Hangi Şehirde Atölye Kurmalıyız ?

Users who are viewing this thread

Elensari

Regular
Başlıkta belirttiği gibi hangi şehirlere atölye kurmalıyız ? Refahı 7000 olan şehre çevredeki köyleri de hesaba katarak kurduğum halde gelir hiçbir zaman 300 geçmedi.

Sizin yüksek gelir elde ettiğiniz şehirler ve atölyeler varsa buraya yazar mısınız ?

ben hep kendi şehirlerimde kurdum. şu an 6 atölyem var 600-900 arası getiriyor herbiri. 2 şehrimde 3er tane bu 6 tanesinden 2si biracı. en yükseği de biracı getiriyor benim oyunda ama atölye satın alırken üretimi değiştirmiyorum ben ne üretiyorsanız devam edin seçeneğini seçtim hep

Hangi şehirler peki ? Şöyle bir mod buldum ki inanılmaz bir şey. Denemedim daha

vlandiya oyunumda sargot demircisi ve biracısı çok iyi kazandırmıştı.
Hemen solundaki şehirdede zeytinyağı ve tabakhane kurmuştum. 1600-1800 arası getiriyordu.

Burada asıl olay refahı yüksek şehirde hammaddesi ucuza bulunan ürünlere dikkat etmek. Sargot köyleri arasında demir cevheri üreten yok ama başka bir köyün köylüleri buraya demir cevheri getiriyor sürekli haliyle pazarda birikip ucuzluyor. Daha fazla atölye çeşidi gelecek zaten daha önce söylediler ama şimdilik yöntem bu. Ucuz hammadde ortalama fiyatı olan mamül ürün ve refahı yüksek şehir tercih edilmeli. Diğer bir ayrıntı ise kervanların şehre uğrayıp uğramaması ve ne sıklıkla uğradıkları. Vlandiya oynuyorsan ve Aserai ile savaştaysan hurma fiyatlarının uçacağından emin olabilirsin. Aynı olay at ve kültürel diğer eşyalarda da geçerli.

vlandiya oyunumda sargot demircisi ve biracısı çok iyi kazandırmıştı.
Hemen solundaki şehirdede zeytinyağı ve tabakhane kurmuştum. 1600-1800 arası getiriyordu.

Burada asıl olay refahı yüksek şehirde hammaddesi ucuza bulunan ürünlere dikkat etmek. Sargot köyleri arasında demir cevheri üreten yok ama başka bir köyün köylüleri buraya demir cevheri getiriyor sürekli haliyle pazarda birikip ucuzluyor. Daha fazla atölye çeşidi gelecek zaten daha önce söylediler ama şimdilik yöntem bu. Ucuz hammadde ortalama fiyatı olan mamül ürün ve refahı yüksek şehir tercih edilmeli. Diğer bir ayrıntı ise kervanların şehre uğrayıp uğramaması ve ne sıklıkla uğradıkları. Vlandiya oynuyorsan ve Aserai ile savaştaysan hurma fiyatlarının uçacağından emin olabilirsin. Aynı olay at ve kültürel diğer eşyalarda da geçerli.

güzel analiz

Atölyelerinizi güvenli ve yüksek refahlı şehirlerde kurmaya dikkat edin. Sonrasında savaşmayacağınız garanti olan şehirlerde kurun. Savaş haline girerseniz dükkanlarınız gidiyor.

Ticaret perklerin birinde atölyeni kaybedersen 500 altın alırsın ve %70 vergi diyor. Bu vergi işini anlamadım.

Ben en ucuz ürün yada civar köylerin ürettiği ürün bakmaksızın her atölyemde tabakhane açıyorum. Neredeyse 400 dinardan aşağı inmiyor getirisi 800 ler gördüğüm oluyor. Bug olabilirmi bendeki bilmiyorum ama bir deneyin derim.

Başlıkta belirttiği gibi hangi şehirlere atölye kurmalıyız ? Refahı 7000 olan şehre çevredeki köyleri de hesaba katarak kurduğum halde gelir hiçbir zaman 300 geçmedi.

Sizin yüksek gelir elde ettiğiniz şehirler ve atölyeler varsa buraya yazar mısınız ?
Bir geliştiriciyi dinlemiştim, şehirlerin köylerinin birincil üretimini dikkate alarak kurmalıymışız. Mesela birincil üretimi demir olan bir yerde demirci ocağı kurarak daha fazla kar elde edebilirmişiz.

İndirdim denedim ama önerdiği atölyeyi kurduğumda örnek veriyorum 100 kar ediyorsam, kendi bildiğim atölye olan tabakhaneyi kurduğumda 300 kar ediyorum. Pek işlevsel gelmedi açıkçası bana bu mod.

Bir de şöyle bir sıkıntı var bana has olduğunu zannetmiyorum en çok karı daima tabakhaneler getiriyor, öyle ki artık ne kursam diye düşünmüyorum bile, denemek için çok kez farklı atölyeler açtım ama nafile, olmuyor.

Dostum merak ediyorum bu modlar gerçekten işe yarıyor mu? "BestWorkshopType" modunu kullanıyodum şunu aç bu daha iyi para kazandırır dediği hiç bi atölyeden verim alamadım gerçekten işe yarıyor mu bu mod?

Ben bir ara 1800 gold gördüm. Daha da artardı ama atölyenin olduğu yer krallık ile savaşa girdim. Elimden gitti. Yavaş yavaş artıyor. Önerilere bakmıyorum, mesela zeytinliklerin olduğu köylere yağhane kurmamı istedi, yaptım çok kar getirmedi 500 lerde kaldı. En yüksek kar getiren yerleri gidip satın alıyorum.Onlarda genelde hep tabakhane oluyor. (1.3.1) . öncesinden de demirci idi. Kesinlikle tavsiye ederim. Şimdi save dene ve lütfen sonuçlarını buraya yaz.

Edit: 1.3.1 refah noktasında sorun var. Atölyeler eski zamana göre kar getirmiyor.

Pravend ,Occ Hall , Rovalt ve Ostican şehirlerine sahibim hepsini denedim bende en iyi hep demirci oldu 1800-2200 arası gelir. Diğer dükkanlar 500-1100 arası diğer yaptıklarım iyi olarak.

Trade listesinde önceden 5000 leri geçen altın gördüm. Bu 1.3.x versiyonda sıkıntı var. Demirci denemedim.

Last edited:
Her save de farklı olur. Bir atölye aldığınızda karlar yavaş yavaş artar. Bağlantı kurması vs gibi. Benim save de şehirlerin refahı düşük, o yüzden karlarda düşük.

Edit: Resimlerin üzerine tıklayınca açılır.

Tabakhane İmparatorluğu görüyorum doktor bey.
ikinci resimdeki menüyü nerden açıyoruz?

Back
Top Bottom