Yaklaşan Büyük İstanbul Depremi

Users who are viewing this thread

Firates

Steppe Dragon
Archduke
Belki de biraz hayatın içinden konuşmalıyız.

Bir sene sonra veya 15 sene sonra, başımıza gelecek olan bir hadise. Planım hazır benim. Ekşi'den birkaç dostum ile iletişime geçtik ve ciddi bir felaket karşısında ne yapacağımızı düşündük. Ankara'da yaşıyorum. Pek kullanmadığımız doblo aracımı şimdiden gözüme kestirdim. Deprem saati geldiği zaman, aracımın arkasını Ankara'dan alacağım 10 LT'lik pet su bidonları ve ekmek ile dolduracağım. Depremi yaşayanlar bilir, deprem bölgesinde en çok ihtiyaç duyulan şey temiz su ve ekmektir. Kış değilse tabi, yoksa soğuk en büyük düşmandır depremzedeye. Herneyse, Muhtemelen 3-4 saat içerisinde Alikahya yakınlarına, şanslıysam gebzeye varmış olurum. Arabamı bu 2 yerden birinde uygun bir yere park edeceğim ve deprem bölgesine doğru yanımdaki gönüllüler ile yürümeye başlayacağım. Kişi başı 1 Bidon su ve ekmekler sırtta, 1er bidon da elde olmak üzere kişi başı mühimmatımız 30 lt su + 20-25 ekmek olarak düşünülebilir. Bu yürüyüşümüz, eğer gebzedeysek muhtemelen 3-4 saat arası sürecek, eğer Alikahya bölgesinde isek 5-6 saat sürecek. Bu süreler şartlara göre uzayabilir veya kısalabilir. Mevsim şartları ve ihtiyaca göre yanımızda ilk yardım çantaları ve giysi de götürmemiz söz konusu. Bölgeye ulaşıp elimizden geleni yaptıktan sonra, Ankara'ya tekrar bir git gel yapıp, aynı yük ile geri dönmemiz gerekebilir.

Bu gerçeklik karşısında hala kumdan binalar yapılmakta, deprem için idari önlemler alınmamakta, bunun gibi binlerce örnek bulunmakta ve insan hayatı hiçe sayılmakta. Peki TW üyesi kardeşim, senin planın hazır mı?

Bizim ev emektar yani yıkılma ihtimalini göz önüne alırsak,gittim say.Olurda gitmezsem şans eseri,göçük altındayımdır yine gittim say.Olurda göçük altında mucizevi bir şekilde hayata tutunursam AKUT gelip kurtarırsa o zamana kadar deprem meprem kalmaz fakat konteynır evlerinde mühimmatsız hayatta kalmak derdi var ben boğazlı adamım yani,gittim say açlıktan.Olurda onuda hallettim aile bireyleri ölmüşmü ölmemişmi derdine düş kafayı sıyır,delirdim say endişeden.Olurda delirmedim akıbetin ne olacağını kestirmeyi düşünürken bu sefer üniversiteden arayıp beni attıklarını öğren(özel sektör acımaz sonuçta) ne yapacağım derdinden,büyük ihtimal bir sokak arasında gittim say.Ha bunların hepsinde hayatta kalmayı başarırsam,seni bulur bir ekmek suyunu içerim Fıratcım.

Komplo teorileri bir yana, geçtiğimiz İstanbul depremi de ABD'nin deprem makinası HAARP'ın elinden çıkmaydı, artık inanıyorum ben. Sonumuzu da aşırı gelişen bilim&teknoloji getirecek gibi...

Evim 100% yıkılacak. 6'lık depremde bile duvarlar hafiften çatlıyor. 99'da bir şey olmadan atlatmış ama belki de 6'nın hasar vermesinin nedeni Saros'ta olmasıydı ?

Muhtemelen enkaz altında kalacağım. Köyde yaşamanın faydası olarak bir ambulans beni alıp yakınlarımın haberi olmadan bir yere gömmeyecek veya ambulanstakiler bayılıp organlarımın hepsini alıp bir çukura atmayacak.

Diyelim çıktım, enkazdan evdeki silahları (2 tüfek 1 tabanca, welcome to texas) bulmaya çalışırım. Çalışan işçiler var ve muhtemelen ilk işleri scavenge olacak. Scavenge sırasında belki birini öldürmeye bile çalışacaklar. Sonra hayvanları güvenliğe almaya çalışırım. Yerleri eski ama kurtulabilirlerse ve şunu söyleyeyim, hayvanlar depremi falan hissetmiyor. Kayıtsız işlerine devam ediyorlar. Köyün su arıtma sistemi var. Para karşılığı ki deprem durumunda ipli jeton bile üreten çıkacaktır, verilen su herkese yeter. Arıtmanın yanındaki eski anaokulu zaten bir kaç sene önce güçlendirildi. Aslında ev çökmez sanırım. Alt kat simetrik değil ama üstten daha dayanıklı.

Ya da her neyse.

