecek. ben işte orada kayışı sıyırıyorum.

Ayrıca bu AI konuları ne yazık ki karmaşık konular. Geçenlerde çıkan Cyberpunk 2077'de bile misal araba yolun ortasında durdu
evet karmaşık ve sizin yaptığınız oyun ai gerektiren bir oyun. 1999 yılında ilk bilgisayarımı aldım. daha googleyi şunu bunu bırak windows xp yoktu :smile: o tarihten bu yana en beğendiğim oyun hani oyunu biz yaptık kendi memleketimden birileri yaptıyı da geç bana hitap ettiği için rakipsiz At ve Kılıç. Oyunu daha o günden takipteyim bu adamların herşeyi bırakıp ai yapması lazım diyordum 12-13 sene evvel. Birçok oyundan başarılı ai var tebrik ediyorum kendinizi cyberpunk şu bu kıyaslamayın. Ai kafayı yemiyor bir kere. Oyunda 524 saatim geçti bir kere saçma sapan ai hareketi görmedim. Göründü ise de 1-2 defa olmadık şeylerden kaynaklıdır, bana hissettirmemiştir/yansıtmamıştır. Yazılımsal sıkıntılar, ai ye verilen komutlarda oyun dünyasına göre eksiklikler var. yoksa gerçekten çok başarılı yaptığınız ai. geliştirilmesi gerekiyor sadece. Oyuncuya oyunu oynanabilir yönde geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ben de bol bol bizim oyunu eleştiriyorum da bizim insanımız biraz fazla gömüyor genelde.
bende o çok gömenlerdenim. hatta temmuz ayıydı sanırım düşündüm yani parayı aldı gitti dedim oyun bu diyecekler. ama buradaki dert benim giden 130 tl param değil. forumda takılan o mesaj kasan, mesaj sayısı çok olunca kendini bilir kişi zanneden her yorumun altına 10 mesaj yapıştıranları geçiyorum büyük çoğunluk para karşılığı değil aslında. Ya da ben öyle hissediyorum benim için verdiğim 130 tl önemli değil 500 tl olsa idi gerçekten alırdım oyunu (yanlış anlamayın babasının parasını har vurup harman savuran zengin çocuğu falan değilim ortalama geliri olan bir aile babasıyım) bir kere bahsettiğiniz gibi Türkiye için muhteşem bir öncülük yapıyorsunuz ve yenileri İnşaAllah gelir. Oynamaktan oynatmaya doğru bir serüvenin öncülüğünü yapmış oluyorsunuz aslında. Beklentinin yüksek olması oyunun potansiyeli. Alt mesajda bahsetmiş olduğunuz gibi oyunun potansiyeli çok geniş çok daha büyük firmalar dahi böyle bir oyuna soyunmak istemiyor uğraşı çok geniş diye. İnsanların isyanı da bu sebepten ötürü. Yani çok fazla yüklenmeleri bir an önce biraz daha içerikli ve daha kompleks bir oyun istiyorlar. Sade, ata binmiş elinde kılıç ile buglu bir savaş simulasyonu oynamak istemiyorlar. Sizin şahsi olarak şirket içerisinde nelere karşı çıktığınızı, politika esnasında neler yaşandığını biz tabiki bilemeyiz. Evet bazı şeyleri sadeleyip düz geçivermek günlerce vakit kaybının önüne geçiyor. Ancak 8 yıldır beklemede olduğumuz için bu isyanlar. Yani birçok arkadaşımın da aynısını düşündüğü kanaatindeyim. Mesela 2015 yılıydı yanlış hatırlamıyorsam Bannerlord yayınlanmıştı köyleri kaleleri geliştirme falan vardı şuanki sizin kendi motorunuz ile yaptığınız oyun ile warband kırması birşeye benziyordu farklı bir oyundu. Onu Mount&Blade: Bannerlord olarak yayınlayıp şuanki oyunu Mount&Blade II yapabilirdiniz. hem parasal açıdan hemde oyuncu kitlesini susturma adına güzel olurdu. ha şöle yapaydınız iyiydi böle yapaydınız kötüydü geçmişe mazi derler geçti gitti ancak 8 yıl geçti ve gerçekten bekledik... Herşeyi yapabileceğimiz bir açık dünya oyunu bekledik. Halen daha beklemedeyiz :grin: Bekliyoruz :smile:

Kolay gelsin, iyi çalışmalar ve BAŞARILAR dilerim. Allah-u Teala yar ve yardımcınız olsun. Vakit ayırdığınız için de ayrıca teşekkürler.

