TİCARET ve PARA KAZANMA önerileri

Users who are viewing this thread

Başlangıçta ucuzdan al, pahalı şehre git sat olayını öneriyor herkes ama bunu yapmak yeni başlayan biri için cidden zor. Şahsen benim tavsiyem yine buna benzer ama biraz daha iyi. Öncelikle bir şehre gidiyoruz, eşyaları birim sayısına göre sıraladıktan sonra o şehre satılabilecek en pahalı ticaret malını buluyoruz, ama bu malların köylerde yapılan mallardan olması gerekiyor Örneğin: Demir cevheri, hurma, gümüş, post vs.
O şehirdeki en pahalı ticaret malını bulduktan sonra varsayalım en pahalı şey hurma, köyleri kontrol edip en yakın hurma üreten köye gidiyoruz ve oradan alıp, getirip satıyoruz. Avantajlarına geçecek olursak:
- Köyden aldığımız için, ne kadar alırsak alalım aldığımız eşyanın fiyatı artmıyor, o yüzden ciddi bir getirisi oluyor.
- Yeni başlayıp elimizde az para olduğu için fazla gezerek gereksiz para kaybetmiyoruz, batma riskimiz neredeyse sıfıra düşüyor ve çok daha gazla kazanıyoruz.
- 20 - 25k civarı paraya ulaştığımızda N'ye basıyoruz, karakterleri görebildiğimiz bir pencere açılıyor, o kısımdan göçebeye basarak yanımıza alabileceğimiz yoldaşları görüyoruz. Tek tek kontrol edip ticareti iyi tercihen 80+ bir yoldaş bulup, bulunduğu şehirden alıyoruz ve ilk kervanı gördüğümüz refahı en yüksek şehirde açıyoruz.
günlük getiri 3-4 gün sonra başlıyor yani para kaybediyorum diye telaş etmeyin, yaklaşık 300 dinarla başlıyor ve kısa zamanda günlük 1k üstü getirisi oluyor.
- Yapılacak diğer şeylerden birisi de atolye açmak, ancak bu kervan gibi değil, nerede neyin açılması gerektiğini bilmek gerekiyor. Örneğin "Lycaron" şehrinde "Çömlekçi" açtığımız taktirde güçlük 500+ getirisi oluyor.
Benim de size sormak istediğim şey bu atolyeler hakkında;
Sizin de farklı şehirlerde kullandığınız 500+ üstü getirisi olan atolyeler varsa, yazarsanız sevinirim çünkü bunlar fix ve her oyunda aynı oluyor, hepimiz faydalanırız, şimdiden teşekkürler :smile:

Bir çok şekilde para kazanma şekli var bu yönden gayet güzel oyun,tamamen senin zevkine kalmış.Sadece demircilikle bile durduğun şehirden hiç çıkmadan binlerce altın biriktirebiliyorsun.Demircilik için örnek verecek olursam 2 adet ahşap (20 altın ile 60 altın arasında maliyeti var şehiri iyi seçmek lazım) alıp kömüre çeviriyoruz.1 adet çok pahalı olmayan kılıç alıyoruz 150 altın 250 altın civarı olanlardan ve eritiyoruz çıkan hammeddeleri satıyoruz kar oranı çok değişiyor 400 e sattığımda oldu 1000 den fazla olanda.Bu yöntemle hem demircilik kasıyoruz ve güzel kılıç parçaları öğreniyoruz hemde hiç şehirden çıkmadan bekleyerek masrafsız para kasıyoruz.Demircilik dayanıklığı bittiğinde bu şehirde biraz bekle deyip gün bi gün bile beklemeden baya dolduruyoruz.

Kervan oluşturmak biraz masraflı 15k ya ve bir yoldaşla oluşturuluyor.Kara geçmeye başlayana kadar biraz masrafı oluyor ama sonrası baya iyi getirisi var.

Eğer partiniz büyükse ve yük hayvanlarınız çoksa kendiniz şehir şehir gezerek ucuz malları alıp pahalı yerlerde satabilirsiniz.Zaten üzerine gelince ortalama fiyatları görünüyor.Yüklü miktarda alımlarda baya kar bırakıyor.

Başlangıçta ucuzdan al, pahalı şehre git sat olayını öneriyor herkes ama bunu yapmak yeni başlayan biri için cidden zor.
Ürünlerin üstüne geldiğinde kırmızı/sarı/yeşil renklerde fiyatı yazıyor. Kırmızı ise o ürün ortalamanın üstünde bir satış değerine sahip, sarı ise ortalama bir fiyatı var, yeşil ise ortalamanin altinda. Hal böyle olunca sol sütunda (şehirde/köyde) yeşil gördüğünü al, sağ sütunda (sende) kırmızı gördüğünü sat. Ne aldım ne kadar aldım vs derdi yok, zaten Yeşilde alıp kirmizi da satarsan her türlü kâr.

Öncelikle bir şehre gidiyoruz, eşyaları birim sayısına göre sıraladıktan sonra o şehre satılabilecek en pahalı ticaret malını buluyoruz, ama bu malların köylerde yapılan mallardan olması gerekiyor
Bu da mantıklı ama şöyle bir sıkıntı var. Genel anlamda yüksek fiyatlı ürün o çevrede üretilmeyen ürün oluyor, orada onu öğren sonra malı git bul getir sat. Bunları yapana kadar da senden önce birinin gelip o malı şehre satmamasi lazim yoksa fiyatı da düşüyor.. onun için bana göre de zor olan bu.. örn: makeb de hurma 200 dinar, en ucuz hurmalar nerede, çöle yakın olan yerlerde, herşeyi geçtim oraya git-gel zaten 3-4 gün rahat zaman alır, askere verdiğin ücret, yolda yaktığın mazot, şehre gelince yaşanacak enflasyon.. bana daha zor geldi ?
Bana basit gelen de şu, az çapulcu kesip, 2-3k para yapsak yeter. Sonra ya Allah diyip bir şehirden başlıyorum, Yeşilde al kırmızı sat yapa yapa, bütün haritayı dolanıyorum, ek gelir için yüksek gruplu çapulcuları da kestim mı işler kısa süre de yoluna giriyor..

En temizi biraz yağmacı falan indir onların ürünlerini sat ve kervan oluştur.
Ben kervan oluşturdum günlük 500-1000 arası kazanç getiriyor.

Ürünlerin üstüne geldiğinde kırmızı/sarı/yeşil renklerde fiyatı yazıyor. Kırmızı ise o ürün ortalamanın üstünde bir satış değerine sahip, sarı ise ortalama bir fiyatı var, yeşil ise ortalamanin altinda. Hal böyle olunca sol sütunda (şehirde/köyde) yeşil gördüğünü al, sağ sütunda (sende) kırmızı gördüğünü sat. Ne aldım ne kadar aldım vs derdi yok, zaten Yeşilde alıp kirmizi da satarsan her türlü kâr.

Bu da mantıklı ama şöyle bir sıkıntı var. Genel anlamda yüksek fiyatlı ürün o çevrede üretilmeyen ürün oluyor, orada onu öğren sonra malı git bul getir sat. Bunları yapana kadar da senden önce birinin gelip o malı şehre satmamasi lazim yoksa fiyatı da düşüyor.. onun için bana göre de zor olan bu.. örn: makeb de hurma 200 dinar, en ucuz hurmalar nerede, çöle yakın olan yerlerde, herşeyi geçtim oraya git-gel zaten 3-4 gün rahat zaman alır, askere verdiğin ücret, yolda yaktığın mazot, şehre gelince yaşanacak enflasyon.. bana daha zor geldi ?
Bana basit gelen de şu, az çapulcu kesip, 2-3k para yapsak yeter. Sonra ya Allah diyip bir şehirden başlıyorum, Yeşilde al kırmızı sat yapa yapa, bütün haritayı dolanıyorum, ek gelir için yüksek gruplu çapulcuları da kestim mı işler kısa süre de yoluna giriyor..
Renk olayını biliyorum. Ama tamamen şans dediğin gibi pazar çok değişken, yeşil alıyorsun, bakıyorsun şu şehirde şu kadar ama gittiğinde fiyat düşmüş oluyor çok az kar elde ediyorsun. Ama dediğim yöntemde şehirde fiyatına baktığında post tane 200'se, sen git al gel yaparken max 50 düşüyor yani 150 oluyor, aldığın yerden de 50'ye filan alıyorsun zaten, sana kalan birim başına 100, başlangıçta olduğun için askerlere günlük 100 gitse max. 3 günlük mesafe ki zaten o şehre yakın yerlerde de üreten köyler oluyor, bende max 1 gün sürüyor git gel, hadi diyelim 3 gün, 3 tane malla çıkıyor zaten geri kalan 50-100 mal cepte direk kar. Min kazancın 50x100'den 5k her sefer için :smile:

Ayrıca zaten alıp satacağın malı da uzaklığa göre seçiyorsun, ama senin yöntemde rasgele, artık bu mal nerede pahalıysa :smile:

Back
Top Bottom