Redstone Knight said:
Evim 100% yıkılacak. 6'lık depremde bile duvarlar hafiften çatlıyor. 99'da bir şey olmadan atlatmış ama belki de 6'nın hasar vermesinin nedeni Saros'ta olmasıydı ?

Muhtemelen enkaz altında kalacağım. Köyde yaşamanın faydası olarak bir ambulans beni alıp yakınlarımın haberi olmadan bir yere gömmeyecek veya ambulanstakiler bayılıp organlarımın hepsini alıp bir çukura atmayacak.

Diyelim çıktım, enkazdan evdeki silahları (2 tüfek 1 tabanca, welcome to texas) bulmaya çalışırım. Çalışan işçiler var ve muhtemelen ilk işleri scavenge olacak. Scavenge sırasında belki birini öldürmeye bile çalışacaklar. Sonra hayvanları güvenliğe almaya çalışırım. Yerleri eski ama kurtulabilirlerse ve şunu söyleyeyim, hayvanlar depremi falan hissetmiyor. Kayıtsız işlerine devam ediyorlar. Köyün su arıtma sistemi var. Para karşılığı ki deprem durumunda ipli jeton bile üreten çıkacaktır, verilen su herkese yeter. Arıtmanın yanındaki eski anaokulu zaten bir kaç sene önce güçlendirildi. Aslında ev çökmez sanırım. Alt kat simetrik değil ama üstten daha dayanıklı.

Ya da her neyse.
Şaka maka scavenge de olacak dimi ya, ben oraları düşünmedim hiç...  :???:

-Skywalker- said:
Murat Bardakçı da bir şeyler karalamış bununla ilgili. Ben de böyle düşünüyorum. http://onedio.com/haber/-250-yilda-bir-deprem-yasanan-istanbul-da-kucuk-kiyamete-birkac-yil-kaldi--565914
Bende böyle bi şey okumuştum ama buna 1999 depremini de dahil etmişlerdi.

Ben 99 depreminde tatildeyim, deprem oldu eve döndük. Çoğu yer yıkılmış, binalarımızın her tarafı çatlamış, evlerimizin önüne onlarca çadır kurulmuştu. Çadırlarda yaşamıştık bir süre. Tabi o zamanlar çok da büyük değildik durumun ciddiyetini de pek fazla kavrayamamıştık, oyun gibi görüyorduk. Allah yaşatmasın bi daha öyle şeyleri insanlara.

Caliph ben gebze'deyim alırsın beni.  :mrgreen:

Eski bir efsanedir bu, bölgelerde ambulans kılığında organ mafyalarının dolaştığı söylenir. Belki biraz saptırılmış olabilir. Geçenlerde böyle bir ambulans'ta kaybolan bir kadının eşi 16 sene sonra eşini kimsesizler mezarlığında buldu. Belki organları çıkarılıp gömüldü ? Sonuçta ortada sadece kemik var.

[quote author=Castiello]
Ben 99 depreminde tatildeyim, deprem oldu eve döndük. Çoğu yer yıkılmış, binalarımızın her tarafı çatlamış, evlerimizin önüne onlarca çadır kurulmuştu. Çadırlarda yaşamıştık bir süre. Tabi o zamanlar çok da büyük değildik durumun ciddiyetini de pek fazla kavrayamamıştık, oyun gibi görüyorduk. Allah yaşatmasın bi daha öyle şeyleri insanlara.
[/quote]
Amin, yaşayanlardansın demek? Wow...
[quote author=Castiello]
Caliph ben gebze'deyim alırsın beni.  :mrgreen:
[/quote]
Bir iletinde de güldürme yahu  :smile:

Redstone Knight said:
Eski bir efsanedir bu, bölgelerde ambulans kılığında organ mafyalarının dolaştığı söylenir. Belki biraz saptırılmış olabilir. Geçenlerde böyle bir ambulans'ta kaybolan bir kadının eşi 16 sene sonra eşini kimsesizler mezarlığında buldu. Belki organları çıkarılıp gömüldü ? Sonuçta ortada sadece kemik var.
Harbi mi ya? Ürktüm cidden...  :shock: Nasıl akıllarına geldiyse...

Bizim ev Şişlide :smile:, deprem sırasında inşaattaydı, 2-3 katı atılmıştı, 7 katlık binanın. Sonradan tamamlanmıştı, 15 yıllık ev, yıkılır mı sizce  :roll:

HyperCharge said:
Bizim ev Şişlide :smile:, deprem sırasında inşaattaydı, 2-3 katı atılmıştı, 7 katlık binanın. Sonradan tamamlanmıştı, 15 yıllık ev, yıkılır mı sizce  :roll:
Valla isterse 1 yıllık olsun deprem düşünülerek yapılmadıysa yıkılabilir, dikkat etmek gerekir.

Olası bir deprem durumunda İstanbulluların toplanması için planlanan yerlerin neredeyse tamamı şu an AVM, koca koca skyline, iş merkezi... Ki bu noktalar bilmem kaç yüzden fazla, rüşvet müşvet hepsi zamanla imara açılmış...

Back
Top Bottom