Last edited:
öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. iyi çalışmalar kolay gelsin.

evet vakit buldukça diğer konulara da değinirsek memnun olurum gerçekten 1.1 den bu yana bir çoğuna değiniyordum mesajlarımla.

bu oyunda hile 1 para ya da 1 tane en dandik ayakkabıda bile yapılsa belli oluyor. ai nin yaptığı hile oyuncunun huzurunu bozar anında anlar diye düşünüyorum bence açmayın böyle kalsın. 2-3 krallık ile savaşmama durumu çok önemli değil. yani benim oyunumda kuzaitiz, güney ile savaşırken sturgia bize savaş açtı bu çok normal ve güzel. sonra orduların toplanıp bizden daha az askeri ve gücü olan sturgia yı önce temizlemeye yönelmesi daha da güzel. gittik orda sibir e kadar girdik ordularımız güçlendi deneyim kazandı askerler falan filan ganimetimizi aldık dönüyorduk bana ait uriskala kalesinin önüne geldik hoop gittiler kuzeye savaş açtılar. sorun şurada ki güneye 2 kale 1 şehir vermişik köy kalmamış güneyde yağma yemedik kuzey bize savaş açsa gık sesim çıkmıcek ya da güneye inip toprakları koruyup düşmanın elit askerlerini bertaraf edip kuzeye öle savaş açsalar gene tamam. bu şekil aynı anda 3 değil 4 savaş olsun ama mantıklı olsun. Bile bile intahar beni dellendirdi :smile: Belki yiyeceği veya parası bitti boncuk kağanın o sebeple oradayken savaş açtı bilemiyorum ama çok saçma oldu.

oyun içerisindeki savaşıda uzatalım lütfen. 5. maddede belirtmiştim. bir miktar daha askerler zor ölse, yıkılması biraz zaman alsa zırh değerine göre tabi. tüm askerler kalkanı ve savunma gardını bozup paldır küldür Allah ne verdi ise kılıç sallamaya odaklanmasa, birlikleri yenileceğini anladığında geri çekip o yuvarlak zamazingoya alsa bizimkilerde yaklaşıp ölmekten korksa benden emir bekleyip pozisyon alsa yani hoş olur 1 dk 2 dk en fazla 7 dk savaş yerine belki 15-20 dk yarım saat savaş olur. Kalan askerleri ile savunma pozisyonunda yavaş yavaş savaş alanından geri çekilse mesela ne bilim? kılıç savururken arkasını dönüp kaçması sonra yolda mal gibi ölmesi hiç hoş değil :grin: Savaşların bir ehemmiyeti yok birde mesela adamın 700 kişilik 2 ordusunu kesiyoruz oyun gününe göre 10 gün sonra karşımızda tekrar aynı 2 ordu. Beylerin toplanması biraz daha vakit alsa daha makbule geçebilir hiç olmazsa savaş kazanmanın ya da gereksiz savaşlar yapmanın bir dezavantajı olur. ha birde şu savaşa başlamadan önce askerleri yerleştirme ( kuşatma ve meydan savaşı ) olacak mı acaba?

yakın uzak farketmiyor hacı abi. gerçekten bir dene 2 krallığa savaş aç ve kendine 2 kale al düşmana yakın otur kalenin birinde. 1 saniye bak 1 saniye başka birşey ile uğraşmaya vaktin olmayacak. o 2 kaleye ait 4 köye nasıl çöküyorlar biliyor musun böle zombi istilası gibi kendini öle bişeyin içinde hissedeceksin ben ne oynuyom ya la diceksin :grin: durum aynen bu şekil ciddiyim. köyleri salsan düşman baskın versin aman diye kale yiyeceksizlikten garnizon geberiyor, ekonomi bozuluyor, köy kapanıyor görev yapamıyosun asker alamıyosun alış veriş olmuyor bilmem ne, o köyden köylüler şehre mal götüremiyor yan etkisi çok köy baskınının. Ha bundan şikayetçi değiliz yan etkileri baya çok gerçekten çok mantıklı düzenlenmiş ancak iki krallıktaki her klanın en az 2 elemanını senin köylere baskına gönderecek. yani en az 20 soylu ile karşılacaksın. bu da 20 savaş demek... gidecekler sonra geri gelecekler bu sefer topladıkları 40-50-60-70 acemi ile. o acemiler ile köyü basacaklar belki hiç askerin ölmeden yenmeye başlayacaksın ama bunalacaksın. ama o ai yenildiği yere gene 40 acemi toplayacak babasının garnizonundan 10 tane deneyimli asker alıp gene gelecek. ben işte orada kayışı sıyırıyorum.

evet karmaşık ve sizin yaptığınız oyun ai gerektiren bir oyun. 1999 yılında ilk bilgisayarımı aldım. daha googleyi şunu bunu bırak windows xp yoktu :smile: o tarihten bu yana en beğendiğim oyun hani oyunu biz yaptık kendi memleketimden birileri yaptıyı da geç bana hitap ettiği için rakipsiz At ve Kılıç. Oyunu daha o günden takipteyim bu adamların herşeyi bırakıp ai yapması lazım diyordum 12-13 sene evvel. Birçok oyundan başarılı ai var tebrik ediyorum kendinizi cyberpunk şu bu kıyaslamayın. Ai kafayı yemiyor bir kere. Oyunda 524 saatim geçti bir kere saçma sapan ai hareketi görmedim. Göründü ise de 1-2 defa olmadık şeylerden kaynaklıdır, bana hissettirmemiştir/yansıtmamıştır. Yazılımsal sıkıntılar, ai ye verilen komutlarda oyun dünyasına göre eksiklikler var. yoksa gerçekten çok başarılı yaptığınız ai. geliştirilmesi gerekiyor sadece. Oyuncuya oyunu oynanabilir yönde geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

bende o çok gömenlerdenim. hatta temmuz ayıydı sanırım düşündüm yani parayı aldı gitti dedim oyun bu diyecekler. ama buradaki dert benim giden 130 tl param değil. forumda takılan o mesaj kasan, mesaj sayısı çok olunca kendini bilir kişi zanneden her yorumun altına 10 mesaj yapıştıranları geçiyorum büyük çoğunluk para karşılığı değil aslında. Ya da ben öyle hissediyorum benim için verdiğim 130 tl önemli değil 500 tl olsa idi gerçekten alırdım oyunu (yanlış anlamayın babasının parasını har vurup harman savuran zengin çocuğu falan değilim ortalama geliri olan bir aile babasıyım) bir kere bahsettiğiniz gibi Türkiye için muhteşem bir öncülük yapıyorsunuz ve yenileri İnşaAllah gelir. Oynamaktan oynatmaya doğru bir serüvenin öncülüğünü yapmış oluyorsunuz aslında. Beklentinin yüksek olması oyunun potansiyeli. Alt mesajda bahsetmiş olduğunuz gibi oyunun potansiyeli çok geniş çok daha büyük firmalar dahi böyle bir oyuna soyunmak istemiyor uğraşı çok geniş diye. İnsanların isyanı da bu sebepten ötürü. Yani çok fazla yüklenmeleri bir an önce biraz daha içerikli ve daha kompleks bir oyun istiyorlar. Sade, ata binmiş elinde kılıç ile buglu bir savaş simulasyonu oynamak istemiyorlar. Sizin şahsi olarak şirket içerisinde nelere karşı çıktığınızı, politika esnasında neler yaşandığını biz tabiki bilemeyiz. Evet bazı şeyleri sadeleyip düz geçivermek günlerce vakit kaybının önüne geçiyor. Ancak 8 yıldır beklemede olduğumuz için bu isyanlar. Yani birçok arkadaşımın da aynısını düşündüğü kanaatindeyim. Mesela 2015 yılıydı yanlış hatırlamıyorsam Bannerlord yayınlanmıştı köyleri kaleleri geliştirme falan vardı şuanki sizin kendi motorunuz ile yaptığınız oyun ile warband kırması birşeye benziyordu farklı bir oyundu. Onu Mount&Blade: Bannerlord olarak yayınlayıp şuanki oyunu Mount&Blade II yapabilirdiniz. hem parasal açıdan hemde oyuncu kitlesini susturma adına güzel olurdu. ha şöle yapaydınız iyiydi böle yapaydınız kötüydü geçmişe mazi derler geçti gitti ancak 8 yıl geçti ve gerçekten bekledik... Herşeyi yapabileceğimiz bir açık dünya oyunu bekledik. Halen daha beklemedeyiz :grin: Bekliyoruz :smile:

Kolay gelsin, iyi çalışmalar ve BAŞARILAR dilerim. Allah-u Teala yar ve yardımcınız olsun. Vakit ayırdığınız için de ayrıca teşekkürler.

Bir şeyi merak ettim. Lordları savaştan sonra salıyorum 2-3 güne geri yağmaya geliyorlar demişsin. Lordları salmak yerine şehirlerde kalelerde veya partinde hapis neden tutmuyorsun? Kaçarlar ama kaçmaları günde 5% civarı yani ortalama 20 gün alır. Böylece düşman lord sayısı azalır madem çok yağmaya geliyorlar relation kazanmak yerine hapiste tutmanı tavsiye ederim. Özellikle yerleşim yerlerinden kaçma olasılıkları daha da düşük partide yüksek. Relation kazandığın lordların senin köylere daha az olasılıkla yağmaya gelmesinin etkisini arttıracağım. O da biraz iyi gelir senin durumuna.

Last edited:
Bir şeyi merak ettim. Salıyorum geri geliyorlar demişsin. Lordları salmak yerine şehirlerde kalelerde veya partinde hapis neden tutmuyorsun? Kaçarlar ama kaçmaları günde 5% civarı yani ortalama 20 gün alır. Böylece düşman lord sayısı azalır madem çok yağmaya geliyorlar relation kazanmak yerine hapiste tutmanı tavsiye ederim. Özellikle yerleşim yerlerinden kaçma olasılıkları daha da düşük. Relation kazandığın lordların daha az yağmaya gelmesini ileride ekleyeceğim.
Şuan Warband kilitlenmiş durumda. krallıklar kilitleniyor oyunun en başında aldıkları yerleri tutuyorlar, hiç bir savaşa girmiyorlar girselerde sadece köy yağmalıyorlar. Rodok larla başlamıştım ben ülke de iken iyi güzel di herşey ama bir anda hiç bir savaş başlamadı en az oyun günü olarak 100 gün savaş açmıyor kimse Rodok a. Hal böyle olunca kalesiz 50 askerle açlıktan ölüyorum. Kale olsa bile getirmek yerine götürüyor. Bu gidişat ben ayrılınca bozuldu ve rodok açıldı, artık savaş açar oldular. Daha bir çok krallık içi işler oyuncunun katıldığı krallıklarda sorunsuz yada farklı işliyor. Ayrıca her ülke 1-2 yer aldıktan sonra fetih taraf değiştirenle olmaya başlıyor sarranidlerin bütün çölü nord oldu saçma bir şekilde . snowball ı engellemek için bütün denge bozuldu Allah rızası için Bannerlord da buhale gelmesin, Ben modlu MB oynamıyorum sizin elinizden çıkan native yada takmadığınız eksikleri geliştiren native modları kullanıyorum. Neden böyle dedim çünkü oyun ilk dönemlerinin aksine tam Warband gibi işlemeye başladı.Benim gibi kişileri yüz üstü bırakmazsınız umarım. İlk mesajıma bakmadınız buna bakarsanız sevinirim.

Bir şeyi merak ettim. Lordları savaştan sonra salıyorum 2-3 güne geri yağmaya geliyorlar demişsin. Lordları salmak yerine şehirlerde kalelerde veya partinde hapis neden tutmuyorsun? Kaçarlar ama kaçmaları günde 5% civarı yani ortalama 20 gün alır. Böylece düşman lord sayısı azalır madem çok yağmaya geliyorlar relation kazanmak yerine hapiste tutmanı tavsiye ederim. Özellikle yerleşim yerlerinden kaçma olasılıkları daha da düşük partide yüksek. Relation kazandığın lordların senin köylere daha az olasılıkla yağmaya gelmesinin etkisini arttıracağım. O da biraz iyi gelir senin durumuna.
Evet aramın iyi olduğu lordlar bana yağmaya gelmesin ama savaşta esir aldığım ya da kalesini köyünü yıktığım adam/klan gelsin çok efsane bir düşünce adamsın :grin:
Şimdi krallık kurmak istiyorum. Kuzaitten ayrılırken 20-30 ilişki kaybedeceğim tüm klanlar ile. Yanıma kimi çekicem? Tabiki sturgia ve güneyden bana yağmaya gelipte saldığım ilişki kazandığım adamları. Ha bir de şimdi 20 tane 25 tane adamı koyuyorum zindana bu sefer de karşı düşmanın kalan adamları yağmaya gidiyor bu seferde karşı taraf ordu oluşturamıyor durum böle olunca savaş hiç keyifli olmuyor. Yani düşmanı meydanda ya da kalede yenip bir zafer kazanıyoruz hiç bi işe yaramıyor, köy basmaya geldikçe hapse koyup ordusuz bırakıp tüm şehirlerini ele geçirmek çocuk oyuncağına dönüşüyor. Sence de zevksiz bir durum değil mi?

Bende bu seriye mount and blade 0.751sürümü ile başlamıştım. O zamanlar çok heyecanlanmıştım bu oyunu görünce ilk defa bu tarz bir oyun görüyordum. Ama yapılabilecek şeyler sınırlı gibi duruyordu. Belli bir saatten sonra hep aynı şeyleri yapmanız gerekiyordu. Ama o zamanlar bu sorun değildi çünkü genel anlamda belli bir hikayesi olmayan takip etmen gereken bir senaryosu olmayan simülasyon tarzı oyunlar bunun gibiydi ve kıyaslayıp keşke şöyle olsa diyebileceğimiz bir durum mevcut değildi. O zaman ki aklımla oyunun yeni versiyonlarının yapılabileceği de hiç aklıma gelmemişti. Derken mount and blade tam sürüm çıktı, daha sonra warband çıktı. Ama farkettim ki ilk oyunda ki gibi yapılabilecek şeyler yine sınırlı her oyun aslında birbirinin aynısı gibi yani iskelet aynı üzerinde eklemeler var ancak içerik değişmiyor. Bannerlord çıkacak dediklerin de belki bu sefer daha farklı bir şeyler görürüm dedim ama o da olmadı. Bu oyun hiç değişmiyor bana kalırsa ilk oynadığımda nasılsa şuanki hali de aynı gibi. Sürekli bir önce ki oyunda mevcut bulunan şeylerin bir tık iyileştirip geliştirilip yeni oyuna eklenmesini görüyoruz, yeni bir şeyler, sürpriz bir şeyler hiç yok. İşin garip tarafı bunları pek isteyen de yok gibi forumda bazen istek listeleri yayınlanıyor orda gördüğüm kadarı ile warbandda olan ama bunda olmayan x özelliği istiyoruz diye falan yazıyorlar şaşırıyorum açıkçası. Biz warbandın ekmeğini yedik o bitti artık neden yeni şeyler istemiyoruz anlamıyorum.

Oyun içerisindeki savaşı da uzatalım lütfen. 5. maddede belirtmiştim. bir miktar daha askerler zor ölse, yıkılması biraz zaman alsa zırh değerine göre tabi. tüm askerler kalkanı ve savunma gardını bozup paldır küldür Allah ne verdi ise kılıç sallamaya odaklanmasa, birlikleri yenileceğini anladığında geri çekip o yuvarlak zamazingoya alsa bizimkilerde yaklaşıp ölmekten korksa benden emir bekleyip pozisyon alsa yani hoş olur 1 dk 2 dk en fazla 7 dk savaş yerine belki 15-20 dk yarım saat savaş olur. Kalan askerleri ile savunma pozisyonunda yavaş yavaş savaş alanından geri çekilse mesela ne bilim? kılıç savururken arkasını dönüp kaçması sonra yolda mal gibi ölmesi hiç hoş değil :grin: Savaşların bir ehemmiyeti yok birde mesela adamın 700 kişilik 2 ordusunu kesiyoruz oyun gününe göre 10 gün sonra karşımızda tekrar aynı 2 ordu. Beylerin toplanması biraz daha vakit alsa daha makbule geçebilir hiç olmazsa savaş kazanmanın ya da gereksiz savaşlar yapmanın bir dezavantajı olur. ha birde şu savaşa başlamadan önce askerleri yerleştirme ( kuşatma ve meydan savaşı ) olacak mı acaba?

