Konsol mu PC'mi?

Users who are viewing this thread

lutheras

Sergeant at Arms
Arkadaşlar daha önce bilgisayar dışında bir platformda oyun oynamadım.Tüm oyunlarım bilgisayarda.Şimdi bilgisayarım bozuldu.Elimde 3000 lira bütçe var.Sizce bir konsol mu yoksa RX 570'li bir PC'mi? Konsol bana çok daha rahat geliyor fakat 30 fps biraz can sıkıcı.PC ise daha az rahat fakat 60 fps akıyor.Yardımcı olursanız sevinirim.

Oyunların hepsi pcde ise pc alman daha mantıklı olacaktır. Konsolda oyun fiyatları her zaman daha tuzludur.

Rx 570 güzel bir ekran kartı. Gtx 1050 ti ile aynı fiyatta ama çok daha fazla performans veriyor.

Benim kendi sorunum konsoldaki 30 fps ile pc de kilitlenmiş 39 fps bana aynı gelmiyor. Pcdeki böyle çok daha laglı diyeyim. Konsoldaki 30 fps ise daha düzgün.

Jül Sezar said:
Oyunların hepsi pcde ise pc alman daha mantıklı olacaktır. Konsolda oyun fiyatları her zaman daha tuzludur.

Rx 570 güzel bir ekran kartı. Gtx 1050 ti ile aynı fiyatta ama çok daha fazla performans veriyor.

Benim kendi sorunum konsoldaki 30 fps ile pc de kilitlenmiş 39 fps bana aynı gelmiyor. Pcdeki böyle çok daha laglı diyeyim. Konsoldaki 30 fps ise daha düzgün.
Kafamı karıştıran durumda bu zaten.Yayıla yayıla 4k televizyonda oyun oynamak var,birde daha küçük ekranda daha iyi grafiklerde daha iyi performans almak var.

Lutheras said:
Jül Sezar said:

Kafamı karıştıran durumda bu zaten. Yayıla yayıla 4k televizyonda oyun oynamak var,birde daha küçük ekranda daha iyi grafiklerde daha iyi performans almak var.
Sırf şunun için bile konsol alınır. :smile: Tabii oyun fiyatları da mâlum.

Vaktin kısıtlıysa ve iyi bir televizyona sahipsen konsol daha mantıklı, pahalı da olsa kaliteli bir oyunla uzun saatler geçirebilirsin. 3000 TL civarı param olsa konsol alırdım. Gerçi yakın zamanda Playstation 5 çıkacağına dair söylentiler var, araştırmak lazım.

Konsol televizyonun 4k ise mantıklı bir seçim. Çünkü internete girmeye kadar tüm işini konsolda halledebilirsin hele de kablosuz donanım kullanırsan tadından yenmez.

Amma velakin 2.5 liraya alacağın bu konsolun oyunları hiç ucuz değil ve farklı bir şekilde edinmen de çok mümkün görünmüyor. Evet God of War gibi bir başyapıtın ps exclusive olması pc oyuncularının canını yakıyor olsa elimizde diğer oyunlarda var. Konsol için tek red sebebim sanırım bu olur.

Ha bilgisayar alıp televizyona bağlayamaz mısın? Evet bağlayabilirsin, Display Port kullanarak 1-2 ms gecikmeli bir şekilde (ki bu 90 pingin varsa bir oyunda 91 ping olur demek) ekranı aktarabilirsin. Yani tamamen senin araştırmana ve keyfine kalmış.

PC için: Ucuz oyun temin etmek, parça yükseltme seçeneği ki bu takıntıdır kasa sahibi isen (biz gamebook kullanıcıları biraz daha şanssızız), oyun kontrolleri daha sana göre değiştirilebilir...
PS için ise; Kullanıma hazır kapalı bir oyun/web kutusudur, kontrolleri basittir, oyunlarda sorun yaşaman mümkün değildir oynaya bastığın an açılır oyun.

Nitekim grafikleri şölen, ucu açık bir deneyim yaşamak istersen, bol bol oyun seçme opsiyonun (mmorpgden tut gerçek zamanlı stratejiye kadar) olsa diyorsan PC tercih etmen daha mantıklı olacaktır. Yok abi ben hikayeme dalar giderim, atmosferinde çay içerim diyorsan konsol senin için üretilmiştir.

Ha yine de  en iyisi diye bir şey diyemem. İkisine de gamepad/klavye bağlanabilir, ikisini de dev ekran televizyonunda 4k 60fps (şuan için 30 ps5 te bakarız 60'a), oynayabilir, internette surf yapabilirsin.

Ama tavsiyem pc üzerine olacaktır. Şimdi alacağın 3 bin liralık bir pcyi ileride konsol oyunu parasına güncelleyebilir, daha iyi hale getirebilirsin. Nitekim konsolda bir konsol fiyatı daha bayılman gerekecek.

Özet geçiyorum, PC'de mod desteği, grafikler, 60 FPS, bir çok oyun var iken konsollarda sadece ''Elit Kitle'' diye adlandırabileceğimiz sınıf var.

Oyun oynamak için kasalara ve laptoplara 6000 lira civarında paralar vermek normal gelmeye başladı insanlara nedense. Cüzi bir miktara bir Playstation ya da Xbox hangisinin oyunları ilgini çekiyorsa alıp, oynayacağın oyunları durmadan yayımlanan indirimlerden cüzi bir fiyata alıp oynayabilirsin. Konsolun birinci avantajı ekonomik ve mantık çerçevesinde fiyatlarda olması.

İkinci avantajı da, konsola özel oyunlar PCde yok, ama PCye özel oyun diye bir şey de yok. Indie olmayan oyunların neredeyse hepsi var.

Pc:
30 fps üstünü verebilme
Göze çok çok daha hoş gözüken grafikler
Sadece oyun için değil farklı amaçlar için de kullanabilme (iş veya hobi amaçlı bambaşka şeyler yapabilirsiniz)
Steam ve ucuz oyunlar
Parça değişiminin kolay olması (upgrade)
Oyunlar için mod ve dil yaması desteği
Bazı oyunların ki bu oyunlar ülkemizde çok popüler pcye özel olması
Örneğin Paradox firmasının oyunları, total war serisi
Arkadaşlarla oyun oynamak daha kolay

Konsol:
Kağıt üzerinde daha hesaplı
Birkaç ve oldukça iyi AAA oyun ps4 konsoluna özel
Oyunlar konsola göre optimize ediliyor
Oyun oynaması daha rahat
Bir konsol aldığınızda kafanız rahat ediyor Pcdeki donanım ve yazılım sorunları yok ayrıca 7 8 yıl oyun oynayacağınız garanti

Back
Top Bottom