Tartışma - Türkiye imparatorluk olur mu?

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.

Kara Bey

Sergeant Knight at Arms
Hepimizin bildiği üzere Türkiye gerek ekonomik, gerek siyasi, gerekse jeopolitik konumundan dolayı sıkıntılı günler geçirmekte...

Ne var ki, tarih boyunca da böyle olmamış mıdır? Kurulduğu günden itibaren 17. büyük Türk devleti yakıştırmasının ağırlığını taşıyamayacağı zamanlardan bile geçmiştir.

Demem o ki fetret devrinden çıkan Osmanlı dünya gücü olmuşken, Selçuklular bitti denildiği anda Anadolu'yu ilhak edip dünya siyasetine ortak olmuşken, Türkiye'de bütün bu sorunlardan arınıp özellikle güneye doğru genişleme siyasetinin arkasında eksen ülke konumunu aşabilecek ve siyaset arenasındaki bir takım değişikliklerle tıpkı eskiden olduğu gibi 'yayılmacılık' adı altında imparatorluk olabilecek midir? Değerli görüşlerinizi bekliyorum...

Not: İmparatorluktan kastım; hudutlar ötesi yayılmacılıktır!

Not 2: Güneye doğru genişleme siyasetinden kastım Rusya ile anlaşılarak Cerablus, El Bab ve İdlip'e girilmesidir!

Not 3: Nasip olursa yakın gelecekte Türk devlet geleneği ile alakalı tez yazmayı planlıyorum. Bunun için bu konuyu açma gereği duydum. Her türlü tavsiyelere de açığım. :smile:

Bitti o devirler. Bu kadar fazla ülkeler arası anlaşmalar(Avrupa birliği, Nato, Şangay vb.) varken hele. İskandinavlar ne zaman gemilerine atlayıp Rusyayı, İngiltereyi yağmalamaya başlarsa o zaman olabilir. Türkiye'de en fazla E... beyliği olur.

Hmm..
İmparatorluk
mm..
m..
giphy.gif

Yine fantastik bir düşünce ile karşı karşıyayız.

Bugün bırak Türkiye'yi, hiç bir ülke imparatorluk falan olmaz, olamaz. Zaten fazlasıyla kriz var, bir de böyle bir hedefi uygulamaya kalkışırsan herkes sana savaş ilan eder, Üçüncü Dünya Savaşı çıkar. Bir ara Suriye'de durum o kadar ciddileşmişti ki ben "2016'da savaş çıkar" diyordum. Şu an atlattık ama yine de böyle bir risk var. Ve emin ol hiç bir kuvvet bu riski göze almak istemez.

Sonucu zaten ilk cümlede özetledim.

Afrandez said:
Yine fantastik bir düşünce ile karşı karşıyayız.

Bugün bırak Türkiye'yi, hiç bir ülke imparatorluk falan olmaz, olamaz. Zaten fazlasıyla kriz var, bir de böyle bir hedefi uygulamaya kalkışırsan herkes sana savaş ilan eder, Üçüncü Dünya Savaşı çıkar. Bir ara Suriye'de durum o kadar ciddileşmişti ki ben "2016'da savaş çıkar" diyordum. Şu an atlattık ama yine de böyle bir risk var. Ve emin ol hiç bir kuvvet bu riski göze almak istemez.

Sonucu zaten ilk cümlede özetledim.
Birkaç sene içerisinde olacak iş değil bu zaten. Ben de böyle bir şeyin kısa süre içerisinde olacağına ihtimal vermiyorum. Ama karşımızda ABD realitesi var. 1900'lü yıllara kadar gerek Osmanlı'da gerekse Avrupa'da Amerika adam yerine konulmuyordu. Zira Avrupa'daki bir çok devlette büyükelçilikleri bile yoktu. Bunlar karma millet bunlardan cacık olmaz diyen Avrupalı azımsanmayacak kadar azdı. Nihayetinde 2. Dünya Savaşı ile birlikte ABD süper güç konumuna erişmiş oldu. Söylediklerine kısmen katılıyorum ayrıca teşekkürler...

Ayrıca bir edit yapayım; ABD ve Rusya imparatorluktur. İmparatorluk eskiyen bir kavram değildir kanımca. Dünyada kim yayılmacı ise ve bu yayılmacılıkta başarılı olmuşsa o imparatorluktur bugün.

İmparatorluk devri kapanalı çok olmadı mı ? Yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum ? 21. yy'da yaşıyoruz alooo. Sınır genişletmekten çok nüfuz altına alabilme işliyor bu devirde. Birleşik Devletler'in Orta Doğu ve Avrupa'da sahip olduğu nüfuz gibi. Bir de bizde olmayan bir durum söz konusu. Ekonomi. Battık oğlum biz anlayın artık şunu. Seçmen nüfusunun %50'si muhafazakar ve siyasal İslamcı olan bir ülkeyiz. Bırak süper güç olmayı var olan durumdan kurtulmamız bile uçuk bir hayal gibi geliyor bana.

Elrohir Oronrá said:
İmparatorluk devri kapanalı çok olmadı mı ? Yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum ? 21. yy'da yaşıyoruz alooo. Sınır genişletmekten çok nüfuz altına alabilme işliyor bu devirde. Birleşik Devletler'in Orta Doğu ve Avrupa'da sahip olduğu nüfuz gibi. Bir de bizde olmayan bir durum söz konusu. Ekonomi. Battık oğlum biz anlayın artık şunu. Seçmen nüfusunun %50'si muhafazakar ve siyasal İslamcı olan bir ülkeyiz. Bırak süper güç olmayı var olan durumdan kurtulmamız bile uçuk bir hayal gibi geliyor bana.
İmparatorluk devri bitti diye bir şey yok. Bugün Pentagon bile kendi devletlerine İmparatorluk diyor. American Empire hesabı.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom