Ana partiyi yapay zekaya bırakmak

Users who are viewing this thread

Merhaba arkadaşlar.

Savaş olduğunda ana partiyi yapay zekaya bırakıp, football manager gibi izlemek istiyorum.

Harita üzerinde savaşı gösteren bir kılıç ikonu, kafasına göre savaşa katılan yada savaştan ayrılan lordlar, tıpkı yapay zeka kontrolündeki partiler gibi davransın partimiz.

Şunları yaptım; Savaş menüsüne (Düşmana saldır, askerlerini sen olmadan gönder gibi seçeneklerin olduğu menü) "savaşı harita üzerinde simule et." diye seçenek ekledim. Bu tıklandığında Harita üzerinde savaş başlasın ama bizi sahneye atmasın istiyorum. Ama ne yapacağımı bilmiyorum. O yüzden tıklandığında bizi ana haritaya atıyor sadece.

Module scriptsin içinde "script_game_event_simulate_battle" var. Normalde yapay zeka kontrolündeki partiler karşılaştığında sanırım bu tetikleniyor ama bizim parti main pt olduğu için bunu tetikletemiyorum ya da ben beceremiyorum.

Acaba ana partinin flaglarını, müttefik bir lord ile aynı yapsam istediğim sonuca ulaşabilir miyim?

Hiç olmadı, operations içinde party_attach_to_party var, bununla savaş sırasında partimi mareşalin partisine eklemeyi deneyeceğim. Tam istediğim şey olmasa da başarılı olursa beni avutur.

Özetle, her türlü yardıma, yoruma, fikre, koda vs açığım.

Modül sistemle phyton ile vs uğraşmaya vakti olmayan ama konuya vakıf olan arkadaşlar, hiç yoktan şu bölümden yapabilirsin, şurayla uğraşma gibi yol gösterip yardımda bulunursa sevinirim.

Arkadaşlar bu işle bir süredir uğraşıyorum. Sahte bir parti yarattım,  "savaşı haritada oynat" yazısına tıklayınca, ana partimiz bu partinin içine kopyalanıyor. Bu sayede partiyi yapay zeka kontrolüne bırakabiliyorum. Ama bir sıkıntı var, bu parti sadece düşmanlardan kaçıyor. Yakalanmadıkça kimse ile savaşmıyor, aynı karavan gibi. Partide asker kişiliği var ama yine de kaçıyor. Haydutlara karşı ise tamamen tepkisiz, ne kaçıyor ne saldırıyor, haydutlar da bu partiye saldırmıyor.

Aklıma gelen tüm yolları denedim ve çözüm bulamadım, o yüzden yaptıklarımı paylaşmak istiyorum belki birisi yanlışımı yada eksiğimi gösterir.

şunu module party templatese ekledim. Sahte partinin şablonu, gördüğünüz gibi soldier personality.
Code:
("main_party2","Our Party",icon_gray_knight|carries_goods(2)|pf_always_visible,0,fac_player_faction, soldier_personality,[]),

şunu module partiese ekledim. Sahte parti tek kişilik, içinde sadece Lezalit var.
Code:
("main_party2","Our Party",icon_player|pf_always_visible, 0, pt_none,fac_player_faction,0,ai_bhvr_hold,0,(17, 52.5),[(trp_npc14_1,1,0)]),

şunu da module game menus e ekledim. Düşmana saldır, askerlerini sensiz gönder vs seçeneklerin olduğu bölümde, askerlerini sensiz gönder kısmını silip yerine bunu ekledim.
"Simulate battle on the map.", ###Gorgi in pain

[
      (party_set_faction,"p_main_party2", "fac_kingdom_2"),
      (party_set_faction,"p_main_party", "fac_kingdom_2"),
      (party_is_active, "p_main_party2"), 
      (disable_party,"p_main_party"),       
      (party_relocate_near_party,"p_main_party2", "p_main_party",0),
      (party_attach_to_party, "p_main_party", "p_main_party2"),
      (party_set_ai_initiative,"p_main_party2",100),
      (party_set_ai_object,"p_main_party2"),
      (change_screen_return),
      (set_camera_follow_party, "p_main_party2"),
      (rest_for_hours_interactive, 24 * 365, 2, 1),
      ]),

şunu id parties in en altına ekledim
p_main_party2

şunu da id party templatesin en altına ekledim
pt_main_party2

Ve bir de soru, sahte parti olarak bir lord kullanmayı düşündüm, belki o zaman parti saldırmaya da başlar diye. Ancak lordların partileri yok module sistem içinde. Lordlar module sistemde troop olarak görünüyorlar. o yüzden kullandığım party_attach_to_party (partiyi başka bir partiye ekle) komutunu kullanamıyorum. Çünkü bizim partimiz parti olarak görünüyor ama lordunki parti değil troop. Lord falan eklediğimizde de aslında troop ekliyoruz parti değil. Velhasılıkelam lordların partileri nerede?

Lordlar için tek parti kullanılıyor oyundaki parti sayısı artıp da performan sorunları yaşanmasın diye. oyunda lordlar 162 tane partilik yer tutuyorlar yoldaşları da dahil edince. Ancak bunun yerine tek bir sistem yapmış TaleWorlds. carries_goods(2) yüzünden oyun senin partiyi merchant olarak algılıyor olabilir belki veya troop sayısından ötürü böyledir. 1 kişilik ordu sence milletten kaçmasın da ne yapsın?  :smile:

Teşekkür ederim usta.
Bu işle uğraşırken lord partilerini yaratan scripti gördüm, köy ve şehirler yaratıyor onları. create kingdom hero gibi bir şeydi.

agressiveness ve courage 15 yaptım şimdi saldırıyor, tıpkı yapay zekadaki lord gibi hareket ediyor yani, sıkıntı kalmadı. Sadece şehir yada kale savaşlarına katılmıyor. kale kuşatması var, yapay zekaya bırakıyorum partiyi, basıp gidiyor başka tarafa. ama çok önemli değil benim için o kadarı da eksik kalsın.

Back
Top Bottom