GÖKTÜRK ÜÇLEMESİ-Alper ÇAĞLAR

Users who are viewing this thread

Panzehir, Dağ, Dağ 2 filmlerinin ve BÖRÜ dizisinin yapımcısı ve yönetmeni Alper Çağlar'ın yapmayı planladığı Göktürkleri ele alacak tarihi aksiyon ve savaş filmi üçlemesi. BÖRÜ dizisinin konusunu kirletmemek adına bu konuyu açıyorum tahmin ve görüşlerinizi BÖRÜ konusuna yazmamanız ricamdır. Konuyu bu kadar erken açma sebebim çok iyi bir yapım olacağına inanmam. Yapımcı bir kaç sene önce söylemişti at üstünde bir film yapacağını, şimdi resmi olarak duyurmuş hatta şuanda Amerika da özellikle at üstündeki sahneler için mekan aramakta. Şimdilik paylaşılan resmi tanıtım aşağıdadır;

İlerleyen dönemlerde konuyu LOTR konusu gibi detaylandıracağım filmler ve filmlerle ilgili bigiler çıktıkça. Şuan oyuncu kadrosu vs belli değil, benim şahsen bildiğim BÖRÜ de Barbaros rolündeki Ahmet Pınar'ın bu film de de yer alacağı. Başka kimler olur zamanla göreceğiz.

Yapımcının şahsi hesabından paylaştığı ufak açıklama;
Her şey bir soruyla başladı. Yeni filmime gereken bozkırları nerede bulacaktım? Öyle yeşil ekran önünde yapmam ben, orada olmalı ekip, orada çileyi çekmeli, atlara orada havuç yedirmeli. Rusya deseniz, altyapı dökülüyor, Kazakistan deseniz, Kazak film sektörü Rusça konuşuyor, anlamadığınız dilde ekip yönetmek çok zor. Türkiye'de Anadolu bozkırı harika ama at sorunu var, teşkilatlanmamış bir film sanayisi hep kelle koltukta 20 atla büyük sahneleri yapmaya çalışır. O an kafamda bir LED ışık yandı. Amerika bozkır dolu, altyapısı harika, gariban pek bilinmeyen eyaletler film projelerine vergi muafiyeti sunuyor, ve her yer at çiftliği dolu. Amerika macerası böyle başladı. Nebraska başta olmak üzere kimsenin uğramak istemediği yerler benim için bir sorunun çözümü haline geldi. Türk ekibi, oyuncuları, macera aşkıyla yanımda yürümüş ahbapları alıp, filmin epik at sahnelerini Kuzey Amerika kıtası bozkırlarında çekmeye karar verdim. Keşiflerimi sizlerle paylaşacağım, macera devam ediyor.

Filmlerin sırasıyla isimleri;
İLK  GÖKTÜRK (?)
KIRK GÖKTÜRK (?)
SON  GÖKTÜRK  (?)

İLK GÖKTÜRK FİLMİ İÇİN TANITIM FİLMİ YAYINLANMIŞ BEN KAÇIRMIŞIM

Oyuncu olarak kimleri oynatacaklar? Orta Asya Türk tipi yapmazlarsa çöp olur. Anadolu Türkçesi konuşabilecekler mi? Hem konuşan hem bu tipte oyuncular var mı? Kafamda deli sorular. Eski dile sık sık yer verilmeli bence. Meraktayım bekliyoruz. Umarım güzel olur.

Bunu görmemiştim. Turkish Cavalry sayende görmüş oldum. Tüylerim diken diken oldu. Demek Göktürkler ha. Osmanlı atalarımız dışında Selçuklu, Göktürk ve Hun atalarımızı seyretmek oldukça efsane olurdu ve Göktürklerle bu olacak. Tabi bu konuyu adsız.png'nin komik diyaloglar başlığına ileti atmasıyla fark ettim. Eyvallah beyler, eyvallah...

