Felsefe Akımları, İnanışlar, Doğrular ve Yanlışlar

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
35emre said:
Kleidophoros said:
35emre said:
Bu evrimi her zaman saçma bulmuşumdur. Evrimi kanıtla deyince bilim adamları ve kitaplar gösteriliyor. Tanrıyı kanıtla denilince de bizde kitapları ve hocaları gösteririz. İkiside tam olarak savunduğunu kanıtlayamaz.
Çok saçma buldum seni; o kitaplar üstünde harfler olan kağıtlar değil sadece; yapılmış araştırmaların yazıldığı, kanıtlanmış, doğrulanmış bilgilerle dolu. Kitaba inanmazsan gidip orjinaline bak. Ağababaların baktı ama onu söyliyim; söyleyecek şey bulamadılar pek.

O araştırmaların doğru olduğunun kanısına nerden vardın ki?

Bak şu linkte en altlardaki yorumlara. Zaten görmüşsün sorun yok. Ama yinede göstereyim dedim.

http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,244864.75.html
Platinde sorun var galiba.

Hepsi değil arkadaşım. Şöyle basit bir örnek vereyim. Dünyanın düz olduğu kabul edilirdi. Kabul edildiğine göre kanıtlanmıştır (Tabi doğru değil ama). Ama orta çağda Galileo arkadaşım yuvarlak demiştir. Ne zaman söylenen şey 1522 de kanıtlanmıştır. Şimdi yeni ortaya atılan fikirlerin hepsi doğrumudur? İspatlansada tam olarak doğru değildir. Tam olarak doğrusu belkide bu örnekteki gibi 300 yıl belkide 500 yıl sonra tam olarak ispatlanır. En basit örneği verdim. Tam olarakta doğru mudur bilmiyorum. Pek tarihle aram iyi değildir.

Bilimde teoriler ve kanunlar olur.Teoriler deney ve gözlemlere dayandırılır.Ama doğruluğu kesin değildir.Çoğu teori ve hipotezler çürütülebilir.Ama kanunlar kesinliği doğru yargılardır.Evrim de teori olarak geçer.Teoriler yasalara göre daha geniş bakış açılıdır.Yasalar ise özet ve kesin yargıdır.Örnek Yerçekimi Yasası(Kanunu).Ayrıca kanıtlanmış teoriler hiçbir zaman yasa olamaz.

Yok abi o kadar konu açıyoruz bir insan okumuyor.
Elrohir Oronrá said:
Hristiyanlık
Hristiyanlık, Tanrı tarafından Hz.İsa'ya gönderildiğine inanılan dindir. Hristiyanlık temelde Baba (Tanrı), Oğul(Hz.İsa) ve Kutsal Ruh (Tanrı'nın dünya üzerindeki etkisi) adı verilen bir inanç sistemi üzerine kuruludur. Kitapları ise Kitab-ı Mukaddes'tir. Kitab-ı Mukaddes, çoğu kişinin bildiği gibi Tanrı'nın gönderdiği bir kitap değildir. Kitab-ı Mukaddes iki bölümden oluşur; Eski Ahit ve Yeni Ahit. Eski Ahit, Tevrat ve Zebur'u içerir. Yeni Ahit ise Hz.İsa'nın Havarileri tarafından yazılmış, Hz.İsa'nın öğütlerini ve yaşam tarzını içeren bölümdür. Yani sanıldığı gibi Hristiyanlık Tanrı tarafından Hz.İsa'ya gönderilmemiştir. Hz.İsa'nın Havarileri tarafından Hz.İsa'nın öğütlerini ve yaşam tarzını benimseyerek ortaya çıkmıştır. Hz.İsa'nın Yahudiler tarafından çarmıha gerilip öldürüldüğüne ve üç gün sonra yeniden dirildiğine inanılır.

Dual said:
"Dünya düzdür"ü söyleyen dindir zaten,

Dünya düzdürü söyleyen Papa'dır.
Hay gözünü sevdiğim, kendi attığın yorumdan da mı haberin yok senin? Hristiyanlığa vurgu yapılan bir yer var mı orada?
Dindir zaten demesi genellemeye girer. İslamiyet bunu söylemedi. Hatta dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen Müslüman bilim adamları var.

Ubsilon Xeforian Cioss said:
35emre said:
Evrimi kanıtla deyince bilim adamları ve kitaplar gösteriliyor.
huge%2Blibrary.jpg

35emre said:
Tanrıyı kanıtla denilince de bizde kitapları ve hocaları gösteririz. İkiside tam olarak savunduğunu kanıtlayamaz.

2c25f95b4dc9802fb53875c3b62c.jpeg

Ne fark eder ki? Hepsi evrimi anlatıyorsa o kitapların o zaman hepsinin içeriği aynı demektir.

Tarafsız bir soru sormak istiyorum Hz.Muhammed o yıllarda Allahın elçisi olduğunu insanlara nasıl inandırdı yani insanlar yıllarca inandıkları inançlarını bir çırpıda unutup hz.muhammed e inandılar uğruna savaştılar öldüler işkence ye mağrus kalıp yinede islamiyeti bırakmadılar bunu merak ediyorum sormak istedim.

sonuçta inanmışlar ve şu andada insanlar 1400 yıl önce olan mucizelere inanıyorlar ben öncesinde insanları nasıl inandırdığını merak ediyorum

edit:Tarafsız soruyorum

seppuka said:
sonuçta inanmışlar ve şu andada insanlar 1400 yıl önce olan mucizelere inanıyorlar ben öncesinde insanları nasıl inandırdığını merak ediyorum

edit:Tarafsız soruyorum
Adam mucizeyi gözüyle görüp inanmış olabilir.
Adam çok iyi bir liderdi ve çok urnazdı insanları inandırmayı başardı hala cahiller buna inanıyor.
Spoilerin içindekini Kleid yazacak beyler.

seppuka said:
Tarafsız bir soru sormak istiyorum Hz.Muhammed o yıllarda Allahın elçisi olduğunu insanlara nasıl inandırdı yani insanlar yıllarca inandıkları inançlarını bir çırpıda unutup hz.muhammed e inandılar uğruna savaştılar öldüler işkence ye mağrus kalıp yinede islamiyeti bırakmadılar bunu merak ediyorum sormak istedim.
Evet İslamiyet o kadar kolay yayılmadı. İlk başta ona iman edenler putlardan bir fayda gelmeyeceğini anlayan insanlar. Bu zamanla yayıldı.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom