Tartışma - Türkiye imparatorluk olur mu?

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Kara Bey said:
Elrohir Oronrá said:
İmparatorluk devri kapanalı çok olmadı mı ? Yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum ? 21. yy'da yaşıyoruz alooo. Sınır genişletmekten çok nüfuz altına alabilme işliyor bu devirde. Birleşik Devletler'in Orta Doğu ve Avrupa'da sahip olduğu nüfuz gibi. Bir de bizde olmayan bir durum söz konusu. Ekonomi. Battık oğlum biz anlayın artık şunu. Seçmen nüfusunun %50'si muhafazakar ve siyasal İslamcı olan bir ülkeyiz. Bırak süper güç olmayı var olan durumdan kurtulmamız bile uçuk bir hayal gibi geliyor bana.
İmparatorluk devri bitti diye bir şey yok. Bugün Pentagon bile kendi devletlerine İmparatorluk diyor. American Empire hesabı.
Çocuğum cidden ne içiyorsun sen ? Hangi imparatorlukta imparator seçimle göreve geliyor ?

Uyarı: Siz iletinizi yazarken yeni bir ileti daha gönderildi. Gönderilen iletiyi incelemeniz önerilir.

İletiyi okuyunca aklıma geldi. Japonya'nın başında resmi olarak bir imparator var acaba oradan mı gaza geldi bu çocuk ?

Yahu bir şey söyleyebilir miyim? İmparatorluk ne demek bir öğrenin saçmalamayın. İmparatorluk yayılmacılık demektir. Başında imparator olmasına gerek yok. Anlatamadım galiba. Günümüz karşılığı süper güç işte anlamamazlığa vuruyosun sen.

Anlattın da Bir Krallığın başında kral varsa kral olur, sultanlığın başında sultan varsa sultanlık olur, Han varsa hanlık olur mesela cengiz han gibi. Hala o sistemle yönetilseydik başımızda sultan olurdu artık imparatorluk olmaz anlatabildim mi ?

https://www.google.com.tr/amp/s/tr.sputniknews.com/amp/columnists/201707221029387496-pentagon-abd-imparatorluk-cokuyor/

Bir sen akıllısın zaten çocuk mocuk ne ayaksın. Ciddi bir şey tartışıyoruz alaycı üsluba gerek yok.

Ŧanrı said:
Anlattın da Bir Krallığın başında kral varsa kral olur, sultanlığın başında sultan varsa sultanlık olur, Han varsa hanlık olur mesela cengiz han gibi.

Amerika'nın başında da başkan var Amerikan başkanlığı mı oldu şimdi? :smile:
Ülkenin demokratik olması bir şeyi değiştirmez ayrıca. Kavrama odaklanın kim başta kim başta değili bırakın şimdi :smile:

Ulan emparyalistler bitirdiniz bizi be. Emperyalizmi lisanımıza sokup imparatorluk kavramını reddeden bir genç nesil yetişiyor.

Jonah Amare Horridus de Theodosiopolis Incliti et Pax Turcia said:
Fatih Terim hayranısın galiba. :wink:

https://tr.0wikipedia.org/wiki/İmparatorluk

Oo Fatih Hoca kebapçı olayından sonra karizmayı çizdirdi girme o konulara :smile:

Kara Bey said:
Ulan emparyalistler bitirdiniz bizi be. Emperyalizmi lisanımıza sokup imparatorluk kavramını reddeden bir genç nesil yetişiyor.
Emperyalizm ile İmparatorluğu aynı kefeye koyuyorsun ve Türkiye'nin "emperyalist" olmasını düşündüğünü dile getiriyorsun. Muhtemelen Amerika'ya da emperyalist olduğu için kızıyorsundur. Yeni nesil gümbür gümbür geliyor.

t.A.T.u. said:
Kara Bey said:
Emperyalizm ile İmparatorluğu aynı kefeye koyuyorsun ve Türkiye'nin "emperyalist" olmasını düşündüğünü dile getiriyorsun. Muhtemelen Amerika'ya da emperyalist olduğu için kızıyorsundur. Yeni nesil gümbür gümbür geliyor.

Lafı farklı yerden anlamışsın tekrar tekrar oku bence.

Kara Bey said:
Yahu bir şey söyleyebilir miyim? İmparatorluk ne demek bir öğrenin saçmalamayın. İmparatorluk yayılmacılık demektir. Başında imparator olmasına gerek yok. Anlatamadım galiba. Günümüz karşılığı süper güç işte anlamamazlığaa vuruyosun sen.

İmparatorluk, kendi topraklarında oturan çeşitli milletleri egemenliği altında toplayan devlet biçimi.

İmparatorluk sözcüğü, Latince imperare (buyurmak, komuta etmek) -in+parare (tedarik etmek, donatmak)- kökünden gelir.

Bu yanlış değildir inş. Ben böyle biliyorum da.

Elrohir Oronrá said:
Kara Bey said:
Yahu bir şey söyleyebilir miyim? İmparatorluk ne demek bir öğrenin saçmalamayın. İmparatorluk yayılmacılık demektir. Başında imparator olmasına gerek yok. Anlatamadım galiba. Günümüz karşılığı süper güç işte anlamamazlığaa vuruyosun sen.

İmparatorluk, kendi topraklarında oturan çeşitli milletleri egemenliği altında toplayan devlet biçimi.

İmparatorluk sözcüğü, Latince imperare (buyurmak, komuta etmek) -in+parare (tedarik etmek, donatmak)- kökünden gelir.

Bu yanlış değildir inş. Ben böyle biliyorum da.
Doğru biliyorsun. Ama bu kelime anlamı. İmparatorluğun diplomatik, siyasi, coğrafi ve hatta ekonomik anlamları da var. Yani bir bakıma eş sesli sözcük diyebiliriz ve alanına göre anlamları da değişiyor.

Ben de bu başlık altında siyasi ve coğrafi imparatorluk (yani hudut genişletme) tan bahsediyorum. Günümüz karşılığı da; Süper Güçtür...

Şimdi yine yanlış anlaşılmamak maksadıyla şöyle bir şey ekleyeyim. Üstteki bir arkadaş ülkeleri ve milletleri nüfuz altına alma demiş ya heh bir bakıma bundan da bahsediyorum. Sadece bu konu hakkında bilgi sahibi olanlardan fikirlerini öğrenmek istedim sadece. :smile:

Kara Bey said:
:lol:

Emperyalizm(Imperialism) İngilizce'deki Imperial kelimesinden türemiştir ve bu kelime Empire'ın sıfat halidir. Bu bilgiyi göz önüne alırsak söylediklerin çürümüş oluyor

Afrandez said:
Kara Bey said:
:lol:

Emperyalizm(Imperialism) İngilizce'deki Imperial kelimesinden türemiştir ve bu kelime Empire'ın sıfat halidir. Bu bilgiyi göz önüne alırsak söylediklerin çürümüş oluyor
Teşekkürler. Bana böyle gelin işte hakarete gerek yok.

Senin söylediğine gelirsek; Ben aynı anlama geldiğini ima etmedim. İmparatorluğun artık olmadığı görüşlerine karşı çıkmıştım bunu yazarken. :smile:

Yine bir ekleme yapayım bu bağlamda. Emperyal olan devletler istem dışı da olsa imparatorluk olmuş oluyor zaten. Çok takıldık bu kavrama.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom