Zaman Çarkı

Users who are viewing this thread

İlk kitabın ortalarındaydım bir ara, sonra canım sıkıldı ve başka bir kitaba geçtim, o kaldı öyle. Gözüm kesmiyor devam etmeye şimdilik. :razz:

Her zaman bir gün başlayacağım derdim, o gün bir türlü gelmedi.Sonra HBO tarafından diziye çevilme ihtimalini duyunca birkaç hafta içinde temin etmeyi düşünüyorum.Böyle bir serinin katledilmiş halini seyretmeye gönlüm el vermez.

Mosin Nagant said:
İlk kitabın ortalarındaydım bir ara, sonra canım sıkıldı ve başka bir kitaba geçtim, o kaldı öyle. Gözüm kesmiyor devam etmeye şimdilik. :razz:
Eğer şuan herhangi bir şey okumuyorsan hemen tekrar başlamanı tavsiye ederim. Zaman Çarkı karmaşık, detaylı bir seri. O yüzden okuyanları yorabiliyor bazen sıkabiliyor. Fakat şunu söyleyebilirim, Zaman Çarkı kitaplarının sonları her zaman efsane olmuştur. İlk kitabın da sonu en iyi sonlardan biridir, bitirdiğin zaman bir an önce ikinciyi okumak isteyeceğinin garantisini verebilirim.

NapalmDeath said:
Her zaman bir gün başlayacağım derdim, o gün bir türlü gelmedi.Sonra HBO tarafından diziye çevilme ihtimalini duyunca birkaç hafta içinde temin etmeyi düşünüyorum.Böyle bir serinin katledilmiş halini seyretmeye gönlüm el vermez.
Kitaplar bitmeden sipariş vermeni tavsiye derim. Genelde Zaman Çarkı kitaplarını piyasada bulmak zor olur. İthaki sağolsun nedense(pek okuyan olmadığı için herhalde) eksik kitapları basmamakta inat ediyor. Genelde Mosin gibi ilk kitabı okuyup bırakan çok kişi oluyor, o yüzden ilk kitabı bulmak zor oluyor.

Resmi olarak bir stüdyo ile anlaşıldığı açıklanmıştı. Fakat hangi stüdyo olacağı hakkında bir bilgi verilmemişti diye hatırlıyorum ben. Benim de pek bir umudum yok diziden zira Zaman Çarkını okumuş biri kitapta anlatılan pek çok şeyin görsel olarak anlatılmasının çok zor olduğunu bilir. Çünkü kitabı okuyanlar bile kendi hayal güçlerinde anlatılanı yaratmakta zorluk çekmiştir.

Serinin ilk kitabını yurtta biri getirmiş odadaki masamın üstüne bırakmıştı. Sanırım o zamanki oda arkadaşımın arkadaşının filandı. Neyse kimse gelip almadı iki senedir ama ben hala okumadım kitabı. Başlıyım bi artık.

Bir sorum olacak, bu seriyi okuyanların hiç kendi aralarında yorumlaştıklarını, tartıştıklarını görmedim. Kitap mı gayet açık, anlaşılır, yoksa seri uzun diye mi öyle basit bir tartışma geçiyor ya da bunun hakknda konuştukları sağlam forumlar filan mı var?

Dün üstad Robert Jordan'ın ölüm yıldönümüydü. Büyük üstadı saygıyla anıyoruz, keşke bu kadar erken bırakıp gitmeseydin. Ama senin de hep dediğin gibi Çark dilediği gibi dokur, bizler sadece iplikleriz.

Seriye yeni başlayıp ön bilgi almak isteyen arkadaşlara şu yazıyı okumalarını tavsiye ederim.

NapalmDeath said:
Bu konunun gazıyla gidip ilk kitabı alıyım dedim 51 tl yi görünce ortamdan uzaklaşmak zorunda kaldım.  :sad:
Seri uzun ve ciltli olması dolayısıyla diğer kitaplara göre biraz pahalı evet. Bu yüzden internet üzerinden teker teker almanı yada alabiliyorsan set şeklinde almanı tavsiye ederim. Set şeklinde bulmak biraz zor oluyor zira genelde 14 kitap içerisinden bir kitap mutlaka tükenmiş oluyor. Ben tüm kitapları DR'dan aldım, yeni başlayacak arkadaşlara da DR'dan almalarını tavsiye ederim. Hem daha ucuz hem de eline çok daha çabuk ulaşıyor.