Off sakın ola yorumlara inmeyin. Birisi aşağı yukarı şöyle bir şey yazmış, demiş ki : '' Bu adamların çekik gözlü olduklarını nasıl biliyorsunuz ? Bunla ilgili hiçbir kaynak, delil, belge yok. Oyuncular gayet de Türkiye Türklerinin tipinde olabilir.''. Ulan adamlarla ilgili yüzlerce mezar taşı var. Yanlış hatırlamıyorsam Kül Tigin abinin heykeli bile vardı. Şu filmde Kül Tigin abinin helmetinde anka kuşu, sırtında seksi pelerini, kulağında iki tane küpesi olmayacaksa çekmesinler abi. Fotolarını çerçeveletip odama asacam önünde secde edip, kısrak sütü içecem, tövbe edecem. Cüneyt Arkın'ın oğlunu, Kül Tigin olarak görürsem cinnet geçiririm herhalde.

Edit: Çabi Han denen eleman da oynamaz umarım.

Şu filmde yerli oyuncu olarak oynayacak aklıma gelen tek isim Burak Özçivit. O da gözlerinin hafif çekik olmasından kurtarıyor.

Ragnar'ı, Fifty Cent canlandırsaydı hoşuna gider miydi ?

Türk oyuncuları illa oynatmak istiyorlarsa soğd diye bir çözüm mevcut. Soğd ülkesinden gelen tüccarlar olabilirler mesela. Bunları düşünmüşlerdir diye umuyorum çünkü yönetmen, Ahmet Taşağıl'ı almış ekibine. Kendisine ufak bir rol verirlerse çok hoş olur.  :grin:

Beni rahatsız eder. Mesela beni beyaz tenli cyborg ya da siyah tenli batman de rahatsız eder. Karakterlerin oluşumu var. Bilinen bir gerçeği farklı göstermek çok kötü oluyor. Bilmiyor olsam umursamam ama bilince çekilmiyor. Bu ırkçılık değil. Biraz gerçekçilik aramak. O yüzden oyuncu kısmına dikkat edilmeli bence. Ayrıca yurt dışı başarı isteyen bir film ise ve tarihi anlatıyor ise gerçekçilik olmak zorunda. Bakın Cennetin Krallığı'na. Taş gibi film. Selahaddin Eyyubi beyaz bir Avrupalı tarafından oynansaydı kötü olurdu. Düşük puan da alırdı yani. Önceden origini anlatılmış veya nasıl göründüğü gösterilmiş şeylerde radikal değişimler hoş karşılanmaz (süper kahraman filmleri). Tarihi anlatan filmlerde de bu geçerli. Feodal Japonya'da samuray savaşını anlatan tarih filminde Avrupalı beyaz ya da Afrikalı siyah kullanamazsın.

Cüneyt Arkın ve Kartal Tibet rol almaya müsait olurlar mı acaba o zamana? Yaşlılıkları dolayısıyla bu çok zor ama Türk tarihiyle ilgili çekilen eski filmlerde rol almış bu tecrübeler, şimdi yeni filmde yaşlı kurt, bilge lider gibi unvanlarla yeniden rol alsalar, filmdeki genç tiginlere yol gösterici olsalar uzun süre unutamam.

Kara Bey said:
Cüneyt Arkın ve Kartal Tibet rol almaya müsait olurlar mı acaba o zamana? Yaşlılıkları dolayısıyla bu çok zor ama Türk tarihiyle ilgili çekilen eski filmlerde rol almış bu tecrübeler, şimdi yeni filmde yaşlı kurt, bilge lider gibi unvanlarla yeniden rol alsalar, filmdeki genç tiginlere yol gösterici olsalar uzun süre unutamam.

Onlardan geçti artık.

Kara Bey said:
alper çağlar ile cüneyt arkın tanışıyorlar. dediğin gibi olabilir.

Kara Bey said:
Sürekli oturan veya karakter hareketi minimuma indirilmiş güzel bir bilge/ulu rolü verilebilir. Yoksa 80 yaşındaki adamın at üstünde dört nala koşmasını kimse beklemez.

Back
Top Bottom