Yakın uzak fark etmiyor hacı abi. gerçekten bir dene 2 krallığa savaş aç ve kendine 2 kale al düşmana yakın otur kalenin birinde. 1 saniye bak 1 saniye başka bir şey ile uğraşmaya vaktin olmayacak. o 2 kaleye ait 4 köye nasıl çöküyorlar biliyor musun böle zombi istilası gibi kendini öle bir şeyin içinde hissedeceksin ben ne oynuyom ya la diceksin :grin: durum aynen bu şekil ciddiyim. köyleri salsan düşman baskın versin aman diye kale yiyeceksizlikten garnizon geberiyor, ekonomi bozuluyor, köy kapanıyor görev yapamıyosun asker alamıyosun alış veriş olmuyor bilmem ne, o köyden köylüler şehre mal götüremiyor yan etkisi çok köy baskınının. Ha bundan şikayetçi değiliz yan etkileri baya çok gerçekten çok mantıklı düzenlenmiş ancak iki krallıktaki her klanın en az 2 elemanını senin köylere baskına gönderecek. yani en az 20 soylu ile karşılacaksın. bu da 20 savaş demek... gidecekler sonra geri gelecekler bu sefer topladıkları 40-50-60-70 acemi ile. o acemiler ile köyü basacaklar belki hiç askerin ölmeden yenmeye başlayacaksın ama bunalacaksın. ama o ai yenildiği yere gene 40 acemi toplayacak babasının garnizonundan 10 tane deneyimli asker alıp gene gelecek. ben işte orada kayışı sıyırıyorum.

Savaşan tarafların tecrübeli askerleri arttıkça savaşın uzaması mümkün olabilir. Sefer ayarlarından askerlerin aldıkları hasar düzenlenebiliyorsa da Bunun için çeşitli yöntemler geliştirilebilir.
Belki asker geliştirme dinamiği ortadan kalkmasın diye en yüksek seviye askerlerin esir düştükleri birliğe katılması olasılığı sıfırlanmış olabilir ama; bu askerlerin savaşta yaralansalar bile esir düşmeyip , belki dağıtılmış birlik modunda bir hareket ile geri kazanımları sağlanabilir.
Yapay zekanın askerlerinin savaşta kaçması (mal gibi kaçanlar bunlar :smile: )veya geri çekilme emrine uyarak savaşı terk etmeleri ( savaşarak geri çekilenler bunlar) durumunda nasıl bir yol izlediklerini bilemiyorum ama elimize geçen askerler üzerinden çıkarımda bulunarak mevcut yapıya eklenebilecek düzenlemeler olabileceğini düşünüyorum.

Şehirlerde olduğu gibi kalelerin zulalarına erzak stoklamak askerlerin açlıktan ölmelerine engel olması için eklenilmiş olabilir belki ama şu yağma işi bana çok anlamsız geldiği için hiç bulaşmıyorum. Yerleşkemin köylerini yağmaya gelenlerin de , kovalandığı için onlarla ilişkimin düşmesi anlam sız geliyor bana. En çok canımı sıkan ise ; yağma yüzünden oluşan ilişki kaybını bir kenara koyalım , oluşturduğum birliklerin düşman köylerine yağmalarken yakalanıp esir düşmeleri. Şayet mümkünse sefer ayarlarından oyuncunun oluşturduğu birliklerin yağmaya gitmesi engellenebilirse çok memnun olurum.
Savaş zamanında gönül rahatlığı ile serbest bırakamıyorum birliklerimi. Köy yağmalamaya giderken yakalanıyorlar. Tamam , izciliklerini önceden geliştirip hızlanmalarını falan sağlıyorum belki ama kafaları basmadığı için yakayı ele veriyorlar.
Birliklerin başka klanın oluşturduğu orduya katılmaları engellemek için de devamlı yanımda gezdirmek zorunda kalıyorum.
Yapay zekaya göre askeri az yerleşkeyi fethetmek için ta düşmanın içine sefer düzenlenebiliyorlar. Halbuki o yerleşkenin sahibi düşman krallık, bizden önce savaştığı krallıktan aldı veya verdiği için askeri az ama bizim sınırlarımız ile alakası yok.
Yüksek rütbeli askerlerin esir düşmemesi mefhumu ilk bu birliklerimin zayi olması sebebiyle aklıma gelmişti zaten.