İlk kitap DR

Finde said:
Bir sorum olacak, bu seriyi okuyanların hiç kendi aralarında yorumlaştıklarını, tartıştıklarını görmedim. Kitap mı gayet açık, anlaşılır, yoksa seri uzun diye mi öyle basit bir tartışma geçiyor ya da bunun hakknda konuştukları sağlam forumlar filan mı var?
Bu aslında okuyan sayısının oldukça az olmasından kaynaklı bir durum. Seri oldukça uzun, okuması zor olduğundan genelde okuyan insan Türkiye'de de Dünya'da da bulmak pek kolay olmuyor. Zaman Çarkı için Türk bir site bilmiyorum. İngilizce site olarak Dragonmount benim bildiğim ve aktif olarak kullanıldığını gördüğüm tek forum.

Kitabın anlaşılır olma durumunu ise şöyle izah edebilirim, Zaman Çarkı sadece basit bir iyi ve kötünün savaşının anlatıldığı bir fantastik seri olmaktan öte felsefi bir yapıttır. Sadece felsefeyle de sınırlı kalmayı bilim kurguya da el atmış bir eserdir. Çünkü Zaman Çarkında bilinmesi gereken üç temel şey vardır. Çark, Desen ve iplik kavramı. Çark anlayabildiğimiz şekliyle zamanı oluşturan, evrenin bir şekilde devam etmesini sağlayan şeydir. Çark iplikleri kullanarak Desen'i dokur. Desen bizim anlayabildiğimiz şekliyle kadere benzetilebilir. Yani bir insanın nerede ne yapacağı, ne zaman ne olacağı Çark tarafından Desen'e dokunur. Her bir canlı Desen üzerindeki bir ipliği temsil etmektedir ve bu iplikçikler kendi arasında farklı şekillerde etkileşime girerek gerçekliğin devam etmesine sebep oluyor. Bu bilim dünyasında merakla araştırılan sicim kuramıyla çok benzerlik gösteren bir olaydır.

Bunla sınırlı kalmıyor, bazı iplikler diğer ipliklerden daha "özel" oluyor ve bu ipliğin Desen üzerindeki kendisine yakın iplikleri kendi etrafına çekmesine sebep oluyor. Tıpkı Uzay'da kütlesi yüksek bir cismin kendisinden düşük kütleye sahip başka bir cismi kendi kütle çekim alanına girdiğinde etkisi altına alarak çevresinde döndürmesi gibi. Bu etkiye kitapta Ta'veren etkisi deniliyor, bir iplik diğer iplikleri kendi etkisi altına alınca bu sefer gerçeklik kafayı yemeye olması imkansız olaylar yaşanmaya başlıyor. Havaya atılan bir paranın dik düşmesi, defalarca atılan bir zarın hep aynı gelmesi gibi gibi.

Zaman Çarkı aslında üzerine sayfalarca konuşulabilecek bir yapıt. Basit bir fantastik kurgu gibi "Abi işte şu şunla ne duel attı be, abi şurada ne savaştılar be." muhabbetlerinden ziyade yukarıda anlattığım şekilde tartışmaların dönmesinin çok daha olası olduğu bir eser. Fakat bu tartışmaları yapabilmek için sadece bu seriyi okumuş olmak değil aynı zamanda kültürel olarak belli bir altyapı da olmak gerekiyor. Ha bu demek değil ki bu tür sahneler Zaman Çarkında yok. Var, hem de en babaları var; ben bazı bölümlerde heyecandan kitabı bırakıp evde bir iki tur attığımı bilirim. Ama genelde kitabı bitirdikten sonra aklınızda o tür sahnelerden ziyade yukarıda anlattığım gibi felsefi konular kalıyor. O yüzden Zaman Çarkı her baba yiğidin bitirebileceği, bitirdikten sonra üstüne sohbet edip tartışabileceği bir yapıt değil.

NapalmDeath said:
Evet bugün geldi çattı yaklaşık bir sene sonra ama olsun.  :razz:
Şu sıralar Dune ile arasında hangisine başlasam diye düşünürken baktım yüzde otuzluk bir indirim var cebimde de para varken ilk kitabı DnR dan sipariş ettim.Zaten ayda bir iki defa kontrol ediyordum.O kadar çok önerildi ki artık başlamanın zamanı geldiğini düşünüyorum.

Kitapyurdu'nda set halini bulamadım muhtemelen bayağı geçirirler bana. :grin: Cidden çok pahalı ya kitaplar. Bu kadar uzun bir seri olmasına rağmen pahalı olması şaşırtıcı derecede enteresan. Bu arada Buz ve Ateşin Şarkısı'na benziyor gibi kitap, öyle mi? Eğer öyleyse almam muhtemelen, çünkü Kralların Çarpışması'nda bunalıp bırakmıştım okumayı, hala duruyor rafta. Neyse, ben HP:Zümrüdüanka Yoldaşlığına devam edeyim, sonra bakarım buna.

Ama kitabın dizisinin çıkacağını duymuştum önceden. Bu haberdi sanırım. Çıkarsa güzel olur.

http://www.zamancarki.org/haberler-ve-roportajlar/zaman-carki-serisi-dizi-oluyor.html

Seriyi bitiremeyeceğimi düşündüğümden dolayı dizisini beklemeye başladım açıkçası. Umarım Red Eagle Entr. faciası gibi bir olay tekrar yaşanmaz.

NapalmDeath said:
Evet bugün geldi çattı yaklaşık bir sene sonra ama olsun.  :razz:
Şu sıralar Dune ile arasında hangisine başlasam diye düşünürken baktım yüzde otuzluk bir indirim var cebimde de para varken ilk kitabı DnR dan sipariş ettim.Zaten ayda bir iki defa kontrol ediyordum.O kadar çok önerildi ki artık başlamanın zamanı geldiğini düşünüyorum.
Hayatinda verebilecegin en dogru kararlardan birini vermissin. Zaman Carki agir ve uzun bir seridir,. O yuzden okurken biraz sabirli ve dikkatli olmani tavsiye ederim. Iyi bir sey midir kotu mu bilmem ama sunu da soyleyeyim, bitirdikten sonra bir daha hic bir seriden Zaman Carkindan aldigin tadi alamayicaksin

Serinin 3. Kitabını okuyorum ortasındayım. İlk kitap duruyordu bende uzun zamandır geçenlerde okuma fırsatı buldum. Onu okuyunca sonraki 3 kitabı sipariş vereyim dedim. Ama 4. kitap hiçbir yerde satılmıyordu. Ben de 2. ve 3. kitabı sipariş verdim bu sırada 4. kitabını da ikinci elden takip etmeye başladım 2. kitap bitmeden buldum bir tane güzel durumda. Ama 2. ve 3. kitabın toplamından daha pahalıya patladı lol. Bir de 13. kitap böyle sıkıntılı bulunmuyor sanırım. Heçen onu görmüştüm 200 küsür TL'ye satılmış sanırım bulamadım şimdi.

Neyse biraz seri ile ilgili yorumuma gelirse anlatım bakımından biraz yavan bir seri. Ama kendi içerisindeki mantık kurgusunu güzel aktarıyor. 2. kitabın çevrisi beni yıktı. Ayrıca yazım hataları da üzerine tuz biber oldu. 2. ve 3. kitabın ilk yarısı son derece durağan olduğu için çok sıkıldım. Ve de şimdiye kadar yazar sürekli bir yol hikayesi anlatıyordu. Sanki bu kahramanlar bir yerden bir yere gidemezse yazar bir şey anlatamayacak gibi hissettim. 3. kitapta yeni yeni bunu yıkmaya başladı. Ama yine de sabit mekanda geçen olay anlatılıyorsa yazarın kalem cidden tökezliyor. Bir de karakterlere çok ısınamadım sanırım. Bir karakterin bir şeyi neden öyle düşündüğünü çoğu zaman anlamıyorum, açıklaması zayıf kalıyor. Tahminimce seri gittikçe güzelleşiyordur yoksa bu kadar seveni öveni olmazdı. Çünkü yazarlığın kitabın en güçlü noktası olmadığı ortada. Muhtemelen kurgu ve olay örgüsü içine çekiyordur ve de yazarın da gittikçe daha iyileştiğini tahmin edebiliyorum. Şimdiye kadar ortalama üstü bir seri diyebilirim, 4. kitabı da bitirince devam edip etmeyeceğime karar veririm.

Hmm, eğer bu şekilde düşünüyorsan 4. Kitaptan aradığını pek bulamiyabilirsin. Çünkü hatırladığım kadarıyla 4. Kitap hikayenin en yavaş aktigi kitaplardan biri. Bana göre ilk 3 kitap serinin en iyileri. 3'un Sonu güzeldir belki heyecanini yeniler seriye karşı. 4. Kitabın sonunu hatirlamiyorum ama dedigim gibi biraz yavaş ilerliyor, benim bile gectigim bazı chapterlar oldu. Evet serinin bazı kitaplarını bulmak çok zor olabiliyor gerçekten. ben 5. Kitabı bulamamistim hala da yok kitapligimda 1000 kusur sayfayi telefondan okumak zorunda kalmistim. Yolculuk hikayesi olduğuna kesinlikle katılıyorum. 5. 6. Kitaba kadar hep bir yerden bir yere giderken yasadiklari şeylerle geçiyor zaman. Ondan sonra fakat işler biraz daha degisiyor. Ama ben Jordan'in yazarligini severim biraz farklı ve agir bir stili vardır ama tadına bir alıştım mi birakamazsin.

Back
Top Bottom