Yeri gelmişken garnizona asker bırakma hususunda da en yüksek rütbeli askerlerin (5 ve 6. seviye olabilir) bırakılmaması aynı şekilde güzel olurdu.
Oyuncunun dilerse tecrübeli askerlerini , oluşturduğu birliklere rahatlıkla transfer edebilmesi için gerektiğini düşünüyorum.
Krallıkta bize ait olmayan bir yerleşkeye girince yerleşkeye bazen birliğin yarısının bırakıldığına şahit olabiliyoruz. Acaba kaç askerim gidecek korkusuyla yerleşkeye girmek istemiyoruz. Ayrıca bizim sahiplendiğimiz yerleşkeye hiç garnizon bırakmayan krallık klanlarını esefle kınıyoruz :smile:

Last edited:
Savaşan tarafların tecrübeli askerleri arttıkça savaşın uzaması mümkün olabilir. Sefer ayarlarından askerlerin aldıkları hasar düzenlenebiliyorsa da Bunun için çeşitli yöntemler geliştirilebilir.
Belki asker geliştirme dinamiği ortadan kalkmasın diye en yüksek seviye askerlerin esir düştükleri birliğe katılması olasılığı sıfırlanmış olabilir ama; bu askerlerin savaşta yaralansalar bile esir düşmeyip , belki dağıtılmış birlik modunda bir hareket ile geri kazanımları sağlanabilir.
Yapay zekanın askerlerinin savaşta kaçması (mal gibi kaçanlar bunlar :smile: )veya geri çekilme emrine uyarak savaşı terk etmeleri ( savaşarak geri çekilenler bunlar) durumunda nasıl bir yol izlediklerini bilemiyorum ama elimize geçen askerler üzerinden çıkarımda bulunarak mevcut yapıya eklenebilecek düzenlemeler olabileceğini düşünüyorum.

Şehirlerde olduğu gibi kalelerin zulalarına erzak stoklamak askerlerin açlıktan ölmelerine engel olması için eklenilmiş olabilir belki ama şu yağma işi bana çok anlamsız geldiği için hiç bulaşmıyorum. Yerleşkemin köylerini yağmaya gelenlerin de , kovalandığı için onlarla ilişkimin düşmesi anlam sız geliyor bana. En çok canımı sıkan ise ; yağma yüzünden oluşan ilişki kaybını bir kenara koyalım , oluşturduğum birliklerin düşman köylerine yağmalarken yakalanıp esir düşmeleri. Şayet mümkünse sefer ayarlarından oyuncunun oluşturduğu birliklerin yağmaya gitmesi engellenebilirse çok memnun olurum.
Savaş zamanında gönül rahatlığı ile serbest bırakamıyorum birliklerimi. Köy yağmalamaya giderken yakalanıyorlar. Tamam , izciliklerini önceden geliştirip hızlanmalarını falan sağlıyorum belki ama kafaları basmadığı için yakayı ele veriyorlar.
Birliklerin başka klanın oluşturduğu orduya katılmaları engellemek için de devamlı yanımda gezdirmek zorunda kalıyorum.
Yapay zekaya göre askeri az yerleşkeyi fethetmek için ta düşmanın içine sefer düzenlenebiliyorlar. Halbuki o yerleşkenin sahibi düşman krallık, bizden önce savaştığı krallıktan aldı veya verdiği için askeri az ama bizim sınırlarımız ile alakası yok.
Yüksek rütbeli askerlerin esir düşmemesi mefhumu ilk bu birliklerimin zayi olması sebebiyle aklıma gelmişti zaten.

evet çok önemli bir konuya değinmişsin. 8. maddede belirttiğim gibi garnizonlara asker basıyorlar, savaş durumunda da kafalarına göre yağmaya gidiyorlar ve klanlar arası ilişki bozuluyor. bütün bu sorunlarımız için gerçekten oyun yapımcılarının oyunu " bizler gibi " oynamasını tavsiye ediyorum. Yaklaşık 5 tur ( her tur 15 yıl sürse, günde 2 yıl geçseler 1 hafta sürer sanırım ) farklı periyotlarda hepsinin teker teker yaptıkları oyunu bu şekilde test edip yazdığım 10 maddeyi görmelerini rica ediyorum @mexxico . Yani oyunun gelişimi açısından çok faydası olacağını düşünüyorum bizim söylediklerimiz ile düzeltmek yerine kendiniz görebilirsiniz ve uğraşı alanınız, benim işim bu dediğiniz olayın bu oyunu yapmak olduğundan bizim aklımıza dahi gelmeyecek çok daha güzel çözümler geleceğinden eminim örnekte olduğu gibi;

Relation kazandığın lordların senin köylere daha az olasılıkla yağmaya gelmesinin etkisini arttıracağım.

evet çok önemli bir konuya değinmişsin. 8. maddede belirttiğim gibi garnizonlara asker basıyorlar, savaş durumunda da kafalarına göre yağmaya gidiyorlar ve klanlar arası ilişki bozuluyor. bütün bu sorunlarımız için gerçekten oyun yapımcılarının oyunu " bizler gibi " oynamasını tavsiye ediyorum. Yaklaşık 5 tur ( her tur 15 yıl sürse, günde 2 yıl geçseler 1 hafta sürer sanırım ) farklı periyotlarda hepsinin teker teker yaptıkları oyunu bu şekilde test edip yazdığım 10 maddeyi görmelerini rica ediyorum @mexxico . Yani oyunun gelişimi açısından çok faydası olacağını düşünüyorum bizim söylediklerimiz ile düzeltmek yerine kendiniz görebilirsiniz ve uğraşı alanınız, benim işim bu dediğiniz olayın bu oyunu yapmak olduğundan bizim aklımıza dahi gelmeyecek çok daha güzel çözümler geleceğinden eminim örnekte olduğu gibi;
bence de yapımcıların oyunu tam bir oyuncu gözüyle oynaması gerekli.mesela warband'i diplomasi modsuz oynayamayan ben,bannerlordu da savaş yapmadan oynayamıyorum.hani tamam eyvallah tabiki çoğu zaman savaş ön planda olacak ama başka yapacak bir şey yok.özellikle late game'e gelince sağa sola haritada yürüyüp,şehirlerden en pahalı zırhları alıp boş boş dolaşıyorum.

bir de en çok canımı sıkan hep aynı şeyleri yapmamız.mesela benim bir ortaçağ temalı oyundan istediğim en önemli şey bir şövalye olmak.pp den de göreceğiniz üzere jaime lannister misali yardırmak istiyorum :grin: ancak oyun illa bana ordu kurduruyor,illa lord yapıyor eninde sonunda.
bireysel olarak oynamak neredeyse imkansız.turnuvaların aranan adamı olmak,yahut bir kralın özel adamı olup savaşlarda bireysel olarak yanında yer almak hep istediğim şeylerdi.ama maalesef yok.

Bu halk isyanlarının lord isyanı olan versiyonu gelecek mi ? Ayrıca imparotorluklarda hükümdar oylama ile seçilse hoş olmaz mı? Belli bir tierın üzerindeki klanlar tarafından mesala

Bu halk isyanlarının lord isyanı olan versiyonu gelecek mi ? Ayrıca imparotorluklarda hükümdar oylama ile seçilse hoş olmaz mı? Belli bir tierın üzerindeki klanlar tarafından mesala
bence olmalı,gayet keyifli bir olay olur.ayrıca bir ara öneri konumda paylaştığım bir önerim vardı belki bir fikir verebilir bu konu için;

-Her bir krallığın krallık değişimleri çeşitli şekillerde olabilir.örneğin; vlandia kültüründe krallık babadan oğul'a geçerken,khuzait geleneğinde hanlığa talip olan iki kişi ölümüne bir duello yapar,kazanan yeni han olur.herhangi bir kültüre dahil olduğumuzda o kültürün diğerlerinden farklı olduğunu gösteren bu tarz detaylar hoş olacaktır.aynı durum krallık politikaları içinde geçerli.orda da çeşitlilik şart.

bence olmalı,gayet keyifli bir olay olur.ayrıca bir ara öneri konumda paylaştığım bir önerim vardı belki bir fikir verebilir bu konu için;

-Her bir krallığın krallık değişimleri çeşitli şekillerde olabilir.örneğin; vlandia kültüründe krallık babadan oğul'a geçerken,khuzait geleneğinde hanlığa talip olan iki kişi ölümüne bir duello yapar,kazanan yeni han olur.herhangi bir kültüre dahil olduğumuzda o kültürün diğerlerinden farklı olduğunu gösteren bu tarz detaylar hoş olacaktır.aynı durum krallık politikaları içinde geçerli.orda da çeşitlilik şart.
fikir güzel ama oyunu karıştıracağından modlara kalacağını düşündüğüm bir özellik, aklıma gelmişti ama önermeye bile yeltenmedim :grin:

fikir güzel ama oyunu karıştıracağından modlara kalacağını düşündüğüm bir özellik, aklıma gelmişti ama önermeye bile yeltenmedim :grin:
bu oyun nasıl dolu hale gelecek merak ediyorum,oyun karmaşıklaşmasın derken elimizde bomboş bir oyun kalmasa bari :grin:

Back
Top Bottom